Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Rrudhat e fytyrës – Llojet, shkaqet e formimit dhe metodat e heqjes

Rrudhat e fytyrës – Llojet, shkaqet e formimit dhe metodat e heqjes

Jo të gjitha rrudhat imitojnë njësoj. Shumë prej tyre lindin si rezultat i proceseve natyrore të plakjes, ndërsa të tjerat zakonisht shkaktohen nga mënyra jonë e jetesës, zakonet shëndetësore dhe shprehja e fytyrës. Megjithatë, ju gjithmonë mund të ndërmerrni hapa aktivë për të shmangur disa nga shkaqet e zakonshme të rrudhave mimikë dhe për të hequr rrudhat që tashmë janë shfaqur. Kontrollo cilat metoda janë më të efektshmet!

Rrudha imitimi

Çfarë janë rrudhat imitues – si dhe ku lindin ato?

Rrudhat imituese janë një lloj rrudhash që lindin si rezultat i spazmave të përsëritura të muskujve, të tilla si squinting ose buzëqeshja (shprehjet e fytyrës dhe shprehja). Zakonisht formohen rreth syve, gojës dhe ballit. Kur buzëqeshni, duke mos u përqeshur ose duke u përqeshur, muskujt e fytyrës tkurren për të lejuar shfaqjen e shprehjeve. Me kalimin e kohës, këto lëvizje përsëritëse shkaktojnë formimin e vijave në lëkurë, të cilat thellohen dhe imitojnë rrudhat.

Imito rrudhat nga buzëqeshja

Buzëqeshja e shpeshtë shkakton formimin e kamareve në faqe. Kjo ndodh sepse kur shpreh një shprehje në fytyrë, si buzëqeshja ose fëshfërimi, muskujt tkurren dhe shkaktojnë lëvizje në lëkurë. Nëse e përsëritni vazhdimisht këtë lëvizje, ajo do të krijojë zgavra të përhershme në lëkurë, duke imituar shprehjen që e shkaktoi atë.

Shkaqe të tjera të rrudhave imitimi

Pas arsyeve kryesore, ka faktorë të tjerë që kryesisht kontribuojnë në faktin se rrudhat e para mimikë shfaqen në fytyrën tonë. Këto janë:

  • Zakonet e gabuara të të ngrënit – dieta e varfër
  • Niveli shumë i ulët i hidratimit të lëkurës dhe të gjithë trupit
  • Përdorimi i stimulantëve
  • Stres i tepruar
  • Ekspozimi ndaj diellit
  • Kujdes i papërshtatshëm
  • Përdorimi i shpeshtë i përbërjes së fortë

Llojet e rrudhave mimikë

Llojet e rrudhave mimikë

Rrudha imituese në ballë (rrudha horizontale)

Ato shkaktohen nga sytë e shpuar dhe nga zhardhoku i ballit. Këto rrudha mund të shkaktohen edhe nga faktorë gjenetikë ose ekspozimi ndaj diellit, gjë që i bën ato të thellohen.

Imitojnë rrudhat rreth gojës (rrudhat e duhanpirësve)

Këto janë vijat vertikale që rezultojnë në të dy anët e buzëve, për shkak të lëvizjeve të përsëritura të gojës kur pini duhan, pini ose flisni shumë. Përveç kësaj, duhanpirësit kanë më shumë gjasa të zhvillojnë rrudha rreth gojës. Kjo ndodh sepse nikotina ngushton enët e gjakut, gjë që mund të çojë në dëmtimin e lëkurës dhe plakjen e parakohshme.

Imitojnë rrudhat nën sy (këmbët e korbave)

Këmbët e Krobit janë një tjetër lloj rrudhe imitimi që shfaqet rreth syve kur buzëqesh ose bën shprehje të tjera të fytyrës që kërkojnë që të lëvizësh muskujt e fytyrës rreth syve. Kjo shkakton formimin e vijave vertikale në të dy anët e syve pranë tempujve.

Rrudhat midis vetullave dhe sipër vijës së hundës (rrudhat vertikale – strofka e luanit)

Ato ndodhin më shpesh te njerëzit mbi 40 vjeç. Shfaqja e këtyre rrudhave mund të shkaktohet nga tkurrja e muskujve që janë përgjegjës për shprehjen e emocioneve të forta, të tilla si zemërimi ose befasia. Muskujt e përdorur gjatë kësaj shprehjeje të fytyrës gjenden midis vetullave dhe në majë të hundës.

Rrudhat imituese nasolabiale (në faqet nga lobet e hundës deri në cepat e gojës)

Këto janë ndryshime të thella që zmadhohen më tej nga forca e gravitetit. Kur plaket, lëkura fillon të bjerë gjithnjë e më shumë në këtë vend. Arsyeja kryesore është buzëqeshja e shpeshtë.

Si të heqësh qafe rrudhat imitimi?

Si të heqësh qafe rrudhat imitimi

Për të hequr rrudhat, mund të zgjedhim shumë metoda. Gjithçka varet nga preferencat, shijet dhe buxheti ynë. Ne mund të aplikojmë një krem anti-rrudhë që do të ngadalësojë procesin e plakjes së lëkurës dhe do të kontribuojë në prodhimin më të madh të kolazheve. Në dispozicionin tonë është edhe mjekësia estetike dhe llojet e ndryshme të trajtimeve të rrudhave që mund të kryejmë, si për shembull mezoteatri i gjilpërës ose një injeksion që përmban acid hialuronik. Një ndikim i madh në lëmimin e rrudhave dhe fortësinë dhe elasticitetin e lëkurës është edhe kujdesi i përditshëm dhe metodat e saj të shtëpisë, të cilat mund t’i provojmë pa pasur nevojë të vizitojmë një sallon të specializuar bukurie.

Krem për rrudha imitimi

Zgjedhja më e mirë është të përdorni kremra me retinol. Retinol është një formë e vitaminës A që nxit formimin e kollagjenit në lëkurë duke rritur normën e qarkullimit qelizor dhe duke stimuluar prodhimin e kolagjenit nga fibroblastet (qelizat përgjegjëse për formimin e indit të ri lidhës). Përveç kësaj, ia vlen të fusni shtesa në dietën tuaj të përditshme që do të ndihmojë në hidratimin e lëkurës dhe do t’i sigurojë asaj lëndët ushqyese të nevojshme. Përveç kësaj, ato do të ndihmojnë në frenimin e procesit të plakjes së lëkurës, do të përmirësojnë elasticitetin dhe fortësinë e saj.

  • Collagenics
  • Premium Collagen 5000
  • Éternelle

Kura për shtëpi për rrudha imitimi

Studimet tregojnë se emocionet luajnë një rol të madh në formimin e rrudhave imitues. Rrudhat zakonisht lindin si rezultat i buzëqeshjes, por ato janë më të prirura të jenë rezultat i kushteve negative të tilla si zemërimi ose stresi. Hapi i parë për të parandaluar rrudhat imituese duhet të jenë aktivitetet qetësuese që na shpërqendrojnë nga problemet dhe na qetësojnë. Një gjumë mjaft i gjatë e çlodhës, bashkë me aktivitetin fizik dhe oksigjenimin e trupit, mund të na ndihmojë shumë. Është gjithashtu e rëndësishme për të bërë një masazh fytyre dy herë në ditë – ajo jo vetëm relakson muskujt, por gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon lëkurën tonë për të rigjeneruar, duke lejuar transportin e përbërësve të nevojshëm dhe ujë në qelizat e lëkurës.

Trajtimet profesionale për të ndihmuar në eliminimin e rrudhave mimikë

Botoks

Botoksi është një proteinë e pastruar që paralizon përkohësisht muskujt që shkaktojnë rrudha, duke i bërë ato më pak të dukshme. Botox injektohet në vende specifike në fytyrë, dhe efekti i tij zgjat për rreth 3 muaj, por kjo është një procedurë e përkohshme.

Lëkurë kimike

Peeling kimik heq qelizat e vdekura të lëkurës, duke zbuluar lëkurë më të butë dhe më të re. Peels kimike mund të bëhet në zyrën e mjekut ose në shtëpi duke përdorur produkte profesionale të tilla si glycolic ose acid salicylic, të cilat exfoliate qelizat e lëkurës, duke ndihmuar për të hequr linjat fine dhe rrudhat më shpejt se ato do të zhduken natyrshëm me kalimin e kohës.

Mbushës injeksioni

Këto injeksione mund të përdoren për të mbushur rrudhat e thella duke fryrë lëkurën me një mbushës të bazuar në acidin hialuronik. Acidi hialuronik është një substancë natyrore që gjendet në trupin tonë që ndihmon në ruajtjen e lëkurës së lëmuar, të hidratuar dhe elastike. Këto injeksione punojnë duke injektuar acidin hialuronik në shtresat më të thella të lëkurës, ku tërheq molekulat e ujit nga mjedisi dhe mbush rrudhat dhe çdo parregullsi në fytyrë.

Rishfaqje laseri

Rishfaqja me lazer përdor pulsime intensive drite për të hequr qelizat e dëmtuara të lëkurës nga sipërfaqja e saj. Kjo procedurë përdoret për të trajtuar rrudhat e bukura, brazdat e thella dhe shenjat e akneve.

Mezoteoterapi gjilpëre

Mesotherapy gjilpërë është një nga metodat më popullore jo-kirurgjikale për trajtimin e rrudhave të fytyrës. Kjo është një procedurë minimalisht invazive dhe pa dhimbje që përfshin injektimin e një zgjidhjeje vitaminash, antioksidues dhe ndonjëherë acidi hialuronik në lëkurë për të mbushur rrudhat.

Trajtimi kryhet duke përdorur gjilpëra shumë të holla që depërtojnë thellë në dermët e lëkurës. Zgjidhja pastaj hyn në gjak dhe stimulon prodhimin e kolazhenit.