Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Rrudhat e marionetës – shkaqet e formimit dhe metodat e heqjes

Rrudhat e marionetës – shkaqet e formimit dhe metodat e heqjes

Vijat e kukullave janë vija që formohen në të dy anët e gojës, nga këndet e gojës deri në mjekër. Ato formohen me moshën për shkak të humbjes së dhjamit të trupit brenda fytyrës. A mund të ndreqen? Shiko si lindin, cilat janë shkaqet dhe metodat më të zakonshme të heqjes së tyre.

Rrudha kukulle

Si formohen rrudhat e kukullave? Shkaqet

Pas moshës 40-45 vjeç, lëkura fillon të gërmojë dhe të droopojë, duke formuar vija në nyjëzim të mjekrës dhe faqeve – si fytyra e një kukulle druri me një nofull të lëvizshme. Këto linja kukullash e bëjnë fytyrën të duket e trishtuar, kërcënuese dhe e pashoqe. Kur është e thellë, ato mund të bëhen më shumë se thjesht një problem estetik – ato ruajnë lagështinë dhe mund të çojnë në inflamim të përsëritur ose lezione fungale.

Rrudhat rreth gojës kryesisht varen nga anatomia dhe janë një simptomë tipike e plakjes te njerëzit me fytyrë të rrumbullakët, me mollëza të turbullta, me faqe të sheshta dhe me një kockë zygomatike të vendosur ulët. Luhatjet e peshës janë gjithashtu të një rëndësie të madhe. Nëse ka një sasi të konsiderueshme dhjami në trupin tonë, lëkura natyrisht rrit vëllimin e saj, dhe kur humbasim peshë, ajo humbet elasticitetin dhe fortësinë e saj dhe fillon të bjerë.

Si t’i parandalojmë rrudhat e kukullave?

Shenjat e para të plakjes së lëkurës tashmë mund të jenë të dukshme pas moshës 25 vjeçare. Gjatë kësaj periudhe, trupi ynë ngadalëson gradualisht proceset e prodhimit që janë përgjegjëse për kolazhin dhe elastinin. Këto janë fibrat mbështetëse të lëkurës, falë të cilave ajo mund të jetë e fortë dhe elastike. Për këtë arsye, që në moshë të vogël ia vlen të kujdesesh për gjendjen e lëkurës dhe t’i sigurosh të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Ne mund ta mbështesim atë me ndihmën e suplementeve dietike që do të ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të përshtatshëm të hidratimit të tij, të pengojë shenjat e plakjes, të mbrojë nga faktorët e jashtëm, të rigjenerojë dhe të stimulojë prodhimin e kolagjenit. Shtesa të tilla si:

  • Collagenics
  • Premium Collagen 5000
  • Éternelle

Gjithashtu, ia vlen të ushtroni vazhdimisht muskujt e fytyrës, të cilët janë përgjegjës për vezoren e re dhe parandalojnë që këndet e gojës të bien. Si ta bësh? Nuk ka asgjë të komplikuar në të – vetëm buzëqeshni shumë! Kur buzëqeshim, muskujt detyrohen të bëjnë përpjekje dhe të shtojnë gjendjen e tyre të përgjithshme. Për këtë qëllim, ne mund të përdorim ndihmën e një pasqyre dhe të kryejmë disa minuta ushtrime çdo ditë – vetëm duke buzëqeshur.

Jo pa domethënie është edhe një mënyrë jetese e shëndetshme. Nëse jemi të çlodhur, muskujt punojnë më mirë. Prandaj, përpiquni t’i siguroni trupit sasinë e duhur të gjumit, pushimit, një dietë të ekuilibruar. Përdorni kremra hidratues dhe kozmetikë që do të mbrojnë lëkurën nga faktorë të jashtëm si ekspozimi i tepruar në diell.

Përveç të gjitha metodave të mësipërme, mund të përfitojmë edhe nga trajtimet e ndryshme kozmetike që na ofron mjekësia estetike.

Si të heqësh qafe rrudhat e kukullave?

Si të heqësh qafe rrudhat e kukullave

Rrudhat e kukullave – Botox

Botox është një lloj i përgatitjes kundër rrudhave që përdor formën e pastruar të toksinës botulinum për të relaksuar muskujt e tepërt dhe për të parandaluar lëvizjet e tyre të tepruara, të cilat mund të çojnë në formimin e rrudhave dhe vijave në lëkurë. Injeksioni është i shpejtë, i lehtë dhe pa dhimbje, zakonisht kërkon vetëm anestezi lokale, edhe pse disa pacientë mund të këshillohen të marrin antihistamina më parë si një masë parandaluese kundër reaksioneve të mundshme alergjike.

Brazda me kukulla – acid hialuronik

Mbushja me acid hialuronik – ky trajtim përfshin injektimin e acidit hialuronik direkt në lëkurën rreth rrudhës, e cila ndihmon në shtrëngimin dhe ripërtëritjen e indeve atje dhe në përgjithësi lëmuar lëkurën. Ky trajtim mund të përdoret vetëm ose në kombinim me trajtime të tjera për rezultate optimale, por duhet të kryhet nga një specialist i trajnuar ose mjek i mjekësisë estetike për të shmangur dëmtimet ose probleme të tjera shëndetësore.

Fijet e aptosit – lifting natyral i lëkurës

Fijet e aptosit janë projektuar për biorevitalizimin dhe ngritjen natyrale të lëkurës. Kjo procedurë përfshin vendosjen e saktë të indeve duke përdorur një gjilpërë të integruar në fije. Fijet janë bërë me material të absorbueshëm që stimulon prodhimin natyror të acidit hialuronik në trup, i cili ka një afërsi të lartë për ujin. Kjo rrit hidratimin dhe hidratimin e lëkurës, e cila rrit tensionin e saj, përmirëson vendosmërinë dhe ripërtërin pamjen. Përthithja e plotë ndodh pas rreth një viti.

Fibrin i pasur – mbushës natyral

Një lloj i procedurës jo-kirurgjikale që përdor fibrin, një proteinë e pranishme në plazmën e gjakut, për të mbushur rrudhat e thella. Kjo është terapia e injektimit rigjenerues me bazë në Fibrin.

Ashensor me fytyrë hifu pa skalpel

Kjo teknologji përdor valë ultrasonike që janë të fokusuara në një zonë specifike të lëkurës, duke bërë që kolazheni të shtrëngohet dhe të riparohet në atë zonë. Pajisja jep rreze me intensitet të lartë të ultratingujve (valëve të zërit) direkt në shtresat më të thella të lëkurës (dermis), e cila shkakton ngrohjen dhe shkatërrimin e qelizave dhjamore, enëve të gjakut dhe fibrave të kolazheve përgjegjëse për formimin e rrudhave. Duke shkatërruar ato elemente që kontribuojnë në formimin e vijave të kukullave, trajtimi HIFU mund të zvogëlojë ndjeshëm dukshmërinë e rrudhave.

Sa kushton heqja e rrudhave të kukullave?

Çmimet varen nga lloji i trajtimit dhe vendi ku kryhet procedura. Sa më me përvojë specialisti, aq më të larta janë çmimet, por ky nuk duhet të jetë përcaktuesi i zgjedhjes së trajtimit. Le të kujtojmë se ka të bëjë me shëndetin tonë dhe nuk ia vlen të kursejmë në të. Nëse vendosim për procedurën, le të sigurohemi që ajo të kryhet në një mënyrë profesionale dhe të sigurt.

Kukulla me rrudha mënyra dhe ushtrime të bëra në shtëpi

Vaseline është një nga produktet më efektive në treg kur bëhet fjalë për parandalimin e rrudhave të kukullave. Mund të përdoret në kombinim me produkte të tjera për mbrojtje shtesë. Çelësi për përdorimin e efektshëm të xhelatinës së naftës është ta përdorni atë drejtpërdrejt në lëkurë, jo në makijazh ose krem kundër diellit. Përdoreni në lëkurë të zhveshur dhe prisni që të thahet. Nëse preferoni diçka me aromë më intensive, provoni ujë trëndafili, i cili është i mrekullueshëm për të luftuar rrudhat e kukullave dhe, përveç kësaj, është shumë i butë kur aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë pa shkaktuar irritim ose ngjeshje.

Ju gjithashtu mund të aplikojnë një krem anti-rrudhë me retinol. Retinol është një formë e vitaminës A që gjendet në shumë kremra anti-rrudhë që ndihmon në zvogëlimin e pamjes së rrudhave duke stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe duke përmirësuar normën e qarkullimit qelizor. Duke përdorur një krem që përmban këtë përbërës, ju mund të ndihmoni lëkurën tuaj të qëndrojë elastike në mënyrë që të mos gëlltitë apo të gëlltitë aq lehtë me kalimin e kohës.

Fizkulturë:

1. Duke shtrirë buzët. Ky ushtrim parandalon në mënyrë të përsosur formimin e rrudhave rreth gojës, pasi qetëson kyçet e nofullës. Hapeni gojën sa më gjerë pa shkaktuar dhimbje, dhe mbajeni në këtë pozicion për 10 sekonda, pastaj relaksohuni për 10 sekonda. Mund ta kryeni veprimin në çdo kohë të lirë, por mos harroni ta teproni me intensitet.

2. Vendosni gishtat e mëdhenj në të dy anët e gojës dhe shtypni, duke i tërhequr ato mbrapsht drejt veshëve, ndërsa krijoni një formë “O” me gojën tuaj. Pastaj lironi presionin dhe vazhdoni masazhin e lehtë me lëvizje të vogla rrethore derisa të ndjeni se tensioni është zhdukur nga kjo zonë.