Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Si të forconi lëkurën e fytyrës – Mënyrat për të trajtuar një fytyrë ovale të varur

Si të forconi lëkurën e fytyrës – Mënyrat për të trajtuar një fytyrë ovale të varur

Kujdesi për lëkurën e fytyrës është pjesë përbërëse e kujdesit të të gjithë trupit. Është po aq e rëndësishme si për burrat, ashtu edhe për gratë. Në fund të fundit, kjo është gjëja e parë që njerëzit vënë re. Edhe pse shkaqet e sagging lëkurës së fytyrës mund të jenë të ndryshme, ka disa mënyra në të cilat ju mund të përmirësojë në mënyrë efektive vendosmërinë dhe elasticitetin e lëkurës. Ç’të zgjedhim: ngritja e fytyrës, forcimi i trajtimeve, trajtimet e mjekësisë estetike ose ndoshta firma e kozmetikës? Do të mësoni për këto pyetje dhe si ta ndaloni procesin e plakjes së lëkurës falë artikullit tonë.

Si të ngulitësh lëkurën e fytyrës?

Lëkura e fytyrës me ngjyrë të ndezur – shkaqe

Me moshën, lëkura jonë humbet elasticitetin e saj. Kjo sepse trupi ynë prodhon më pak kolazhen dhe elastinë – dy proteina që i japin lëkurës një pamje rinore dhe aftësinë për të kërcyer kur zgjatet. Si rezultat, lëkura e fytyrës bëhet e satë.

Sagging lëkurës së fytyrës mund të shkaktohet edhe nga disa faktorë të tjerë:

 • Ekspozimi ndaj diellit – mund të çojë në plakjen e parakohshme të lëkurës
 • Pirja e duhanit – mund të dëmtojë kolazhin dhe elastin gjë që çon në humbjen e vendosmërisë
 • Humbje e shpejtë në peshë – mund të shkaktojë fytyrë të dobët, dhe tensioni, elasticiteti dhe fortësia e lëkurës është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme
 • Pozicioni i gjumit: Nëse flini në stomak ose në anën tuaj, kjo mund të shkaktojë ënjtje dhe të çojë në vija dhe rrudha në fytyrë
 • Dehidratimi: Dehidratimi mund ta bëjë lëkurën të çarë dhe ovalen e fytyrës të droop. Përveç kësaj, ajo humbet shkëlqimin e saj dhe bëhet e mërzitshme, gjë që përfundimisht turbullon pamjen e fytyrës

Si mund ta ngulitësh lëkurën e fytyrës? – trajtime kozmetike

Rishfaqje laseri

Rishfaqja me lazer përdor rreze të lehta për të hequr shtresat e lëkurës, duke zbuluar lëkurën më të re dhe më të lëmuar. Ky trajtim është më i efektshëm në heqjen e rrudhave rreth gojës dhe syve, por gjithashtu mund të ndihmojë në zvogëlimin e shenjave të shtrirjes dhe vragave. Ky trajtim është i lidhur me një kohë më të gjatë të shërimit, por jep rezultate të qëndrueshme në krahasim me shumë lloje të tjera të trajtimeve të firmimit të lëkurës së fytyrës.

Peeling kimik

Lëkurat kimike përdorin zgjidhje acidi për të hequr shtresën e sipërme të lëkurës, duke ekspozuar lëkurën më të re me më pak rrudha. Peels kimike kanë fuqi të ndryshme në varësi të nevojave tuaja, por ata të gjithë kanë një kohë relativisht të shkurtër rikuperimit dhe mund të sjellë rezultate të shkëlqyera pas vetëm një seance.

Mikrodermabrasioni

Mikrodermabrasioni përdor kristale të vockla për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës nga shtresa e jashtme e fytyrës. Ky trajtim është pa dhimbje dhe nuk kërkon kohë shërimi, gjë që e bën atë një zgjidhje të shkëlqyer për njerëzit që duan të marrin rezultate të shpejta pa shumë bujë dhe shqetësim.

Preparate të injektueshme

Injeksionet përdoren për të vendosur zonat ku ka ndodhur humbja e yndyrës ose ku lëkura ka flabby për shkak të moshës ose shtimit në peshë/ humbjes. Zonat më të zakonshme të trajtuara me mbushës janë: faqet, zona nën sy (parashuta e lotit), palosjet nasolabiale (vijat e buzëqeshjes), goja, mjekra dhe vija e nofullës. Injeksionet mund të përdoren gjithashtu në kombinim me procedura të tjera kozmetike, të tilla si injektimi i Botox në rrudhat në ballë ose trajtimet me lazer për njollat e moshës në duar ose fytyrë.

Mezoteoterapi

Mezoteoterapia e fytyrës është një procedurë që përfshin mikroinjeksionin e vitaminave, mineraleve, ekstrakteve bimore dhe aminoacideve në indet e lëkurës. Ky trajtim injektimi është projektuar për të ripërtërirë lëkurën dhe për të korrigjuar papërsosmëritë specifike të saj. Përdoret edhe për trajtimin e aknes. Meqë kjo procedurë përfshin administrimin e injeksioneve, ajo mund të konsiderohet një lloj trajtimi mjekësor. Avantazhi kryesor mbi kirurgjinë është se ajo nuk është invazive, nuk kërkon anestezi, koha e shërimit është më e shkurtër dhe nuk ka shenja të dukshme.

Procedurat kozmetike shoqërohen me kosto mjaft të konsiderueshme financiare. Prandaj, vlen gjithashtu të konsiderohet përdorimi i suplementeve të përshtatshme dietike që mund të na ofrojnë efekte shumë të ngjashme, me një çmim shumë më të ulët, dhe gjithashtu janë plotësisht të sigurta, sepse përbërësit aktivë që përmbahen në to janë me origjinë natyrore. Shtesat në fjalë janë:

 • Collagen Select
 • Collagenics
 • Nonacne

A është e mundur ta ngulitësh lëkurën në rrugët e bëra vetë në fytyrë?

Kos dhe avokado

Kosi përmban acid laktik, i cili ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, ndërsa avokadot përmbajnë vitamina A dhe E. Vitamina E është një antioksidues që mbështet riparimin dhe rigjenerimin e qelizave, ndërsa vitamina A siguron hidratimin e nevojshëm për lëkurë të shëndetshme. Për të aplikuar këtë mënyrë shtëpie për të forcuar lëkurën e fytyrës, përziej një lugë çaji kos të thjeshtë me gjysmën e avokados dhe vendosini në një blender ose procesor ushqimi derisa të jenë të lëmuar. Përdoreni këtë përzierje si maskë një herë në javë.

E verdhë e vezës dhe mjaltë

Kombinimi i të verdhës së vezës dhe mjaltit rezulton në një maskë të fortë fytyre që kërkon vetëm dy përbërës. E verdhë e vezës përmban proteina që ndihmojnë lëkurën të mbetet elastike, ndërsa mjalti hidraton lëkurën dhe e zbut atë, duke e bërë atë më rezistente ndaj dëmtimeve të shkaktuara nga faktorët e jashtëm.

Kos dhe lëng limoni

Lëngu i limonit është një tjetër astringent natyral që ndihmon në ngushtimin e poreve në fytyrë duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës. Ajo ndihmon në heqjen e të metave të tilla si vragat e akneve dhe freckles, por gjithashtu e bën lëkurën të duket më e re.

Thelbësore

Masazhimi i fytyrës me vajra të tilla si vaji i bajames ose vaji i ullirit mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të shtrëngojë muskujt e fytyrës. Çerek filxhani ujë i ngrohtë i përzier me një lugë çaji me zhel shtrigash dhe uthull molle me cider, do të ndihmojë në ngushtimin e poreve të lëkurës dhe do ta fortësojë atë. Pirja e ujit të bollshëm ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi, e cila nga ana e saj ndihmon që lëkura juaj të jetë e fortë.

Domate

Domatet njihen për një lëkurë të fortë të butë, sepse janë të pasura me antioksidues dhe vitamina A, C dhe E, të cilat janë shumë të dobishme për lëkurën e fytyrës. Aplikojeni pulpën ose lëngun e domateve të freskëta në fytyrë, lëreni për 15 minuta, pastaj rinoni me ujë të vakët.

Si ta ngulitim lëkurën e fytyrës me ndihmën e kozmetikës?

Si ta ngulitim lëkurën e ilaçeve në shtëpi?

Mënyra më e mirë për t’u kujdesur për lëkurën e fytyrës është të përdorni një hidratues! Një hidratues do të ndihmojë në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës, dhe kjo është ajo që ju duhet nëse doni që lëkura juaj të duket më e re dhe më e fortë. Hidratuesit ndihmojnë në mbajtjen e elasticitetit të lëkurës në gjendje të mirë dhe e pengojnë atë nga sagging, gjë që mund ta bëjë atë të duket sagging. Hidratuesit gjithashtu do të ndihmojnë në zvogëlimin e rrudhave dhe vijave të hollë, të cilat janë shkaku kryesor i sagging lëkurës.

Produktet hidratuese vijnë në shumë forma të ndryshme, si kremra, lotime, xhel, vajëra, maska e madje edhe serume. Është e rëndësishme të zgjidhni një hidratues që është i përshtatshëm për llojin tuaj të lëkurës. Për shembull, nëse keni lëkurë të vajt apo shumë të thatë, duhet të shmangni përdorimin e kremave të rënda të fytyrës pasi ato mund të clogojnë poret.

Si të fortësosh lëkurën e fytyrës pas 40

 1. Ndiqni një dietë të shëndetshme me shumë fruta dhe perime, veçanërisht ato të larta në antioksidues si boronica, spinaqi, brokoli dhe karrota.
 2. Pini ujë për të mbajtur të hidratuar nga brenda; kjo do të ndihmojë në parandalimin e dehidratimit të lëkurës, gjë që i bën rrudhat më të dukshme.
 3. Aplikojeni një hidratues dy herë në ditë për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar dhe elastike në mënyrë që të mos jetë e thatë ose e flakonshme.
 4. Aplikojeni kremin e diellit çdo ditë për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve UV që mund të shkaktojnë plakje të parakohshme të lëkurës; kjo vlen si për rrezet UVA (të cilat depërtojnë thellë në qelizat e lëkurës, duke shkaktuar dëmtimin e tyre) dhe rrezet UVB (të cilat dëmtojnë ADN-në e qelizave).
 5. Mos pi duhan

Përveç kësaj, mund të përdorni një masazh fytyre. Stimulon rrjedhjen e gjakut në fytyrë dhe ndihmon në shtrëngimin e muskujve. Masazhi mund të kryhet duke bërë lëvizje të buta me dy gishta në të dy anët e ballit, linjën e nofullës ose rreth syve.

Si të shtrëngosh lëkurën e fytyrës? Fizkulturë

Muskujt e fytyrës kanë nevojë edhe për ushtrime për të mbajtur vendosmërinë e tyre. Për të qenë në gjendje të performoni, sigurohuni edhe që të jeni në një pozicion të rehatshëm, gjë që do t’ju lejojë të përqendroheni në të gjitha zonat e fytyrës dhe të qafës.

Për të bërë ushtrime për një mjekër të dyfishtë, ulni kokën sa më larg që të jetë e mundur, duke parë tavanin. Shtrëngoni buzët dhe përpiquni të puthni tavanin duke i mbajtur buzët bashkë. Mbajeni këtë pozicion për 10 sekonda, pastaj kthehuni në pozicionin fillestar. Përsëriteni këtë ushtrim pesë herë.

Një ushtrim tjetër i qafës është të ktheni kokën nga njëra anë në tjetrën sa më larg që të jetë e mundur pa lëvizur asnjë pjesë tjetër të trupit tuaj, por kini kujdes që të mos e zgjatni shumë. Çdo pozicion duhet të mbahet për 5 sekonda dhe pastaj të kthehet në pozicionin fillestar. Për rezultate më të mira, stërvitja duhet përsëritur dhjetë herë.

Një ushtrim tjetër është të ngresh vetullat dhe të përpiqesh t’i hapësh sytë sa më gjerë që të jetë e mundur, pastaj t’i mbyllësh fort, t’i mbash për pesë deri në dhjetë sekonda dhe të qetësohesh. Ky ushtrim jo vetëm që i tonon muskujt përreth syve, por edhe i pengon qepallat të zvetësohen.

Si ta përmirësojmë ovalin e fytyrës?

Fytyra ovale mund të përmirësohet duke ndjekur një dietë të shëndetshme dhe duke u ushtruar rregullisht. Ngrënia e ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3, si salmoni, sardelet dhe arrat, do të ndihmojë në qarkullimin e qelizave të lëkurës dhe do të rrisë elasticitetin e saj. Ushtrimi për 30 minuta në ditë, pesë ditë në javë, gjithashtu do të ndihmojë në përmirësimin e fytyrës ovale duke shtrënguar ngadalë muskujt e fytyrës. Një zgjidhje e shkëlqyer mund të jetë edhe një masazh i fytyrës, i cili ndihmon në kujdesin natyral për lëkurën, dhe përveç kësaj, prodhimi i kolazhenit është rritur ndjeshëm. Forcimi i fytyrës me masazh do të sigurojë një pamje rinore të lëkurës, do të ndihmojë në eliminimin e “mjekrës së dytë”, rrudhave të hollë dhe furrows.

Mund të shqyrtojmë edhe injektimin e mbushësve në zona specifike të fytyrës. Vitet e fundit, kjo është bërë shumë e përhapur dhe mund t’ju ndihmojë të bëni ndryshimet e dëshiruara pa shumë përpjekje dhe kosto. Zona më e dukshme për injeksionin e mbushësve është mjekra dhe mollëzat. Këto janë disa nga vendet më pak të rrezikshme, pasi nuk janë shumë afër syve ose gojës.

Lëkura e fytyrës saggy në moshë të re

Po të vinit re se lëkura juaj ishte e butë në moshë të re, kjo mund të jetë për shkak të gjeneve tuaja. Gjithashtu, është e mundur që të vuani nga një sëmundje autoimune. Në këtë rast, ju rekomandojmë të vizitoni një mjek. Një dermatolog mund t’ju ndihmojë të përcaktoni se cilët faktorë shkaktojnë lakimin e lëkurës.