Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkurë shumë e thatë e fytyrës – mjete juridike në shtëpi

Lëkurë shumë e thatë e fytyrës – mjete juridike në shtëpi

Kujdesi i duhur për lëkurën e thatë të fytyrës është baza, por si ta kryeni atë siç duhet? Cilat metoda janë të efektshme dhe mbi të gjitha të sigurta? Shihni cilat janë shkaqet e lëkurës së thatë dhe si mund ta përballoni lehtësisht këtë problem.

Lëkura e fytyrës shumë e thatë

Lëkura shumë e thatë e fytyrës – pse kompleksioni thahet?

Shkaku kryesor i lëkurës shumë të thatë të fytyrës është se gjëndrat sebaceous nuk prodhojnë sebum të mjaftueshme. Kjo mund të jetë për shkak të moshës, kushteve gjenetike ose edhe marrjes së ilaçeve. Gjëndrat sebaceous janë përgjegjëse për prodhimin e vajit dhe mbajtjen e lëkurës të hidratuar. Kur nuk prodhojnë mjaftueshëm vaj, lëkura thahet dhe hiqet. Ka edhe faktorë të tjerë që mund të çojnë në lëkurë të thatë të fytyrës, të tilla si efektet e dëmshme të mjedisit (faktorët e jashtëm), përdorimi i sapunëve të fortë ose shampove dhe dieta e papërshtatshme.

Si të ushqejmë lëkurën e thatë të fytyrës?

Të paktën dy herë në ditë, pastrojeni fytyrën me një pastrues të butë që nuk përmban vajra hidratues.

Pas pastrimit të fytyrës me një përgatitje të butë pastrimi, aplikojeni në të një krem ose vaj fytyre. Përdorni një sasi të vogël vaji, pasi mund të bllokoni poret dhe të shkaktoni ndërprerje të akneve.

Nëse lëkura juaj është shumë e thatë, mendoni të përdorni një scrub exfoliating çdo disa ditë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës nga sipërfaqja e fytyrës tuaj. Mos e përdorni scrubin më shumë se një herë në javë, pasi mund të irritojë llojet e ndjeshme të lëkurës.

Si të ushqejmë lëkurën e thatë të fytyrës

Çfarë të bësh nëse lëkura në fytyrë hiqet?

Një herë në javë, përdorni një scrub eksfoliues të ndjekur nga një hidratues që përmban acid salicylic ose peroksid benzoyl. Këta përbërës do të ndihmojnë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe do të parandalojnë formimin e poreve të pëlhura. Gjithashtu ndihmojnë në kontrollimin e sebumit të tepërt në mënyrë që lëkura të mos shkëlqejë në mënyrë të tepruar ose të mos bëhet e yndyrshme gjatë ditës. Acidi salicilik ka gjithashtu veti anti-inflamuese që ndihmojnë në lehtësimin e skuqjes dhe inflamacionit të shkaktuar nga lezionet e akneve (puçrrat). Nëse problemi i lëkurës skalare nuk kalon, atëherë do të jetë e nevojshme të vizitoni një mjek – dermatolog për të përcaktuar një diagnozë të hollësishme dhe rrugën e mëtejshme të trajtimit.

Mënyra për të tharë hidratimin e lëkurës

Suplementet dietike për lëkurë të thatë të fytyrës punojnë duke rritur nivelin e hidratimit në trup, pa shkaktuar asnjë nga efektet anësore që shpesh ndodhin me hidratues që përmbajnë përbërje kimike. Një avantazh i madh i shtesave dietike për lëkurën e thatë të fytyrës është se ato nuk kanë nevojë të aplikohen në mënyrë topike, ashtu si locionet dhe kremrat. Ato e mbështetin trupin tonë nga brenda duke i siguruar lëndë ushqyese thelbësore. Shembuj të shtesave:

  • Derminax
  • ImpreSkin
  • Collagenics

Kura shtëpiake për lëkurë të thatë – për kë?

Lëkura është një organ delikat, kështu që fjalët «të thata» dhe «mënyra shtëpiake» nuk duken si një kombinim i përsosur. Asgjë nuk mund të jetë më larg se e vërteta. Përdorimi i kurave shtëpiake për lëkurën e thatë është një zgjidhje e volitshme, efektive, e sigurt dhe mbi të gjitha e lirë. Prandaj, nëse vëreni shenjat e para të problemeve të lëkurës, mos e nënvlerësoni problemin dhe menjëherë filloni të veproni. Ilaçet për shtëpi janë të përshtatshme për çdo lloj lëkure, madje edhe për ato më të ndjeshmet.

Lëkurë shumë e thatë e ilaçeve për fytyrën

Lëkurë shumë e thatë e ilaçeve për fytyrën

Vaj kokosi

Vaji i kokosit është një hidratues i shkëlqyer për lëkurën e thatë, sepse është i pasur me antioksidues dhe lëndë të tjera ushqyese që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës suaj në formë të mirë. Ajo gjithashtu ka veti natyrale antibakterial, e cila ndihmon në parandalimin e infeksioneve që kontribuojnë në tharje të lëkurës. Për të përdorur vajin e kokosit si një hidratues, mjafton ta fërkoni në lëkurë një ose dy herë në ditë, në mënyrë të preferuar para se të flini.

Xhel aloe vera

Xheli aloe vera është përdorur prej kohësh si një ilaç efektiv për lëkurën e thatë për shkak të përqendrimit të lartë të aminoacideve dhe mineraleve që gjenden në shtresën e saj të brendshme të xhelit, të cilat ndihmojnë në zbutjen e qelizave të lëkurës së irrituar ndërsa i hidraton ato.

Banja sode për pjekje

Soda e pjekjes është përdorur për shekuj si një ilaç natyror për sëmundje të ndryshme, duke përfshirë dandruff dhe eczema. Gjithashtu punon mirë për lëkurën e thatë, pasi ndihmon në ripërtëritjen e lagështisë së humbur, ndërsa nxjerr qelizat e vdekura të lëkurës nga sipërfaqja e lëkurës. Shtoni një filxhan sodë buke (bikarbonate natriumi) në një vaskë me ujë dhe pastaj bëj një banjë çlodhëse.

Maska frutash ushqyese për fytyrën (maskë e butë)

Është një mënyrë e thjeshtë për të ushqyer lëkurën me përbërës të dobishëm të frutave dhe perimeve. Ju mund të përgatisni një maskë të bërë në shtëpi me pure frutash të freskëta dhe aplikojeni në fytyrë për 10 minuta, pastaj lajeni me ujë të vakët. Lëkurat e portokalleve, limonëve dhe gëlqeres kanë gjithashtu veti eksfoliuese, falë të cilave heqin qelizat e vdekura nga sipërfaqja e lëkurës pa e tharë atë përveç kësaj.

Kikirikë, qumësht dhe mjaltë

Është një kombinim i shkëlqyer për këdo që vuan nga lëkura e thatë, sepse përmban proteina dhe acide yndyrore që do të ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara. Përziejini pjesët e barabarta të kikirikëve me qumësht (yndyrë të plotë ose bajame) derisa të merrni një përzierje në formën e një paste, pastaj shtoni një lugë gjelle mjaltë. Aplikojeni këtë përzierje në të gjithë trupin, duke përfshirë fytyrën dhe qafën, pastaj lëreni të thahet plotësisht, pas së cilës lahuni me ujë të ngrohtë dhe thaheni me peshqir.