Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Si humba peshë? Historia ime

Si humba peshë? Historia ime

Heroina e artikullit është Ana, e cila disa kohë më parë vendosi të bënte ndryshime thelbësore në jetë dhe filloi të humbiste peshë. Rezultatet e para që ajo arriti ishin 10 kg të humbura brenda 1 muaji. A vazhdon të bjerë në peshë? Si ishte e mundur të arrihej një ndikim kaq spektakolar? Ne patëm një bisedë në të cilën ai zbulon sekretet e tij. Ajo na tregoi se çfarë doli e efektshme dhe çfarë ishte thjesht humbje kohe. Shiko se si aktivitetet e zakonshme që mund të bësh pa ndonjë vështirësi mund të të ndihmojnë të arrish synimin tënd.

Si humba peshë

Artikulli i sotëm është mjaft i pazakontë, por mund të provojë se është shumë i dobishëm për njerëzit që planifikojnë të fillojnë procesin e humbjes së peshës. Këto do të jenë përvojat, mendimet dhe historia e hollë e Anës, e cila vendosi të zbulojë disa sekrete të suksesit të saj.

Si humba peshë - historia ime - Ana

Unë quhem Ana dhe jam 39 vjeç. Historia që do të tregoj ka filluar gjashtë muaj më parë. Në atë kohë peshoja 78 kg me një lartësi prej 165 cm. Vendosa të ndryshoja jetë dhe të kujdesesha për pamjen time. Cilat ishin pasojat e kësaj? Në muajin e parë arrita të humbas rreth 10 kg. Nuk e braktisa një mënyrë jetese të shëndetshme dhe e ruaj edhe sot e kësaj dite, por jo aq rigorozisht sa ishte në fillim. Aktualisht peshoj 54 kg, kështu që pesha ka rënë me rreth 24 kg gjatë gjashtë muajve të fundit. Vetëm muaji i parë ishte mjaft i vështirë dhe kishte momente dyshimi, por më vonë ishte shumë më e lehtë. Nëse në fillim të udhëtimit do të kisha njohurinë që kam tani, mendoj se do të ishte më e lehtë për mua të arrija synimin tim. Prandaj, unë do të përpiqem ta ndaj këtë njohuri me ju. Do t’ju them se çfarë metodash përdora dhe çfarë do të përdorja në këtë pikë dhe çfarë do të kisha bërë ndryshe.

Fillimet e mia – si fillova të humbas peshë?

Nëse doni të humbni peshë, duhet të jetë vetëm vendimi juaj. Ndikimi i mjedisit tuaj mund të jetë një stimul për të vepruar, por vendimi përfundimtar është i juaji. Nëse je i pavendosur, mund të dalë se do të dorëzohesh javën e parë. Hapi tjetër që bëra ishte të pranoja se tashmë kishte shkuar tepër larg, se pesha ime tashmë kishte arritur maksimumin. Më parë, filloja dietën dhe futja zakone të shëndetshme në të ngrënë, por mbaronte shpejt. Prandaj, është shumë e rëndësishme të thuhet kjo fjali e prerë se tashmë ka ardhur koha. Atëherë do ta kemi më të lehtë të vazhdojmë të ndjekim synimin.

Gabimi i parë që bëra ishte se i vendosa vetes sfida tepër radikale dhe për fat të keq nuk arrita t’i zbatoj të gjitha ato plotësisht. Isha një gourmet i tmerrshëm dhe vendosa t’i refuzoja plotësisht ëmbëlsirat. Ndonjëherë më pëlqente të pija birrë dhe e lashë fare alkoolin. Pas disa ditësh, doli se jetës sime i mungojnë gjërat që më bëjnë të lumtur. E gjithë vëmendja ime përqendrohej vetëm në të ngrënët pak, në ushtrimet dhe në mos ngrënien e ushqimit të pashëndetshëm. Pse ishte një gabim ky? Sepse edhe në dietat më rigoroze, duhet të ketë një vend për momente kënaqësie. Pastaj vendosa të prezantoja rregullin që 2-3 herë në javë marr pjesë në një vakt të pashëndetshëm, por të shijshëm. Nuk dua të them se haja pica ose hamburger 3 herë në javë. Dua të them më shumë se piva 1 birrë ose hëngra një pjesë të vogël të ëmbëlsirave të mia të preferuara. Megjithatë, shpejt kuptova se po filloja të shpërblehesha shumë dhe, për shembull, në vend të 1 birre, piva 2, etj. Prandaj futa një rregull tjetër: mund të ha gjëra të pashëndetshme, por me kalori duhet të jem brenda një kufiri të caktuar. Çfarë e shkaktoi këtë? Fakti që kur piva 2 birra, më vonë mund të haja shumë më pak ushqime me vlera ushqyese. Mund të duket se kjo është një metodë e keqe, por siç doli, truri ynë punon në mënyrë të tillë që me kalimin e kohës kisha gjithnjë e më pak dëshirë për ëmbëlsira ose alkool dhe preferoja të haja një vakt normal. Në këtë mënyrë, pata mundësi t’i zvogëloja në minimum ushqimet e pashëndetshme. Prandaj, këshilla ime: mos fillo me ndryshime të mëdha, lëre trupin të mësohet me ndryshimet.

Dieting? Çfarë të hamë dhe çfarë të shmangim

Si e humba dietën në peshë?

Për të qenë i sinqertë, nuk kam ndjekur dhe ende nuk kam ndjekur asnjë dietë. Kjo nuk do të thotë se ha gjithçka që dua. Thjesht kontrollova ushqimet që haja rregullisht. Analizova përbërjen e tyre, kontrollova përmbajtjen katolike, nëse trupi mund të përballojë tretjen e këtyre pjatave, etj. Më sugjeruan edhe bloge dhe udhërrëfyes të shumtë, në të cilët gjeta shumë këshilla të vlefshme. Në fillim hoqa dorë:

  1. Bukë. Veçanërisht bukë të bardhë. Ajo përmban një sasi të konsiderueshme të karbohidrateve, e cila është pikërisht ajo që dëshironi të shmangni nëse doni të humbni peshë.
  2. Sheqer. Sipas mendimit tim, produkti më i keq kur bëhet fjalë për humbjen e peshës. Është e nevojshme t’i kushtojmë vëmendje.
  3. Ëmbëlsirat, biskotat dhe të gjitha produktet e tjera që përmbajnë sheqer ose ëmbëlsues artificialë.
  4. Ushqimi i shpejtë (hamburgerët, patatet e skuqura, etj.) sa më shumë që të jetë e mundur i shmanga të gjitha ushqimet e shpejta sepse përmban shumë kalori dhe kënaq urinë vetëm përkohësisht.
  5. Ushqime të skuqura (patate të skuqura, pulë e skuqur). E di që është shumë e shijshme dhe e vështirë të rezistosh, por nëse do të biesh në peshë, duhet të heqësh dorë.

Në fillim mund të duket se lista e mësipërme përbën pjesën më të madhe të dietës sonë ushqyese, por nuk është aq keq. Me qetësi. Është në këtë pikë që ne duhet të hedhim një vështrim më të gjerë në aspektin e humbjes së shëndetshme të peshës. Ka shumë përbërës që ndoshta nuk i keni dëgjuar dhe janë vërtet shumë të ushqyeshëm dhe kanë shije të shijshme! Nga këndvështrimi im, mund të them se kurrë nuk kam qenë përkrahës i ngrënies së peshkut dhe ushqimeve të detit. Kjo ishte për shkak të faktit se rrallë kisha mundësinë t’i shijoja dhe nuk isha plotësisht i bindur për këtë lloj kuzhine. Si duket tani? Peshku përbën gjysmën e vakteve të mia. Nuk po them që duhet të kaloni në shije krejtësisht të ndryshme, por po sugjeroj që të ndryshmet nuk duhet të kenë kuptim më të keq. Gjithashtu, mund të zbulosh pjata që do të jenë patjetër më pak kaorike se ato që do të hahen deri tani, dhe në shije do të jenë edhe më të mira. Më poshtë do t’ju paraqes listën e produkteve që kam futur në dietën time. Mos e merrni këtë si një kërkesë, por përkundrazi një udhëzim dhe unë ju rekomandoj që ju vetë të kërkoni për shije që mund t’ju interesojnë.

  1. Fruta dhe perime të freskëta
  2. Produkte bulmeti me pak yndyrë
  3. Fasule, bizele, thjerrëza dhe bishtajore të tjera
  4. Bukë me drithëra të plota dhe drithëra mëngjesi
  5. Peshk dhe mish i butë

Të ndryshosh mendje

Vura re se në përpjekjet e mëparshme për të rënë në peshë, kisha probleme me mënyrën se si e perceptoja të gjithë idenë e humbjes së peshës. Shpesh më ndodhte që për disa ditë t’i afrohesha shumë rrënjësisht kësaj teme, praktikisht nuk haja asgjë, praktikoja shumë dhe pastaj për disa ditë nuk i kushtoja vëmendje. Pastaj filloi periudha ku i lejoja vetes më shumë ëmbëlsira, etj. Dhe në këtë pikë duhet të pyesësh veten nëse ia vlen ta bësh këtë? Pse shqetësoheni kaq shumë, kur të nesërmen të gjithë kilogramet e humbur do të kthehen me një tepricë. Ja pse është e nevojshme t’i drejtohemi temës me shumë përgjegjësi. Nëse e dini se nuk jeni në gjendje t’i mohoni plotësisht vetes ëmbëlsirat, atëherë mos e ulni në 0. Ndonjëherë duhet t’i japësh trupit atë që kërkon. Një aspekt tjetër që duhet ngritur është humbja shumë e shpejtë e peshës. Mendoj se të gjithë duan të shmangin efektin yo-yo. Në retrospektivë, më duket se 10 kg në një muaj që arrita të humbas ishte pak si tepër. Sipas mendimit tim, është më mirë ta përhapim atë në afat të gjatë. Është e vërtetë se efekti yo-yo nuk ka ndodhur në mua, por kjo nuk do të thotë se nuk do të ndodhë në të ardhmen. Tani e kam zvogëluar ndjeshëm nivelin e radikalitetit të dietës sime, kështu që shpresoj që kjo të mos më ndodhë më. Në fund të fundit, mos bëj asgjë që është përtej forcës tënde.

Aktiviteti fizik – A keni nevojë për të ushtruar për të humbur peshë?

Si e humba peshën- ushtrime

Aktiviteti fizik nuk ka pse të jetë i palodhur për të sjellë dobi. Çdo aktivitet është më i mirë se asnjë aktivitet. Gjëja më e rëndësishme është të kryeni aktivitete që japin kënaqësi dhe që mund të mbahen në afat të gjatë. Që në fillim vendosa të filloja me vrapimin, që doli se ishte një gabim shumë i madh. Isha një person shumë i dhjamosur dhe duke vrapuar, u tendosa shumë kyçet e gjurit dhe për fat të keq më kufizonte shumë funksionimin. Falë konsultimit me mjekun, vendosa të blija një biçikletë të palëvizshme. Dhe kjo është, për mendimin tim, zgjidhja më e mirë në fillim. Stërvitesha pothuajse çdo ditë dhe gjendja ime përmirësoheshin shumë. Arrita të humbisja kilet e para dhe pastaj vendosa për një biçikletë të zakonshme dhe shëtitje të shkurtra përreth qytetit. Jo vetëm që është shumë e dobishme për humbjen e peshës, por edhe në një masë shumë të madhe na siguron oksigjenimin e mjaftueshëm të trupit.

Plotësim i përshtatshëm

Për mendimin tim, ky është një element shumë i rëndësishëm që nuk duhet neglizhuar. Fillimisht e shpërfilla, por pasi vizitova një dietolog, fillova të përdorja shtesa dietike. Mund të duket se ushtrimet fizike dhe përdorimi i parimeve të ushqimit të shëndetshëm janë të mjaftueshme për të humbur peshë shpejt dhe me efektshmëri, por nuk është kështu. Vura re se për njëfarë kohe pesha ime ra ndjeshëm, por në ditët vijuese ajo pati probleme me të. Doli se trupi im nuk ishte mjaft i ushqyer. Dietistja më këshilloi të përpiqesha të zbatoja një shtesë në dietën time dhe nuk më duhej të prisja gjatë për pasojat. Fillimisht përdora pika Slimdropico që mbështetin humbjen e peshës, por vendosa se kisha nevojë për diçka tjetër. Me të vërtetë më pëlqen të pi çaj, prandaj zgjedhja ime ra në çaj të hollë Hai Matcha dhe tableta burnbooster. Shtesat më lejuan të optimizoj efektet e humbjes së peshës dhe mbi të gjitha pengoi përsëritjen e kilogramëve të panevojshëm. Gjithashtu, i përshpejtuan me butësi efektet e humbjes së peshës, por për mua gjëja më e rëndësishme ishte se ata e ushqenin siç duhet trupin dhe siguronin lëndët ushqyese të nevojshme.

Këshilla dhe metoda të dobishme që do të sjellin rezultate

Konsumojeni një gotë ujë mineral në stomak bosh në mëngjes

Kjo do të përmirësojë ndjeshëm proceset tretëse dhe funksionimin e zorrëve, në mënyrë të konsiderueshme përshpejton punën e metabolizmit, hidraton lëkurën, ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat, redukton ndjenjën e urisë, përmirëson sistemin urinar

Hani në pjata më të vogla

Mund të duket, por me të vërtetë ndihmon. Duke përdorur pjata të vogla, do të hamë racione më të vogla.

Shëtitje në mbrëmje

Edhe një shëtitje e shkurtër 20-minutëshe në mbrëmje do t’ju ndihmojë të digjni kaloritë më shpejt

Të peshosh veten apo të bësh fotografi para pasqyrës?

Të dyja metodat janë shumë të dobishme për procesin e humbjes së peshës, sepse kur vërejmë efektet, marrim energji shtesë për të vepruar. Mobilizimi ynë po rritet ndjeshëm. Megjithatë, mos harro të mos bësh fotografi në pasqyrë ose të mos e peshosh veten më shpesh se çdo 7 ditë.

Duke kontrolluar peshën duke veshur rroba të ngushta

Kjo është një metodë tjetër që mund të jetë shumë motivuese. Në fillim të procesit të humbjes së peshës, ne mund të zgjedhim veshje që janë shumë të ngushta për ne dhe çdo disa ditë ne kontrollojmë se si duket në fazat e ardhshme të luftës sonë. Me kalimin e kohës, do të fillojmë të vërejmë se rrobat me centimetra nuk na presin më dhe kjo do të jetë një shenjë se po shkojmë në drejtimin e duhur!

Hani pa ngut

Ushqimet më të copëtuara trupi tretet shumë më shpejt, prandaj është shumë e këshillueshme të hani ngadalë.

Përmbledhja – metamorfoza përfundimtare

Si humba peshë - metamorfoza përfundimtare

Siç e përmenda në fillim për një periudhë rreth gjysmë viti, arrita të humbas rreth 24 kg. Tani, ende bëj një jetë të shëndetshme, përpiqem të eci shumë dhe të ngas biçikletën, por i lejoj vetes shumë më tepër liri kur bëhet fjalë për vaktet. Në këtë pikë, unë kam arritur qëllimin tim në aspektin e peshës dhe me të vërtetë nuk do të doja të humbas peshë më. Me një peshë të tillë ndihem e përsosur. Tani qëllimi im është thjesht të mbaj këtë shtet. Nga ana ime, unë mund t’ju them vetëm se procesi i humbjes së peshës nuk është argëtues për disa ditë. Kjo është koha kur të presin sakrificat. Do të ketë ditë dhe momente më të këqija dyshimi dhe kjo është kur ju duhet të tregoni një vullnet të madh për të luftuar, dhe pastaj ju patjetër do të arrini qëllimin tuaj!