Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Pikat e zeza në hundë – Si të shpëtojmë prej tyre në mënyrë efektive? Shkaqet dhe metodat e heqjes

Pikat e zeza në hundë – Si të shpëtojmë prej tyre në mënyrë efektive? Shkaqet dhe metodat e heqjes

Blackheads në hundë është një problem që mund të ndikojë në secilin prej nesh. Ata nuk janë të fuqishëm dhe mund të jenë shkak i parehatisë. Për fat të mirë, ka disa metoda për t’i hequr ato. Me këto mënyra të thjeshta dhe efektive, ju mund ta përballoni shpejt këtë problem dhe të rifitoni pamjen e bukur të lëkurës tuaj!

Kokët e zeza në hundë

Nga vijnë Pikat e zeza në hundë – shkaqe

Pikat e zeza në hundë mund të shfaqet për arsye të ndryshme. Shkaqet më të zakonshme janë:

  • Prodhimi i tepërt i sebumit – Sebumi është një yndyrë që e sekretojmë nga lëkura. Është e nevojshme për të mbrojtur lëkurën nga faktorët e jashtëm, por prodhimi i saj i tepruar mund të çojë në formimin e kokët e zezë.
  • Poret e bllokuara – Poret mund të bëhen të bllokuara si rezultat i prodhimit të tepërt të sebumit, por edhe për shkak të ndotjes së mjedisit ose përdorimit të kozmetikës që i bllokon ato.
  • Bakteret – mund të zhvillohet në pore të mpiksura dhe të shkaktojë formimin e efflorescence. Ato mund të jenë edhe shkaku i inflamimit.
  • Çrregullime hormonale të tilla si hyperthyroidism ose hypothyroidism, diabeti ose PCOS (sindromi polycystic vezore)
  • Dieta – Disa ushqime dhe pije mund ta përkeqësojnë aknet, të tilla si çokollata, kafeja, sodat e sheqerna, yndyrnat e kafshëve dhe alkooli. Nëse keni probleme me aknet, shmangni këto ushqime ose kufizoni konsumimin e tyre.
  • Stresi – mund të shkaktojë një rritje të nivelit të hormonit të stresit në gjak (cortisol), i cili mund të acarojnë aknet. Prandaj është e rëndësishme të gjesh mënyra për të menaxhuar stresin, siç janë ushtrimet e çlodhjes ose meditimi.

Si t’i heqësh qafe Pikat e zeza në hundë?

Ka disa mënyra për të hequr qafe Pikat e zeza në hundë. Mënyra më e lehtë dhe më efektive është kujdesi i duhur për lëkurën. Ajo përfshin: pastrimin, hidratimin, eksfoliimin e qelizave të vdekura të lëkurës dhe mbrojtjen kundër faktorëve të jashtëm të dëmshëm. Këto veprime zvogëlojnë sekretimin e sebumit dhe parandalojnë prerjen e hapjeve të gjëndrave sebaceous, si dhe mbështesin rigjenerimin e lëkurës në rast të dëmtimit të saj. Përveç kësaj, mund të aplikojmë edhe ilaçe për shtëpinë, si maska fytyre, trajtime kozmetike, arna pastrimi ose të aplikojmë produkte kozmetike të përshtatshme që mund të ndihmojnë në heqjen e problemit. Shumë njerëz gjithashtu preferojnë t’i shtrydhin vetë kokët e zeza, por kjo mund të çojë në dëmtimin e sipërfaqes së lëkurës.

Heqje e kokave të zeza të thella. Trajtimet e mjekësisë estetike

Heqje e kokave të zeza të thella. Trajtimet e mjekësisë estetike

Procedurat kozmetike janë një mënyrë efektive për të hequr kokat e zeza. Për këtë qëllim, lloje të ndryshme të scrubs fytyrës janë përdorur për të liruar butësisht blackheads nga poret, dhe pastaj kimikate të tilla si glycolic ose acid salicylic mund të përdoret për të tretur papastërtitë e grumbulluara nën lëkurë. Procedurat e heqjes blackhead zakonisht kryhen në një seri seancash, në varësi të sa serioze është rasti.

Procedura më popullore dhe më efektive për heqjen e blackheads përfshin përdorimin e një lazer. Ai konsiston në ngrohjen e indit përreth, gjë që bën që poret të hapen dhe t’i lejojë ato të thahen siç duhet duke hequr sebumin e tepërt, papastërtitë dhe qelizat e vdekura të lëkurës që janë grumbulluar brenda. Procedura është relativisht pa dhimbje, por pas procedurës mund të ketë disa parehati dhe skuqje, pasi poret përshtaten me gjendjen e re.

Trajtimet e përdorura në mënyrë të ngjashme janë: mikrodermabrasioni dhe heqja e kokave të zeza duke përdorur avujt e ujit.

Kozmetikë për kokat e zeza në hundë

Gjëja më e rëndësishme është të mbrohet lëkura nga dielli, pasi është në gjendje të errësojë poret, të cilat nga ana e tyre mund t’i bëjnë kokat e zeza më të dukshme.

Përveç mbrojtjes nga dielli, ia vlen të blesh një hidratues të përshtatshëm. Ajo mbron lëkurën nga thatësia dhe zvogëlon rrezikun e papërsosmërive të reja. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, kërkoni një hidratues që ka veti absorbuese të yndyrës, të tilla si ekstrakti i çajit jeshil, i cili do të ndihmojë në kontrollin e prodhimit të sebumit.

Një scrub i mirë është gjithashtu i dobishëm në mbajtjen e lëkurës së shëndetshme të fytyrës – zakonisht një ose dy herë në javë ajo duhet të përdoret. Peels duhet të jetë aq i butë sa të mos irritojë lëkurën e ndjeshme, por aq të fortë sa për të hequr qelizat e vdekura dhe papastërtitë nga poret.

Gjithashtu ia vlen të përdoren produkte kozmetike që përmirësojnë tonin e lëkurës. Megjithatë, duhet mbajtur mend se kozmetika që përdorim duhet të jetë hypoallergenic dhe jo-comedogenic.

Kombinimi i elementeve të mësipërme mund të jenë shtesa dietike që kujdesen për hidratimin e duhur të lëkurës, zvogëlojnë çdo papërsosmëri dhe i sigurojnë trupit tonë lëndë ushqyese thelbësore. Produktet që ia vlen t’i kushtoni vëmendje janë: Re:nev Skin, Collagen Select, Collagenics.

Njolla për kokë të zezë në hundë

Njollat e hundës janë një risi në botën e kozmetikës dhe nëse keni kokë të zezë dhe po kërkoni një mënyrë të lehtë dhe pa dhimbje për t’i hequr qafe, atëherë ky mund të jetë produkti perfekt për ju! Ato janë bërë nga 100% pambuk dhe të zhytura në një zgjidhje që përbëhet kryesisht nga uji me shtimin e zgjebës së shtrigave, e cila është një përbërës kyç. Hazel shtriga është përdorur për shekuj si një tonik natyror, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer për lëkurën e vajtshme të tilla si ajo në zonën T (duke përfshirë hundën). Komponenti i dytë është i aktivizuar karboni, i cili shumë efektivisht heq çdo papastërti. Duke përdorur arna, do të jeni në gjendje të hiqni të gjitha papastërtitë që janë grumbulluar në pore, duke përfshirë pisllëkun, sebumin dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Avantazhi i përdorimit të njollave të hundës është se nuk kërkon ndonjë përvojë ose aftësi. Mjafton të shtrihesh rehat dhe të qetësohesh, ndërsa me butësi nxjerrin papastërtitë e grumbulluara nga brendësia e poreve.

Njolla për kokë të zezë në hundë

Si t’i heqësh kokat e zeza në ilaçet për hundën?

Maskë për Pikat e zeza në hundë

  • Përziejini 2 lugë gjelle miell tërshërë me 2 lugë ujë dhe aplikojeni në fytyrë. Lahu pas 15 minutash. Kjo maskë pastron në mënyrë të përsosur dhe gjithashtu rregullon sekretimin e sebumit.
  • Një maskë tjetër përmban përbërës të tillë si 2 lugë çaji xhelatinë ushqimi dhe 2 lugë gjelle ujë ose qumësht. Ta bësh është shumë e thjeshtë. Xhelatinën duhet shpërndarë në ujë ose qumësht dhe pastaj të lihet të qëndrojë për disa minuta derisa të tretet plotësisht. Pastaj duhet ta zbatosh në hundë dhe ta lësh për rreth 20 minuta derisa të thahet. Xhelatinë ndihmon për të hequr kokat e zeza, rregullon sekretimin e sebumit dhe ka një efekt antibakterial.
  • Maskë vezësh. Përziejeni proteinën me të verdhën dhe shtoni lëngun e limonit. Proteina vepron si sfungjer, thith sebumin e tepërt. E verdhë ka një efekt antibakterial, ndërsa lëngu i limonit ka një efekt acidik, i cili ndihmon në lehtësimin e çngjyrimeve. Kujdes që lëngu i limonit të mos bjerë në sy! Më në fund, duhet ta rinosh fytyrën me ujë të vakët.

Si t’i heqësh kokat e zeza nga hunda në një fëmijë

Heqja e kokave të zeza në hundë te fëmija nuk është një detyrë e lehtë. Shumë mjete dhe metoda të përdorura tek të rriturit nuk janë të sigurta për përdorim te fëmijët për shkak të rrezikut të dëmtimit ose infeksionit. Lëkura e foshnjës është shumë më delikate dhe për këtë arsye shkurajohet të kryhet një trajtim individual për heqjen e kokë-zinjve. Opsioni më i mirë është të shkoni te një dermatolog që do të përcaktojë shëndetin e lëkurës dhe mbi këtë bazë do të ndërmarrë hapat e duhur për të eliminuar problemin.

Nëse fëmija është pak më i madh, mund të përpiqemi të përdorim maska delikate fytyre. Megjithatë, kur e bëjmë këtë aktivitet, duhet të jemi shumë skrupulozë. Mbrojeni me kujdes gojën dhe sytë e fëmijës për t’i izoluar nga faktorët e jashtëm, si dhe nga veprimi i përbërësve të maskës.

Si t’i parandalojmë Pikat e zeza në hundë?

Kujdesi për lëkurën do të ndihmojë në parandalimin e formimit të tyre. Nëse është e mundur, shmangni stimulantë të tillë si cigaret dhe çdo produkt tjetër që than lëkurën. Përdorni sapun të butë në vend të kimikateve të ashpra dhe qëndroni larg pijeve alkoolike. Ju gjithashtu mund të investoni në një hidratues ose lotion të mirë – edhe pse nuk eliminon gjithmonë kokët e zeza, ajo ndihmon për ta mbajtur lëkurën tuaj të butë dhe elastike në mënyrë që të mos thahet dhe të dëmtohet.

Nëse ke të bësh me kokët e zeza veçanërisht të vazhdueshme që shkaktojnë inflamim, duhet të mendosh të kërkosh ndihmë profesionale. Heqja e këtyre kokë-zinjëve individualisht vetëm sa mund të çojë në keqësimin e problemit.