Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Mjete juridike shtëpiake për aknet – natyrale dhe të sigurta

Mjete juridike shtëpiake për aknet – natyrale dhe të sigurta

Lufta kundër aknes nuk është më e këndshme. Shpesh përdorim ilaçe që kanë efekt negativ në trupin tonë dhe harrojmë këto metoda natyrale. Kura të efektshme në shtëpi për aknet duke përdorur përbërës që janë zakonisht në çdo shtëpi, jo vetëm që mund të lehtësojnë simptomat e akneve, por edhe të shërojnë plagët e shkaktuara prej saj. Shikoni se cilat mënyra të provuara do të provohen të jenë të drejta për ju për të hequr qafe aknet një herë e përgjithmonë!

Kura për shtëpi për aknet

Si ta kuroni aknet me ilaçe shtëpiake?

Trajtimi i aknes duhet bërë në shumë nivele. Para së gjithash, është e rëndësishme jo vetëm të ndikojë në simptomat e saj, por edhe shkaqet e akneve. Për këtë arsye, është e nevojshme për t’u kujdesur për funksionimin e duhur të gjëndrave sebaceous, për të rregulluar sekrecionin e tepruar sebum dhe për të eliminuar çrregullimet hormonale. Ka ilaçe për aknet në shtëpi, si maska natyrale për lëkurën, vajëra dhe kura të tjera natyrore që mund të na ndihmojnë për këtë. Megjithatë, mos harro se, nëse simptomat shtohen vazhdimisht, duhet të konsultohesh menjëherë me një mjek. Në këtë rast, specialisti i përshtatshëm do të jetë një dermatolog që do të përcaktojë shkaqet e vërteta të akneve dhe do të përshkruajë rrugën e mëtejshme të hospitalizimit.

Gjatë trajtimit, ia vlen të mbahet mend edhe për shtesat dietike, të cilat gjithashtu ndihmojnë për të hequr qafe puçrrat, dhe gjithashtu kanë një efekt pozitiv në gjendjen e lëkurës sonë dhe të gjithë trupit. Ato kujdesen për hidratimin e duhur të lëkurës, parandalojnë formimin e lezioneve të mëvonshme të lëkurës, reduktojnë prodhimin e tepërt të sebumit dhe ndihmojnë në mënyrë gjithëpërfshirëse për t’u kujdesur për lëkurën. Shembuj të këtyre shtesave mund të jenë: Collagenics, Premium Collagen 5000, Derminax.

Kura për shtëpi për aknet e të miturve

Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues të butë dy herë në ditë. Përdorni ujë të ngrohtë, ndërsa ndihmon për të hapur poret, duke e bërë më të lehtë larjen e papastërtive dhe baktereve. Pastruesit e butë janë më të butë në lëkurë sesa sapunët ose xhelet e projektuara posaçërisht për kujdesin e lëkurës së akneve.

Çdo ditë pasi të lani fytyrën, përdorni një tonik. Toniku ndihmon në ngushtimin e poreve, duke hequr papastërtitë dhe bakteret që mbeten në to pasi lani fytyrën me ujë të ngrohtë. Para se të bëni një kërkesë, sigurohuni që ai të mos përmbajë alkool, pasi mund të irritojë edhe më shumë lëkurën e ndjeshme. Përveç kësaj, ia vlen të përdorni maska natyrale qetësuese, p.sh. me shtimin e mjaltit dhe suplementeve dietike që do të mbështesin në mënyrë gjithëpërfshirëse lëkurën tonë nga brenda.

Ilaçe për aknet në shtëpi tek të rriturit

Shpesh, aknet te të rriturit reagojnë mirë ndaj ilaçeve që përmbajnë peroksid benzoyl ose acid salicilik, duke përfshirë xhelet dhe kremrat që aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë pasi e lajnë atë me sapun dhe ujë. Kur përdorni një produkt të ri për kujdesin e fytyrës, duhet ta provoni duke e aplikuar vetëm një herë në ditë dhe duke vëzhguar se si sillet lëkura për të përjashtuar një reaksion alergjik.

Kura shtëpiake për akne – kujdes për lëkurën

Kujdesi për lëkurën e akneve duhet të kryhet në të njëjtat parime si kujdesi normal i lëkurës dhe përveç kësaj, ia vlen të përdoren të gjitha llojet e vajeve dhe maskave që do të lehtësojnë simptomat. Në këtë pikë, duhet vërejtur se produktet kozmetike që përdorim duhet të jenë të buta, në mënyrë që të mos shkaktojnë acarim të mëtejshëm. Lëkura e fytyrës u përgjigjet më së miri përbërësve natyralë, kështu që ia vlen të përdoren produktet që kemi shpesh në shtëpi si mjalti, qumështi, kanella, etj. Maskat e bëra me produkte të tilla përdoren në të njëjtën mënyrë si ato të blera në barnatore. Vetëm aplikoje në fytyrë dhe prit disa minuta. Pas këtij veprimi, duhet ta rinoni fytyrën me ujë. Falë trajtimeve të tilla, problemi i akneve mund të eliminohet shpejt, në mënyrë efektive dhe mbi të gjitha, në një mënyrë të sigurt.

Kura shtëpiake për akne - kujdes për lëkurën

Maska të bëra vetë për akne

Më poshtë janë përbërësit që ia vlen të përdoren si maska për të hequr lezionet e akneve. Ne mund t’i përdorim ato fjalë për fjalë në çdo formë. Ato nuk i humbin vetitë e tyre, kështu që ne mund t’i kombinojmë këta përbërës dhe t’i përdorim në forma të tilla me të cilat jemi më të rehatshëm.

ALOE

Aloe vera është një bimë që është përdorur në mjekësi për mijëra vjet. Është një anti-inflamues i fuqishëm dhe përfaqëson një nga mënyrat më të mira natyrore për të trajtuar kushtet e lëkurës të tilla si eczema, psoriasis dhe rosacea. Xheli aloe vera mund të aplikohet direkt në lëkurë për të trajtuar vragat e akneve dhe papërsosmëritë e tjera të lëkurës.

MJALTË DHE KANELLË

Vetitë antibakteriale të mjaltit ndihmojnë në luftimin e baktereve që shkaktojnë akne. Kanella ka gjithashtu veti antibakteriale dhe mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit. Të dy këta përbërës në kombinim përshpejtojnë shërimin dhe reduktojnë skuqjen e lëkurës.

MAJAJA

Majaja është e pasur me vitamina B, të cilat janë thelbësore për rritjen dhe mirëmbajtjen e shëndetshme të flokëve. Ato përmbajnë gjithashtu selenium, zink dhe krom – të gjitha lëndët ushqyese që ndihmojnë në rregullimin e niveleve të hormoneve në trup, të cilat mund të parandalojnë thyerjet nëse janë të paekuilibruara.

PANTIJA E FUSHËS

Terapia bimore me ndihmën e një pansy fushë sjell përmirësim pas muajit të parë, megjithatë, ndryshime të rëndësishme shfaqen pas disa muajsh. Çaji bimor duhet pirë disa herë në ditë.Trajtimi i pansy mund të përsëritet shumë herë.

Pansy fushë nuk mund të përdoret nga njerëzit që vuajnë nga multiplatelet dhe thrombosis. Gjithashtu nuk rekomandohet të përdoret pansy për të moshuarit.

TURMERIK

Ajo ka veti anti-inflamuese dhe antibakterial që ndihmojnë në shërimin e puçrrave, zvogëlojnë skuqjen dhe inflamacionin dhe lehtësojnë njollat e errëta (tonin e lëkurës). Ia vlen ta përdorësh në kombinim me mjaltin.

VAJRAT NATYRORE

1/2 lugë gjelle vaj kokosi

1/2 lugë gjelle vaj bajameje

1 lugë gjelle mjaltë (mund të përdorni sheqer nëse nuk keni mjaltë)

Ekzekutimi:

Ngrohni vajin e kokosit në një tigan me zjarr të ulët dhe përziejeni me vajin e bajames. Kur të dy vajrat janë tretur, shtoni mjaltë ose sheqer dhe trazohuni derisa të përftohet një konsistencë uniforme. Prisni derisa maska të mos jetë shumë e nxehtë dhe aplikojeni në fytyrë. Lëreni për 10-15 minuta, pastaj lajeni me ujë të ngrohtë.

Uthull cider molle

Përziejini pjesët e barabarta të ujit dhe të uthullës së ciderit të mollës për të formuar një paste. Aplikojeni këtë pastë në fytyrë me një pëlhurë ose leckë pambuku të pastër dhe lëreni të thahet. Pastaj lajeni fytyrën me ujë të ftohtë për të hequr të gjitha gjurmët e pastave.

Vaj i pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit ka veti antibakteriale që janë të dobishme në trajtimin e lëkurës së akneve. Ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit, skuqjes dhe irritimit të shoqëruar me puçrra në fytyrë. Shtoni dy pika vaj të pemës së çajit në dy lugë vaj ulliri ekstra të virgjër dhe aplikojeni në fytyrë dy herë në ditë për një javë për të parë rezultatet e para. Ju gjithashtu mund të shtoni ujë trëndafili në këtë përzierje në qoftë se ju keni një lloj të lëkurës vaj, pasi ajo do të ndihmojë në reduktimin e prodhimit të tepruar sebum nga gjëndrat sebaceous të vendosura nën lëkurë.

Çfarë të lani fytyrën e akneve – ilaçet për shtëpi

Larja e rregullt e fytyrës është një pjesë e rëndësishme e çdo rutine të kujdesit të lëkurës. Ndihmon në heqjen e papastërtive, vajit dhe makijazhit nga sipërfaqja e lëkurës, kështu që mund të marrë frymë më lehtë – duke parandaluar aknet dhe probleme të tjera si kokët e zeza ose kokët e zezë.

Ja disa hapa të thjeshtë për të bërë kur lani fytyrën:

  • Është më mirë të përdorni ujë të ngrohtë për të larë fytyrën, pasi hap poret dhe lejon që papastërtitë dhe mbeturinat të dalin më lehtë nga fytyra. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, uji i ftohtë mund të jetë më i mirë sepse nuk e than lëkurën aq sa uji i nxehtë.
  • Përdor një pastrues të butë
  • Përdorni një pastrues pa vaj që nuk bllokon poret
  • Shmangni produktet që përmbajnë alkool ose aroma
Çfarë të lani fytyrën e akneve - ilaçet për shtëpi

Si të luftosh me aknet? Mënyra natyrale për të çarë pas akneve

Ilaçet natyrore për shenjat e akneve janë më të mira për trupin tonë, sepse nuk shkaktojnë efekte anësore dhe nuk shkaktojnë reaksione alergjike. E vetmja pengesë e tyre është se u duhet kohë që të fillojnë të punojnë.

Kura natyrore për aknet

Xhel aloe vera:

Xheli aloe vera ka veti qetësuese dhe ndihmon në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës. Aplikojeni direkt në shenjë për disa minuta dy herë në ditë.

Uthull molle

Uthulla e ciderit të mollës përmban acid malik, i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e çngjyrimeve nga njollat e akneve dhe njollat e diellit. Holloni 1/2 filxhan uthull në 1 filxhan ujë, pastaj aplikojeni me një sustë pambuku ose pambuku në zonën e skartuar dy herë në ditë derisa të shihni rezultate.

Vaj kokosi:

Vaji i kokosit përmban acid laurik, i cili ka veti antibakteriale, kështu që shëron çngjyrosjen më shpejt se nëse përdorni vajra të tjerë, si vaji i ullirit ose vaji jojoba. Masazhojeni vajin e kokosit në zonën e prekur dy deri në tri herë në ditë derisa shenja të zhduket plotësisht. Nëse lëkura është e shtrënguar pas aplikimit të vajit, lajeni me ujë të ngrohtë dhe pastaj, nëse është e nevojshme, aplikojeni një krem hidratues ose krem kundër diellit.

Vaj për akne

Një trajtim i zakonshëm për aknet e lehta janë vajërat që përmbajnë acid salicylic ose peroksid benzoyl. Këto produkte mund të blihen pa recetë në shumicën e farmacive, dyqaneve ushqimore dhe dyqaneve të mëdha me pakicë. Vajrat aplikohen direkt në lëkurë në vendin e akneve, dhe pastaj masazhohen derisa të thithen. Në disa raste, për rezultate më të mira, mund të jetë e nevojshme të shtoni një sasi të vogël uji para se të aplikojmë vaj.

Vaj me antibiotik për aknet pa recetë

Vajguri me një antibiotik është një nga mënyrat më të mira për të luftuar aknet. Zvogëlon inflamacionin, vret bakteret dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve. Vajra duhet të aplikohet direkt në zonat e prekura dy herë në ditë, deri në zhdukjen e plotë të puçrrave.