Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Si të humbni peshë nga fytyra? Metodat praktike për të hequr mjekrën e dytë

Si të humbni peshë nga fytyra? Metodat praktike për të hequr mjekrën e dytë

Si të biesh në peshë nga fytyra? Kjo pyetje bëhet nga shumë njerëz, por së pari duhet të pyesni se cila është mjekra e dytë, pra e ashtuquajtura dhjamosje e fytyrës? Këto janë depozita dhjami të bezdisshme që rriten nën mjekër kundër vullnetit tonë. Ajo mund të shkaktohet nga mosbalancimet hormonale ose nga mbinxehja. A është e mundur ta heqësh qafe këtë fenomen të pakëndshëm? Cilat janë metodat për të luftuar këtë lloj dhjamosjeje? Do të mësosh për të gjitha këto në artikullin tonë.

Si të biesh në peshë nga fytyra?

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, dhjamosja prek më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën dhe konsiderohet një nga problemet kryesore të shëndetit publik. Dhjamosja e fytyrës është një term i përgjithshëm për dhjamin e tepërt të trupit dhe lëkurën e lirshme në zonën e fytyrës (rreth faqeve dhe mjekrës). Ajo mund të përfshijë si një kompleks palosjesh dhe rrudhash imituese të shkaktuara nga plakja, gjenetika dhe mungesa e lëkurës, si dhe një kombinim i këtyre dy faktorëve. Është një sëmundje që mund të shkurtojë jetën duke rritur rrezikun e zhvillimit të diabetit, sëmundjeve të zemrës, problemeve të frymëmarrjes, depresionit, osteoartritit dhe shumë çrregullimeve të tjera.

Çfarë trashet nga fytyra?

Ka 4 faktorë kryesorë që shkaktojnë dhjamosjen e fytyrës, e cila në fakt është një formë e ënjtjes së fytyrës.

  1. Gjenetika: Faktori i parë është gjenetika. Jo të gjithë njerëzit që vuajnë nga dhjamosja e fytyrës janë mbipeshë ose të dhjamosur dhe disa kanë thjesht një predispozitë për të. Për shembull, nëse prindërit ose gjyshërit kishin probleme me dhjamosjen e fytyrës, ka shumë mundësi që edhe ti të kesh.
  2. Dieta: Faktori i dytë është dieta. Nëse hani shumë sheqer dhe karbohidrate të rafinuara ose ushqime të përpunuara që përmbajnë sheqer dhe substanca të tjera që mund të çojnë në inflamacion në trup, atëherë ka të ngjarë të përjetoni ënjtje të fytyrës, si dhe rritje në peshë në vende të tjera.
  3. Gjumi: Faktori i tretë është mungesa e gjumit – veçanërisht nëse punoni me orë të gjata pa pushuar rregullisht (6-8 orë në natë). Gjumi i mjaftueshëm ndihmon në uljen e nivelit të stresit dhe parandalon grumbullimin e yndyrës nën lëkurë – që do të thotë se mund të ndihmojë në parandalimin e shtimit në peshë dhe ënjtjen e fytyrës të shkaktuar nga kequshqyerja ose mungesa e ushtrimeve.
  4. Stresi: Faktori i katërt është stresi. Kur jeni të stresuar, trupi juaj prodhon më shumë kortisol, i cili shkakton inflamacion në trupin tuaj (dhe në këtë mënyrë ënjtje). Kjo vlen edhe për zonën e syve – kështu që para gjumit, përpiquni të relaksoheni me një masazh të fytyrës që mund ta bëni individualisht.

A është e mundur të biesh në peshë në fytyrë?

Po, të zbutesh fytyrën është e mundur. Dhjami që mund të ndihet rreth vitheve dhe kofshëve quhet dhjam nënlëkukës dhe mund të reduktohet nëpërmjet dietës dhe ushtrimeve. Megjithatë, dhjami i gjetur në fytyrë nuk i përket të njëjtës kategori si dhjami nënlëkukës. Ky lloj dhjami quhet dhjam visceral dhe gjendet edhe rreth organeve në bark. Është një shtresë më e thellë dhjami që është shumë më e vështirë për t’u zvogëluar, por mund të kontrollohet nëpërmjet një diete të shëndetshme, ushtrimeve të rregullta, marrjes së sasisë së duhur të gjumit dhe administrimit të stresit.

Si të ulesh shpejt në fytyrë?

Hiq dorë nga kripa dhe sheqeri

Mënyra më e mirë për të pastruar shpejt fytyrën është të heqësh dorë nga kripa dhe sheqeri. Shumë ënjtje dhe fryrja në fytyrë shkaktohen nga këta dy përbërës, të cilët shpesh fshihen në ushqimet e përpunuara. Nëse jeni mësuar t’i hani këto produkte, planifikoni paraprakisht: zëvendësoni kafenë tuaj të përditshme me sheqer – çaj pa sheqer ose smoothie. Përdorni bazën e të dhënave online të recetave për të gjetur versione të shëndetshme të ushqimeve tuaja të preferuara. Nëse të pëlqen diçka e kripur ose e ëmbël, ha një copë frutash në vend të saj. Do të habiteni se sa shpejt mund ta pallosni fytyrën kur t’i eliminoni nga dieta këto përbërës të panevojshëm!

Pi shumë ujë

Kur pini shumë ujë, qëndroni të hidratuar dhe ndiheni të ngopur, gjë që ju ndihmon të shmangni të hidratuarit e tepërt. Kur trupi është i dehidratuar, ai ka prirjen të mbajë ujin në trup, duke e bërë atë të duket i fryrë dhe i fryrë. Përmbajtja e lartë e fibrave të frutave dhe perimeve ndihmon edhe në pastrimin e trupit dhe në mbajtjen e hidratuar, kështu që qëndrojmë të ngopur më gjatë. Prandaj, futja e frutave në dietë është një zgjidhje e mirë.

Uji jo vetëm që ndihmon në humbjen e peshës, por edhe shpejton metabolizmin. Stimulon tretjen, detoksifikon trupin, përmirëson funksionet kognitive dhe pastron lëkurën. Pirja e të paktën 8-10 gotave ujë çdo ditë ju lejon të mbani një sistem tretës të shëndetshëm dhe të rregullt, i cili mund t’ju ndihmojë të shkurtoni shpejt fytyrën.

Nëse uji i thjeshtë është tepër i mërzitshëm për ju, mund t’i shtoni feta limoni ose limoni dhe ta pini si limonadë të freskët, ose edhe të shtoni barëra detoksifikuese si gjethe menteje ose basili në të, të cilat jo vetëm që do t’i shtojnë shije, por edhe do të përshpejtojnë procesin e detoksifikimit.

Bëj rregullisht një masazh fytyre

Masazhi i fytyrës ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe shtrëngon lëkurën përreth fytyrës. Kjo, nga ana e vet, zvogëlon sasinë e yndyrës së padëshiruar në fytyrë, duke i dhënë asaj një pamje të hollë dhe të bukur. Masazhi është i lehtë për t’u bërë dhe mund të bëhet kudo, edhe kur udhëton. Përveç kësaj, ka edhe ushtrime të tjera që mund të bëhen për të zbehur fytyrën.

Si të humbni peshë nga fytyra me ushtrime?

si të biesh shpejt në peshë nga fytyra

Ka disa ushtrime që mund të ndihmojnë në forcimin dhe forcimin e muskujve të fytyrës. Kur këta muskuj janë më të fortë, nuk e lejojnë lëkurën të paloset ose të gërmojë, duke e bërë fytyrën të duket më e hollë. Më poshtë janë disa ushtrime që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë nga fytyra:

Buzëqesh më shpesh. Buzëqeshja ndihmon në zvogëlimin e tensionit të muskujve dhe qetëson muskujt e fytyrës, gjë që nga ana tjetër të bën të dukesh më i lumtur dhe më i ri. Përtypja e çamçakëzit ndihmon edhe në përmirësimin e qarkullimit të muskujve të fytyrës, si edhe të qafës dhe të nofullës.

Chin lifting. Ky ushtrim e shtrëngon lëkurën e butë rreth qafës dhe mjekrës. Shtyje nofullën e poshtme përpara për të ndjerë shtrirjen nën mjekër. Prisni 5 sekonda, relaksohuni dhe përsëritni 8-10 herë. Për rezultate më të mira, stërvitja duhet bërë dy herë në ditë.

Bëj një rrotullim qafe. Ky është një ushtrim i lehtë që mund të bëhet në këmbë ose ulur. Së pari, ulni kokën prapa në mënyrë që të shikoni tavanin, dhe pastaj ngadalë ta çoni përpara në mënyrë që të shikoni dyshemenë (mbajini sytë hapur gjatë gjithë kohës). Pastaj lëvize kokën në anën tjetër në mënyrë që të shikosh drejt një krahu, pastaj ngadalë lëvize atë përsëri në qendër, dhe pastaj lëvize drejt krahut tjetër.

Si të biesh në peshë nga shtimi i fytyrës?

Fytyra është gjithashtu një nga pjesët më delikate të trupit dhe për këtë arsye është më e ndjeshme ndaj plakjes. Ndërkohë që të gjithë e dimë se një dietë e shëndetshme dhe sasia e duhur e ushtrimeve janë thelbësore për humbjen e peshës, nuk është gjithmonë e lehtë t’u përmbahesh këtyre planeve. Ja pse janë kaq të përhapura suplementet dietike që mbështetin zvogëlimin e fytyrës. Këto produkte e zvogëlojnë në mënyrë optike fytyrën tuaj dhe zvogëlojnë rrudhat, kështu që ju mund të gëzojnë një kompleks të ri-duket pa u dashur të shqetësohen për humbjen e peshës. Shembuj të shtesave dietike për humbje peshe janë:

Suplementet dietike për pakësimin e fytyrës përmbajnë përbërës të tillë si vaji i peshkut, i cili është i pasur me acide yndyrore omega-3, dhe vitamina E, e cila ndihmon në mbrojtjen nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në mjedis. Shumë njerëz nuk marrin mjaftueshëm nga këto lëndë ushqyese si pjesë e dietës së tyre të rregullt, kështu që marrja e tyre në formë suplementi mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të tyre në trup, ndërkohë që i pengon ata të zhvillojnë probleme në të ardhmen. Përbërës të tjerë popullorë në këto ushqime përfshijnë ekstraktin e çajit të gjelbër (që mund të zvogëlojë inflamacionin), ekstraktin e farës së rrushit (që përmban antioksidues), dhe resveratrol (një antioksidues që gjendet në verën e kuqe). Këta përbërës punojnë së bashku për t’i siguruar lëkurës lëndët ushqyese thelbësore që duhet të funksionojë siç duhet.

Çdo ditë joga e fytyrës, ose si të biesh në peshë nga fytyra duke ushtruar

Çfarë është joga e fytyrës?

Joga e fytyrës është një teknikë frymëzuese e bazuar në parimet e Hatha Yoga. Ajo përfshin ushtrime të fytyrës që janë projektuar për të forcuar dhe tonzuar muskujt e fytyrës, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe oksigjenimin, për të reduktuar rrudhat dhe ënjtjen rreth syve, si dhe për të arritur efektin e një ngritje natyrale të fytyrës.

A është e efektshme? A mund të ndihmojë me të vërtetë joga e fytyrës për të zvogëluar peshën e fytyrës?

Përgjigja është po. Në fakt, do të të ndihmojë edhe të pakësosh peshën e pjesëve të tjera të trupit dhe të të bëjë më të hollë. Me praktikën e rregullt të pozat e duhura, mund ta hiqni mjekrën e dyfishtë duke humbur dhjamin nga qafa, faqet dhe vija e nofullës!

Si funksionon?

Mënyra më e thjeshtë për të thënë është se joga e fytyrës ndihmon në shtrëngimin e lëkurës së lirshme, duke pakësuar kështu lëkurën e tepërt në vendet ku ka dhjamë shtesë. Ushtrimet e fytyrës janë jashtëzakonisht të dobishme në tonifikim dhe në forcimin e lëkurës flabby rreth qafës, jowlap dhe linjën e nofullës, si dhe për të hequr qafe mjekrën e dyfishtë. Përveç kësaj, ato ndihmojnë për të theksuar mollëzat, për të ngritur lëkurën e përkulur nën sy dhe për të zvogëluar qeskat nën sy për shkak të tensionit të muskujve të lirshëm të fytyrës.

Trajtime kozmetike për simitimin e fytyrës

Mënyrat kirurgjikale për të zbehur fytyrën përfshijnë:

  • Operacion me linjë V
  • Operacion për të zvogëluar kockat e faqeve
  • kirurgji për zvogëlimin e mjekrës

Trajtime që nuk kërkojnë kirurgji:

  • Botoks (për muskulin më të mëdhenj)
  • Botoks për një pushim në mjekër
  • Toksinë botulinum për modelimin e formës së fytyrës

Mos harro se procedurat kirurgjikale mund të përfshijnë rreziqe dhe kërcënime të mundshme për shëndetin tënd, kështu që para se të vendosësh për një procedurë të tillë, mendo nëse është e nevojshme? Ndoshta ia vlen të provosh fizkulturë ose të kesh një shtesë të duhur?