Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Si të pastroni veshkat – mënyra efektive dhe të sigurta për të përmirësuar funksionin e veshkave

Si të pastroni veshkat – mënyra efektive dhe të sigurta për të përmirësuar funksionin e veshkave

Veshkat e shëndetshme janë thelbësore nëse dëshironi të jetoni të lumtur. Veshkat tona janë përgjegjëse për pastrimin e trupit tonë, eliminimin e lëngjeve të tepërta ose toksinave të dëmshme nga trupi ynë dhe për të ndihmuar në rregullimin e tensionit të gjakut. Shiko si mund ta përmirësosh kollaj punën e tyre.

Si t'i pastrojmë veshkat?

[Ez-toc]

Si të kujdeseni për veshkat dhe të mbështetni punën e tyre?

Nëse dëshiron të kujdesesh për shëndetin, duhet të mbështetësh punën e organeve të tua. Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë, sepse ato filtrojnë gjakun dhe largojnë substancat e dëmshme prej tij.

Kur kujdeseni për veshkat, para së gjithash duhet të pini sasinë e duhur të lëngjeve çdo ditë. Hidratimi i dobët ka probleme me mirëmbajtjen e funksionit të filtrimit dhe mund të dëmtohet përgjithmonë. Një dietë e shëndetshme është gjithashtu e rëndësishme. Sa më pak substanca të dëmshme futen në trup (konservues, stimulantë, ilaçe), aq më e ulët është barra mbi veshkat. Gjithashtu, ia vlen të kujtojmë se të zbrazësh rregullisht urinën që mban fshikëzën është jo vetëm e dhimbshme, por edhe e rrezikshme për shëndetin. Substancat e dëmshme duhen hequr nga trupi sa më shpejt që të jetë e mundur.

Simptomat e veshkave të sëmura dhe të dobësuara

Duke qenë se veshkat filtrojnë gjakun, ato heqin mbeturinat dhe ujin e tepërt nga trupi. Kur veshkat fillojnë të dështojnë, mbeturinat mund të grumbullohen në trupin tuaj. Ato mund të shkaktojnë edhe probleme të tjera, duke përfshirë ënjtjen (edemën), tensionin e lartë të gjakut dhe sheqerin e lartë në gjak.

Nëse keni diabet dhe veshkat dëmtohen, mund të përjetoni edhe më shumë komplikime. Kjo ndodh sepse diabeti tashmë rrit rrezikun e sëmundjeve të veshkave dhe të dështimit të veshkave.

Sëmundja e veshkave nuk ka simptoma derisa të përparojë mjaftueshëm për të shkaktuar dëme të përhershme, që do të thotë se nuk e dini nëse keni sëmundje të veshkave të fazës së hershme nëse nuk testohen. Në një fazë më të përparuar, mund të përjetosh simptoma të tilla si:

 • Lodhje ose dobësi
 • Të vjella dhe të vjella
 • Tensioni i lartë i gjakut
 • Ulje e oreksit
 • Lëkurë e thatë dhe e kalçitur
 • Plagët e shërimit të ngadalshëm
 • Probleme me urinimin (rrjedhë e dobët)
 • Dhembje

Si mund të ndihmojnë bimët për të pastruar veshkat?

Barërat mund të ndihmojnë në detoksifikimin dhe pastrimin e veshkave duke hequr produktet e mbeturinave nga gjaku dhe duke i filtruar ato nga trupi. Ato ndihmojnë gjithashtu në balancimin e niveleve të lëngjeve, gjë që është e rëndësishme për parandalimin e gurëve të veshkave. Këto bimë mund të përdoren si pjesë e një programi pastrimi të veshkave ose të merren veçmas. Shembuj të këtyre bimëve mund të jenë:

1) Dandelion – Dandelion është një diuretik i fuqishëm që stimulon prodhimin e urinës. Gjithashtu ndihmon në dëbimin e lëngjeve të tepërta nga qelizat dhe indet, duke mbështetur dietat me pak natrium.

2) Uva Ursi është një bar tjetër diuretik që përmirëson funksionin e veshkave duke rritur sasinë e urinës së nxjerrë. Ajo gjithashtu ka veti antiseptike që ndihmojnë në zvogëlimin e infeksioneve në aparatin urinar, duke zvogëluar dhimbjet kur urinoni.

3) Juniper – Manaferrat e xhindeve janë përdorur për shekuj si detoksfikues në mjekësinë tradicionale, pasi ato lehtësojnë urinimin dhe ndihmojnë në heqjen e toksinave nga trupi.

Si t’i pastrojmë veshkat me ilaçe shtëpiake

Pastrimi i veshkave me ilaçe shtëpiake është një mënyrë e shkëlqyer për t’i ndihmuar ata të punojnë në një mënyrë më të mirë dhe më të efektshme.

 • Hani më shumë fruta dhe perime çdo ditë. Shumica e frutave dhe perimeve përmbajnë shumë vitamina dhe lëndë ushqyese që trupi ynë duhet të funksionojë siç duhet.
 • Pi shumë ujë çdo ditë. Pirja e shumë ujit ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi në mënyrë që ato të mos grumbullohen në sistemet tona dhe të mos shkaktojnë probleme më vonë (të tilla si sëmundjet e veshkave).
 • Konsumoni më shumë ushqime të pasura me kalium: Kaliumi ndihmon në mbajtjen e një ekuilibri të duhur të lëngjeve në trupin tonë dhe gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të natriumit.

Kur duhet të bësh pastrimin e veshkave?

Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se kanë një problem derisa veshkat e tyre të fillojnë të dështojnë. Veshkat janë organet kryesore përgjegjëse për filtrimin e gjakut të trupit dhe heqjen e produkteve të dëmshme të mbeturinave prej tij. Kur veshkat tona mbingarkojnë me toksina, ato mund të ndalojnë së funksionuari me kapacitet të plotë, gjë që mund të çojë në komplikime serioze shëndetësore më vonë.

Këshillohet të kryhet pastrimi i veshkave para ose pas programit të detoksifikimit, veçanërisht nëse kemi të bëjmë me probleme kronike shëndetësore. Megjithatë, ju gjithashtu mund të kryejnë pastrimin e veshkave në çdo kohë gjatë vitit si një masë parandaluese kundër sëmundjeve të ardhshme.

Rigjenerimi natyror i veshkave

Ky është një proces natyral që mund të stimulohet me shtesat e duhura. Për shembull, është zbuluar se magnezi ndihmon veshkat të eliminojnë kalciumin e tepërt nga trupi dhe të zvogëlojnë rrezikun e gurëve të veshkave. Vitamina C gjithashtu ka disa veti mbrojtëse kundër gurëve të veshkave duke neutralizuar radikalet e lira në trupin tuaj.