Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Kujdesi ditor i fytyrës hap pas hapi

Kujdesi ditor i fytyrës hap pas hapi

Kujdesi për lëkurën është kryesisht parandalimi. Për të mbajtur një pamje rinore të fytyrës, duhet t’u përmbahemi me kujdes procedurave të zakonshme të kujdesit. Këto trajtime jo të transferueshme do t’ju lejojnë të merrni lëkurën rrezatuese dhe të shëndetshme që keni ëndërruar gjithmonë. Ne kemi krijuar një udhëzues hap pas hapi që do t’ju udhëheqë gjatë gjithë procesit të kujdesit. Kontrolloni çfarë aktivitetesh duhet të bëni në mënyrë që lëkura juaj të përfitojë sa më shumë që të jetë e mundur.

Kujdes i përditshëm për fytyrën

Kujdesi për fytyrën – Si të kujdeseni për lëkurën hap pas hapi?

1. Pastrimi

Pastrimi është hapi i parë në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës. Për të hequr papastërtitë dhe dhjamin nga lëkura, përdoren pastruesit e fytyrës. Ato janë projektuar për të gjitha llojet e lëkurës, madje edhe të ndjeshme. Ato përmbajnë përbërës që nuk e irritojnë lëkurën. Ka lloje të ndryshme produktesh për larjen e fytyrës: shkumës, në xhel, në krem ose në bazë të vajrave. Agjentët shkumëzues në kontakt me ujin janë të përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Produktet për larjen e fytyrës me xhel janë më të përshtatshme për lëkurën e vajt, pasi nuk lënë asnjë depozitë në sipërfaqen e saj. Produktet kremoze ose të vajtuara të larjes së fytyrës kanë një përbërje më të trashë, duke i bërë ato ideale për lëkurën e thatë.

2. Toning

Toning është një hap tjetër i rëndësishëm në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Tonikët janë locione astringente që ndihmojnë në balancimin e nivelit pH të lëkurës dhe heqjen e vajrave të tepërta nga sipërfaqja e lëkurës. Ato ndihmojnë gjithashtu për të hequr papastërtitë, sebumin dhe qelizat e vdekura nga poret, ndërsa ngushtojnë poret. Ato mund të përdoren në çdo kohë të ditës, por sigurohuni t’i përdorni pas pastrimit të fytyrës për të shmangur tharje të tepruar të lëkurës. Disa tonikë përmbajnë edhe përbërës të fortë si zhel shtrigash ose alkool, të cilët i ngushtojnë poret dhe i japin një ndjenjë të lehtë «shtrëngimi» pas përdorimit. Të tjerë përmbajnë përbërës qetësues, si ujë trëndafili ose glikorinë, të cilët e hidratojnë lëkurën, duke i dhënë një pamje rinore.

3. Eksfoliimi

Eksfoliimi ndihmon në parandalimin e blackheads, blackheads, puçrra dhe puçrra të tjera në fytyrë duke hequr qelizat epidermale të vdekura nga sipërfaqja e lëkurës. Gjithashtu, rrit qarkullimin e gjakut, i cili ndihmon për të ushqyer qelizat e reja nën lëkurë, në mënyrë që ato të dalin shpejt në sipërfaqe. Ka shumë mënyra për të exfoliate epidermis, të tilla si përdorimi i eksfoliants kimike të tilla si acid glycolic ose retinoids, të cilat janë në dispozicion në formën e kremrave ose serumeve. Mund të përdorësh edhe një scrub ose një furçë fytyre për t’u shfrytëzuar. Në rastin e lëkurës së thatë, përdorimi i scrubs duhet të shmanget, pasi ato mund të shkaktojnë irritim. Në vend të kësaj, zgjidhni eksfoliantë të butë, të tillë si vajrat ose locionet, që nuk do të lënë shenja në fytyrë pas përdorimit.

4. Të ushqyerit

Të ushqyerit, domethënë, t’i sigurosh lëkurës minerale, vajra dhe vitamina, është mënyra më e mirë për të ndaluar orën e pashpjeguan. Kjo përmirëson gjendjen e lëkurës, falë së cilës fytyra është më e këndshme për prekjen, duket bukur dhe duket shumë mirë.

Të ushqyerit e lëkurës së fytyrës mund të kryhet në disa mënyra:

 1. përdorni kremra të dizajnuara posaçërisht për kujdesin e fytyrës – ato përmbajnë përbërës aktivë që ndihmojnë në ushqyerje të epidermës së fytyrës;
 2. përdorni kozmetikë natyrore me vitamina, vajra esenciale dhe përbërës të tjerë që kanë një efekt të dobishëm në lëkurën e fytyrës;
 3. pije çdo ditë një sasi të mjaftueshme të ujit – është e rekomanduar për të pirë 2 litra në ditë;
 4. të konsumojnë ushqime të pasura me fibra dietike (perime);
 5. mos pini duhan;
 6. veshin krem dielli me një SPF prej të paktën 15 çdo ditë.

5. Hidratuese

Pasi lëkura të jetë e pastër dhe e freskët, është koha për t’u hidratuar! Për të hidratuar mirë lëkurën, duhet të zgjidhni përgatitje hidratuese të përshtatura me llojin e lëkurës (të thatë, të vajosur ose kombinim) dhe zonat problematike të saj. Për shembull, nëse keni lëkurë të thatë me rrudha shumë të dukshme në ballë dhe rreth syve, do t’ju duhet një hidratues me kolazh vetëm për atë zonë. Ju gjithashtu mund të përdorni një përbërës si acidi hialuronik për të ndihmuar hidratimin dhe për t’i dhënë lëkurës suaj një shkëlqim të shëndetshëm. Nëse keni lëkurë të vajtshme me kokë të zezë dhe puçrra në anët e hundës dhe në mjekër, një ose dy herë në javë, aplikojeni një maskë kujdesi me acid salicilik ose oksid zinku. Ajo do të ndihmojë për të zhbërë poret duke parandaluar poret nga plasaritja.

Si të kujdesesh siç duhet për fytyrën? Kujdesi i mëngjesit dhe i mbrëmjes

Fytyrat

Kujdesi për lëkurën e fytyrës mund të ndahet edhe në mëngjes dhe mbrëmje. Pastaj hapat që duhen ndjekur janë si më poshtë:

Kujdesi i mëngjesit:

 • Pastrimi
 • Toning
 • Serum (aplikojeni në lëkurë pak të lagësht kur toniku nuk ka kohë për t’u thithur).
 • Hidratues plus krem për sytë nëse përdorni
 • Krem me SPF

Kujdesi i fytyrës në mbrëmje:

 • Heqja e make-up
 • Pastrimi
 • Tonik
 • Peeling / maskë (ne bëjmë pas make-up heqjen 1-2x në javë)
 • Serum
 • Krem i shëndetshëm nate

Çfarë fytyre mund të përdorni për kozmetikë?

Kozmetika e kujdesit ndaj fytyrës është një pjesë e domosdoshme e jetës sonë të përditshme. Që nga hidratimi e deri te baza, hijet e faqeve e deri te mascara, që nga pudra e deri te buzëkuqi, përdorim shumë produkte të ndryshme për t’u kujdesur për pamjen tonë. Edhe pse shpesh besojmë se këto produkte janë vetëm për qëllime kozmetike, kjo nuk është e vërtetë. Kozmetika e fytyrës në fakt ka dy funksione: ato përmirësojnë pamjen tonë dhe e mbajnë lëkurën në gjendje të mirë.

Kozmetika e fytyrës që zgjedh është kryesisht një çështje preferencash personale. Megjithatë, ka disa çështje që duhet të mbani parasysh kur zgjidhni llojin më të mirë të kozmetikës për ju. Për shembull, nëse keni lëkurë të ndjeshme ose prekeni lehtë nga puçrrat (sidomos rreth syve), është më mirë të shmangni produktet kozmetike që përmbajnë alkool. Këta përbërës mund të shkaktojnë irritim të lëkurës dhe kocka pore nëse lihen në fytyrë për një kohë të gjatë. Nëse keni lëkurë me vaj ose kombinim, kërkoni për hidratues të lehtë me substanca matitëse të tilla si acid salicylic ose astringents natyrore të tilla si zhel shtriga, të cilat ndihmojnë në reduktimin e lëkurës së vajtshme. Gjithashtu ju rekomandojmë të lexoni opinionet tona mbi shtesat individuale si: Premium Collagen 5000 ose Royal Skin 500.

Cila është mënyra më e mirë për të tonuar fytyrën?

Kjo metodë funksionon më mirë për llojet e lëkurës më të thata. Nëse doni që lëkura juaj të duket më e re dhe rrezatuese, përdorni një tonik joalkoolik që përmban aloe vera ose ekstrakt të çajit jeshil. Për këtë lloj toniku, është më mirë të përdorni një shtresë pambuku ose pambuku. Aplikojeni në lëvizje rrethore lart, duke ushtruar pak presion (kjo do të ndihmojë për të shmangur avullimin).

Një tonik i mirë do të përmbajë një substancë astringente që heq qelizat e vdekura të lëkurës dhe ngushton poret, si dhe një hidratues që ushqen lëkurën. Ka tonik me formula të ndryshme, në varësi të nevojave individuale, p.sh. tonik të projektuar posaçërisht për lëkurën e akneve. Është e rëndësishme të zgjidhni tonik të drejtë për llojin tuaj të lëkurës.

Si ta aplikojmë kremin e fytyrës në mënyrë korrekte?

Për të aplikuar kremin në lëkurën tuaj në mënyrë perfekte, duhet të ndiqni këto hapa të thjeshtë:

Së pari, pastroje mirë fytyrën me një pastrues të butë. Në këtë mënyrë, ju do të hiqni të gjitha grimin dhe papastërtitë nga lëkura dhe do të hapni poret, falë të cilave kremi do të jetë në gjendje të depërtojë më thellë në lëkurë më lehtë. Rinoje fytyrën me ujë të freskët.

Pas pastrimit të fytyrës, thajeni me një peshqir të butë. Gjëja kryesore nuk është për të fërkuar apo scrub fytyrën – kjo mund të irritojë lëkurën delikate rreth syve, gojës dhe hundës. Nëse mendoni se pas pastrimit të fytyrës duhet të bëni një hidratues, tani është koha e duhur për të. Pas këtyre aktiviteteve, lëkura juaj përgatitet për aplikimin e kremit.

Kur e përdorni kremin direkt në fytyrë, duhet të përdorni një shtresë të pastër pambuku ose pambuku nëse është e mundur. Disa preferojnë ta përdorin produktin me gishta, kurse të tjerë me një furçë.