Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Si të humbni peshë pas shtatzënisë? Metoda të sigurta dhe efektive

Si të humbni peshë pas shtatzënisë? Metoda të sigurta dhe efektive

Shtatzënia është një kohë e bekuar, e cila shoqërohet edhe me disa vështirësi. Për shumicën e nënave, sidomos nëse flasim për shtatzënitë e mëvonshme, detyra më e vështirë do të jetë humbja e peshës së tepërt të fituar gjatë shtatzënisë. Në këtë artikull do të flasim pse është e vështirë të biesh në peshë pas shtatzënisë dhe çfarë hapash duhen ndërmarrë për ta arritur atë!

Si të biesh në peshë pas shtatzënisë

Pse është kaq e vështirë të biesh në peshë pas shtatzënisë?

Ka shumë gjëra që e bëjnë të vështirë humbjen e peshës pas shtatzënisë. Që kur ke pasur fëmijë, metabolizmi yt është ngadalësuar, mund të kesh kufizime fizike dhe ndoshta ndihesh sikur nuk ke kohë për veten (e lëre më kohë për të bërë ushtrime)! Le të shohim disa nga shkaqet e shtimit në peshë pas shtatzënisë.

Para së gjithash, bëhet fjalë për ndryshime në metabolizmin. Gjatë shtatzënisë, metabolizmi rritet rreth 10 për qind për të plotësuar kërkesat e zhvillimit të foshnjës. Pas lindjes, duhet pak kohë që metabolizmi të ngadalësohet në ritmin e tij normal. Problemi është se nëse hani njësoj si gjatë shtatzënisë, kjo yndyrë shtesë mund të rritet shpejt.

Ekziston edhe çështja e ushtrimeve fizike. Ushtrimet fizike janë të rëndësishme për kontrollimin e peshës. Megjithatë, ka disa arsye pse fizkultura pas shtatzënisë është veçanërisht e vështirë: ushqyerja me gji djeg kalori shtesë dhe ju bën të uritur, kështu që ju duhet të hani më shumë, gjë që nga ana tjetër përsëri ju nxit të fitoni më shumë kile. Nuk mund ta shpërfillësh faktin që pas lindjes ke shumë më pak kohë për veten. Ju ia kushtoni këtë kohë fëmijës tuaj, kështu që nuk është çudi që është e vështirë për të zbatuar ushtrimet në rutinën tuaj të përditshme.

Sa kohë duhet për të rënë në peshë pas shtatzënisë?

Gjatë shtatzënisë, duhet të fitoni 25 deri në 35 kilogram. Në gjashtë javët e para pas lindjes, mund të prisni të humbni rreth një kilogram në javë, pasi do të hiqni qafe lëngjet e mbajtura dhe gjakun shtesë që trupi ka prodhuar gjatë shtatzënisë. Gjithashtu, do të humbasësh pak dhjamë dhe muskuj. Kjo humbje fillestare e peshës është normale, por kjo nuk do të thotë se do të jetë e lehtë për t’u kthyer në formën tuaj para shtatzënisë. Koha e nevojshme për të humbur peshë pas shtatzënisë është shumë e ndryshme në varësi të personit dhe predispozitat individuale.

Si të biesh në peshë pas shtatzënisë, pra një dietë pas lindjes së fëmijës

dietë pas lindjes

Mënyra më e mirë për të rënë në peshë pas shtatzënisë është të ndiqni një dietë me proteina të larta. Arsyeja për këtë është se proteinat ju ndihmojnë të digjni kalori më shpejt dhe të ndiheni të ngopur në të njëjtën kohë. Kur hani ushqime të pasura me proteina, trupi liron më shumë insulinë. Insulina është një hormon që i thotë trupit të djegë dhjamin në vend që ta grumbullojë atë. Përveç kësaj, niveli i sheqerit në gjak është më i ulët, gjë që e bën më të lehtë për trupin të djegë dhjamin në vend që ta grumbullojë atë.

Çfarë duhet të hani për të humbur peshë pas shtatzënisë?

 1. Ushqimet e pasura me proteina të tilla si pula e majme dhe gjeli i detit, vezët, fasulet, tofu dhe peshku, të tilla si tuna dhe salmoni, ndihmojnë në ndërtimin e muskujve dhe djegien e dhjamit.
 2. Ushqimet e larta në fibra, të tilla si rruaza, mollët, dardhët, brokoli, orizi ngjyrë kafe dhe karrota, ju bëjnë të ngopeni më gjatë.
 3. Ushqimet e pasura me hekur si mishrat e kuq të butë, spinaqi, thjerrëzat, drithërat e plota të fortifikuara ndihmojnë në parandalimin e lodhjes.
 4. Ushqimet e pasura me kalcium, të tilla si kosi dhe qumështi pa yndyrë, mbështetin kockat që tkurren deri në madhësitë para shtatzënisë.
 5. Frutat e pasura me vitaminë C, të tilla si portokallet, ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit për lëkurë të shëndetshme
 6. Ushqimet që përmbajnë acide yndyrore omega 3, si salmoni, mund të ndihmojnë në parandalimin ose zvogëlimin e depresionit të paslindjes
 7. Ushqimet e pasura me zink, të tilla si tërshëra, mund të jenë të dobishme në nxitjen e humbjes së peshës
 8. Ushqimet që përmbajnë kalium, si bananet, mund të rrisin metabolizmin.

Çfarë të mos hash?

Së pari, është e rëndësishme të shmanget mishi i përpunuar. Kjo vlen për mishra të tilla si salçiçe, proshutë, proshutë, hot dog dhe të gjitha llojet e prerjeve të ftohta. Këto mishra përmbajnë shumë yndyrë dhe nuk janë shumë të shëndetshëm për trupin.

Një grup tjetër ushqimesh që duhen shmangur janë të gjitha ushqimet e skuqura. Këto përfshijnë patate të skuqura, patate të skuqura dhe çdo lloj tjetër ushqimi të skuqur në vaj. Skuqja e ushqimit është një mënyrë e sigurt për të fituar peshë!

Pastaj, ju duhet të qëndroni larg ëmbëlsirave, pasi ato do të ngadalësojnë metabolizmin tuaj dhe përparimi juaj i humbjes së peshës do të pengohet në mënyrë të konsiderueshme ose do të ndalet krejtësisht. Në vend që të hani ëmbëlsira si biskota ose akullore, zgjidhni diçka natyrale, siç janë frutat e freskëta.

Përbërësi i fundit që duhet të shmangni pas shtatzënisë për të humbur peshë shpejt është çdo gjë që përmban yndyrna trans ose vajra pjesërisht të hidrogjenizuara. Këta përbërës zakonisht gjenden në ushqime të paketuara të tilla si krakotë dhe patate të skuqura.

Dietë për nënat që ushqejnë me gji

Ushqyerja me gji është një pjesë e rëndësishme e zhvillimit të foshnjës suaj, por është gjithashtu një pjesë kyçe e shërimit të trupit tuaj nga shtatzënia. Jo vetëm që i siguron ushqim të voglit, por edhe i jep vetes kohë dhe hapësirë për t’u kthyer në formë pas vështirësive fizike të shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës. Për të arritur këtë, është e rëndësishme që të ndiqni një dietë të shëndetshme që do të mbështesë nevojat e trupit tuaj.

Dieta juaj duhet të jetë e ulët në yndyrna dhe e pasur me proteina, karbohidrate dhe lëngje. Kjo mund të jetë një sfidë për nënat e reja plot punë, sidomos nëse gjatë ditës je i vetmi person përgjegjës për kujdesin ndaj foshnjës. Megjithatë, me disa përgatitje dhe planifikime, gjithshka është e mundur të zbatohet. Nëse doni të maksimizoni furnizimin dhe cilësinë e qumështit, konsumoni proteina të cilësisë së lartë si mish dhe vezë, drithëra të plota, fruta dhe perime.

Ushtrimet pas lindjes së fëmijës – kur dhe çfarë lloj aktiviteti tregohet pas lindjes së fëmijës?

Ushtrime pas lindjes së fëmijës

S’ka dyshim se fizkultura e paslindjes është e mirë si për nënën, ashtu edhe për të sapolindurin. Por, kur mund të fillosh të bësh fizkulturë dhe çfarë ushtrimesh këshillohen? Përgjigjja e këtyre pyetjeve varet nga disa faktorë. Faktori më i rëndësishëm është nëse ke lindur me prerje cezariane apo jo. Nëse po, mund të duhet më shumë kohë për t’u kthyer në fizkulturë. Incidenca në bark zakonisht shërohet brenda gjashtë javësh dhe stërvitja mund të rifillohet pas rreth 8-10 javësh, megjithatë, vendimet në lidhje me këtë duhet të konsultohen me një mjek. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se duhet të fillosh menjëherë të praktikosh sporte të forta, si vrapimi ose çiklizmi. Gjithashtu, varet se sa shpejt e merr veten trupi nga lindja e fëmijës dhe sa mirë ndihesh fizikisht dhe mendërisht. Nëse nuk keni pasur një seksion cezarian, stërvitja zakonisht mund të zbatohet pas rreth 6 javësh.

Nëse jeni mësuar të bëni sport ose të bëni ushtrime para shtatzënisë, është më mirë që gradualisht t’i ktheheni aktivitetit fizik sa më shpejt që të jetë e mundur pas lindjes. Nëse nuk keni qenë veçanërisht aktiv para shtatzënisë, por shtatzënia dhe lindja e fëmijës shkuan mirë, është një ide e mirë të filloni me ushtrime të thjeshta të rekomanduara nga mjeku ose fizioterapisti juaj.

Ecja, noti dhe çiklizmi janë mënyra të shkëlqyera për t’u kthyer në formë pas lindjes. Noti është një mënyrë ideale për të forcuar muskujt në javët e para pas lindjes, sepse nuk vë një tendosje në pjesën e poshtme të shpinës ose kyçeve. Është më mirë të zgjedhësh një pishinë ku nënat e reja mund të takohen për klasa “aqua gym” ose të notojnë në kohë të caktuara, gjë që do t’u lejojë atyre të bëjnë ushtrime me ritmin e duhur për to dhe të flasin me gra të tjera që janë në të njëjtën situatë.

Si të biesh në peshë pas shtatzënisë? Këshilla praktike që duhet të dijë një nënë e re

 1. Pi sasinë e duhur të ujit
 2. Hani rregullisht
 3. Hiq dorë nga alkooli dhe nga stimulantë të tjerë
 4. Përdor masazhe të forta
 5. Jepi kohë vetes të rigjenerohet
 6. Shmang ushqimet e përpunuara
 7. Fut shtesat e duhura, p.sh. Çaj BurnBooster ose slimming Hai Matcha