Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Pastrimi i fytyrës – ilaçe shtëpiake dhe kujdesi i duhur i lëkurës së fytyrës

Pastrimi i fytyrës – ilaçe shtëpiake dhe kujdesi i duhur i lëkurës së fytyrës

Pastrimi i fytyrës është një element shumë i rëndësishëm i kujdesit të duhur të lëkurës. Nëse nuk po e bën siç duhet, është koha të ndryshosh disa gjëra. Ju prezantojmë kura të thjeshta shtëpiake që do t’ju garantojnë një lëkurë të shndritshme dhe rrezatuese. Gjithçka që duhet të bësh është t’i përdorësh rregullisht.

Pastrimi i fytyrës

Si ta pastroni lëkurën – të thatë apo të lagur?

Pastrimi i thatë heq qelizat e vdekura të lëkurës, papastërtitë dhe papastërtitë e tjera nga sipërfaqja e lëkurës. Ajo bëhet me një pëlhurë fytyre ose pambuk të zhytur në çdo agjent pastrimi, të tilla si larja e fytyrës ose tonik.

Pastrimi i thatë ndihmon në heqjen e vajit të tepërt dhe papastërtive nga sipërfaqja e lëkurës pa shqetësuar ekuilibrin e lagështisë natyrore. Kjo metodë pastrimi parandalon edhe formimin e puçrrave të mëtejshme, pasi heq çdo gjurmë makijazhi, pisllëku, sebumi dhe papastërti të tjera nga poret. Falë kësaj, lëkura fiton një shkëlqim të shëndetshëm, i cili zgjat për shumë orë edhe pas larjen e përgatitjes për pastrim.

Pastrimi i lagur është i njohur edhe si teknika e pastrimit të dyfishtë, në të cilën një pastrues me bazë vaji përdoret fillimisht dhe pastaj një agjent me bazë uji. Vaji heq të gjitha gjurmët e makijazhit dhe papastërtive nga poret, ndërsa produktet e pastrimit me bazë uji heqin vajrat e tepërta nga sipërfaqja e lëkurës dhe mbetjet nga produktet e pastrimit me bazë vaji.

Si të pastrojmë zonën e syve?

Pastroni zonën e fytyrës dhe syve me një pastrues të butë. Aplikojeni pastruesin në lëkurë të thatë dhe pastaj masazhojeni në lëvizje rrethore për rreth 30 sekonda. Rinoni mirë me ujë të ngrohtë dhe pastaj thajeni lëkurën me një peshqir të butë.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme ose rosacea, përdorni një pastrues të butë të projektuar posaçërisht për lëkurën e ndjeshme. Gjithashtu, shmangni ushqimet që përmbajnë përbërës të tretshëm në yndyrë, si aromat ose vajrat thelbësorë. Pastruesit që përmbajnë salicylic ose acid glycolic ndihmojnë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe e bëjnë lëkurën të duket më e shndritshme.

Cilën kozmetikë pastruese të zgjedhësh?

Pastrimi i lëkurës - kozmetikë

Cila kozmetikë që zgjedhim varet nga lloji i lëkurës

Lëkurë e thatë

Nëse keni lëkurë të thatë, shmangni produktet me një përbërje kremoze dhe të vajtshme që mund të shkaktojë lëkurë të vajtshme. Gjithashtu, përpiquni të shmangni produktet me bazë alkooli, pasi ato mund të thajnë lëkurën. Në vend të kësaj, zgjidhni locionet dhe kremrat hidratues që përmbajnë acid hialuronik, i cili është një përbërës i njohur për aftësinë e tij për të mbajtur lagështinë. Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, kini kujdes kur përdorni produkte eksfoliuese, pasi ato mund ta irritojnë edhe më shumë.

Lëkurë e ndjeshme

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet të shmangni produktet që përmbajnë alkool ose parfum. Gjithashtu, duhet të shmangni scrubs exfoliating dhe të përdorni produkte të butë pastrimi në vend të kësaj. Nëse lëkura reagon keq ndaj stresit ose ndryshimeve të temperaturës, sigurohuni që produkti që zgjidhni të mos përmbajë alergji të tilla si parabenët ose bojërat.

Lëkurë e kombinuar

Zgjidhni një produkt të butë pastrimi që është i përshtatshëm si për pjesët e vajta ashtu edhe për ato të thata të fytyrës. Nëse keni pjesë të vajit të fytyrës, aplikojeni produktin vetëm me një shtresë pambuku dhe pastaj rinoni mirë. Ju mund të përdorni ujë micellar për këtë.

Lëkurë e vajtshme

Llojet më të vajtuara të lëkurës shpesh vuajnë nga thyerjet e shkaktuara nga grumbullimi i baktereve në pore të mbërthura. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, ju duhet të përdorni produkte pastruese që përmbajnë acid salicylic ose acid glycolic, të cilat exfoliate qelizat e vdekura të lëkurës dhe unclog pores.

Ne ju rekomandojmë që të lexoni opinionet tona në lidhje me kozmetikë individuale dhe shtesa ushqimore që mund të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e lëkurës sonë dhe për të hequr çdo parregullsi dhe acne:

 • Premium Collagen 5000
 • Re:nev Skin
 • Royal Skin 500
 • Éternelle
 • Derminax

Llojet e produkteve të kujdesit të fytyrës

Heqësit e makijazhit të syve – përbërja e tretur

 • një fazë e vetme – përdoret për të hequr makijazhin klasik
 • dy faza – përdoret për të hequr përbërjen e papërshkueshme nga uji

Heqësit – përdoren për të hequr grimin dhe për të hequr papastërtitë

 • Shkumë – Mund të përdoret për çdo lloj lëkure
 • qumësht – Përdoret për të tretur kozmetikë me ngjyra
 • Xhel pastrues – I projektuar për kombinim, lëkurë të vajosur dhe të akneve
 • vaj hidrofilik – i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës
 • krem larje – për lëkurë të thatë, të ndjeshme, të pjekur dhe vaskulare
 • lëngu i micellar – përdoret për të hequr përbërjen dhe papastërtitë
 • tonik – rivendos ekuilibrin pH të lëkurës

Peelings – përdoret për të exfoliate qelizat e vdekura të lëkurës dhe për të mbështetur absorbimin e substancave aktive

 • Enzymatike
 • me kokërr të hollë
 • kokërr e egër

Kremrat – janë përgjegjës për sigurimin e përbërësve të duhur të kujdesit të lëkurës

 • Hidratues
 • të ushqyeshme ose gjysmë të strikta
 • kremra për sytë
 • emulsione hidratuese
 • E yndyrshme

Maskat – ripërtërijnë lëkurën, i japin rrezatues dhe sigurojnë përbërës aktivë për lëkurën

 • hidratuese – për të gjitha llojet e lëkurës
 • oksigjenim – përmirëson tonin e lëkurës dhe e ndrit atë, projektuar për të gjitha llojet e lëkurës
 • ushqyese – për lëkurë të përzier, të ndjeshme dhe të thatë
 • lifting – përmirëson ovalen e fytyrës, ndriçon lëkurën dhe shtrëngon atë
 • pore të ngushta astringente dhe mat lëkurën. I përshtatshëm për kombinim me lëkurë të vajtueshme
 • pastrimi – rregullojnë punën e gjëndrave sebaceous – lëkurë të vajosur dhe të prirur për acne
 • qetësuese për lëkurën e ndjeshme
 • exfoliating – përmbajnë acide AHA ose BHA. Ata eksfoliojnë epidermë të vdekur.

Serum – një dozë e koncentruar e përbërësve aktivë

 • Anti rrudhë
 • Zbutja
 • oksigjenimi
 • intensivisht hidratuese
 • Eksfoliues

Mënyra të bëra vetë për të pastruar fytyrën me 3 hapa

Fytyrat

Hapi 1: Heqja e make-up

Nëse keni veshur makijazh, duhet hequr para se të pastroni fytyrën. Kjo bëhet më së miri me një zbutës të butë të makijazhit dhe jastëkë kozmetikë ose pëlhura fytyre. Një petal i veçantë duhet përdorur për secilën pjesë të fytyrës, kështu që nëse keni makijazh për sytë, do t’ju duhet të përdorni disa petale shtesë. Përdorni flakes për të fshirë fytyrën tuaj dhe për të hequr të gjitha gjurmët e makijazhit – është e rëndësishme të pastroni fytyrën tuaj në mënyrë shumë të plotë, kështu që kaloni më shumë kohë në të.

Hapi 2: Xhel për larjen e fytyrës

Pas heqjes së makijazhit dhe rinimit të të gjitha papastërtive, është koha të lani fytyrën me një xhel pastrues. Kjo do të ndihmojë në heqjen e çdo mbetjeje makijazhi dhe do ta bëjë lëkurën të duket e pastër dhe e freskët. Për rezultate më të mira, aplikojeni xhelin në lëvizje të ngadalshme dhe rrethore, duke e masazhuar butësisht në lëkurë. Kur të mbarojë, rinoni me ujë dhe thajeni lëkurën, pastaj vazhdoni të bëni hapin e tretë.

Hapi 3: Toning

Faza e fundit e pastrimit është tonimi i lëkurës. Pasi e lani pastruesin nga hapi i dytë, mund të zbatoni një tonik për të pastruar më tej dhe për të freskuar poret. Thjesht lajeni pambukun dhe masazhojeni mirë tonikun, duke e përhapur në fytyrën e pastruar.

Pastrimi i fytyrës në një sallon bukurie

Llojet e procedurave kozmetike:

Pastrim manual i fytyrës

Ky është lloji më i zakonshëm i pastrimit të fytyrës në një sallon bukurie. Ajo konsiston në aplikimin e një xheli të veçantë në fytyrë, dhe pastaj në mënyrë manuale heqjen e papastërtive dhe papastërtive duke përdorur një furçë të veçantë. Ky lloj pastrimi i fytyrës është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës.

Pastrimi me acide – peeling kimik

Përdorimi i lëkurës kimike është i përhapur te klientët që kanë nevojë për një pastrim të thellë të lëkurës. Ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe zvogëlon thellësinë e rrudhave në fytyrë. Ajo mund të përdoret si pjesë e programeve anti-plakje ose si një procedurë e veçantë së bashku me trajtime të tjera të tilla si microdermabrasion ose peeling glycolic.

Mikrodermabrasioni

Mikrodermabrasioni është një nga metodat më të mira për të korrigjuar papërsosmëritë e lëkurës së fytyrës, si shenjat e akneve, vijat e bukura ose rrudhat dhe poret e zmadhuara. Mikrodermabrasioni është gjithashtu i efektshëm në përmirësimin e përbërjes së lëkurës dhe nivelimin e tonit të saj. Trajtimi konsiston në aplikimin e kristaleve abrasive në sipërfaqen e lëkurës, të cilat shkaktojnë dëmtime sipërfaqësore të epidermës, dermës dhe shtresave të indeve nënlëkurëse duke krijuar vrima të vogla në to, gjë që nxit rigjenerimin e indeve të dëmtuara nga

Hidratimi

Ajo kryhet duke përdorur një pajisje të veçantë, e cila përbëhet nga një enë e mbushur me lëng dhe një kokë aplikante që e çon substancën aktive në lëkurë.

IPL

Intense Pulsed Light (IPL) – një metodë efektive për heqjen e njollave kafe dhe freckles në fytyrë dhe qafë. Pajisja IPL lëshon pulsime të shkurtra drite që depërtojnë në shtresat më të thella të lëkurës, duke shkatërruar qelizat që prodhojnë pigmente. Trajtimi mund të përdoret edhe për të hequr rrudhat dhe shenjat e akneve.

Përkulje kavitjeje

Pastrimi i kavitjes është një formë tjetër popullore e pastrimit të fytyrës në një sallon bukurie. Ndryshe nga peeling kimik, kjo metodë nuk shkakton irritim ose skuqje pas procedurës. Kavitetja përfshin prodhimin e mikrobumbujve nën presion të lartë brenda depresioneve të vogla në sipërfaqen e lëkurës. Kjo shkakton dëmtimin e epidermës dhe shtresave të saj nënlëkurëse, pas së cilës prodhohen qeliza të reja që janë më aktive se ato të zakonshmet. Kjo çon në zbutjen e rrudhave, duke e bërë lëkurën më të shndritshme dhe më të lëmuar.

Maska speciale pastrimi

Maskat e veçanta pastruese përdoren nga beauticians profesionale për lloje të ndryshme të lëkurës. Përbërësit që përmbajnë veprojnë në shtresat e thella të epidermës, që do të thotë se ato mund të përdoren për të trajtuar aknet dhe probleme të tjera të lëkurës.