Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Si të humbni peshë shpejt? Mënyra dhe ushtrime efektive!

Si të humbni peshë shpejt? Mënyra dhe ushtrime efektive!

Ashtu si shumica e njerëzve, ju doni të humbni peshë, por nuk mund të gjeni mënyrën e duhur për të filluar? Kjo është e kuptueshme. Kur nis një dietë, ke kaq shumë zgjedhje, saqë mund të jetë mbytëse. Ju duhet të zgjidhni sasinë e kalorive që do të hani, ushqimin që duhet të hani, dhe pastaj ka ushtrime. Si për të zgjedhur të gjithë këtë në mënyrë që procesi i humbjes së peshës është efektive dhe të shpejtë? Shikoni se çfarë metodash të thjeshta mund të përdorni, të cilat nuk do t’ju kushtojnë asgjë dhe do të sjellin rezultate të konsiderueshme!

Si të biesh në peshë shpejt?

Si për të humbur peshë në mënyrë efektive pa efektin yo-yo?

Për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme, duhet të ndryshosh mënyrën e jetesës. Kjo vlen për çdo gjë që lidhet me rutinën tuaj të përditshme: zakonet e të ngrënit, ushtrimet fizike, zakonet e gjumit dhe më shumë. Humbja e peshës nuk është vetëm për të ngrënë më pak (ose aspak) ose për të ushtruar pa ndalim. Duhet të jeni të qëndrueshëm në përpjekjet tuaja, si në afat të gjatë, ashtu edhe në afat të shkurtër. Mos harro se ushqimi i duhur është një dietë që mund ta mbash vazhdimisht. Kjo do t’ju ndihmojë të humbni peshë në mënyrë efektive dhe të mbani peshën. Ajo duhet të përmbajë një shumëllojshmëri të produkteve nga çdo grup ushqimor. Në procesin e humbjes së peshës, ia vlen të përdorni suplementin e duhur, i cili do të ndihmojë për të ushqyer siç duhet trupin. Suplementet janë në dispozicion në forma të ndryshme si tableta, pika ose në formën e koktejeve. Për shembull, këto janë:

Si të biesh në peshë shpejt? Çfarë dietash duhet të ndjekim?

Dieta Dukan

Kjo dietë përfshin mbajtjen e një ekuilibri midis proteinave, perimeve dhe karbohidrateve. Dieta përbëhet nga 4 faza:

Faza 1 (Faza e Sulmit)

Faza e parë është më radikale, vetëm proteina duhet të konsumohet në të. Mund të hani mish të majmë, peshk, vezë, bulmet me pak yndyrë, drithëra dhe tofu.

Faza 2 (Faza e Lundrimit)

Në këtë fazë, perimet shtohen në dietë, duke e bërë atë më të ndryshme. Ju mund të hani sallatë, selino dhe asparagus.

Faza 3 (Faza e Konsolidimit)

Në këtë fazë, ju tashmë mund të shtoni grupe të tjera produktesh në dietë, të tilla si bukë, djathë dhe fruta. Në fundjavë, mund të pini pije dhe gradualisht të futni karbohidratet në dietë.

Faza 4 (faza e stabilizimit)

Kjo është faza e fundit e dietës, në të cilën nuk ka kufizime në vaktet e konsumuara, por ju duhet të ndiqni rregullat nga fazat e mëparshme për të ruajtur humbjen e peshës.

Dieta e Kopenhagenit

Dietë Kopenhagen është një variacion i dietë ketogjenike që shkakton trupin për të djegur yndyrë në vend të karbohidrateve.

Për çfarë është e gjithë kjo?

Dieta e Kopenhagenit konsiston në ngrënien e mishit, vezëve dhe djathit. Java e parë e dietës është një lloj pastrimi dhe agjërimi, gjatë së cilës ajo kufizohet në ngrënien e një sasie të vogël mishi ose peshku. Pastaj, për gjashtë javë, hahen tri vakte në ditë të përbërë nga mishi, vezët ose djathi. Në mëngjes mund të pini kafe dhe çaj pasdite, por nuk duhet të pini lëngje të tjera përveç ujit.

Qëllimi i kësaj diete është të zvogëlojë peshën me një ritëm alarmues pa u ndier i uritur. Duke qenë se përqendrohet në ushqimet e pasura me proteina, zvogëlon dhembjet e urisë midis vakteve. Ajo gjithashtu përmban më shumë kalori se dietat e tjera të bazuara në fruta dhe perime, pasi ushqimet e konsumuara janë kryesisht me kalori të lartë, të tilla si mishi dhe djathi.

Dietë norvegjeze

Dieta norvegjeze është e thjeshtë dhe e ekuilibruar. Ajo karakterizohet nga një mori e lartë drithërash të plota, proteina të majme dhe yndyrna të shëndetshme, duke përfshirë frutat e detit. Dieta gjithashtu thekson produktet e bulmetit dhe frutat dhe perimet. Asnjë produkt nuk është i ndaluar, por dieta rekomandon që ta konsumosh me masë. Një nga përparësitë e saj kryesore është se nuk kërkon ndryshime drastike në mënyrën e jetesës ose në zgjedhjen e ushqimit. Gjithashtu është shumë fleksibël dhe mund t’i përshtatet shijeve dhe preferencave të ndryshme.

Deficiti karonik dhe dieta e ekuilibruar. Çfarë të hamë dhe çfarë të shmangim?

Si të biesh në peshë shpejt?

I gjithë sekreti i humbjes së shpejtë të peshës fshihet në përzgjedhjen e duhur të sasisë së kalorive të konsumuara në një dietë të ekuilibruar dhe sasisë së kalorive të djegura nga ushtrimet dhe aktivitete të tjera fizike si çiklizmi ose noti.

Kaloritë janë njësia bazë e energjisë në trupin tonë. Kur konsumojmë më shumë kalori se ç’na duhet, tepria ruhet në formën e yndyrës. Për të rënë në peshë, duhet të krijosh një deficit ka rëndësie prej 3500 kalorish në javë. Kjo mund të arrihet duke zvogëluar sasinë e kalorive të konsumuara ose duke rritur aktivitetin fizik.

Një dietë e ekuilibruar siguron që trupi të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten për një funksionim optimal. Është e rëndësishme të konsumohen ushqime të ndryshme nga katër grupe ushqimore: drithërat, perimet, frutat dhe ushqimet e pasura me proteina. Për shembull, mund ta filloni ditën me rrush me manaferra për mëngjes, sallatë pule në skarë për drekë dhe salmon dhe brokoli me avull për darkë.

Ushqimet më të mira për humbje peshe janë ato që përmbajnë shumë fibra, proteina dhe ujë. Trupi është në gjendje t’i përdorë këto lëndë ushqyese në mënyrë efektive dhe efikase.

Çfarë produktesh duhet të konsumosh?

Një mënyrë e mirë për të filluar një dietë është të hani fruta dhe perime me përmbajtje fibrash. Fibra ndihmon trupin të heqë pllakën atherosclerotic nga arteriet, e cila mund të jetë shkaku i një atak në zemër. Gjithashtu ndihmon që zorrët të funksionojnë më mirë dhe mbështet tretjen.

Frutat dhe perimet janë gjithashtu thelbësore për humbjen e peshës. Ato mund të konsumohen të freskëta ose të ngrira. Frutat që duhet të përfshihen në dietë janë portokallet, limonët, luleshtrydhet, mollët dhe bananet. Këto fruta përmbajnë vitamina A, C, E dhe K.

Perimet për t’u ngrënë janë lakra, lulelakra, brokoli, spinaqi, specat, domatet, karrotat, bizelet dhe fasulet. Informacione shtesë: Fasulet ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe ndihmojnë në zvogëlimin e faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Gjithashtu, është treguar se zvogëlon rrezikun e diabetit.

Disa nga ushqimet më të mira për humbjen e peshës janë mishrat e butë si peshku dhe gjoksi i pulës. Gjinjtë e pulës përmbajnë sasi të mëdha proteinash, të cilat ndihmojnë në ndërtimin e muskujve dhe djegien e dhjamit. Peshku si salmoni përmban acide yndyrore omega-3, të cilat mund të ndihmojnë në humbjen e yndyrës.

Cilat produkte duhet të shmangim?

Mbani parasysh se ka shumë ushqime të përpunuara që nuk janë të mira për ne. Këto përfshijnë produkte të tilla si buka e bardhë dhe makaronat, si dhe ushqimet e larta në yndyrë dhe natrium, të tilla si patate të skuqura dhe patate të skuqura. Të gjitha këto gjëra mund të vënë shumë tension në trup, gjë që mund të çojë në sëmundje dhe patologji. Përveç kësaj, duhet të jeni të kujdesshëm dhe të kufizoni: snacks të kripura, sheqer të bardhë, alkool, ëmbëlsira.

Hani rregullisht dhe mund t’i pakësoni në mënyrë të konsiderueshme vaktet?

Nëse jeni duke kërkuar për mënyrën më të shpejtë për të humbur peshë, shumica e njerëzve do t’ju thonë se keni nevojë për një dietë të shëndetshme dhe ushtrime të rregullta. Po sikur të kishte një mënyrë për të pasur rezultate edhe më të shpejta?

Problemi kur ha më pak ushqim është se kur trupi ka uri, fillon të prodhojë më shumë kortisol. Kortisol është një hormon stresi që i thotë trupit të mbajë dhjamin. Prandaj, nëse ndalon së ngrëni për një kohë të gjatë, trupi jo vetëm që fillon të ruajë dhjamin, por edhe fillon të hajë për energji indet e tij muskulore. Kjo bën që metabolizmi juaj të ngadalësohet, që do të thotë se nuk digjni kalori aq shpejt sa zakonisht.

Nivelet tepër të larta të kortizolit mund të çojnë në lloj-lloj problemesh shëndetësore, përfshirë depresionin dhe ankthin. Kjo është arsyeja pse ngrënia e vakteve më të vogla gjatë gjithë ditës është një ide më e mirë sesa të vdesësh urie për orë të tërë. Falë kësaj, trupi nuk prodhon shumë kortisol, gjë që e lejon atë të djegë dhjamin dhe të mos e mbajë atë.

Humbje e shpejtë në peshë dhe efektet e saj

Humbja e shpejtë e peshës dhe efekti i saj në trup – a është i përhershëm? Në pamje të parë, ju mund të mendoni se humbja e shpejtë e peshës mund të jetë një opsion i mirë: në fund të fundit, kush nuk është në favor të humbjes së shpejtë të peshës? Për fat të keq, ka disa efekte anësore të rëndësishme të këtij lloji të dietës. Humbja e shpejtë dhe efektive e peshës duhet të konsistojë në ushtrime sistematike, përdorimin e suplementeve dietike për të ushqyer siç duhet trupin dhe një dietë jo-invasive për trupin. A mund të flasim për këtë në rastin e humbjes së shpejtë të peshës? Varet. Nëse e kryejmë procesin e humbjes së peshës në mënyrën e duhur, do të sigurohemi që trupi ynë të ushqehet siç duhet, nuk kemi pse të shqetësohemi për efektet anësore të një diete të tillë. Megjithatë, nëse humbim shumë kilogram në një kohë të shkurtër dhe nuk përdorim shtesa të përshtatshme dietike që do të mbrojnë trupin tonë me lëndët ushqyese të duhura, ka shumë të ngjarë që të takohemi me efektin yo-yo.

A doni të humbni peshë shpejt? Rrit aktivitetin fizik

Fizkultura është gjithmonë një ide e mirë, nëse dëshiron të biesh në peshë, të ndërtosh muskuj ose thjesht të ndihesh më mirë.

Ushtrimet fizike djegin kalori dhe ndihmojnë në ndërtimin e muskujve. Sa më shumë muskuj të kesh, aq më shumë kalori të djeg trupi kur pushon. Kjo ndodh sepse indi muskulor kërkon më shumë energji për t’u mbajtur sesa indi adipozë.

Kur ushtroni, trupi përdor një kombinim të karbohidrateve dhe yndyrnave si burimet kryesore të energjisë – por me rezultate të ndryshme, në varësi të intensitetit të stërvitjes. Me një intensitet më të ulët, shumica e kalorive të djegura vijnë nga dhjami (rreth 70%). Megjithatë, me një intensitet më të lartë, pjesa më e madhe e energjisë sigurohet nga karbohidratet (rreth 80%).

Si të biesh në peshë shpejt? Mënyra të bëra vetë

  • Pi shumë ujë.
  • Hani ushqime të pasura me fibra
  • Përdor një kondicioner që përmban proteina whey
  • Mos i humbisni vaktet
  • Një herë në javë, hani diçka të shijshme – dieta nuk mund të jetë shumë radikale
  • Hani më shumë fruta dhe perime
  • Mos hani para se të flini.
  • Bëj ushtrime aerobike (kardio)