Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Llojet e lëkurës – cilat i dallojmë dhe si i njohim?

Llojet e lëkurës – cilat i dallojmë dhe si i njohim?

Secili prej nesh ka një lloj të ndryshëm lëkure dhe është e pamundur të japësh një këshillë për kujdesin e lëkurës që do të ishte e përshtatshme për çdo person. Prandaj, para se të fillosh të kujdesesh siç duhet për lëkurën, duhet të dish llojin e saj. Ka shumë sisteme të ndryshme klasifikimi dhe në këtë artikull të shkurtër do t’ju tregoj për më të pëlqyerit prej tyre.

Llojet e lëkurës

Cilat janë llojet e lëkurës?

Lëkurë e thatë

Lëkura e thatë e fytyrës është një nga çështjet më të zakonshme të kujdesit të lëkurës. Shumica e njerëzve në një moment të jetës së tyre kanë përjetuar shtrëngim të pakëndshëm dhe peeling të lëkurës. Ky lloj i lëkurës nuk ka sebum – një substancë e vajit që mbron nga dehidratimi dhe dëmtimet e jashtme. Lëkura e thatë mund të shkaktohet nga disa faktorë, duke përfshirë gjenetikën, kushtet e mjedisit, moshën dhe kujdesin e papërshtatshëm. Është e rëndësishme të dallojmë thatësinë e lëkurës së fytyrës herët, në mënyrë që ta trajtojmë siç duhet.

Cilat janë karakteristikat e lëkurës së thatë të fytyrës?

Lëkura e thatë e fytyrës shpesh njihet nga struktura e saj e ashpër, rrudhat e bukura dhe peeling. Nëse nuk kurohet, ajo mund të duket e zbehtë ose ka një ngjyrë gri. Parandalimi dhe trajtimi i këtyre simptomave do të ndihmojë në rikthimin e shkëlqimit natyral të fytyrës. Lëkura e këtij lloji gjithashtu ka tendencë të kuqërremtësohet më lehtë se lëkura normale ose e vajit. Njerëzit me lëkurë më të errët mund të vërejnë ndërprerje rreth vijës së flokëve dhe në faqe, si dhe një dukshmëri më të shtuar të drapërave kur ekspozohen ndaj rrezeve të diellit.

Lëkurë e vajtshme

Lëkura e vajtshme është një dukuri natyrore, por ndonjëherë mund të shkaktojë akne, kokë të zezë dhe probleme të tjera të lëkurës. Karakterizohet nga një sasi e madhe sebumi në sipërfaqen e lëkurës. Është një substancë dhjamore që prodhohet nga gjëndrat sebaceous në përgjigje të hormoneve. Mbron lëkurën nga thatësia dhe irritimi dhe siguron elasticitetin e saj, por teprimi i saj e bën fytyrën të duket e shndritshme dhe e vajtshme.

Veçoritë karakteristike të lëkurës së vajtueshme të fytyrës:

Poret janë të holluara dhe shfaqen në formën e pikave të vogla në fytyrë. Ndonjëherë duken si vrima të vogla në mes të ballit ose hundës. Kur ju aplikojnë një krem hidratues ose krem dielli në fytyrën tuaj, ato menjëherë thithin sebum të tepërt nga fytyra juaj dhe i japin një pamje mat – kjo quhet “kontroll sekrecioni sebum,” që do të thotë se produktet e kujdesit të lëkurës po e bëjnë punën e tyre siç duhet!

Lëkurë normale

Lëkura normale nuk është vetëm pa papërsosmëri dhe çngjyrim, por edhe e ushqyer mirë, e freskët dhe rrezatuese. Nuk shkëlqen ose nuk thahet, nuk ka pore ose kokë të zezë të zmadhuar. Fytyra është e butë dhe e lëmuar deri në prekje, ka një ngjyrosje natyrale, ndonjëherë faqe rozë, por kurrë nuk është e skuqur. Ajo është elastike, e zbutur dhe e fortë. Kompleksiteti është i barazshëm

Karakteristikat:

Lëkura normale e fytyrës ka një pamje të bukur, pa papërsosmëri dhe çngjyrim; nuk ka pore ose puçrra të zmadhuara; nuk ka as kokë të zezë apo kokë të zezë të bardhë. Ngjyra e tij është madje, me një sasi të moderuar vaji në sipërfaqe. Lëkura është e vaskularizuar mirë falë qarkullimit të gjakut, e cila i jep një shkëlqim të mirë dhe të shëndetshëm. Lëkura normale e fytyrës gjithashtu ka shpërndarë në mënyrë të barabartë melanin (pigmentin e lëkurës) dhe është e lirë nga çngjyrosja ose pigmentimi anormal si p.sh. drapëritë, njollat e moshës ose shenjat e lindjes.

Lëkurë e kombinuar

Lëkura e kombinuar përbëhet nga lëkura e vajtshme me zona të shndritshme (ballë, hundë dhe mjekër) dhe lëkurë të thatë në pjesën tjetër të fytyrës: në faqe, nofull dhe qafë.

Ky është një lloj shumë i zakonshëm i lëkurës së fytyrës, që ndodh veçanërisht në njerëzit me kompleksim mesatar, të cilët shumë shpesh kanë seborrhea (prodhimi i tepërt i yndyrës në disa zona). Kjo lloj lëkure në fytyrë shpesh shkaktohet nga ndryshimet hormonale. Mund të shfaqet gjatë pubertetit, gjatë menstruacioneve ose menopauzës. Lëkura e kombinuar shpesh mund të shkaktohet nga një predispozitë gjenetike, përdorimi i tepruar i produkteve kozmetike, faktorëve mjedisorë ose mënyrave të jetesës të tilla si pirja e cigareve ose gjumi i pamjaftueshëm.

Lëkurë e ndjeshme

Lëkura e ndjeshme është një gjendje që karakterizohet nga skuqja, kruarja, djegia ose një ndjesi e dridhjes në fytyrë. Mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm si irritimet, ekspozimi nga era ose dielli.

Veçoritë kryesore të lëkurës së ndjeshme janë:

  • irritim: redness, itching ose ndjesinë e mjalt;
  • tharje: e lidhur me një çekuilibër midis niveleve të lagështisë;
  • inflamimi: skuqje, ënjtje ose ndjenjë e nxehtë;
  • brishtësi: lehtë dëmtohet nga gërvishtja ose fërkimi;
  • hiperpigmentimi ose hipopigmentimi (njolla të errëta);
  • eruptions acne (acne) ose dermatitis seborrheic;
  • rritjen e ndjeshmërisë ndaj irritimeve të tilla si sapuni, alkooli dhe kozmetika;

Lëkura e aknes

Lëkura e akneve të fytyrës është një lloj i akneve që karakterizohet nga ndodhja e pustuleve të kuqe dhe cysts në fytyrë. Ajo shkaktohet nga një kombinim i çekuilibrimeve hormonale, infeksionit bakterial dhe inflamacionit. Ashpërsia e acne vulgaris në fytyrë ndryshon në varësi të predispozitë individuale.

Aknet shkaktohen nga ndryshimet hormonale që ndikojnë në gjëndrat sebaceous. Këto gjëndra sekretojnë sebumin (një substancë vajore) që ndihmon në hidratimin e lëkurës. Gjatë ndryshimeve hormonale, më shumë sebum sekretohet se zakonisht dhe bllokon poret e lëkurës, të cilat më pas ndizen nga bakteret. Kjo çon në shfaqjen e pustuleve në sipërfaqen e lëkurës (simptomat e akneve). Ndryshimet hormonale vërehen kryesisht gjatë pubertetit dhe shtatzënisë, por ato mund të ndodhin edhe gjatë cikleve menstruale ose kur marrin ilaçe. Aknet e fytyrës mund të shkaktohen nga stresi ose nga një dietë jo e shëndetshme që përmban shumë ushqime që përmbajnë sheqerna ose yndyrna të ngopura, si edhe shumë pak fibra.

Si ta njohësh llojin e lëkurës?

Si ta dallojmë saktë llojin e lëkurës? Kjo nuk është një detyrë kaq e thjeshtë kur bëhet fjalë për kushtet e shtëpisë. Lloji i lëkurës përcaktohet nga sasia e melaninës që grumbullohet në shtresën më të jashtme të lëkurës, të quajtur epidermë. Melanina është një pigment i errët që prodhohet nga qelizat e quajtura melanocite. Sa më shumë të prodhojë melanina, aq më e errët është lëkura. Për të përcaktuar individualisht llojin tuaj të lëkurës, ajo duhet të vëzhgohet në mënyrë skrupuloze. Kushtojini vëmendje mënyrës se si reagon ndaj faktorëve atmosferikë individualë dhe se si sillet gjatë larjeve dhe hidratimit.

Në çdo problem të lëkurës, suplemente dietike të tilla si:

  • Premium Collagen 5000
  • Re:nev Skin
  • Royal Skin 500