Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Pastrimi i zorrëve – Çfarë diete të zgjidhni dhe cilat ilaçe shtëpiake të përdorni?

Pastrimi i zorrëve – Çfarë diete të zgjidhni dhe cilat ilaçe shtëpiake të përdorni?

Baza për të mbështetur punën e zorrëve dhe për t’i mbajtur ato në gjendje të mirë është një dietë racionale. Në kombinim me disa ilaçe shtëpiake, ajo mund të garantojë rezultate sensacionale. Megjithatë, si të përcaktojmë se cila dietë është e përshtatshme dhe cilat metoda të tjera për të përdorur? Nga ky artikull do të mësosh për këtë.

Pastrim zorrësh

[Ez-toc]

Si mund t’i pastrosh në mënyrë të efektshme zorrët brenda një dite?

Pastrimi i trupit brenda një dite konsiston në heqjen e mbetjeve ushqimore dhe të toksinave në zorrë. Dietat më të njohura janë ato të bazuara në agrume, perime ose lakër. Ata nuk kanë fare mish dhe ziejnë deri në ngrënien e një produkti ose grupi produktesh të veçanta gjatë gjithë ditës. Një dietë e tillë monotone nuk duhet të zgjasë më shumë se tri ditë dhe duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Pse ia vlen të pastrohen zorrët?

Pastrimi i zorrëve ndihmon në ruajtjen e shëndetit optimal duke parandaluar konstipacionin, diarrenë, bloating dhe gazin. Gjithashtu ndihmon në eliminimin e toksinave që mund të jenë të pranishme në trupin tuaj.

Përveç heqjes së toksinave, pastrimi i zorrëve mund të ndihmojë në humbjen e peshës, sepse rrit normën me të cilën ushqimi kalon nëpër sistemin tretës.

Gjithashtu, pastrimi i zorrëve ndihmon në parandalimin e sëmundjeve, duke lejuar që bakteret të kalojnë shpejt në vend që t’i përmbahen ushqimit dhe të shkaktojnë sëmundje më vonë gjatë rrugës.

Si ta dish se zorrët po pastrohen?

Kur bëhet fjalë për pastrimin, ka disa mënyra se si mund të dalloni nëse zorrët tuaja në të vërtetë po pastrohen.

Një nga simptomat më të zakonshme të detoksit është diarreja. Kjo mund të shkaktohet nga toksinat që çlirohen nga trupi dhe dalin nga zorrët. Gjithashtu, është e mundur që të përjetoni konstipacion, i cili mund të shkaktohet nga ngjitja e trupit ndaj mbeturinave për t’u mbrojtur nga dëmtimet e mëtejshme. Mund të shfaqen edhe dhembje koke, lodhje dhe marramendje.

Megjithatë, mos harro se kjo është një çështje individuale dhe çdo trup reagon ndryshe. Disa njerëz nuk do të përjetojnë asnjë simptomë të pastrimit të zorrëve. Ky nuk është medoemos lajm i keq; kjo do të thotë vetëm se mund të kesh nevojë për më shumë kohë ose përpjekje nga ana jote para se trupi të fillojë të tregojë shenja përmirësimi!

Çfarë të pish për pastrimin e zorrëve?

Çfarë të pish për pastrimin e zorrëve

Është e rëndësishme të pastroni zorrët rregullisht. Jo vetëm që heq toksinat nga trupi, por edhe mund të të ndihmojë të biesh në peshë, të pakësosh bloating dhe të përmirësosh tretjen.

Më poshtë janë disa nga pijet më të mira për pastrimin e zorrëve:

Uthull molle

Uthulla e ciderit është një nga pijet më të mira për pastrimin e zorrëve. Ajo përmban acid acetik, pectin dhe acid malik, të cilat ndihmojnë në shpërbërjen e yndyrnave, proteinave dhe karbohidrateve. Uthulla e ciderit të mollës ka gjithashtu kalium, i cili ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe thithjen e ushqyesve. Acidi acetik i pranishëm në uthullën e ciderit të mollës ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak duke stimuluar çlirimin e insulinës.

Ujë me limon

Uji me limon përmban acid citrik, i cili ndihmon në shpërbërjen e proteinave në aminoacide. Limoni ka edhe kalium, i cili ndihmon në parandalimin e kapsllëkut. Uji me limon përmban edhe vitaminë C, e cila ndihmon në rritjen e imunitetit dhe reduktimin e inflamacionit në trup.

Lëng shalqini

Lëngu i shalqirit është një pije tjetër e mirë për pastrimin e zorrëve, sepse përmban acid citrik, i cili ndihmon në shpërbërjen e proteinave në aminoacidet dhe rritjen e prodhimit të biles, e cila ndihmon në shpërbërjen e molekulave të yndyrës në më të vogla, në mënyrë që ato të absorbohen lehtë nga qelizat e trupit tonë për prodhimin e energjisë ose të përdoren si blloqe ndërtimi nga qelizat e trupit tonë për të krijuar qeliza të reja ose riparim (rigjenerim qelizash).

Si të heqësh depozitat nga zorrët e mëdha?

Pastrimi i kolonive mund të bëhet në shtëpi ose në një klinikë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Ka shumë lloje të ndryshme të metodave të pastrimit të kolonive në dispozicion, duke përfshirë enemat, suplementet bimore dhe laksativët.

Gjithashtu mund të aplikohen ndryshime dietike, të tilla si shmangia e ushqimeve të përpunuara dhe ngrënia e më shumë frutave dhe perimeve. Kombinimi i të dyja metodave mund të sjellë rezultatet më të mira dhe është veçanërisht i rekomanduar për njerëzit që duan jo vetëm të pastrojnë tërësisht trupin nga toksinat, por edhe në afat të gjatë për t’u kujdesur në mënyrë tërësore për shëndetin e tyre.

Mënyra të bëra vetë për të pastruar zorrët nga depozitat

Pastrimi i zorrëve nga depozitat është i mundur falë disa kurave në shtëpi. Ata mund të përdoren nga njerëz që nuk mund ta përballojnë trajtimin ose ata që duan të kujdesen vetë për shëndetin e tyre. Çfarë aktivitetesh mund të bëjmë në shtëpi për të përmirësuar funksionimin e zorrëve?

  • Hani rregullisht fruta të thata
  • Jepi trupit sasinë e duhur të lëngjeve gjatë ditës
  • Përdorni produkte të pasura me mukozë të tilla si fara liri
  • Përdorni suplemente dietike që pastrojnë thellë trupin nga toksinat

Suplemente dietike për pastrimin e zorrëve

Suplementet dietike për pastrimin e zorrëve përmbajnë lloje të ndryshme substancash që mund të zgjidhin shpejt dhe në mënyrë efektive problemin tonë. Ato kanë një efekt dobiprurës jo vetëm në zorrë, por në funksionimin e duhur të të gjithë organizmit. Shembuj të këtyre suplementeve janë: Candidie Forte, Fibre Select, Detoxyn, Spirulin Plus.

Suplemente të tjera dhe produkte që ia vlejnë të përdoren për të pastruar trupin janë:

Suplementet e fibrave përmbajnë fara psyllium ose luspa që fryhen nën ndikimin e ujit në zorrë dhe formojnë një xhel që ndihmon në ënjtjen e stolave dhe për ta bërë atë më të butë, duke e bërë më të lehtë për të kaluar nëpër aparatin tretës. Psylliumi është një fibër e tretshme, kështu që nuk shpërbëhet deri në koloni, ku formon një xhel rreth produkteve të mbeturinave që ndihmojnë në spastrimin e mbeturinave nga trupi, kështu që mund të kalohet në stol më lehtë dhe më shpejt. Luspat psyllium gjithashtu kanë një efekt të butë laksativ për shkak të aftësisë së tyre për të thithur ujë, e cila stimulon lëvizjet e zorrëve.

Produktet e branit, të tilla si drithërat e mëngjesit dhe muffins bran, përmbajnë shumë fibra të pazgjidhshme që kalojnë nëpër aparatin tretës në një formë relativisht të pandryshuar falë enzimave tretëse ose baktereve në zorrë. Fibrat e pazgjidhshme kanë një efekt laksativ, sepse thithin ujin ndërsa përshkon aparatin tretës dhe rrit volumin e feçeve, gjë që e bën më të lehtë kalimin e stolave pa përpjekje të tepruara.

Lëng aloe vera ose xhel/kapsula. Aloe vera përmban veti natyrale anti-inflamuese që mund të ndihmojnë në reduktimin e irritimit të rreshtit të zorrës së trashë (membranë mukoze).

Nga çfarë karakterizohet dhe nga cila dietë për të zgjedhur pastrimin e zorrëve?

Qëllimi kryesor i një diete për pastrimin e zorrëve është të eliminojë mbeturinat që janë grumbulluar në zorrën tuaj. Këto mund të jenë toksina (papastërti), mikroorganizma, qeliza të vdekura e madje parazitë. Mbeturinat grumbullohen me kalimin e kohës, por nëse nuk e pastroni rregullisht trupin, ato mund të shkaktojnë probleme të tilla si kapsllëku, bloating dhe diarreja.

Një dietë për pastrimin e zorrëve zakonisht zgjat nga 3 deri në 10 ditë. Gjatë kësaj kohe, ju do të duhet të ndiqni një plan të rreptë të ngrënies në bazë të lëngjeve ose smoothies e perimeve dhe frutave, ujë me limon dhe barishte të tilla si parsley ose rrënjë xhenxhefil, dhe disa vakte të lehta të përbërë nga, për shembull, oriz ose makarona me broth perime. Gjithashtu duhet të pini shumë ujë gjatë kësaj kohe në mënyrë që veshkat tuaja të mos punojnë më shumë se ç’është e nevojshme për të filtruar të gjitha toksinat e lëshuara nga zorrët tuaja gjatë detoksifikimit.