Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Pikat e zeza – Pse krijohen dhe si t’i shpëtoj? Metodat e trajtimit dhe mjetet juridike në shtëpi

Pikat e zeza – Pse krijohen dhe si t’i shpëtoj? Metodat e trajtimit dhe mjetet juridike në shtëpi

Nie každý sa môže pochváliť bezchybnou a nedokonalou tvárou. Problém čiernych bodiek je veľmi častým javom, ktorý postihuje mnoho ľudí, takže stojí za to vedieť, ako by mala vyzerať správna starostlivosť o pleť, čo pomôže účinne sa zbaviť čiernych bodiek bez veľkého úsilia, a čo je najdôležitejšie, rýchlym a bezpečným spôsobom! Pozrite sa, akým chybám by ste sa mali vyhnúť a vaša pokožka bude opäť vyzerať krásne!

Blackheads

Čo sú čierne bodky a ako sa tvoria? Príčiny čiernych bodiek

Čo je to čierna bodka?Jedná sa o malé, tmavé hrudky na koži, ktoré sa často objavujú na tvári, nose a chrbte. Nie sú vážnym stavom, ale môžu spôsobiť značné nepohodlie a rozpaky kvôli ich vzhľadu.

Vznikajú, keď sa maz a odumreté kožné bunky zachytia v póroch kože. To spôsobuje, že póry napučiavajú a nadobúdajú tmavú farbu, pretože melanín je prítomný v týchto oblastiach pórov. Je to pigment zodpovedný za tón pleti.

Hlavnou príčinou tvorby čiernych bodiek je nesprávna hygiena, ktorá môže zahŕňať činnosti, ako je nepresné umývanie tváre alebo nepravidelná exfoliácia epidermy. Okrem toho niektoré faktory, ako je vek, hormóny, etnická príslušnosť, strava a genetika, môžu spôsobiť, že niektorí ľudia sú náchylnejší na ich tvorbu ako iní.

Typy čiernych bodiek

Otvorené čierne bodky: Otvorené čierne bodky sú čierne bodky, ktoré ešte nevstúpili do pórov a objavujú sa na povrchu kože ako malé čierne hrudky s tenkým bielym stredom. Sú častejšie u žien ako u mužov a zvyčajne sa objavujú, keď určité faktory, ako je genetika alebo hormóny, spôsobujú nadmernú produkciu mazu. Môžu byť tiež spôsobené nadmerným drhnutím alebo čistením pokožky pomocou silných exfoliantov, čo môže spôsobiť predčasnú exfoliáciu vonkajšej vrstvy kože.

Uzavreté čierne bodky: Uzavreté čierne bodky sa vytvárajú, keď sa maz zachytí vo vnútri pórov a spôsobí ich napučiavanie. Majú tvrdý, tmavý vzhľad a na prvý pohľad sa môžu zamieňať s akné, ale na rozdiel od erupcií akné neobsahujú hnis. Uzavretú čiernu bodku môže byť potrebné odstrániť odborníkom, pretože ak sa nelieči, môže sa zmeniť na zapálený pupienok.

Typy čiernych bodiek

Ako odstrániť čierne bodky?

Odstránenie čiernych bodiek je možné vykonať pomocou mnohých metód, ako je kozmetické ošetrenie, peeling, doplnky stravy (Re:nev Skin, Royal Skin 500, Derminax), ručné stláčanie a iné domáce metódy. Akú metódu by sme si mali zvoliť, závisí od stavu našej pokožky.

Ako stlačiť čierne bodky? Stojí za to odstrániť čierne bodky touto metódou?

Mnoho ľudí verí, že stláčanie čiernych bodiek môže pomôcť odstrániť ich alebo zabrániť ich tvorbe v budúcnosti. Pravdou je, že stláčanie čiernych bodiek môže spôsobiť trvalé poškodenie kože, vrátane zápalu a zjazvenia. Je to preto, že keď stlačíte čiernu bodku, tlačíte baktérie do pórov, ktoré môžu spôsobiť infekciu.

Ak sa však tak rozhodnete urobiť, postupujte podľa týchto krokov:

1. Umyte si tvár a potom ju osušte uterákom, uistite sa, že miesto je úplne suché.

2. Jemne stlačte čiernu bodku prstom alebo sterilnou ihlou (použite sterilizované zariadenie, aby ste predišli infekcii). Môžete tiež použiť zariadenie na odstránenie čiernych bodiek, ktoré je špeciálne navrhnuté na tento účel.

3. Ak sa niektorá časť kože pod tlakom odlomila, jemne ich odstráňte z tváre tkanivom a potom opláchnite vodou.

4. Na konci procedúry si umyte ruky, aby ste neprenášali baktérie z rúk do tváre.

Aké sú domáce spôsoby, ako čierne bodky?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako zaobchádzať s čiernymi bodkami doma. Jedným z nich je použitie čistiaceho prípravku s kyselinou salicylovou. Táto zložka je vynikajúci exfoliant, ktorý pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky z povrchu pokožky, takže vyzerá jasnejšie a transparentnejšie.

Ďalším riešením je použitie rúška s guľovou hlinou. Kaolínová hlina je vynikajúcou zložkou na čistenie pórov. Funguje tak, že absorbuje prebytočný maz a oleje z pórov, takže nečistoty v póroch unikajú na povrch.

Treťou možnosťou je použiť list aloe ako mäkkú handričku na umývanie; jemne si ním utrite tvár, zamerajte sa na miesta s čiernymi bodkami a potom nechajte gél na koži asi päť minút, potom ho opláchnite.

Poslednou možnosťou je pripraviť pastu zo sódy bikarbóny a vody, aplikovať ju na pokožku, nechať ju vyschnúť a potom opláchnuť.

Ako zabrániť tvorbe čiernych bodiek?

Aplikujte opaľovací krém denne (aj počas zamračených dní) a vyhnite sa dotyku tváre počas dňa. Umyte si tvár dvakrát denne jemným čistiacim prostriedkom a nezabudnite naniesť hydratačný krém do niekoľkých minút po umytí tváre tak, aby ochranná vrstva zostala neporušená. Ak ste náchylní na čierne bodky alebo máte mastnú pleť, možno budete chcieť zvážiť aj použitie voľnopredajných liekov na akné.

Pri aplikácii akéhokoľvek produktu na pokožku si vždy najprv prečítajte štítok a starostlivo dodržiavajte odporúčania, aby ste vedeli, ako dlho čakať medzi aplikáciou produktu a vystavením pokožky slnečnému žiareniu. Treba tiež mať na pamäti, že mnohé výrobky obsahujú drsné chemikálie, ktoré v kombinácii s inými môžu spôsobiť podráždenie alebo precitlivenosť. Možno zistíte, že rôzne oblasti tváre reagujú odlišne – napríklad niektoré výrobky môžu byť ideálne pre líca, ale nie pre oblasť úst.