Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkura e dehidratuar – Shkaqet dhe simptomat. Si të merreni me të?

Lëkura e dehidratuar – Shkaqet dhe simptomat. Si të merreni me të?

Lëkura e thatë dhe e dehidratuar është një problem me të cilët përballen shumë njerëz. Prandaj, është shumë e rëndësishme që të jemi në gjendje të identifikojmë shpejt burimin e problemit dhe të jemi në gjendje ta luftojmë atë me efektshmëri. Shikoni se si me ndihmën e metodave të thjeshta, ju mund të kujdeseni për gjendjen e lëkurës suaj në një kohë të shkurtër pa shumë përpjekje.

Lëkurë e dehidratuar

Si duket lëkura e dehidratuar? Karakteristika

Fytyra dhe lëkura e trupit të dehidratuar

Lëkura e dehidratuar në fytyrë mund të shfaqet si vija të bukura ose rrudha përreth syve dhe gojës. Faqet mund të duken të fundosura për shkak të humbjes së dhjamit të trupit që ndodhet nën sipërfaqen e lëkurës. Dehidratimi mund t’i bëjë edhe rrathët e errët nën sy më të dukshëm.

Në trup, lëkura duket e thatë dhe e flaktë. Mund të jetë e ashpër ose e tensionuar kur zgjatet tepër, p.sh. gjatë ushtrimeve.

Lëkurë e dehidratuar në këmbë

Ky lloj problemi është veçanërisht i zakonshëm gjatë muajve të dimrit. Kjo ndodh sepse ajri është kaq i ftohtë, saqë trupi prodhon më shumë vaj se zakonisht. Kjo na bën më të prirur ndaj lëkurës së vajtshme dhe prerjes së poreve, të cilat mund të çojnë në formimin e puçrrave dhe të kokëve të zeza. Pastaj mund të vërejmë thatësinë dhe tensionin e lëkurës. Mund të keni përshtypjen se lëkura nuk është më e hidratuar fare. Veç kësaj, mund të shfaqet skuqja dhe lëkura.

Lëkura e dehidratuar e duarve

Në pamje të parë, lëkura e dehidratuar në duar mund të duket e mpirë. Gjithashtu, mund të japë përshtypjen e të qënit i tensionuar dhe i krisur. Megjithatë, nëse e shikoni më nga afër, do të vëreni se ajo ka një strukturë të ashpër, me vija të dukshme dhe rrudha. Për këtë, mund të shfaqet një ënjtje e lehtë.

Shkaqet e dehidratuara të lëkurës

Shkaqet e dehidratuara të lëkurës
 1. Ekspozimi ndaj diellit – Dielli është shkaku kryesor i plakjes së parakohshme të lëkurës dhe i çngjyrimit të saj. Gjithashtu mund të çojë në dehidratim të lëkurës nëse nuk përdorni krem të mirë kundër diellit.
 2. Dushi me ujë të ngrohtë – Uji i nxehtë heq vajrat natyrore nga lëkura dhe e bën më të thatë.
 3. Ajri i thatë – edhe nëse jetoni në një klimë të lagësht, mund t’ju duhet të përballoni ajrin e thatë në shtëpinë tuaj për shkak të sistemeve të ngrohjes ose kondicionerëve qendrorë. Kjo mund të bëjë që lëkura të thahet shpejt.
 4. Stresi – stresuesit si puna, shkolla dhe ngjarje të tjera jetësore mund të shkaktojnë stres në trup, gjë që mund të çojë edhe në dehidratim të lëkurës, pasi stresi ndikon në prodhimin e hormoneve, të cilat mund të çojnë në ndryshime në prodhimin e vajit, dhe kjo, nga ana tjetër, mund të ndikojë në nivelin e hidratimit të lëkurës (prandaj puçrrat shfaqen nën stres).
 5. Dieta e papërshtatshme ndikon në mënyrën se si lëndët ushqyese absorbohen nga trupi.

Gjithashtu, faktorët gjenetikë dhe mosha duhet t’u shtohen të gjithë këtyre faktorëve.

Ndryshimet në lëkurë të thata dhe të dehidratuara

Ndryshimet më të rëndësishme midis lëkurës së thatë dhe të dehidratuar janë:

 • Lëkurës së thatë i mungon uji, ndërsa lëkurës së dehidratuar i mungojnë lëndët ushqyese.
 • Lëkura e thatë është e ashpër dhe e ashpër, ndërsa lëkura e dehidratuar ka një pamje të mërzitshme shtesë.
 • Tharja shkakton rrudha, ndërsa dehidratimi i bën rrudhat e imëta më të dukshme.

Si funksionon rregullimi i ujit në lëkurë?

Lëkura është organi që kontrollon humbjen dhe rritjen e ujit. Rregullimi i administrimit të ujit, i cili është vendimtar për funksionimin e duhur të lëkurës, kryhet nëpërmjet dy mekanizmave: djersitja dhe humbja e ujit epidermal (TEWL).

Gjëndrat e djersës janë të shpërndara në të gjithë trupin dhe prodhojnë djersë, e cila përmban ujë, elektrolyte dhe substanca të tjera. Djersa avullon nga sipërfaqja e lëkurës, duke marrë nxehtësi me vete. Ky mekanizëm ftohës ndihmon për të mbajtur temperaturën e trupit në një gamë të ngushtë pavarësisht nga luhatjet në temperaturën e ambientit (homeostasis).

Po lëkura e fytyrës e dehidratuar? Kozmetikë dhe kremra

Po lëkura e fytyrës e dehidratuar?

Së pari, është e nevojshme të kuptojmë se lëkura e dehidratuar është një simptomë, jo një sëmundje. Lëkura e dehidratuar nuk mund të kurohet. E vetmja mënyrë për ta kuruar me të vërtetë është heqja e shkaqeve të brendshme të lëkurës së thatë.

Mund të përdorni produkte kozmetike për të maskuar përkohësisht lëkurën e dehidratuar. Disa hidratues përmbajnë përbërës (si glicerinë ose acid hyaluronik) që tërheqin ujin nga shtresat më të thella të lëkurës në shtresën sipërfaqësore dhe e mbajnë atë atje, duke e bërë lëkurën të duket më e hidratuar se ç’është në të vërtetë. Përbërës të tjerë ndihmojnë në mbajtjen e ujit në shtresën sipërfaqësore të lëkurës, duke krijuar një pengesë mbi të, në mënyrë që uji të mos avullojë aq shpejt.

Pra, kremrat dhe produktet e tjera kozmetike nuk mund të na ndihmojnë në afat të gjatë? Sigurisht që munden, por duhen zgjedhur siç duhet për nevojat e trupit tonë. Siç u përmend më sipër, duhet të kujdesemi në mënyrë të plotë për trupin tonë, domethënë, duhet t’i sigurojmë lëndët ushqyese të nevojshme. Këtë mund ta bëjmë me ndihmën e suplementeve ushqimore, si për shembull. :

 • Derminax
 • Collagenics
 • Premium Collagen 5000

Kura në shtëpi për kujdesin e dehidratuar të lëkurës së fytyrës

Si të hidratosh lëkurën e fytyrës?

 1. Pi ujë
 2. Përdor një hidratues
 3. Hani më shumë fruta dhe perime
 4. Përdor një pastrues ajri
 5. Përdorni peels exfoliating për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës
 6. Përdorni fshini të ftohtë për të zvogëluar skuqjen e lëkurës.

Maska për t’u bërë vetë

 • Maskë nga të bardhat e vezëve. Të bardhat e vezëve përmbajnë një proteinë që mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës. Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë maskë në kombinim me përbërës të tjerë si mjaltë ose kos për përfitime shtesë.
 • Maskë e bërë me qumësht dhe mjaltë. Qumështi përmban acid laktik, i cili ndihmon në ekfoliimin e lëkurës duke e hidratuar atë në nivele më të thella të poreve. Ajo gjithashtu ka veti antibakterial, në sajë të së cilës ajo është e përsosur për trajtimin e akn. Mjalti është një përbërës tjetër që përmban antioksidues dhe veti anti-inflamuese që ndihmojnë në lehtësimin e skuqjes dhe irritimit në fytyrë të shkaktuar nga aknet ose ekzemia.
 • Po lahesh në furrë. Oatmeal përmban vakt colloidal aat, e cila është treguar të jetë në dobi të pamjes së lëkurës së thatë, duke reduktuar gërhitës dhe peeling e lëkurës së lidhur me eczema.

Si të parandalohet dehidratimi i lëkurës?

Këtu janë 4 rregulla të thjeshta për t’ju ndihmuar të parandaloni dehidratimin e lëkurës:

 1. 1 Mos e lani shumë shpesh fytyrën.
 2. Pastrues i butë i fytyrës 2App
 3. Hidratoni fytyrën rregullisht (të paktën dy herë në ditë) me një krem të bazuar në acidin hyaluronik ose glycerin
 4. Mos përdorni shumë sapun ose xhel dushi.