Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Pikat e zeza të hapura dhe të mbyllura – Si të shpëtojmë prej tyre?

Pikat e zeza të hapura dhe të mbyllura – Si të shpëtojmë prej tyre?

Blackheads janë një nga problemet më frustruese të lëkurës që duhet të përballoni. Janë ato pikat e vogla e të zeza që shfaqen në ballë, hundë, faqe dhe mjekër. Fatmirësisht për ne, ka metoda që do të na ndihmojnë t’i luftojmë ato me efektshmëri!

Kokët e zeza të hapura dhe të mbyllura

Çfarë janë kokët e zeza?

Kokët e zeza formohet kur hapja e folikulës së flokëve ose e gjëndrës së djersës bllokohet nga qelizat e vdekura të lëkurës. Si pasojë, në sipërfaqen e lëkurës shfaqet një pikë e zezë. Më shpesh ato ndodhin në fytyrë, por ato mund të shfaqen kudo që ka flokë. Burrat priren të kenë kokë të zezë më të zakonshme se gratë, sepse kanë gjëndra dhjamore më aktive në lëkurën e tyre. Kjo është kryesisht për shkak të testosterone hormoneve seksuale mashkullore, e cila luan një rol të rëndësishëm në mënyrën se si trupat tanë prodhojnë sebum – një substancë vajore që lubrifikon flokët dhe lëkurën tonë dhe pengon folikula flokët nga tharja dhe thyeshmëria. Testosterone jo vetëm ndikon në sasinë e sebum prodhuar nga trupi, por edhe normën në të cilën ajo është hequr nga poret. Si rezultat, poret te burrat mund të gërryehen më lehtë sesa te gratë.

Shkaqet e blackheads

Shkaku më i zakonshëm i blackheads është sekrecioni i tepruar sebum. Është një substancë e vajtshme që trupi ynë prodhon për të mbrojtur lëkurën nga bakteret dhe viruset e dëmshme. Te disa njerëz, ky vaj natyral mund të grumbullohet rreth një brinje flokësh dhe të mpirë poret nëse nuk hiqet rregullisht. Me kalimin e kohës, sebumi oksidohet dhe ndryshon ngjyrën e tij nga pa ngjyrë në të zezë.

Blackheads mbyllur

Një kokë e zezë e mbyllur formohet kur pore bëhet e mbërthur nga sebumi dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Sebumi oksidohet (errësohet) në poret e ngurta, gjë që bën që ngjyra të errësohet dhe të formohet një trashje e vogël nën sipërfaqen e lëkurës. Në varësi të sasisë së melaninës (pigmentit) të prodhuar nga lëkura, këto nodules mund të shkojnë në ngjyrë nga kafe e lehtë deri në kafe të errët. Nëse e shtrydhni gungën me gishta, një pjesë e përmbajtjes së saj të yndyrshme mund të dalë në sipërfaqe.

Kokët e zeza të hapura

Pika kafe e errët ose e zezë, e cila zakonisht shfaqet në zonën e hundës dhe mjekrës. Kokët e zeza të këtij lloji janë më të thella, dhe ngjyra e tyre është rezultat i oksidimit të sebumit, i cili i mbush ato. Oksidimi ndodh gjatë kontaktit me ajrin. Blackheads në këtë fazë janë shumë më të rrezikshme se ato të mbyllura, sepse mund të ketë ndryshime nxitëse dhe vraga në fytyrë.

Kokët e zeza të thella

Kokët e zeza të thella janë kokët e zeza që janë bërë kaq të thella, saqë fillojnë t’u ngjajnë cysts. Ata mund të marrin një formë të hapur si dhe një të mbyllur. Ato ndodhin si në lëkurë të vajtshme, ashtu edhe në kombinim. Ato shkaktohen nga folikula të bllokuara të flokëve dhe mund të kthehen nëse nuk trajtohen siç duhet. Mënyra më e mirë për të parandaluar përsëritjen e kokë-zezë është të ndiqni rregullat bazë të kujdesit të përditshëm të lëkurës, të cilat përfshijnë: mbajtjen e duarve larg nga fytyra juaj, duke përdorur vetëm sapunët e specializuar të fytyrës, ngrënien e një diete të shëndetshme, pirjen e ujit të bollshëm dhe përdorimin e vetëm produkteve natyrale të kujdesit të lëkurës.

Acne Blackhead – si është formuar?

Akne kokë-zi është një lloj akne që lind kur vaji i tepërt ngec në pore. Poret janë të mbërthen me qeliza të vdekura të lëkurës dhe papastërti, gjë që shkakton formimin e kokave të zeza. Ajo ndodh kudo në fytyrë, duke përfshirë hundën, ballin dhe faqet. Te disa njerëz, acne kokë-zi ndodh edhe në pjesë të tjera të trupit, të tilla si qafë, gjoks ose shpinë.

Nga se shkaktohet akne kokë-zi?

Shkaku kryesor i akneve kokë-zezë janë poret e bllokuara të shkaktuara nga prodhimi i tepërt i vajit nga gjëndrat sebaceous në lëkurë. Ky vaj i tepërt i kombinuar me qelizat e vdekura të lëkurës krijon priza që bllokojnë hapjen e folikulave të flokëve (vrima të vogla në lëkurë). Pore hapur është e mbushur me grimca dhe baktere që shkaktojnë inflamacion dhe të kuqe rreth tij. Kur kjo të ndodhë, leku i infektuar do të duket si një kokë e zezë e bardhë, pasi brenda tij ka pus që ndryshon ngjyrën nën ndikimin e ajrit.

Si t’i heqësh kokët e zeza?

Kokët e zeza të hapura dhe të mbyllura - metodat e heqjes

Ka shumë mënyra për t’i hequr qafe kokët e zeza, por këto metoda ndryshojnë në varësi të sa serioze është rasti. Disa njerëz provojnë mënyra të bëra në shtëpi, si p.sh. pjekja e scrubs soda ose maska me lëng limoni, ndërsa të tjerë preferojnë trajtime kimike të tilla si kremra ose xhel me peroksid benzoyl ose acid salicylic. Gjithashtu, mund të përdorni ndihmën e mjekësisë estetike dhe të një sërë trajtimesh kozmetike që ofrohen. Pra, cilën metodë të zgjedhësh? Cila do të jetë më e efektshmja? Kjo është një çështje individuale dhe vendimet duhet të merren pas një diagnoze tërësore të problemit. Është e nevojshme të përcaktohet se në çfarë faze është zhvilluar acne dhe mbi këtë bazë për të rregulluar metodat e trajtimit.

Produkte kozmetike të efektshme për kokët e zeza

Kozmetika më efektive për kokët e zezë përmban acid salicylic, peroksid benzoyl dhe acid glycolic. Ato janë në gjendje të heqin qelizat e vdekura të lëkurës dhe sebumin, duke ndihmuar kështu për të hequr qafe kokët e zeza.

Këto përbërës shpesh kombinohen me substanca të tjera që kanë një efekt pozitiv në lëkurë. Për shembull, retinoli, i cili është një derivat i vitaminës A, e cila ndihmon në zvogëlimin e lezioneve të akneve dhe dukshmërinë e tyre, dhe ekstrakti i algave hidraton lëkurën.

Kozmetika për kokët e zezë mund të përdoret në kombinim me preparate eksfoliuese ose maska.Kur trajton blackheads, ajo është gjithashtu e vlefshme për të përdorur shtesa dietike projektuar për kujdesin e përgjithshëm të lëkurës, të tilla si:

  • Re:nev Skin
  • Premium Collagen 5000
  • Collagen Select

Kura për shtëpi për kokët e zeza

Lëng limoni

Lëngu i limonit është një nga astringentët më të mirë natyralë, sepse përmban acid citrik, i cili ndihmon në tharjen e lëkurës me vaj. Vitamina C që përmban lëngu i limonit vepron gjithashtu si një antioksidues për të luftuar radikalet e lira që shkaktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës. Lëngu i limonit mund të aplikohet direkt në fytyrë ose të përzihet me ujë për një efekt më të butë.

Bikarbonate natriumi

Soda e pjekjes është e shkëlqyer për trajtimin e kokave të zeza, sepse ajo vepron si një eksfoliant, duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës nga fytyra dhe duke hapur pore të bllokuara, kështu që ato nuk janë të infektuara me baktere. Përzjeni një lugë çaji sodë buke me një sasi të vogël uji për të marrë konsistencën e një paste, pastaj aplikojeni direkt në fytyrë.

Vaj i pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit ka veti antibakteriale që ndihmojnë në shërimin e lëkurës dhe vrasin bakteret që shkaktojnë kokët e zeza. Apliko disa pika direkt në zonat e prekura.

Qese çaji të gjelbër

Çaji jeshil përmban antioksidues të quajtur katekinë, të cilët ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave nga radikalet e lira.

Feta kastraveci

Kastravecat janë të pasura me ujë dhe vitaminë C, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e ënjtjes dhe irritimit.

Trajtime kozmetike për kokët e zeza

Lëkurë kimike

Peeling kimik është një procedurë jo-kirurgjikale që përdor kimikate për të hequr shtresat e qelizave të vdekura të lëkurës nga fytyra ose qafa. Kimikatet depërtojnë brenda poreve dhe thyejnë shtresën e sipërme të qelizave të vdekura që janë grumbulluar në to. Në shumicën e zyrave dermatologjike ka lëkurë kimike.

Mikrodermabrasioni

Mikrodermabrasioni është një trajtim jo invaziv eksfoliues që përdor kristale të vogla alumine nën presion të lartë për të shkurtuar butësisht shtresat sipërfaqësore të qelizave të dëmtuara të lëkurës. Shpesh kombinohet me lëkurë kimike për rezultate më të mira në raste më të rënda të akneve.

Trajtime lazeri

Laserët përdorin energji të lehtë për të hequr në mënyrë të sigurt kokat e zeza pa dëmtuar indet përreth dhe pa shkaktuar efekte anësore të tilla si mbresë ose inflamacion. Trajtimi me lazer përfshin përdorimin e një pajisjeje dore me një majë të vogël sonde që lëshon dritë lazer me intensitet të lartë që thyen shtresën e sipërme të qelizave të vdekura.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *