Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Si të pastroni trupin nga toksinat? Mënyra efektive dhe të sigurta

Si të pastroni trupin nga toksinat? Mënyra efektive dhe të sigurta

Pastrimi i trupit nga toksinat është një nga proceset bazë që duhet kryer si pjesë e kujdesit të përditshëm. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që kanë probleme shëndetësore të tilla si diabeti, atherosclerosis dhe hipertensioni. Pastrimi i trupit ka për qëllim heqjen e substancave të dëmshme që grumbullohen në trupin tonë dhe mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Çfarë metodash duhet të zgjedhim për ta kryer me efektshmëri këtë proces? Le ta zbulojmë!

Si të pastrojmë trupin nga toksinat? - Mënyrat më të mira.

[Ez-toc]

Toksinat në trup – simptomat

Toksinat janë substanca që mund të dëmtojnë shëndetin tonë nëse grumbullohen në trupin tonë. Ato vijnë nga ushqimi, uji dhe mjedisi ku jetojmë.

Simptomat kryesore të toksinave në trup përfshijnë:

  • marramendje dhe dhimbje koke,
  • lodhje
  • dhimbje të kyçeve ose muskujve,
  • pakësuar nivelin e energjisë,
  • ftohjet e shpeshta ose simptomat e gripit,
  • probleme tretëse, të tilla si bloating ose konstipacion,
  • probleme të lëkurës si akne ose ekzmë,

Cilat produkte nuk duhen përdorur gjatë detoksifikimit të trupit?

Shmangni çdo produkt që mund të ndërhyjë në procesin e detoksifikimit të trupit, të tilla si alkooli, kafeja, çaji, soda, ëmbëlsirat dhe ushqimet e shpejta. Pas përfundimit të pastrimit, është e nevojshme t’i kushtojmë vëmendje cilësisë së produkteve që konsumojmë dhe të zgjedhim ato që nuk përpunohen.

Si të pastroni trupin – një dietë të shëndetshme dhe detoksifikimin e trupit

Si të pastroni trupin - një dietë të shëndetshme dhe detoksifikimin e trupit

Një dietë e shëndetshme është një pjesë thelbësore e pastrimit të trupit. Ai do të ndihmojë në eliminimin e toksinave nga trupi dhe do ta bëjë atë të funksionojë siç duhet. Përveç kësaj, ndihmon për të mbajtur një pamje të re e të bukur!

Një dietë e ekuilibruar përbëhet nga të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme në sasi të mjaftueshme për të ruajtur shëndetin e mirë, ndërsa shmangin teprimin e tyre. Gjithashtu, ia vlen të mendojmë për shtesat ushqimore që do ta ushqejnë trupin me efektshmëri dhe në të njëjtën kohë do të përmirësojnë tretjen dhe do të ndihmojnë në heqjen e toksinave nga trupi. Vlen të konsiderohet përdorimi i produkteve të tilla si: Fibre Select, Detoxyn, Candidie Forte, Spirulin Plus.

Ushqimet e pasura me fibra janë veçanërisht të mira për detoksifikimin e aparatit tretës, sepse ndihmojnë në lëvizjen më të shpejtë të mbeturinave nëpër zorrë, duke i dhënë më pak kohë për ta thithur në gjak, ku mund të shkaktojnë inflamacion ose të dëmtojnë indet e tjera në të gjithë trupin.

Mënyra më e mirë për të detoksifikuar trupin tuaj është të hani ushqime të shëndetshme që ndihmojnë në pastrimin e sistemit tuaj në mënyrë natyrale, ndërkohë që redukton nivelet e stresit në mënyrë që organet tuaja të funksionojnë përsëri siç duhet. Kjo do t’ju japë më shumë energji dhe do të përmirësojë sistemin tuaj imunitar.

Cilat produkte mbështetin heqjen e toksinave nga trupi?

Produktet e mëposhtme ndihmojnë në heqjen e toksinave nga trupi:

Uji – Faktori më i rëndësishëm në detoksifikimin është pirja e sasisë së duhur të ujit. Trupi duhet të jetë i hidratuar për të hedhur mbeturinat dhe toksinat që grumbullohen me kalimin e kohës.

Frutat dhe perimet – përmbajnë antioksidues dhe lëndë të tjera ushqyese që janë të rëndësishme për shëndetin. Ata gjithashtu mbështesin heqjen e toksinave nga trupi, duke e ndihmuar atë për të eliminuar substancat e padëshiruara.

Barërat e freskëta – mund të konsumohen në formën e çajit, të shtohen në sallata ose të gatuhen me vakte. Barërat si menteja, kamomili, persli, gjethet e dafinës, hudhra, rrënja e xhenxhefilit dhe turmerika janë zgjedhje e mirë për qëllime detoksifikimi, sepse ndihmojnë në oksigjenimin e gjakut.

Vajrat e peshkut – përmban acidet yndyrore omega-3 që ndihmojnë në mbajtjen e membranave të shëndetshme qelizore në të gjithë trupin, por veçanërisht në organe të tilla si mëlçia dhe veshkat, ku luajnë një rol jetësor në proceset e heqjes së toksinave duke u lidhur me substanca të padëshiruara, në mënyrë që ato të eliminohen në urinë ose zorrë.

Barërat për pastrimin e trupit – a ia vlen të përdoren?

Nëse bëni një jetë jo të shëndetshme dhe dëshironi të përmirësoni shëndetin, ia vlen të mendoni të pastroni trupin me barëra. Barërat ndihmojnë në pastrimin e trupit nga toksinat dhe produktet e mbeturinave që grumbullohen në trup nëpërmjet një diete të varfër dhe një mënyre jetese të keqe.

Këtu është një listë me barëra që mund të ndihmojnë në pastrimin e trupit:

Rrënja e dandelionit – Rrënja e dandelionit ndihmon në stimulimin e mëlçisë, e cila ndihmon në detoksifikimin. Gjithashtu ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi dhe mbështet tretjen normale.

Koriander – Korianderi ka veti antifungale, antibakteriale dhe antivirale që mund të ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar dhe mbajtjen e një zorrëje të shëndetshme.

Klorela – Klorella është një alga e gjelbër që përmban vitaminë B12, hekur, proteina dhe vitamina të tjera. Ai gjithashtu mund të heqë metalet e rënda nga trupi si mërkuri, plumbi dhe alumini duke i lidhur ato me membranën sipërfaqësore, ku më pas mund të nxirren nëpërmjet urinës ose feçeve.

Fennel – Fennel është treguar efektive në trajtimin e indigestion, gaz dhe bloating për shkak të aftësisë së saj për të relaksuar muskujt në aparatin tretës. Gjithashtu ndihmon në eliminimin e toksinave nga mëlçia.

Farat Chia – Farat Chia janë një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3 që ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit në trup. Ato janë gjithashtu të pasura me fibra, proteina dhe antioksidues, duke i bërë ato një ushqim të shkëlqyer për ata që kërkojnë një nxitje energjie ose mbështetje detoks.