Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkura me vaj – karakteristikat dhe kujdesi. Si të kujdesemi për të?

Lëkura me vaj – karakteristikat dhe kujdesi. Si të kujdesemi për të?

Lëkura e vajit është lloji më problematik i lëkurës. Karakterizohet nga prodhimi i tepërt i sebumit dhe poret më të mëdha në fytyrë. Numri më i madh i problemeve nuk vjen nga pamja e vajtshme e lëkurës, por nga papërsosmëritë e saj të brendshme, të cilat janë më pak të lidhura me kozmetikën dhe më shumë me ushqimin dhe mënyrën e jetesës së papërshtatshme. Shihni si të kujdeseni për këtë lloj lëkure, çfarë metodash trajtimi ekzistojnë dhe çfarë duhet të kërkoni gjatë kujdesit.

Lëkurë e vajtshme

Çfarë e karakterizon lëkurën e vajtshme?

Lëkura e vajosur është një gjendje që karakterizohet nga një mbiprodhim i sebumit në poret e lëkurës. Sebumi është një substancë vajore e prodhuar nga gjëndrat sebaceoze, e cila vepron si një lloj lubrifikanti, detyra kryesore e të cilit është mbrojtja e lëkurës nga faktorët e jashtëm. Megjithatë, nëse këto gjëndra prodhojnë shumë sebum, kemi të bëjmë me lëkurë të vajtueshme dhe kjo mund të çojë në formimin e akneve, kokave të zeza dhe puçrrave të tjera në fytyrë.

Veçoritë karakteristike të lëkurës së vajtshme:

 • Poret janë të mëdha në madhësi
 • Lëkura është e vajtshme edhe pas larjes ose aplikimit të locionit/kremit
 • Lëkura ka tendencë të shkëlqejë gjatë ditës për shkak të prodhimit të tepërt të vajit në pore
 • Ka vështirësi për të absorbuar hidratues, serume dhe produkte mjekësore

Çfarë e shkakton lëkurën e vajtshme?

Shkaqet kryesore që ndikojnë në lëkurën e vajtshme përfshijnë kushtet gjenetike dhe hormonet që shkaktojnë prodhimin e sebumit të tepërt gjatë pubertetit. Hormonet gjithashtu luajnë një rol në prodhimin e yndyrës në lëkurë në gratë shtatzëna, për shkak të ndryshimit të niveleve të tyre.

Faktorë të tjerë që mund të kontribuojnë në lëkurën e vajtshme përfshijnë m.in:

 • Mosha – me moshën, gjëndrat sebaceous prodhojnë më pak dhe më pak sebum, për shkak të së cilës lëkura bëhet më pak e vajtueshme me moshën.
 • Dhjamosja – njerëzit që janë mbipeshë zakonisht kanë më shumë gjëndra sebaceous se njerëzit me peshë normale, prandaj ata janë më të prirur të kenë lëkurë të vajtueshme.
 • Ushqimet që ushqehen me ushqime të pasura me yndyrna ndihmojnë në prodhimin e sebumit të tepërt nga gjëndrat sebaceoze në fytyrë.
 • Përdorimi i disa ilaçeve hormonale

Si të heqësh qafe lëkurën e vajtshme?

Si të heqësh qafe lëkurën e vajtshme

Nëse ke lëkurë të vajtshme, ndoshta e di sa acaruese mund të jetë. Lloji më i zakonshëm i lëkurës, lëkura e vajtshme, jo vetëm që është e prirur për akne, por edhe e bën lëkurën të duket e mërzitshme dhe e vajtshme. Ajo është gjithashtu më e ndjeshme ndaj formimit të blackheads dhe blackheads bardhë. Edhe pse ka shumë produkte pastrimi në treg që premtojnë të kontrollojnë gjendjen e lëkurës së vajosur, ka disa metoda dhe aktivitete natyrale që do t’ju ndihmojnë të hiqni qafe lëkurën e vajosur pa pasur nevojë të shpenzoni para për produkte të shtrenjta.

Ja disa këshilla të thjeshta për t’ju ndihmuar të hiqni qafe lëkurën e vajt:

 • Shmangni stresin: Stresi mund të shkaktojë thyerje në fytyrë dhe bën që lëkura të prodhojë më shumë sebum. Për të zvogëluar nivelin e stresit, provoni jogën ose meditimin, të cilat janë provuar se janë në dobi të shëndetit mendor dhe fizik. Mund të provosh edhe ushtrime që rregullojnë frymëmarrjen.
 • Pini shumë ujë: Pirja e ujit të bollshëm ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi. Përveç kësaj, ajo ndihmon për të mbajtur një nivel të përshtatshëm të hidratimit në trup, e cila parandalon thatësinë e lëkurës së fytyrës.
 • Lajeni fytyrën dy herë në ditë me një pastrues jo komedogjenik (jo-pore-clogging) që përmban acid salicylic ose peroksid benzoyl – këta përbërës ndihmojnë në vrasjen e baktereve në pore dhe relaksimin e qelizave të vdekura të lëkurës.
 • Eksfoliimi i epidermës: eksfoliimi i rregullt i epidermës me produkte të buta të tilla si scrubs ose maska. Ju gjithashtu mund të provoni toniks dhe astringents që përmbajnë përbërës aktivë të tilla si acid salicylic, acid glycolic ose peroksid benzoyl, të cilat ndihmojnë për të hequr sebumin e tepërt nga fytyra pa e tharë atë shumë (gjithmonë mos harroni të përdorni krem dielli).
 • Shmangni prekjen e fytyrës sa më shumë që të jetë e mundur – veçanërisht kur keni veshur makijazh – pasi kjo bën që bakteret të përhapen në lëkurën tuaj që mund të shkaktojnë thyerje.

Çfarë pilulash për lëkurën e vajtshme?

Përdorimi i ilaçeve duhet të kryhet me lejen e mjekut. Dermatologu duhet të kontrollojë gjendjen e lëkurës sonë dhe mbi këtë bazë të marrë vendime për rrugën e mëtejshme të trajtimit. Përdorimi i ilaçeve pa dijeninë e mjekut mund të jetë shumë i dëmshëm për shëndetin tonë. Megjithatë, ne mund të përdorim ndihmën e suplementeve dietike që janë në dispozicion pa recetë dhe detyra e tyre kryesore është të mbështesin dhe të kujdesen për lëkurën dhe të sigurojnë të gjitha lëndët ushqyese që do të na ndihmojnë të mbajmë gjendjen e lëkurës sonë në nivelin e duhur. Për shembull, këto shtesa janë:

 • Derminax
 • ImpreSkin
 • Collagenics

Si të kujdesesh për lëkurën e vajt?

Si të kujdesesh për lëkurën e vajt?

Kura për lëkurë të vajosur

1. Sodë pjekjeje për lëkurë të vajtshme

Soda e pjekjes është një nga ilaçet më të mira për kujdesin e lëkurës së vajosur, sepse ka një efekt të butë gërryes që heq qelizat e vdekura nga shtresa e sipërme e epidermës, duke ndihmuar kështu në parandalimin e prerjes së poreve.

Përzjehet pak sodë buke me ujë për të formuar një pastë; shtoni disa pika lëng limoni në të nëse doni të merrni një efekt më të mirë të eksfoliimit të lëkurës së fytyrës. Aplikojeni këtë përzierje në fytyrë dhe fërkoni butësisht në lëkurë për rreth dy minuta; pastaj rinohuni me ujë të ngrohtë.

2. Uthull molle me mjaltë

Përzjeni një lugë gjelle uthull molle me një lugë çaji mjaltë dhe pesë pika lëng limoni. Aplikojeni këtë përzierje në fytyrë me swabs pambuku dhe lëreni për 10 minuta, pastaj rinoni me ujë. Ky ilaç do të ndihmojë në balancimin e nivelit të pH të lëkurës dhe heqjen e vajit të tepërt nga fytyra.

3. Ngjitës kastraveci

Bëni një pastë me lëng kastraveci dhe aplikojeni në fytyrë. Lëreni në fytyrë për 20 minuta, pastaj lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e vajit të tepërt në lëkurë.

4. Mjaltë me qumësht ose kos

Mund ta përdorni mjaltin e papërpunuar si maskë duke e përzier me pak qumësht pluhur ose kos dhe duke e aplikuar në fytyrë për 15 minuta, pastaj duke e larë me ujë të ftohtë. Kjo do të ndihmojë në kontrollimin e sekretimit të tepërt të vajit nga poret e lëkurës, si dhe do të hidratojë zonat e thata në lëkurë që shkaktohen nga djersitja e tepërt gjatë verës.

Kozmetikë për kujdesin e lëkurës së vajtshme – çfarë duhet të përmbajnë ato?

Kozmetika për lëkurën me vaj duhet të përmbajë përbërës natyral hidratues, si xhel aloe vera ose lëng kastraveci, si dhe substanca që balancojnë sekretimin e sebumit dhe ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga efektet e dëmshme të faktorëve të jashtëm.

Për të zbuluar se cilat produkte kozmetike të vajit të lëkurës janë të duhura për ju, është e rëndësishme të kuptoni se si lëkura juaj reagon ndaj produkteve të ndryshme. Nëse keni lëkurë me akne ose puçrra, është më mirë të shmangni produktet kozmetike që përmbajnë alkool ose aroma që mund ta irritojnë më tej dhe të përkeqësojnë gjendjen e akneve.

Përbërësit që duhet të kërkojmë edhe në kozmetikë janë:

 • kamomili
 • zdëllitje shtrigash
 • balsam limoni
 • i urtë
 • rozmarinë
 • acidet alfa hidroksi (acidet e frutave)
 • silikon
 • komponimet e amonit
 • vitamina A (Retinol) dhe vitamina E
 • kripëra alumini