Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Si të shpëtojmë nga rrudhat poshtë syve – mënyra efektive

Si të shpëtojmë nga rrudhat poshtë syve – mënyra efektive

Rrudhat nën sy janë diçka që të gjithë e kanë, por jo të gjithë dinë si t’i përballojnë. Shih çfarë shkaktohen dhe nga çfarë karakterizohen. Cilat metoda ia vlen të përdoren dhe si duket procesi i duhur i kujdesit. Do të mësosh për të gjitha këto në artikullin tonë.

Rrudha nën sy

Cilat janë dhe shkaqet e formimit të rrudhave nën sy

Rrudhat nën sy janë vija që shfaqen në të dy anët e hundës dhe shtrihen drejt tempujve. Shkaku i tyre është zakonisht lëkura e lirshme rreth fytyrës, e cila zakonisht është për shkak të plakjes dhe dëmtimeve të shkaktuara nga rrezet e diellit. Shkaku mund të jenë edhe shprehjet e tepruara të fytyrës dhe shprehja e fytyrës. Lëkura në këtë zonë është mjaft e hollë në krahasim me pjesët e tjera të trupit, prandaj ajo rrudhet lehtë kur nuk ka kolagjen të mjaftueshëm për ta mbajtur atë.

Si është ndërtuar lëkura përreth syve?

Lëkura përreth syve është ndërtuar në mënyrë të ngjashme me pjesën tjetër të fytyrës. Megjithatë, ajo ka disa karakteristika unike që e bëjnë atë më delikate se pjesët e tjera të fytyrës. Është i hollë dhe i ndjeshëm për shkak të mungesës së dhjamit nënlëkurës. Mungesa e dhjamit do të thotë se nuk ka inde të mjaftueshme për t’u mbrojtur nga dëmtimet.

Lëkura përbëhet nga 3 shtresa:

Epidermi – Kjo është shtresa më e jashtme në të cilën ka shumë qeliza që hiqen vazhdimisht dhe zëvendësohen nga të reja.

Dermis – kjo shtresë përmban fibra kolazhin dhe elastin që i japin lëkurës forcë dhe elasticitet. Në dermë ka edhe gjëndra djerse, folikula flokësh, gjëndra dhjamore dhe enët e gjakut.

Indi nënlëkurës – kjo është një shtresë e yndyrës e vendosur nën dermë. Ajo ndihmon në mbajtjen e një temperature konstante të trupit, siguron jastëkimin e kockave dhe organeve, ruan rezervat e energjisë, izolon kundër humbjes ose rritjes së nxehtësisë nga burimet e jashtme (p.sh. drita e diellit), dhe mbron organet e brendshme nga dëmtimet ose dëmtimet e shkaktuara nga forcat e jashtme, të tilla si rëniet ose ndikimet në trup.

Si të kujdesesh për lëkurën përreth syve?

Lëkura përreth syve është delikate dhe e ndjeshme ndaj gravitetit, dritës së diellit dhe faktorëve të mënyrës së jetesës si stresi, lodhja dhe ushqimi i papërshtatshëm. Është e rëndësishme të kujdesemi siç duhet për këtë zonë. Përveç rregullave të përgjithshme të kujdesit të lëkurës, kushtojini vëmendje edhe këtyre aspekteve:

  1. Pini shumë ujë dhe ndiqni një dietë të ekuilibruar.
  2. Përdorni krem dielli çdo ditë.
  3. Mos pini cigare dhe mos u përmbajni nga ndonjë stimulues si alkooli
  4. Mos përdorni kimikate të tjera të dëmshme në fytyrë.
  5. Mos i fërko sytë
  6. Nëse është e mundur, shmangni përdorimin e përditshëm të qepallat e errëta dhe të maskarës.

Si t’i zhdukim rrudhat nën sy?

Kura për shtëpi për rrudhat nën sy

Kura për shtëpi për rrudhat nën sy

Maskë kastraveci

Vetitë ftohëse të kastravecëve qetësojnë sytë e lodhur dhe pakësojnë puçrrat. Vendosni feta kastraveci mbi qepallat e mbyllura për 10 minuta për të zvogëluar rrathët e errët nën sy.

Tonik me ujë trëndafili

Uji i trëndafilit ka veti anti-nxitëse që ndihmojnë në lehtësimin e skuqjes përreth syve. Gjithashtu ndihmon për të forcuar lëkurën pa e tharë. Për rezultate më të mira, zhytni rrëshkitjet e pambukut në ujin e trëndafilit dhe aplikojini në qepallat e mbyllura për rreth 10 minuta çdo ditë para se të shkoni në shtrat.

Xhel aloe vera

Xheli aloe vera është një hidratues i shkëlqyer që ndihmon në zvogëlimin e vijave të hollë dhe rrudhave përreth syve. Gjithashtu mund të ndihmojë në trajtimin e djegieve nga dielli dhe heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës nga fytyra.

Vaj kokosi

Vaji i kokosit përmban antioksidues që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira përgjegjëse për plakjen e lëkurës. Gjithashtu përmban acid laurik me veti anti-inflamuese, i cili qetëson lëkurën e irrituar dhe parandalon dëmtimin e mëtejshëm të saj. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, bëni një test të arnave para se ta vini vajin e kokosit direkt në fytyrë.

Lëng limoni

Lëngu i limonit përmban vitaminë C, e cila ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura nga fytyra dhe e zbut atë duke intensifikuar prodhimin e kolazheve në qelizat e lëkurës. Përveç kësaj, lëngu i limonit ka edhe veti antiseptike që ndihmojnë në trajtimin e akneve rreth syve dhe gjithashtu zvogëlojnë rrathët e errët nën sy.

Ç’të themi për rrudhat nën trajtimin e syve

Trajtime të bazuara në acidin hialuronik

Injeksionet e acidit hyaluronik janë shumë të përhapura në mesin e njerëzve që janë në kërkim të një alternative ndaj Botox ose mbushësve. Acidi hialuronik është një substancë natyrore e prodhuar nga trupi ynë për të siguruar hidratim dhe lubrifikues të lëkurës. Me moshën, trupi ynë prodhon më pak nga kjo substancë, e cila mund të shkaktojë rrudha dhe lëkurë të rrudhosur. Injeksionet e acidit hialuronik injektohen në indet e muskujve pikërisht nën sipërfaqen e lëkurës, kështu që mund të mbushin këtë zonë dhe të sheshojnë vijat ose rrudhat e bukura.

Zvogëlim i rrudhave BTX

Reduktimi i rrudhave me Botox është një mënyrë shumë popullore për të trajtuar rrudhat nën sy. Zona nën sy është shumë delikate dhe Botox mund të ndihmojë në heqjen e vijave dhe rrudhave të bukura, duke ju lejuar të keni një pamje më të butë dhe më të re.

Botox është një proteinë e pastruar që funksionon duke relaksuar muskujt e fytyrës. Kur injektohet në muskul, bllokon sinjalet nervore që shkaktojnë rrudha dhe imitojnë vijat.

Terapia e zëvendësimit të aminoacidit

Terapia e zëvendësimit të aminoacideve është një trajtim për rrudhat nën sy që përdor një kombinim të aminoacideve, vitaminave dhe mineraleve për të ripërtërirë lëkurën. Mund të përdoret në kombinim me trajtime të tjera si Botox ose mbushës dermal.

Si funksionon?

Aminoacidet janë blloqet ndërtuese të kolazhenit dhe elastinës, të cilat i japin lëkurës elasticitet dhe forcë. Zëvendësimi i këtyre aminoacideve mund të ndihmojë në rindërtimin e zonave të dëmtuara nën sy, duke i bërë ato të duken më të lëmuara dhe më të shëndetshme.

Çfarë mund të pres?

Procedura është pa dhimbje dhe zgjat rreth 20 minuta. Një trap i vogël do të ndihet, por asgjë më shumë. Pas procedurës, lëkura mund të jetë pak e skuqur, por kjo do të zhduket për rreth një orë.

Mezoteoterapi gjilpëre

Kjo procedurë përfshin injektimin e sasive të vogla të lëngut në zona specifike të fytyrës. Kjo lëng përmban vitamina, minerale dhe lëndë të tjera ushqyese që ndihmojnë në përmirësimin e strukturës dhe elasticitetit të lëkurës.

Dobitë e mesotherapy gjilpërë:

Përmirëson prodhimin e kolagjenit dhe përmbajtjen e elastinës në lëkurë. Ajo hidraton qelizat e dëmtuara të lëkurës duke rritur aftësinë e tyre për të mbajtur lagështinë nga mjedisi i jashtëm ose hidratuesin e aplikuar në to.

Krem për rrudhat nën sy

Krem për rrudhat nën sy

Kremi për rrudhat nën sy duhet të jetë një produkt me shumë qëllime që do të përballojë të gjitha shenjat e plakjes së lëkurës. Ajo duhet të përmbajë neuropeptide, peptide dhe antioksidues.

Neuropeptidet dhe peptidet janë thelbësore për të ruajtur fortësinë dhe elasticitetin e lëkurës. Këta përbërës stimulojnë prodhimin e kolagjenit, i cili çon në forcimin e lëkurës dhe reduktimin e rrudhave.

Antioksiduesit janë në gjendje të neutralizojnë radikalet e lira dhe të parandalojnë dëmtimin e tyre ndaj qelizave të shëndetshme të trupit. Radikalet e lira janë të njohura për të shkaktuar stres oksidativ në trupin tonë, duke çuar në plakjen e parakohshme të lëkurës.

Përveç kësaj, ia vlen t’i kushtojmë vëmendje edhe një përbërësi të tillë si Retinol. Është një derivat i vitaminës A, e cila stimulon prodhimin e kolagjenit në lëkurë. Gjithashtu, ka veti anti-nxitëse që ndihmojnë në zvogëlimin e skuqjes dhe irritimit. Shpesh përdoret për të trajtuar aknet dhe për të zvogëluar pigmentimin e lëkurës.

Në këtë pikë, duhet theksuar gjithashtu se kujdesi i duhur duhet të mbështetet nga shtesat ushqimore që sigurojnë ushqyes dhe mbështesin në mënyrë gjithëpërfshirëse lëkurën tonë nga brenda në duke hidratuar dhe penguar shenjat e plakjes së lëkurës. Shembuj të këtyre shtesave janë:

  • Collagenics
  • Premium Collagen 5000
  • Collagen Select

Imitojnë rrudhat nën sy

Këto rrudha lindin si pasojë e shprehive të përsëritura të fytyrës, si buzëqeshja dhe dridhja, por edhe nga shkaqet gjenetike dhe plakja e lëkurës. Mënyrat për heqjen e tyre janë identike me llojet e tjera të rrudhave. Përveç kësaj, mund të përdorim një masazh fytyre.

Rrudha nën sy në moshë të re

Po rrudhat nën sy – 30 vjet?

Nëse jeni një i ri para moshës 30 vjeç, ju rekomandojmë të filloni të kujdeseni për lëkurën përreth syve me një dietë të ekuilibruar siç duhet. Kujdesuni për nivelin e përshtatshëm të hidratimit të lëkurës, aktivitetin fizik shtesë dhe përdorimin e kremrave delikatë dhe suplementeve dietike që ushqejnë lëkurën.

Rrudhat nën sytë e një 40-vjeçari

Njerëzit mbi 40 vjeç duhet të mendojnë të përdorin kremra anti-rrudhë më të avancuar dhe të pengojnë procesin e plakjes së lëkurës. Nëse pamja e lëkurës nuk është e kënaqshme, mund të konsiderojmë trajtime ripërtëritëse. Një zgjidhje e madhe mund të jetë edhe përdorimi i maskave të fytyrës, të cilat mund të bëhen individualisht duke përdorur përbërës natyralë.

Rrudhat nën sytë e një 50-vjeçari

Në këtë moshë, fortësia e lëkurës dhe elasticiteti i saj tashmë mund të jenë në një gjendje pak më të keqe. Ia vlen të ndiqni rregullat e përgjithshme të kujdesit, por përveç kësaj, ia vlen të konsideroni heqjen e rrudhave rreth syve me metoda më radikale. Mjekësia estetike vjen në dispozicion, por ne sugjerojmë duke filluar me metoda pak më delikate, pra trajtimet kozmetike.