Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkura me akne – si të kujdeseni për të? Kujdesi dhe karakteristikat e lëkurës

Lëkura me akne – si të kujdeseni për të? Kujdesi dhe karakteristikat e lëkurës

Lëkura e aknes është një problem i zakonshëm i lëkurës që mund të prekë këdo në çdo kohë. Stresi, dieta, hormonet dhe gjenetika kontribuojnë për të shkaktuar këtë fenomen. Nëse keni lëkurë të vajtshme, të thatë apo të kombinuar, është e rëndësishme të kujdeseni siç duhet për të për të parandaluar thyerjet dhe për ta mbajtur atë të duket sa më mirë që të jetë e mundur. Shiko se çfarë metodash duhet të përdorin njerëzit që janë të prirur për akne dhe çfarë duhet të kërkojnë gjatë kujdesit.

Lëkura e aknes

Lëkura e akneve – karakteristika

Lëkura e akneve është një sëmundje e lëkurës e karakterizuar nga inflamacioni i folikulave të flokëve dhe gjëndrave sebaceous. Ajo shoqërohet me formimin e blackheads (blackheads dhe blackheads) dhe pustules (puçrra). Te njerëzit me këtë lloj lëkure, ka një kombinim të sekrecionit të tepruar të sebumit, poreve të mbleshura dhe rritjes së tepruar bakteriale në këtë zonë. Acne mund të ndodhë në çdo zonë të trupit, por më shpesh ajo shfaqet në fytyrë, qafë, gjoks ose shpinë. Ajo mund të çojë në pasoja serioze, të tilla si mbresë ose shpërfytyrim në rast të acarimit më të thellë. Përveç shfaqjes së shenjave të akneve, të patrajtuara këto kushte çojnë edhe në probleme psikologjike të tilla si vetëvlerësimi i ulët dhe depresioni. Veç kësaj, njerëzit e prirur për akne kanë prirjen të djersiten me të madhe. Faktorët kryesorë që provokojnë akne përfshijnë: ndryshimet hormonale, stresin, ritmin e parregullt të gjumit, dietën e papërshtatshme, përdorimin e kozmetikës që clog pore. Gjendja mund të jetë edhe pasojë e marrjes së disa ilaçeve.

Kujdesi për lëkurën e aknes

Kujdesi bazë për lëkurën e akneve duhet të përbëhet nga rregullat e mëposhtme:

 • Lajeni fytyrën dy herë në ditë dhe në mbrëmje me ujë të ngrohtë dhe një pastrues të butë të fytyrës. Larja e rregullt e fytyrës me një pastrues të butë mund të ndihmojë për të parandaluar kokët e zeza dhe kokët e zezë. Pastrimi duhet të jetë i butë për të shmangur acarimin.
 • Shmangni përdorimin e një scrub, pasi ajo mund të irritojë lëkurën. Pasi të lani fytyrën, përdorni një tonik ose astringent për të mbyllur poret. Përveç kësaj, kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e skuqjes.
 • Përdorni një hidratues të fytyrës për të parandaluar vajrat e tepërta të lëkurës.
 • Aplikoje një serum kundër akneve në pjesët e zgjedhura të fytyrës për të përshpejtuar procesin e shërimit të plagëve.

Ilaçe për lëkurën e akneve

Ilaçe për lëkurën e akneve
 • Trajtimi topik – Kremrat, xhelet ose lotionet që përmbajnë peroksid benzoyl, acid azelaik ose acid salicilik mund të ndihmojnë në zvogëlimin e formimit të akneve duke vrarë bakteret në sipërfaqen e lëkurës. Megjithatë, këto produkte gjithashtu mund të shkaktojnë thatësi dhe irritim te disa njerëz, kështu që ia vlen të përdoren suplemente dietike që do të ushqejnë lëkurën dhe do t’i sigurojnë asaj një shkallë të përshtatshme hidratimi. Mund të përdorim suplemente dietike si:
 • Royal Skin 500
 • Zinamax
 • Nonacne
 • Collagenics
 • Përdorni një tonik pa yndyrë dhe pa tharje për të mbajtur një nivel të përshtatshëm të hidratimit të lëkurës. Edhe nëse aknet janë pakësuar, mënyra më e mirë për të parandaluar përsëritjen e saj është të kujdesemi vazhdimisht dhe butësisht për lëkurën
 • Gjithashtu vlen të përdoren maska të bëra në shtëpi me përbërës natyralë si: mjaltë, lëng limoni, turmerik, qumësht, kos natyral, fruta dhe perime të freskëta, fara liri, rozmarinë, etj.

Trajtime kozmetike për lëkurën e akneve

Peels kimike: hiqni qelizat e vdekura të lëkurës nga shtresa më e jashtme e epidermës për të ekspozuar lëkurën e re nën. Ky proces stimulon prodhimin e kolazhenit dhe ndihmon në vragat e cekëta të akneve. Për më tepër, peels kimike mund të përmirësojë tonin e lëkurës duke stimuluar rrjedhjen e gjakut në zonat që kanë më shumë nevojë për të, të tilla si zona e faqeve dhe hundës, ku enët e gjakut mund të bëhen të zënë si rezultat i viteve të ndërprerjes së akneve.

Rishfaqja me lazer – heq qelizat e dëmtuara të lëkurës dhe krijon një vend për të rejat që rriten përsëri me kalimin e kohës. Është një trajtim i efektshëm për njerëzit me lëkurë të vajosur ose të kombinuar, pasi rrit shanset e tharjes së poreve dhe parandalon formimin e kokave të zeza dhe kokave të zeza. Gjithashtu ndihmon për të ndaluar aknet para se të shfaqet, pasi efflorescences reja nuk kanë vend për të zhvilluar.

Trajtimet me lazer përdorin dritë me energji të lartë për të përmirësuar pamjen e lëkurës. Drita kalon nëpër lëkurë, duke synuar zonat ku jetojnë bakteret që shkaktojnë akne, për t’i shkatërruar ato para se të kenë kohë për të shkaktuar thyerje. Gjatë procedurës së lazerit, mjeku i mjekësisë estetike mund të vërë një pajisje ftohëse në lëkurë për të pakësuar parehatinë.

Mikrodermabrasioni është një procedurë kozmetike që synon heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës nga fytyra dhe qafa. Gjatë një seance mikrodermabrasioni, një specialist i stërvitur me një rrjedhë të butë kristalesh alumine fshin butësisht shtresat e sipërme të qelizave të vdekura të lëkurës. Një mjet i veçantë, i quajtur nxjerrës, ndihmon edhe për të hequr papastërtitë nga poret. E gjithë procedura zgjat rreth 30 minuta dhe e lë fytyrën të lëmuar dhe shumë delikate.

Trajtime kozmetike për lëkurën e akneve

Çfarë duhet të shmangësh me lëkurën e aknes?

Lëkura e akneve është e ndjeshme dhe kërkon trajtim të butë, prandaj ndiqni këto këshilla dhe do të jeni mirë në rrugën tuaj drejt lëkurës së bukur dhe të shëndetshme.

 • Mos pi duhan
 • Qëndroni larg ushqimeve të yndyrshme dhe të skuqura
 • Mos pi shumë alkool.
 • Kufizo marrjen e kafeinës
 • Lajini rregullisht furçat e makijazhit
 • Shpesh lani jastëkët.

Kozmetikë për lëkurën e akneve – çfarë duhet përdorur?

Lëkura e akneve kërkon kozmetikë të përshtatshme me një konsistencë të lehtë për kujdesin e fytyrës, të cilat krijohen në bazë të përbërësve natyralë. Gjetja e kozmetikës së duhur mund të jetë goxha e vështirë. Ndonëse disa prej tyre do të duken bukur në fytyrën tënde, mund të mos ta ndihmojnë fare kompleksitetin ose madje ta dëmtojnë. Ja disa nga përbërësit më të zakonshëm që gjenden në kozmetikë për lëkurën e akneve:

 • Aloe
 • Vaj kokosi
 • Çaj jeshil
 • Vaj jojoba
 • Vaj argan
 • Vitamina E
 • Vaj ulliri

Zgjidhni produkte jo-komedogjenike, që do të thotë se ato nuk clogojnë poret dhe nuk shkaktojnë akne. Kërkoni produkte me një formulë pa vaj, pa ujë dhe pa alkool, e cila gjithashtu do të ndihmojë në parandalimin e formimit të puçrrave. Shmangni produktet kozmetike që përmbajnë aroma dhe bojëra, pasi këta përbërës mund të irritojnë lëkurën e ndjeshme ose të shkaktojnë reaksione alergjike.