Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Pastrimi i trupit – Çfarë është dhe si ta bëjmë, për kë është i përshtatshëm dhe a ia vlen?

Pastrimi i trupit – Çfarë është dhe si ta bëjmë, për kë është i përshtatshëm dhe a ia vlen?

Në trupin tonë shpesh ka shumë toksina helmuese që pengojnë funksionimin e përditshëm. Ato prekin shumë sëmundje dhe mirëqenien tonë. Ato mund të ndikojnë në peshë dhe të marrin energji e gatishmëri për të vepruar. Për këtë arsye, është e rëndësishme të dimë saktësisht se cili është pastrimi i përgjithshëm i trupit. Në këtë artikull do të mësoni se çfarë dobish vijnë nga ky trajtim dhe do të shihni se për kë është i përshtatshëm.

Pastrimi i trupit

Pastrimi i trupit – çfarë është dhe si funksionon?

Pastrimi i trupit është procesi i heqjes së toksinave në trupin tonë. Trupi mund të mbingarkohet me toksina nga ushqimi që hamë, nga ajri që thithim dhe nga produktet që përdorim. Toksinat mund të vijnë edhe nga stresi dhe ndjenjat negative. Kur trupi është i mbingarkuar me toksina, mund të çojë në probleme të tilla si lodhja, dhimbjet e kokës, problemet me tretjen dhe shtimi në peshë. Detoksifikimi i duhur i trupit mund të përmirësojë ndjeshëm funksionimin dhe gjendjen e shëndetit tonë, kështu që ia vlen t’i nënshtrohemi herë pas here këtij lloj trajtimi.

Për kë është i përshtatshëm pastrimi i trupit?

Procesi i pastrimit të trupit është i përshtatshëm për njerëzit që duan të humbasin peshë, detoksifikojnë trupin, përmirësojnë gjendjen e lëkurës dhe rrisin nivelet e energjisë. Trajtimi i kryer siç duhet i detoksifikimit përmirëson funksionimin e të gjitha sistemeve në trupin e njeriut. Për këtë arsye, ajo duhet përdorur rregullisht nga njerëzit që duan të kujdesen për shëndetin e tyre.

Pse ia vlen të pastrohet trupi?

Vlen të përmendet se mënyra e jetesës së shumë prej nesh e tensionon mëlçinë, duke i siguruar asaj shumë toksina çdo ditë. Për këtë arsye, sistemi i tij i filtrimit nuk është në gjendje të punojë me aq efektshmëri sa të pastrojë vetë të gjithë trupin nga toksinat. Mëlçia jonë është e rënduar jo vetëm nga ushqimet shumë të përpunuara, pirja e alkoolit ose pirja e duhanit, por edhe nga ajri i ndotur ose uji. Prandaj, detoksifikimi herë pas here duhet të kryhet nga pothuajse secili prej nesh – falë kësaj do të eliminojmë shumë efekte anësore negative të një mënyre jetese jo të shëndetshme: pagjumësi, çrregullime të përqendrimit, alergji, dhimbje koke, indigestion, apati.

Si të pastroni trupin nga parazitët dhe toksinat – Detoksifikimi i trupit

Si të pastroni trupin nga parazitët dhe toksinat - detoksifikimi i trupit

Parazitët janë mikroorganizma që pasi depërtojnë dhe fillojnë të shumohen, mund të dëmtojnë seriozisht trupin tonë. Ato shkaktojnë ndërprerje në funksionimin e shumë sistemeve dhe dobësojnë imunitetin tonë. Nëse kemi probleme me tretjen, lodhje dhe simptoma të tjera, mund të jetë koha të mendojmë për t’u testuar për parazitët. Nëse rezultatet e testit janë pozitive, është e rëndësishme të filloni trajtimin sa më shpejt që të jetë e mundur. Ajo duhet të përbëhet nga një trajtim deworming duke përdorur ilaçet e përshkruara nga një mjek.

Pas trajtimit, ia vlen të merrni suplemente bimore që do të ndihmojnë në pastrimin e trupit nga parazitët, si dhe në forcimin e imunitetit. Kapsulat përmbajnë përbërës të tillë si barëra e thym, dru krimbi, rrënja valeriane, fruti i fenelës ose rhizome xhenxhefili. Ato kanë një efekt antiparazitik dhe forcojnë gjithashtu imunitetin tonë. Ju gjithashtu mund të merrni një lëng antiparazitik, i cili përmban një ekstrakt ujor të barërat, duke përfshirë rrënjë Omani, gjethe të urta ose bar rëre nënë.

Tableta për pastrimin e trupit – Suplemente dietike

Pastrimi i trupit nga toksinat nuk është një proces i lehtë, kështu që ia vlen të mbështetesh me mjete që mund të na mbështesin në këtë luftë. Është shumë e rëndësishme të hidratojmë siç duhet trupin, dietën, etj. Megjithatë, ne gjithashtu nuk mund të harrojmë rreth suplementeve dietike. Ato do të na ndihmojnë jo vetëm të heqim toksinat helmuese nga trupi, por edhe të mbështetim në mënyrë tërësore trupin tonë. Ato do të sigurojnë lëndët ushqyese të nevojshme dhe do të intensifikojnë të gjitha proceset e pastrimit. Shembuj të këtyre suplementeve mund të jenë: Candidie Forte, Spirulin Plus, Fibre Select, Detoxyn.

Çfarë të pish për të pastruar trupin?

Uji është mënyra më e mirë dhe më e natyrshme për të pastruar trupin, por ka edhe opsione të tjera si çajrat bimore, lëngjet e frutave dhe perimeve dhe uji i arrës së kokosit. Përveç kësaj:

  • Fibra mbështet peristalsit intestinale dhe ndihmon në parandalimin e konstipacionit.
  • Mollët përmbajnë pectin, një fibër e tretshme që mbështet metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrnave.
  • Limonët mbështesin funksionimin e mëlçisë dhe ndihmojnë në luftimin e aciditetit.
  • Çaji jeshil neutralizon radikalet e lira dhe ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat.

Si ta dish se trupi pastrohet vetë?

Pastrimi i trupit do të zbulojë menjëherë pasojat e tij dobiprurëse. Do të vëresh se nuk je më i torturuar nga kapsllëku i dhembshëm. Flokët e tu do të forcojnë dhe do të fitojnë një ngjyrë të bukur; lëkura do të fitojë një hije të shëndetshme dhe do të jetë e butë në prekje. Do të fitoni energji dhe gatishmëri për të vepruar, lodhja do të zvogëlohet. Patjetër që do të vëreni se ndiheni më mirë, rezultatet e testeve do të jenë shumë të favorshme dhe imuniteti juaj do të forcohet, duke ju mbrojtur nga infeksionet.