Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Pastrimi i gjakut nga toksinat – si ta bëni atë në mënyrë efektive dhe të sigurt?

Pastrimi i gjakut nga toksinat – si ta bëni atë në mënyrë efektive dhe të sigurt?

Gjaku është ajo që e mban trupin gjallë. Për disa njerëz, pastrimi i gjakut dhe limfatike është thelbësor. Pastrimi i gjakut është një proces që sjell një numër përfitimesh. Ajo i referohet si një dietë të veçantë dhe teknikat e ndryshme shëndetësore, procedurat, operacionet dhe mjetet që kanë për qëllim përmirësimin e cilësisë së gjakut në mënyrë që të eliminojë patogjenët dhe helmet prej tij.

Pastrimi i gjakut nga toksinat

[Ez-toc]

Test gjaku për toksinat

Një analizë gjaku për toksinat është një test laboratorik që mat nivelin e substancave në gjak që mund të tregojnë ekspozimin ndaj toksinave mjedisore ose kimikateve të tjera. Testi përdoret më shpesh për të zbuluar praninë e metaleve të rënda në gjak, por gjithashtu mund të masë nivelet e komponimeve organike të tilla si pesticidet. Mund të porositet nëse ka simptoma që sugjerojnë ekspozimin ndaj toksinave.

Si të heqësh qafe toksinat nga gjaku?

Trupi ka mekanizmat e tij natyrorë të detoksifikimit. Ato janë në gjendje të eliminojnë toksinat e grumbulluara nga qelizat dhe indet, por ndonjëherë kjo nuk është e mjaftueshme. Prandaj, ato duhen mbështetur me metoda të ndryshme detoksifikimi. Ata mund të jenë:

  • duke pirë shumë ujë
  • duke ngrënë fruta dhe perime
  • rritje e aktivitetit fizik
  • duke kufizuar konsumin e sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara
  • konsumi i produkteve të pasura me vitaminë C

Pastrim gjaku dhe limfatike

Gjaku dhe limfatike pastrohen nga shpretka dhe gjëndra thymus. Shpretka ndonjëherë quhet «varreza e rruazave të kuqe të gjakut», sepse heq nga qarkullimi rruazat e kuqe të gjakut të vjetra, të dëmtuara dhe të veshura.

Rruazat e kuqe të gjakut zëvendësohen vazhdimisht nga të rejat, të cilat prodhohen në palcën e kockave. Rruazat e kuqe të gjakut jetojnë rreth 120 ditë para se të hiqen nga qarkullimi me anë të makrofagjeve në shpretkë.

Shpretka filtron edhe bakteret dhe viruset që përpiqen të hyjnë në trupin tonë nëpërmjet gojës ose hundës. Këto patogjenë pastaj shkatërrohen nga phagocytosis (procesi i absorbimit të grimcë).

Mënyra të bëra vetë për të pastruar gjakun

Pastrimi i gjakut mund të bëhet duke marrë disa ushqime ose pije, si dhe nëpërmjet ushtrimeve fizike, të cilat ndihmojnë në detoksifikimin e trupit.

Ndër ilaçet më të përhapura në shtëpi për pastrimin e gjakut është konsumimi i produkteve të tilla si:

  • Pirja e ujit të ngrohtë me lëng limoni: Lëngu i limonit përmban acid citrik, i cili ka një efekt pastrues në mëlçi dhe ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi.
  • Hudhra ka burime të pasura me përbërje sulfuri dhe minerale që ndihmojnë në pastrimin e gjakut.
  • Uthulla e cider mollës: Uthulla e cider mollës është një tjetër ilaç efektiv që ndihmon në pastrimin e gjakut. Përmban enzima që ndihmojnë në shpërbërjen e toksinave dhe largimin e tyre nga trupi.
  • Çaji jeshil: Çaji jeshil është një antioksidues i shkëlqyer që ndihmon në detoksifikimin e trupit në mënyrë natyrale, pa asnjë efekt anësor. Gjithashtu rrit metabolizmin dhe parandalon plakjen e parakohshme të qelizave për shkak të radikaleve të lira në trupin tonë.

Një ilaç për pastrimin e gjakut

Kolesteroli i lartë mund të kalojë pa u zbuluar për vite të tëra, prandaj parandalimi është kaq i rëndësishëm. Në këtë rast, mjekësia natyrore mund të funksionojë shumë mirë. Si? Një ilaç i thjeshtë dhe jo i kushtueshëm mund të ndihmojë në uljen e nivelit të lartë të kolesterolit në trupin tuaj. Ajo kombinon xhenxhefilin, limonin, hudhrën dhe mjaltin – katër përbërës të njohur për vetitë e tyre shëruese dhe të përdorura nga njerëzit për shekuj me rradhë.

Lëngu i limonit dhe lengu i thërrmuar i hudhrës përzihen me xhenxhefil dhe mjaltë. Pimë një gotë në mëngjes, me stomakun bosh, për të paktën dy javë. Pastaj bëjmë një javë pushim dhe fillojmë përsëri trajtimin dy javor.

Pastrimi mekanik i gjakut

Pastrimi mekanik i gjakut është procesi i heqjes së qelizave të plota të gjakut, pllakëzave dhe mbeturinave të tjera qelizore nga gjaku. Përdoret për trajtimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë leuçeminë dhe thalassaeminë.

Pastrimi mekanik i gjakut mund të kryhet duke përdorur teknikën e centrifugacionit ose filtrimit. Centrifugimi përfshin centrifugimin e një mostre gjaku me shpejtësi të lartë për të ndarë përbërësit individualë të gjakut. Ky proces është më i efektshëm se filtrimi, por kërkon më shumë pajisje, duke e bërë atë më të shtrenjtë për t’u kryer.

Filtrimi përdor një membranë që mund të filtrojë substancat e padëshiruara nga gjaku. Membrana vendoset në një aparat me dy dhoma: njëra përmban plazmë (pjesa e lëngshme e gjakut), dhe tjetra rruaza të kuqe dhe të bardha të gjakut (përbërës qelizorë). Membrana kalon vetëm disa molekula; ndërsa këto molekula kalojnë nëpër të, molekula të tjera mbahen nga poret në sipërfaqen e saj.