Skip to content
Faqja kryesore » Flokët » Piloxidil | Opinionet, çmimi, përbërja – lëng për lëkurën e kokës – frenimi i tullacisë

Piloxidil | Opinionet, çmimi, përbërja – lëng për lëkurën e kokës – frenimi i tullacisë

Piloxidil është një spërkatës i zhvilluar në bazë të minoxidil, i cili synon të pengojë humbjen e flokëve të meshkujve. Si funksionon dhe çfarë efektesh garanton ajo? Ose ndoshta po pyetni veten se cilat mund të jenë efektet anësore? Ju do të mësoni çdo gjë në rishikimin tonë rreth këtij produkti.

Piloxidil

Gjithnjë e më shumë njerëz, jo vetëm të moshuarit, ankohen për humbjen tepër të madhe të flokëve. Flokët janë një element shumë i rëndësishëm i imazhit tonë dhe askush nuk është i kënaqur me këtë kthesë ngjarjesh. Si gratë, ashtu edhe burrat provojnë lloje të ndryshme përgatitjesh që janë projektuar për t’i ndihmuar të rifitojnë shkëlqimin e mëparshëm të flokëve. Kemi parë një prej tyre, domethënë një spërkatës të quajtur Piloxidil.

Një alternativë ndaj ilaçeve me recetë mund të jenë suplementet dietike të tilla si: Locerin, Folisin.

[Ez-toc]

Piloxidil – Çfarë është dhe si funksionon?

Piloxidil për flokë

Piloxidil është një lëng medicinal për aplikimin në skalpin e prekur nga humbja e tepërt e flokëve. Ajo është në dispozicion në shumicën e farmacive të palëvizshme dhe online pa recetë. Është një ilaç, substanca aktive e të cilit është minoxidil, e cila lufton kundër tullacllëkut mashkullor. Minoxidil ka një efekt të provuar të frenimit të humbjes së tepërt të flokëve dhe stimulimit të rritjes së flokëve.

Efektet e përdorimit të përgatitjes janë të dukshme pas rreth 2 muajsh përdorimi të rregullt në përputhje me udhëzimet e prodhuesit, pra 2 herë në ditë për 1ml. Pas një kohe të gjatë, mund të vëreni rritjen e flokëve të rinj. Një kurë e plotë duhet të zgjasë rreth 12 muaj. Megjithatë, reagimi i trupit dhe efektet e përdorimit ndryshojnë nga një person në tjetrin, disa i vëzhgojnë efektet shumë më shpejt, dhe madje ka njerëz që pasi përdorën Piloxidil nuk i vunë re efektet fare.


Dosage Piloxidil – si për të përdorur?

Përdorimi i Piloxidil konsiston në aplikimin e lëngut në skalp. Përgatitja duhet të aplikohet dy herë në ditë për të pastruar dhe për të tharë kokën. Një dozë e vetme është 1ml lëng, që është rreth 5 shtypëse spërkatëse. Lëngu i aplikuar në skarë duhet masazhuar butësisht në lëkurë me majat e gishtave dhe pas aplikimit, lajini mirë duart sa më shpejt që të jetë e mundur.

Pas aplikimit të përgatitjes për një minimum prej 4 orësh, mos e lani skalpin ose mos përdorni një fije floku, lëngu duhet të absorbohet vetë në lëkurë, pa mbështetje.

Efektet e substancës aktive, pra minoxidil, janë të dukshme edhe pas 2 muajsh përdorimi. Megjithatë, nëse pas 12 muajsh nga fillimi i përdorimit të përgatitjes nuk shohim rezultate të kënaqshme, përgatitja duhet të ndërpritet. Pastaj ia vlen të konsultohemi me një mjek dhe t’i themi se minoxidil nuk punon siç duhet në skalpin tonë. Ndoshta atëherë do të jetë e nevojshme të përdorim suplemente dietike orale, të cilat nga brenda do të na sigurojnë të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme për rritjen e flokëve.


Efektet anësore dhe kontraindikacionet e Piloxidil – A është e sigurt për t’u përdorur?

Si çdo ilaç, Piloxidil mund të shkaktojë efekte anësore. Më shpesh këto janë alergji delikate, reaksione alergjike, irritime lokale të lëkurës ose kruaja e kokës. Para se të përdorni Piloxidil, lexoni përbërjen e tij dhe fletëpalosjen për të zbuluar nëse përmban përbërës për të cilët jeni alergjikë.

Efektet anësore më të zakonshme kur përdorni Piloxidil janë:

 • Dhembje koke
 • kruaja e kokës, mpiksja e syve dhe e rrethinave
 • -E nxituar
 • irritim i skalpit
 • rënie e tensionit të gjakut
 • Frymëmarrja
 • çrregullime të pigmentimit të flokëve
 • irritim dhe skuqje në vendin e aplikimit

Piloxidil nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna dhe nënat e kujdesit. Në rastin e lajmit të shtatzënisë gjatë trajtimit me përgatitjen, përdorimi i saj duhet të ndërpritet menjëherë. Nëse vendosim të vazhdojmë trajtimin, ajo duhet bërë vetëm pas lindjes dhe duke e zvjerdhë foshnjën nga gjiri.

Ilaçe të tjera të aplikuara jashtë në skalp nuk duhet të përdoren gjatë përdorimit të Piloxidil, pasi kjo rrit rrezikun e irritimit dhe efekteve anësore.

Piloxidil për tullac

Ilaç për skalpin Piloxidil – Shqyrtimet e konsumatorit

Është shumë e lehtë të gjesh komente rreth Piloxidil në internet. Kjo për shkak se është një përgatitje në dispozicion në treg për një kohë të gjatë, përveç kësaj në dispozicion pa recetë në farmaci. Opinionet rreth efektivitetit të saj janë shumë të ndryshme, disa konsumatorë deklarojnë se spërkatja i ndihmoi ata, një grup tjetër përdoruesish, nga ana e tyre, pohon se nuk kanë regjistruar ndonjë efekt pozitiv. Prandaj, veprimi i kësaj përgatitjeje është një çështje shumë individuale dhe ndoshta varet edhe nga shkaku i humbjes së flokëve.

Më poshtë mund të lexoni opinione shembull:

“Piloxidil m’u rekomandua nga farmacisti në farmaci kur kisha nevojë për diçka për të ndaluar humbjen e flokëve. Kam 3 muaj që e përdor, por do ta ndaloj trajtimin. Kur të mbaroj pakon, flokët më bien në të njëjtën masë si më parë. Do të provoj suplemente gojore dhe ndoshta do të më ndihmojë përfundimisht.”

“Kohët e fundit kam pasur shumë stres dhe kam parë gjithnjë e më shumë flokë në furçë ndërsa krehja flokët. Një mik më rekomandoi spërkatje Piloxidil dhe funksionoi për mua, flokët bien më pak se më parë. Jam shumë i kënaqur me paraqitjen e tij, por lexova se kjo është një çështje shumë individuale.”

“Unë e kam njohur Piloxidil për vite dhe e përdor atë herë pas here kur shoh rritje të humbjes së flokëve. Pas disa kohësh pas ndërprerjes ndodh që problemi të kthehet kështu që unë kthehem në përdorim. Por gjithmonë më ndihmon kur më bien flokët më shumë. Jam e lumtur, por gjithashtu do të përpiqem t’i mbështes flokët nga brenda, ndoshta pastaj do të marr efekte afatgjata.”


Pros dhe kundra Piloxidil

Avantazhet

 • mjaft shpejt efektet e dukshme të përdorimit të përgatitjes, në formën e inhibimit të humbjes së flokëve
 • rritje e rritur e flokëve

Disavantazhe

 • një numër i madh efektesh anësore potenciale
 • Alergjitë e zakonshme dhe irritimet e kokës
 • reagon me substanca të tjera të aplikuara topisht në skalp (kortikosteroide, retinoide)
 • reagon me përgatitjet që ulin tensionin e gjakut dhe mund të shkaktojnë rënie të presionit të tepërt

Piloxidil – kompozim – Çfarë ka në lëng?

Substanca aktive e Piloxidil është minoxidil i përmendur më parë. Përbërja është shumë e thjeshtë dhe bazohet në këtë përbërës.

Minoxidil ka një efekt të provuar në modelin mashkull tullac. Ajo pengon humbjen e tepërt të flokëve dhe ushqen rritjen e flokëve të reja. Është një lëng për t’u aplikuar në skalp që rrit numrin e folikulave të flokëve në mënyrë që të rriten më shumë flokë. Është më mirë ta përdorim në fazën fillestare të tullacllëkut, sapo të vërejmë simptomat e tullacitetit.

Përbërja e plotë e Piloxidil 2%:

Minoxidil 2%

Etanoli

Propilen

Ujë i pastruar


Ku të blesh dhe sa kushton Piloxidil?

Piloxidil (Produkt —)

Piloxidil rritjen e flokëve spray është në dispozicion pa recetë në farmaci stacionare dhe online. Çmimi për një paketë që përmban 60ml lëng ndryshon në varësi të vendit të blerjes. Ne kemi vërejtur se çmimi i saj është më i ulët në rastin e farmacive online, por pastaj është e nevojshme të paguhet kosto e transportit detar.


Përmbledhje – A ia vlen të përdoret Piloxidil?

Piloxidil është një përgatitje që ka për qëllim të ndihmojë me alopecia androgenetic, d.m.sh. tipi mashkullor. Efektet e përdorimit të përgatitjes zakonisht janë të dukshme pas 2 muajsh trajtimi, por siç e përmendëm, është një çështje shumë individuale. Nëse jeni të sigurt se keni vuajtur nga tullacllëku mashkullor, ia vlen të provoni, ndoshta do të dalë të jetë një goditje.

Nëse nuk jeni të sigurt, ia vlen edhe të njiheni me renditjen tonë të produkteve të rritjes së flokëve. Ndoshta mjafton të plotësojmë dietën tonë me vitamina dhe minerale të rëndësishme për rritjen e flokëve, duke përdorur shtesa dietike lehtësisht të tretshme. Përveç kësaj, këto shtesa kanë një ndikim të madh në shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Duhet mbajtur mend se ka shumë shkaqe të tullacitetit dhe nuk ka asnjë ilaç të vetëm që do të ndihmojë në çdo rast. Piloxidil është një ilaç, kështu që ju duhet ta përdorni atë me kujdes dhe në përputhje me rekomandimet e prodhuesit. Në rast të ndonjë sinjali shqetësues, duhet t’i raportoni një specialisti me paketimin e përgatitjes. Piloxidil është lehtësisht i disponueshëm, çmimi i tij është gjithashtu tërheqës, kështu që nëse doni ta përdorni, xhepi juaj nuk do të vuajë, edhe nëse nuk sjell rezultatet e synuara.