Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Heqja e rrudhave – kura shtëpiake për rrudhat

Heqja e rrudhave – kura shtëpiake për rrudhat

Parandalimi i rrudhave ose zvogëlimi i dukshmërisë së tyre është i mundur dhe nuk ka pse të përfshijë trajtime të shtrenjta. Ka shumë metoda dhe produkte natyrore që ndoshta i keni në shtëpi, dhe që mund të sjellin përfitime të jashtëzakonshme në formën e zvogëlimit të rrudhave. Shpesh nuk e kuptojmë se si qepët e zakonshme ose vaji i arrës së kokosit mund të përmirësojnë pasojat e kujdesit të përditshëm dhe ka shumë pasuri të tilla natyrore. Shihni se çfarë dhe si mund të përdorni dhe të njiheni me metodat e shtëpisë për heqjen e rrudhave.

Heqja e rrudhave

Si t’i heqësh shpejt rrudhat?

Mund t’i zhdukësh rrudhat në shumë mënyra të ndryshme. Trajtimet e mjekësisë estetike janë shumë të përhapura ku injektohet acidi hialuronik ose Botox, por duhet të pyesni veten nëse janë plotësisht të sigurta? Gjithnjë e më shumë dëgjojmë për gabimet e mjekëve dhe për efektet e ndryshme anësore. Përveç kësaj, trajtimet e këtij lloji nuk janë më të lirat. Një metodë tjetër gjatë kujdesit të përditshëm është përdorimi i llojeve të ndryshme të kozmetikës si krem anti-rrudhë ose serum për rrudhat. Por a është kjo gjithçka që mund të bëjmë për lëkurën tonë? Absolutisht jo!

Çdo ditë kryejmë një lloj ushtrimesh të fytyrës si buzëqeshja, të gjitha shprehjet e fytyrës dhe shprehjet e fytyrës. Falë kësaj, forcojmë muskujt e fytyrës, të cilët janë përgjegjës për fortësinë dhe elasticitetin e lëkurës. Këto ushtrime mund të pasurohen me aktivitete të tjera (masazh dhe joga e fytyrës), të cilat do të na sjellin përfitime shtesë. Në dispozicionin tonë kemi gjithashtu pasuri natyrore që rrjedhin drejt nga natyra, ju vetëm duhet të dini se si t’i përdorni ato siç duhet. Maskat e fytyrës të bëra me fasule ose vezë të papërpunuara mund të na japin shumë më tepër përfitime sesa maskat artificiale të blera në barnatore, të cilat nuk kanë të bëjnë fare me natyrën. Duke folur për përbërësit natyralë, nuk mund të harrojmë për shtesat dietike, të cilat në kombinim me kujdesin e duhur mund të përmirësojnë shumë gjendjen e lëkurës sonë, ta hidratojnë atë siç duhet dhe të pengojnë procesin e plakjes së lëkurës. Shembuj të këtyre shtesave janë:

 • Collagenics
 • Premium Collagen 5000
 • Éternelle

Kura shtëpiake për rrudhat – pse ia vlen t’i përdorni ato?

Ka shumë arsye, por më kryesoret janë:

 • Ato janë të natyrshme dhe të sigurta për shëndetin
 • Ato janë padyshim më të lira se trajtimet e mjekësisë estetike
 • E lehtë për t’u përgatitur dhe mos merr shumë kohë
 • Veprimi i tyre është i shpejtë dhe afatgjatë
 • Nuk kërkohen pajisje apo mjete të posaçme
 • I butë në lëkurë
 • Ato nuk shkaktojnë efekte anësore
 • Ju nuk keni nevojë për një recetë apo vizita tek mjeku

Çfarë të pish për rrudhat?

Pijet më të mira për rrudhat janë ato që përmbajnë antioksidues dhe vitamina. Ato ndihmojnë trupin tuaj të luftojë radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë lëkurën dhe të shkaktojnë rrudha.

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të lehtë për të futur më shumë antioksidues në dietën tuaj, provoni t’i shtoni ato në recetën tuaj të preferuar të smoothie. Përbërësit e mëposhtëm janë të pasur me antioksidues:

 • Boronica
 • Luleshtrydhe
 • Mjedra
 • Qershi
 • Mollët (veçanërisht jeshile)
Çfarë të pish për rrudhat?

Kura për rrudhat në shtëpi – kujdes natyral

Vaj argan

Vaji i arganit është një hidratues natyral që ndihmon në zvogëlimin e pamjes së vijave të hollë dhe rrudhave. Gjithashtu ndihmon në zbutjen e lëkurës dhe pakësimin e shenjave të plakjes. Vetitë unike të vajit të arganit e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyer midis produkteve anti-plakje. Është i pasur me vitaminë E, acid oleik, si dhe acid linoleik.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit është një burim i mirë i vitaminës E, e cila ndihmon në mbajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe elastike. Gjithashtu përmban squalene, një antioksidues natyral që gjendet në shtresën e jashtme të lëkurës.

Vaj rozmarine

Vaji i rozmarines ka një përqendrim shumë të lartë të antioksiduesit dhe vitaminave A, C dhe E. Kjo e bën atë një agjent të shkëlqyer të tonimit të lëkurës që ndihmon në zvogëlimin e pamjes së rrudhave dhe imitimin e linjave.

Vaj kokosi

Vaji i kokosit përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore; janë këto yndyrna që e bëjnë atë të hidratojë në mënyrë të përsosur lëkurën dhe ta mbajë atë në gjendje të mirë. Përqendrimi i lartë i acideve yndyrore lejon penetrimin në shtresën e sipërme të lëkurës, e cila ndihmon në parandalimin e thatësisë dhe peeling të saj.

Vaj kastori

Ndihmon në enkapsulimin e lagështirës në qeliza, që do të thotë se mund të parandalojë humbjen e ujit nga lëkura. Falë kësaj, lëkura juaj do të jetë më e hidratuar. Gjithashtu ka veti antibakteriale.

Xhelatinë

Është një përzierje e proteinave, peptideve, karbohidrateve ose acideve nukleike. Mund ta përdorim si maskë fytyre që përzihet me ujë. Ajo redukton rrudhat, përmirëson vendosmërinë dhe eksfolion epidermë të vdekur.

Farë liri

Përmban vitamina E, zink, omega-6 dhe omega-9 acide. Ajo ushqen dhe hidraton në mënyrë të përsosur lëkurën.

Qepë

Ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, në mënyrë që të shfaqen qeliza të reja e të shëndetshme. Ajo përmban edhe vitaminë C, e cila pakëson inflamacionin dhe skuqjen e lëkurës. Lëngu i aplikuar topikisht i qepës mund të ndihmojë në reduktimin e ënjtjes së shkaktuar nga mbajtja e lëngjeve në trup dhe irritimi, si dhe reduktimin e ënjtjes rreth lezioneve të akneve.

Uthull molle

Përbërësi kryesor i uthullës së ciderit të mollës është acidi acetik, i cili frenon aktivitetin e tirozinase – një enzimë përgjegjëse për sintezën e melaninës. Kjo do të thotë se mund të ndihmojë në parandalimin e çngjyrimit në sipërfaqen e lëkurës. Uthulla e ciderit të mollës përmban edhe acid malinj, i cili lufton dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës.

Ujë me persëll

Ajo ka veti që pengojnë plakjen e lëkurës. Përveç kësaj, ajo efektivisht përtërin dhe përmirëson gjendjen e saj të përgjithshme.

Aloe

Aloe vera ndihmon në hidratimin e lëkurës dhe mbajtjen e saj të butë, të lëmuar dhe elastike. Gjithashtu përmban veti shëruese që mund të ndihmojnë në shërimin e plagëve dhe vragave në lëkurë.

Algat e detit

Algat e detit përmbajnë disa lëndë ushqyese të domosdoshme për lëkurë të shëndetshme, të tilla si niacinamide, vitaminë B3, acid folik, beta-karotene, zink, selenium, jod, magnez, klorid natriumi, kalium dhe hekur.

Kura shtëpiake për rrudhat – ushtrime dhe masazhe

Masazh fytyre

Hapi i parë për të bërë një masazh fytyre është të siguroheni që fytyra juaj të jetë e pastër dhe e thatë. Para se të procedoni me masazhin e fytyrës, ju mund të aplikojeni një krem hidratues, por kjo nuk është absolutisht e nevojshme.

Si fillim, fërkoni me butësi majat e vetullave lart me majat e gishtave për rreth 30 sekonda. Pastaj shkoni në zonën e ballit, ku filloni nga brenda dhe fërkoni butësisht drejt të dy tempujve. Përsëriteni këtë lëvizje për rreth 30 sekonda dhe pas kësaj kohe shkoni në faqet e faqeve. Shtypni butësisht nën secilën faqe për rreth 30 sekonda. Vazhdoni të masazhoni zona të tjera të fytyrës që kanë nevojë për punë, siç janë vijat e nofullës dhe mjekra.

Kur bëni një masazh fytyre, është e rëndësishme të mos e teproni dhe të mos e bëni shumë shpejt! Mos nxitoni dhe jini të butë me veten, që të mos dëmtoni veten dhe të mos shkaktoni dëmtime të mëtejshme ose acarim në zonat e ndjeshme të lëkurës, si për shembull rreth syve dhe gojës.

Joga e fytyrës

1) Fillo duke mbyllur sytë dhe duke qetësuar nofullën. Tani hapeni gojën sa më gjerë të jetë e mundur, pa u tendosur dhe pa shkaktuar dhimbje në muskujt e fytyrës (goja duhet të jetë e relaksuar). Mbajeni këtë pozicion për 10 sekonda, pastaj kthehuni në pozicionin normal të gojës. Përsëriteni këtë ushtrim rreth 10 herë.

2) Pastaj shtrini të dyja anët e buzës së poshtme në mënyrë që të jetë më e gjatë se zakonisht. Mbaje këtë pozicion për 10 sekonda dhe qetësohu përsëri. Përsëriteni këtë ushtrim 3 herë, dhe pastaj bëni të njëjtën gjë me buzën e sipërme.

3) Hapi tjetër është një masazh i plotë i zonave ku ndodhen rrudhat:

Rrudhat e luanit – aplikojnë dhe shtypin të gjithë sipërfaqen e dorës në ballë. Shtype për disa sekonda. Përsëriteni stërvitjen 10 herë.

Këmbët e krorës – vendosini treguesin dhe gishtat e mesit në këndet e brendshme të syve, i skutave ato dhe tërhiqni butësisht lëkurën në anët.

Palosja nasolabiale – mbani ajrin në të dyja faqet në të njëjtën kohë (mund të bëni sa më shumë që të jetë e mundur) dhe të mbani për disa sekonda.

Rrudhat e duhanpirësit – fshihini buzët brenda dhe shtrëngoni fort për 10 sekonda.

Maska për rrudhat

Maska për rrudhat

Maskë veze e papërpunuar

Maska me vezë të papërpunuara: E verdhë e vezës është e pasur me vitamina A, D, E dhe K, B6, B12 dhe folate, choline, vajra esenciale, acidet yndyrore omega-3, lecithin, antioksiduesit dhe aminoacidet si cistina dhe tirozine. E bardha e vezës përmban shumë proteina dhe minerale – veçanërisht zink, selenium dhe squfur – dhe ka veti që ndihmojnë në pastrimin e lëkurës. Të bardhat e vezëve janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të zbutur kompleksitetin, sepse ato veprojnë si një eksfoliant natyror.

Metoda e ekzekutimit:

 1. Ndaje të verdhën nga proteinat
 2. Aplikojeni të verdhën në fytyrën e pastruar me një furçë
 3. Pastaj, me lëvizje të buta, përpiquni ta masazhoni të verdhën në zona që kërkojnë kujdes të veçantë (vendet e rrudhave)
 4. Lëreni maskën për rreth 15-20 minuta, pastaj pastrojeni mirë fytyrën me ujë të vakët.

Maskë ananasi

Maska ananas – është mrekullisht freskuese! Përzieni një lugë gjelle majonezë, gjysmë filxhani lëng ananasi (pjesën tjetër mund ta ngrini për përdorim të mëvonshëm), dy lugë gjelle kos dhe një lugë mjaltë. Aplikojeni me bollëk në fytyrë dhe qafë, pastaj relaksohuni për 15 minuta. Falë saj, lëkura bëhet e butë dhe e lëmuar!

Maskë fasulesh

Maska me fasule: Do t’ju duhen 1 filxhan fasule të bardha, dy vezë, 1/4 filxhan vaj ulliri dhe 1/4 filxhan lëng limoni (i sapo shtrydhur). Përziejini të gjitha dhe përziejini me një blender derisa të keni një konsistencë kremoze. Nëse është shumë i trashë, shtoni më shumë vaj. Përhapeni në fytyrë dhe ikni për disa minuta. Pastaj rinoni me ujë të ngrohtë.

Maskë bananesh

Bananet janë një nga përbërësit më popullorë në maskat e fytyrës. Përmbajtja e tyre e lartë e kaliumit ndihmon në shtrëngimin e lëkurës dhe është një përbërës natyral në shumë kura komerciale të rrudhave. Bananet përmbajnë edhe vitaminaT A, C dhe E, të cilat janë të njohura për vetitë ripërtëritëse të tyre, si dhe antioksidues që qetësojnë lëkurën dhe ndihmojnë në mbrojtjen e saj nga dëmtimet e shkaktuara nga rrezet e diellit. Për të përgatitur këtë maskë ju duhet vetëm një banane e pjekur dhe pak krem ose kos.

Hapi i parë është të shtypim bananen me një run. Pastaj shtoni pak krem ose kos derisa të merrni konsistencën e dëshiruar kremoze. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 20 minuta. Lajeni maskën me ujë të freskët.

Mjaltë dhe djathë kabine

Maska e bërë në shtëpi e mjaltit dhe djathit cottage heq papastërtitë, ngushton poret dhe i siguron lëkurës hidratim shtesë.

Metoda e ekzekutimit:

 1. Hidhni një filxhan ujë të ngrohtë në një tas të vogël
 2. Shtrydhni lëngun e limonit 1/2 në ujë
 3. Në përzierje shtoni 2 lugë mjaltë
 4. Shtoni rreth 1 lugë gjelle djathë në tas dhe përziejini mirë të gjitha së bashku
 5. Aplikoje kremin në fytyrë me një sustë pambuku, duke shmangur kontaktin me sytë. Lëreni të thahet për 20 minuta, pastaj rinoni me ujë të ngrohtë

Jogurt

Në rastin e kësaj maske, nuk na duhet të përgatisim asgjë. Mjafton të njolloset fytyra me kos natyror dhe mbetjet që nuk do të thithen hiqen me ujë të vakët. Maska ka karakter hidratues.

Mënyra për të trajtuar rrudhat nën sy

Mënyra për të trajtuar rrudhat nën sy

Lëkura përreth syve është shumë e hollë dhe e prirur ndaj thatësisë dhe për këtë arsye është veçanërisht e ekspozuar ndaj faktorëve të jashtëm të dëmshëm. Duhet t’i kushtojmë vëmendje të veçantë kujdesit të këtij vendi dhe ta nisim me hidratimin e duhur me vajra natyralë. Gjithashtu, nuk mund t’i harrojmë kremrat kundër diellit. Falë kësaj, ne do të mbrojmë lëkurën nga rrezatimi i tepërt diellor. Për këtë qëllim, mund të përdorim edhe syze dielli.

Mënyra për të trajtuar rrudhat në ballë

Rrudhat në ballë mund të shfaqen fjalë për fjalë në çdo moshë dhe më shpesh shkaktohen nga shprehjet e tepruara të fytyrës dhe shprehja e fytyrës. Në këtë rast, duhet të kujdeseni edhe për hidratimin e duhur të lëkurës, por përveç kësaj, duhet të përdorni edhe ushtrime dhe masazhe të fytyrës. Kjo do të stimulojë muskujt e fytyrës dhe do t’i mbajë ato në gjendje optimale, gjë që do të përkthehet në elasticitet më të madh dhe vendosmëri të lëkurës.