Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkura e ashpër e fytyrës – simptoma, shkaqe dhe trajtim

Lëkura e ashpër e fytyrës – simptoma, shkaqe dhe trajtim

Arsyet për lëkurë të ashpër të fytyrës mund të jenë shumë, p.sh. kujdesi i papërshtatshëm ose veprimi i faktorëve të jashtëm. Ky është një fenomen shumë i pakëndshëm dhe ia vlen të dish se si të minimizosh lehtë dhe shpejt rrezikun e formimit të tij, si dhe si të përballosh problemin që tashmë ka ndodhur. Shikoni se çfarë hapash duhet të ndërmerrni dhe çfarë duhet të kërkoni për t’u kujdesur për lëkurën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme.

Lëkurë e ashpër e fytyrës

Çfarë është lëkura e ashpër e fytyrës? Simptomat

Lëkura e ashpër e fytyrës është një gjendje e zakonshme që shkakton një ndjenjë thatësie dhe çarjeje. Lëkura mund të jetë e kuqe dhe e flaktë. Më shpesh shkaktohet nga procesi natyral i plakjes, por mund të jetë edhe një shenjë e sëmundjeve të tjera.

Lëkurë e pabarabartë – simptoma:

 • Simptomat e lëkurës së ashpër të fytyrës përfshijnë:
 • Skuqje, ënjtje dhe peeling e lëkurës rreth hundës dhe në faqe.
 • Tharje dhe peeling e shtresës së jashtme të lëkurës (stratum corneum).
 • Duke çarë hundën, sytë dhe ballin.
 • Lëkurë e pabarabartë

Lëkura e ashpër e fytyrës – shkaqe

 1. Faktorët mjedisorë – ajri i thatë ose ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve të diellit mund të shkaktojnë dehidratim. Rrezet ultravjollcë (UV) që lëshojnë dielli mund të dëmtojnë lëkurën, duke shkatërruar fibrat e kolagenit në dermë (shtresa nën epidermë). Me kalimin e kohës, ajo bëhet më e ndjeshme ndaj rrudhave.
 2. Të moshuarit prodhojnë më pak sebum sesa më të rinjtë, prandaj ka më shumë të ngjarë të kenë lëkurë të thatë, duke përfshirë lëkurën e ashpër të fytyrës.
 3. Ilaçet – disa ilaçe mund të ndikojnë në prodhimin e sebumit (dhe kështu nivelin e hidratimit) në trupin tonë.
 4. Produktet pastruese ose makijazhi mund të gërmojnë poret dhe të shkaktojnë pabarabartësi në lëkurë.
 5. Sëmundjet e lëkurës si rosacea ose eczema
 6. Ndryshime hormonale
 7. Përcaktuesit gjenetikë

Si të përmirësojmë strukturën e fytyrës? Si të kompensojmë parregullsitë në fytyrë?

Kujdesi i duhur për lëkurën e thatë të fytyrës dhe të trupit, mbi të cilin kanë lindur ndonjë parregullsi, duhet të përbëhet nga disa elementë. Mos harro se ky është një proces, jo një aktivitet i vetëm. Para së gjithash, duhet të diagnostikojmë shkakun e problemit. Nëse vrazhdësia shkakton kozmetikën e përdorur, p.sh. sapunin, atëherë le t’i kushtojmë vëmendje përbërjes së tij. Falë kësaj, do të dimë se për çfarë substancash reagon keq trupi ynë dhe do të jemi në gjendje ta përdorim këtë informacion gjatë blerjes së ardhshme. Mund të ketë më shumë shkaqe të lëkurës së ashpër, p.sh. ajo mund të shkaktohet nga faktorë të jashtëm të tillë si ekspozimi ndaj rrezeve të diellit, kështu që le të analizojmë me kujdes faktorët individualë për të përjashtuar rrezikun e mundshëm.

Kur bëhet fjalë për vetë kujdesin, është shumë e rëndësishme të mos shkelni barrierën mbrojtëse të lëkurës kur lani fytyrën – le të përpiqemi të jemi të butë gjatë këtij aktiviteti. Përveç kësaj, është e nevojshme të përdorim xhel hidratues (ose krem hidratues) që do të na ndihmojë të rigjenerojnë qelizat e dëmtuara dhe t’i mbrojmë siç duhet për të ardhmen. Është gjithashtu shumë e rëndësishme të përdoret një scrub kohë pas kohe për të exfoliate epidermis vdekur. Kjo nuk duhet bërë shumë shpesh (jo më shumë se një herë në javë).

Pasi të kujdesemi për lëkurën nga jashtë, ia vlen ta mbrojmë atë edhe nga brenda, dhe suplementet ushqimore mund të na ndihmojnë në këtë. Në varësi të cilit shtesë dietike zgjedhim, ato mund të sjellin efekte të ndryshme, p.sh. eksfoliojnë epidermën, hidratojnë lëkurën, sigurojnë lëndë ushqyese, pengojnë shenjat e plakjes së lëkurës, rrudhat e lëmuara dhe parregullsitë, etj. Për kujdesin e lëkurës së thatë me një strukturë të ashpër, suplemente të tilla si:

 • Collagenics
 • Premium Collagen 5000
 • Éternelle

Lëkurë e ashpër në fytyrë mënyra të bëra në shtëpi

Lëkurë e ashpër në fytyrë mënyra të bëra në shtëpi

1. Mjaltë dhe lëng limoni

Merrni një lugë çaji mjaltë në një tas të vogël dhe shtojini lëngun e gjysmë limoni. Përziejeni mirë dhe aplikojeni këtë përzierje në fytyrë. Lëreni në fytyrë për 5-10 minuta, pastaj rinoni me ujë të ftohtë. Ky ilaç punon mirë për lëkurën e thatë dhe të ashpër, sepse e hidraton mirë dhe në të njëjtën kohë trajton çngjyrësimin dhe vragat e akneve.

2. Vaj ulliri dhe të verdhë veze

Përzieni dy lugë gjelle vaj ulliri me një të verdhë veze derisa të merrni një përzierje homogjene që është mjaft e lëmuar për t’u aplikuar në fytyrë pa asnjë problem (mund të shtoni më shumë vaj ulliri nëse është e nevojshme). Pasi ta lani mirë fytyrën me ujë të ngrohtë, aplikojeni përzierjen në fytyrë, pastaj lëreni për 15 minuta, pas së cilës shpëlajeni me ujë të ftohtë. Kjo do të ndihmojë në zbutjen e lëkurës dhe përveç kësaj, vaji i ullirit ndihmon për të mbajtur lagështinë në lëkurë

3. Xhel aloe vera

Xheli aloe vera është një hidratues i shkëlqyer që ndihmon në ushqyerje të lëkurës dhe e mban atë të butë dhe elastik. Ajo ka veti natyrore shëruese që ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit dhe skuqjes së shkaktuar nga lëkura e ashpër e fytyrës. Aplikojeni xhel aloe vera direkt në fytyrë ose përziejeni me një tjetër hidratues. Rins pas rreth 10-15 minutave.

4. Mbështjellja e guaskës së bananes

Lëkurat e bananes përmbajnë kalium, i cili ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura nga fytyra, duke përmirësuar strukturën e saj.