Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Puçrrat në fytyrë – pse krijohen dhe si t’i largoni ato?

Puçrrat në fytyrë – pse krijohen dhe si t’i largoni ato?

Të gjithë në jetën e tyre kanë hasur në akne. Problemi i puçrrave në fytyrë mund të prekë absolutisht këdo, pavarësisht nga mosha dhe lloji i lëkurës. Por a janë vërtet kaq të tmerrshme? A janë të dëmshme për trupin tonë dhe a duhet të shqetësohemi për praninë e tyre? Si t’i heqësh qafe dhe të mos lëndosh veten? Përgjigjet e të gjitha këtyre pyetjeve do t’i gjeni në këtë artikull.

Thyerje në fytyrë

Pse janë formuar puçrrat në fytyrë?

Ka shumë arsye pse puçrrat formohen në fytyrë. Një nga shkaqet më të zakonshme janë hormonet, pasi ato mund të rrisin prodhimin e sebumit në lëkurë. Përveç kësaj, nëse jeni të stresuar, mund të shkaktojë një mbiprodhim të kortisol, gjë që çon në depozitimin e tepërt të yndyrës në trup. Disa njerëz janë thjesht më të prirur për të zhvilluar shkëputje, dhe përveç kësaj, produktet dhe ushqimet individuale mund të kontribuojnë gjithashtu në formimin e akneve. Ndonëse zakonisht aknet lidhen me adoleshentët, ajo mund të shfaqet në çdo moshë, si te burrat, ashtu edhe te gratë. Faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë puçrra përfshijnë gjenetikën, dehidratimin, irritimin e shkaktuar nga përdorimi i produkteve dhe mjediseve të mbinxehur.

Çfarë nënkuptojnë puçrrat në fytyrë? Harta e fytyrës

Ia vlen të dimë se vendndodhja e pustuleve pop-up në fytyrë zakonisht nuk është aksidentale. Fytyra jonë është një lloj harte dhe navigimi i trupit tonë. Në bazë të informacioneve për vendin e paraqitjes së puçrrave, mund të përcaktojmë se cili është shkaku i saj dhe ku formohen problemet e trupit tonë.

Vendet e formimit të pustuleve dhe arsyet e tyre:

Linja e flokëve: Përdorimi i kozmetikës së makijazhit të rëndë, prekja e tepërt e lëkurës, veshja e një kapeleje.

Balli: Funksion anormal i zorrëve, dietë e dobët, ngrënie e tepërt e bulmetit

Nën sy: Cystitis, punë e pasaktë e veshkave

Zona e buzëve: Shenjë ovulacioni, ngrënia e frutave të palara, prekja e këtyre zonave me duar të pista

Mjekra dhe mandible: Stresi dhe çrregullimet hormonale, dëmtimet e shkaktuara gjatë rruajtjes

Faqet: Alergji ndaj bulmetit dhe drithërave, mënyrë jetese jo e shëndetshme, kontakt me ekranin e telefonit

Hunda: Konsumi i tepërt i sheqernave, niveli i ulët i vitaminës B, problemet me presionin

Veshët: Mungesa e hidratimit të duhur, konsumi i shumë kafesë, alkoolit dhe kripës

Zona e vetullave: Probleme me mëlçinë, konsumim i tepruar i alkoolit

Pse puçrrat në fytyrë formohen

Trajtimi i puçrrave në fytyrë

Shpërthimet e lëkurës në fytyrë mund të shkaktohen nga disa faktorë të ndryshëm, duke përfshirë çrregullimet hormonale, gjenetikën, stresin dhe dietën e papërshtatshme. Për të trajtuar në mënyrë efektive hiperpigmentimin në fytyrë, është e rëndësishme që së pari të identifikohet shkaku i tyre. Bazuar në informacione të tilla, ne do të jemi në gjendje të zgjedhim metodën e duhur të terapisë në mënyrë më efektive. Ka shumë metoda në dispozicionin tonë që mund të na ndihmojnë të heqim problemin, dhe më të popullarizuarat prej tyre përfshijnë: përdorimin e një pastruesi të butë dhe një hidratues jo-komedogjenik, përgatitjet me pika, ilaçet kundër akneve, sapunët antibakterialë dhe duke shmangur faktorët që intensifikojnë ekzmën.

Si duhet të duket në praktikë?

Hapi i parë është ta mbani lëkurën të pastër dhe të thatë. Lëkura duhet të pastrohet dy herë në ditë me një përgatitje të butë të projektuar për lëkurën e akneve. Kjo do të heqë papastërtitë, bakteret dhe sebumin e tepërt, i cili mund të mbyllë poret dhe të shkaktojë thyerje. Është gjithashtu e rëndësishme të përdoret një hidratues jo komedogjen gjatë kujdesit të përditshëm.

Nëse eczema vazhdon ende, mund të jetë e nevojshme të përdoren preparate pikash dhe ilaçe kundër akneve. Këto produkte janë projektuar për heqjen e shpejtë të puçrrave. Ato punojnë duke tharë lëkurën ose duke vrarë bakteret. Disa përgatitje me pika përmbajnë acide që gjithashtu mund të ndihmojnë në ekfoliimin e lëkurës dhe zvogëlimin e dukshmërisë së poreve.

Shmangia e faktorëve që përkeqësojnë thyerjet, gjithashtu mund të ndihmojë në heqjen e tyre më shpejt. Këtu përfshihen sapunët e nxehtë dhe dushi i nxehtë, si edhe shkaqe të njohura të akneve, si stresi, ushqimet e yndyrshme dhe ekspozimi ndaj diellit.

Kur zgjidhni një ilaç për aknet, jini të vetëdijshëm për efektet anësore të mundshme dhe përdorni vetëm produkte të miratuara nga një dermatolog. Gjithashtu është e rëndësishme të mbahet një dietë e shëndetshme për të zvogëluar stresin dhe për të balancuar nivelet e hormoneve. Një zgjidhje e dobishme janë edhe shtesat dietike që mbështesin trupin tonë në shumë nivele, duke i siguruar atij lëndët ushqyese të nevojshme dhe një nivel të përshtatshëm hidratimi. Këto shtesa përfshijnë: Re:nev Skin, Premium Collagen 5000 ose Derminax. Duke ndërmarrë këto hapa, mund t’i trajtoni me efektshmëri thyerjet e fytyrës dhe t’i parandaloni ato të përsëriten në të ardhmen.

Kujdesi për lëkurën për njerëzit me thyerje të fytyrës

Është e rëndësishme të përdoren dermokosmetikët çdo ditë për të parandaluar formimin e shpërthimeve në fytyrë. Ato mund të përdoren gjatë terapisë me ilaçe të tjera. Njerëzit me këtë lloj lezionesh nuk duhet të përdorin kozmetikë barnatore. Ato mund të përmbajnë irritime që ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës sonë. Formula e dermokosmetikës është zhvilluar me shumë kujdes nga dermatologët dhe është një zgjidhje shumë më e sigurt për lëkurën e ndjeshme. Produktet e kujdesit për lëkurën e akneve janë veçanërisht të rekomanduara për njerëzit me ekzmë. Në përbërjen e këtyre produkteve ka komplekse zinku që zvogëlojnë inflamacionin, thahen dhe qetësohen. Gjithashtu, ndihmojnë në rindërtimin e barrierës mbrojtëse të lëkurës. Gjithashtu ia vlen të përdoren kremrat e Farmacisë që parandalojnë sekrecionin e tepërt të sebumit. Ato përdoren gjithashtu për të mbajtur nivelin e duhur të hidratimit të lëkurës së akneve dhe për të dhënë një efekt mat.

Çfarë për puçrrat në fytyrë kura për shtëpi

Çfarë për puçrrat në fytyrë kura për shtëpi

Mbani parasysh se acne është një sëmundje që mund të vazhdojë për shumë vjet. Nëse simptomat janë të rëndësishme, atëherë ato nuk duhet të trajtohen individualisht pa u konsultuar më parë me një mjek. Gjendja e lëkurës sonë dhe trajtimi i përshtatshëm do të vendosen nga një dermatolog. Nuk është ide e mirë të përdorim ilaçe «mrekullibërëse» për puçrrat që do të na ndihmojnë të heqim qafe aknet brenda një dite. Kjo është një procedurë që kërkon shumë kohë, që kërkon shumë durim dhe vetëkontroll. Megjithatë, ne mund të mbështetim pak procesin e trajtimit duke përdorur metoda të sigurta në shtëpi. Ato mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave dhe përshpejtimin e shërimit, gjë që është gjithashtu shumë e rëndësishme. Edhe pse nuk janë terapia në vetvete, ato duhet të trajtohen si një pjesë e rëndësishme e saj. Për këtë qëllim, ne mund të përfitojmë nga vetitë natyrore nga bimë dhe produkte të tilla si: aloe, mjaltë, turmerik, maja, kanellë, pansy fushë, vajra natyrore, lëng limoni, hudhër ose sodë buke.

Pustule në fytyrën e foshnjës

Lëkura e foshnjave është e butë dhe e lëmuar dhe veçanërisht në vitin e parë të jetës mund të jetë gjithashtu shumë e ndjeshme. Kjo ndjeshmëri mund të shkaktojë irritim dhe skuqje të fytyrës së foshnjës, gjë që çon në formimin e puçrrave. Foshnjat lindin me gjëndra dhjamore që i ndihmojnë ta mbajnë lëkurën të hidratuar dhe të shëndetshme. Megjithatë, gjatë periudhave të dhëmbëve dhe rritjes, fëmijët priren të djersiten më shumë dhe të humbasin shumë lëngje nëpërmjet lëkurës. Kjo shkakton prodhimin e tepërt të sebumit, i cili mund të mbërthen poret në fytyrë. Gjithashtu, mund të tërheqë bakteret dhe të çojë në puçrra të ngjashëm me aknet në fytyrën e foshnjës.

Ndonjëherë një fëmijë zhvillon një alergji ose irritim të shkaktuar nga diçka që prek lëkurën e tyre – të tilla si një pëlhurë e caktuar, lotion, sapun ose detergjent – dhe kjo gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion dhe ekzema. Kur fëmija ka puçrra, zona e prekur nga puçrra mund të duket si puçrra, pasi është e ndezur; megjithatë, ato shkaktohen nga faktorë të tjerë. Për sa kohë që aknet e fëmijës nuk janë të tepruara ose nuk duken tepër të bezdisshme, nuk ka arsye për t’u shqetësuar. Mos harroni të pastroni rregullisht fytyrën e foshnjës dhe sigurohuni që ato të mos ekspozohen ndaj shumë baktereve dhe mikrobeve. Nëse vëreni se aknet e fëmijës tuaj po përkeqësohen ose nëse fillojnë të kruajnë fytyrën, është më mirë të konsultoheni me një mjek.