Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Rrudhat e duhanpirësit rreth gojës – si t’i hiqni ato në mënyrë efektive?

Rrudhat e duhanpirësit rreth gojës – si t’i hiqni ato në mënyrë efektive?

Rrudhat e duhanpirësve janë lloji më i zakonshëm i procesit të plakjes tek duhanpirësit. Lëkura përreth gojës bëhet e lirë, gjë që çon në sagging dhe disa deformime të fytyrës. Ku duken saktësisht, nga çfarë karakterizohen dhe si t’i heqin qafe? Për këtë do të mësosh në artikullin tonë.

Rrudhat e duhanpirësve

Çfarë janë rrudhat e duhanpirësve? Ku dhe pse janë krijuar?

Rrudhat e duhanpirësve janë vija që formohen në cepat e gojës, midis hundës dhe gojës dhe në buzën e sipërme. Ato formohen si rezultat i ekspozimit të përsëritur ndaj tymit të cigares, gjë që shkakton hollimin dhe humbjen e elasticitetit të lëkurës. Pirja e duhanit dëmton lëkurën, duke shkatërruar kolazhin dhe acidin hialuronik – substanca natyrore që i japin lëkurës forcë dhe vëllim. Kur je i ri, trupi prodhon natyrshëm kolazhe të reja për të zëvendësuar atë që humbet ndërsa lëkura plaket. Megjithatë, pirja e duhanit ndërhyn në këtë proces, duke përshpejtuar prishjen e kolanës.

Përveç kësaj, pirja e duhanit ngushton enët e gjakut dhe pakëson rrjedhjen e gjakut në lëkurë. Pakësimi i qarkullimit të gjakut do të thotë se më pak oksigjen arrin në qelizat, gjë që nga ana tjetër ndikon në sasinë e kolanës që trupi mund të prodhojë. Rezultati është plakja e parakohshme e fytyrës: rrudhat e duhanpirësve janë një shenjë e zakonshme e varësisë afatgjatë.

Si t’i heqësh qafe rrudhat e duhanpirësve?

Heqja e rrudhave të duhanpirësve mund të kryhet me përdorimin e shumë metodave. E gjitha varet nga preferencat individuale dhe buxheti që kemi në dispozicion. Më poshtë paraqesim trajtimet e mjekësisë estetike, metodat e shtëpisë dhe trajtime të tjera për të hequr rrudhat nga zona e gojës, të cilat mund të kryhen individualisht.

Ilaçe për shtëpi për rrudhat e duhanpirësve

Lëng limoni

Limonët përmbajnë vitaminë C, e cila ndihmon në rritjen e prodhimit të kolagjenit në trup, kështu që lufton shenjat e plakjes të tilla si vijat e hollë dhe rrudhat. Gjithçka që duhet të bëni është të shtrydhni pak lëng dhe me një pambuk swab lubrifikoni lëkurën e fytyrës, ku shfaqen rrudhat.

Feta kastraveci

Kastravecat përmbajnë silika, e cila lufton radikalet e lira dhe stimulon prodhimin e kolagjenit. Aplikojeni fetat e kastravecave të prera në fytyrë dhe lëreni për disa minuta.

Qese çaji të gjelbër

Çaji jeshil përmban katekina që luftojnë radikalet e lira dhe reduktojnë inflamacionin. Pihen dy qese çaji të gjelbër në ujë të valuar dhe lëreni të ftohet plotësisht, pastaj aplikojeni në fytyrë për rreth 10 minuta.

Trajtimet më të efektshme për rrudhat e duhanpirësve

Rrudhat e duhanpirësve rreth gojës

Mezoteoterapi gjilpëre

Heqja e rrudhave të duhanpirësve me mesoterapinë e gjilpërës është një teknikë që përfshin shpimin e lëkurës me një gjilpërë shumë të hollë dhe pastaj injektimin e substancave që ndikojnë në cilësinë e lëkurës.

Trajtime me acid hialuronik

Acidi hialuronik, një përbërës tjetër popullor në trajtimet kundër plakjes, përdoret për të mbushur rrudhat e fytyrës; veprimi i saj është të stimulojë prodhimin e fibroblasteve dhe formimin e kollagjenit në lëkurë.

trajtime laseri

Laserët mund të përdoren për të ripërtëritur dhe lëmuar lëkurën e dëmtuar nga rrezet ultravjollcë, si dhe për të stimuluar prodhimin e kolagenit në llojet e vjetra të lëkurës.

Botoks

Botox është një injeksion në lëkurën e toksinës botulinum që pengon sekretimin e acetylcholine. Kjo shkakton immobilizimin e pjesshëm të disa pjesëve të lëkurës, duke zbutur kështu rrudhat dhe duke parandaluar formimin e të rejave

Cilat produkte kozmetike dhe shtesa për rrudhat e duhanpirësve?

Kur zgjidhni produkte kozmetike për kujdesin e përditshëm, kërkoni ato që përmbajnë përbërësit e mëposhtëm:

1. Vitamina C

Vitamina C është një antioksidues i fuqishëm që neutralizon radikalet e lira dhe mbron lëkurën nga efektet e plakjes. Gjithashtu stimulon prodhimin e kolagjenit në lëkurë, zvogëlon inflamacionin dhe pigmentimin e lëkurës.

2. Vitamina E

Vitamina E është thelbësore për lëkurë dhe flokë të shëndetshëm, sepse ndihmon në përmirësimin e qarkullimit, parandalon plakjen e parakohshme dhe formimin e rrudhave. Ajo ka veti anti-inflamuese që ndihmojnë në zvogëlimin e skuqjes dhe ënjtjes pas ekspozimit ndaj rrezeve të diellit.

3. Zink

Zinku është një mineral thelbësor për trupin tonë, sepse ndihmon në luftimin e radikaleve të lira në trup. Ajo është gjithashtu thelbësore për të mbajtur integritetin e membranave qelizore dhe stabilizimin e proteinave.

3. Retinol

Retinoli punon duke rritur prodhimin qelizor, i cili heq qelizat e vdekura të lëkurës dhe stimulon prodhimin e kolagjenit.

Si një shtesë për kujdesin dhe sigurimin e trupit me lëndët ushqyese të nevojshme, ne ju inkurajojmë të përdorni suplemente dietike që kanë veti anti-plakje dhe hidratuese të tilla si:

  • Collagenics
  • Premium Collagen 5000
  • Collagen Select

Ushtrime për të zvogëluar rrudhat e duhanpirësve

1. Shtrydhni buzët sikur dëshironi të fishkëlleni ose të fryni një qiri (pa ajër). Prisni 5 sekonda, lironi për pesë sekonda dhe përsëritni 10 herë. Ky ushtrim ndihmon në parandalimin e sagging buzëve dhe nxit muskujt e buzëve për të kontraktuar ngushtë rreth çamçakëz dhe dhëmbët, e cila parandalon formimin e rrudhave rreth gojës.

2. Shtypni gjuhën në fund të gojës, duke i mbajtur buzët sa më fort të jetë e mundur për 5 sekonda, pastaj lironi për 5 sekonda. Përsëriteni këtë ushtrim disa herë derisa të ndieni një ndjesi djegieje në muskujt e gojës. Ky ushtrim forcon muskujt e faqeve, gjë që parandalon heqjen e faqeve dhe rrudhave përreth syve dhe në ballë të shkaktuara nga mbajtja e ngjeshur e cigareve midis buzëve dhe thithja e thellë e ajrit nëpërmjet vrimave të hundës.

Njolla për rrudhat e duhanpirësve

Njollat e rrudhave për duhanpirësit janë njolla të vogla ngjitëse që aplikohen në zonën e gojës ndërsa flenë natën ose pushojnë gjatë ditës. Ato punojnë duke parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të qelizave të lëkurës të shkaktuara nga pirja e duhanit dhe ekspozimi ndaj diellit, që do të thotë se ato mund të ndihmojnë në zvogëlimin ose parandalimin e shenjave të dukshme të plakjes së lëkurës, të tilla si vijat e hollë dhe rrudhat e shkaktuara nga këta faktorë.