Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Ku të filloni të humbni peshë – metoda dhe këshilla praktike

Ku të filloni të humbni peshë – metoda dhe këshilla praktike

Humbja e peshës është një proces që kërkon durim dhe rregullsi. Nuk është gjithmonë e lehtë të filloni të humbni peshë, kështu që ia vlen të dini disa këshilla praktike që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë efektive. Ku duhet të fillosh? Si të zgjedhësh dietën dhe ushtrimet? Në këtë artikull do të përpiqemi t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve

Ku të fillosh të biesh në peshë

Ku të fillosh të biesh në peshë?

Këshilla praktike për humbje peshe mund të jetë e dobishme për të gjithë ata që duan të fillojnë aventurën e tyre me humbje peshe. Por ku të fillojmë? Çfarë do të jetë e përshtatshme në fazën fillestare dhe çfarë është më mirë të shmanget? Si të filloni siç duhet të zvogëloni peshën e trupit? Le të fillojmë duke mos shkuar në ekstreme. Nuk ka kuptim të vdesësh nga uria ose të përdorësh disa dieta kufizuese, të cilat ndoshta nuk do të jesh në gjendje t’i mbash gjithsesi. Slimming duhet të jetë një proces gradual dhe hapa të vegjël për të arritur figurën e ëndrrës. Ja pse ia vlen të shmangim menutë kufizuese dhe që do ta përmbysin jetën. Për të filluar, përpiquni të hani 4 vakte në ditë dhe hani vaktin e fundit më së voni në 18.00-19.00. Në fillim, tundimi për t’u ngrënë mes vakteve do të jetë i madh dhe këtu duhet të tregosh një vullnet të fortë. Mos harro të hash rregullisht, jo vetëm kur je i uritur. Vaktet duhet të jenë të ndryshme dhe të pasura me perime – ato do t’ju sigurojnë energjinë e nevojshme për funksionimin e duhur të trupit tuaj.

Ku të fillosh të biesh në peshë pas 40?

Shumë njerëz pyesin veten se si të fillojnë të humbin peshë pas moshës 40-vjeçare. Kjo është mosha në të cilën aktiviteti ynë fizik nuk duhet të kufizohet. Nëse nuk shqetësohemi nga ndonjë dëmtim dhe jemi në gjendje të ndjekim stërvitjet e paraqitura më sipër, atëherë kjo është mënyra më e përshtatshme. Megjithatë, në qoftë se ka disa contraindications, atëherë numri i ushtrimeve duhet të reduktohet. Të biesh në peshë pas moshës 40 – vjeçare nuk është e vështirë, por kërkon më shumë vendosmëri, prandaj, nëse ke vënë një synim, patjetër që do të jesh në gjendje ta arrish!

Çfarë ushtrimesh për të filluar të biesh në peshë?

Shumë njerëz i bëjnë vetes këtë pyetje. Përgjigja është e thjeshtë – gjithçka varet se në çfarë faze je. Nëse jeni vetëm duke filluar, ju duhet të dini një gjë – nuk është sasia që llogaritet, por cilësia e ushtrimit.

Mënyra më e mirë për të filluar të humbni peshë në palestër është të mësoni se si të përdorni pajisjet dhe të bëni ushtrimet në mënyrë korrekte për të marrë më shumë përfitim nga stërvitja juaj. Nuk ka nevojë medoemos të dish si të bësh ushtrime komplekse, por për këtë do të ketë ende kohë. Në fillim, bëj çdo përpjekje për t’i bërë ushtrimet ngadalë, por plotësisht.

Ushtrimet kardio janë një mënyrë e shkëlqyer për të stimuluar zemrën tuaj për të vepruar dhe për të humbur disa kalori. Disa ushtrime kardio për fillestarët përfshijnë ecjen, vrapimin, vrapimin, çiklizmin dhe notin. Me kalimin e kohës, gjendja juaj do të fillojë të rritet dhe pastaj do të jetë koha e duhur për të intensifikuar stërvitjet tuaja.

Ushtrimet që duhet të përfshihen në planin tuaj të stërvitjes që në fillim janë: squats, paterica, stërvitje me një litar hedhje. Nëse i shton këto aktivitete që janë përshkruar më parë, si vrapimi, noti ose çiklizmi, do të jetë hapi i parë drejt suksesit! Suplementet dietike për humbjen e peshës mund të jenë gjithashtu një zgjidhje e mirë. Ata do të mbështesin procesin e humbjes së peshës, dhe përveç kësaj do t’i sigurojnë trupit lëndët ushqyese të nevojshme. Ne mund të përdorim suplemente të tilla si tableta BurnBooster ose çaj slimming “Hai Matcha”.

Ku të fillojmë të humbim ushtrimet në peshë

7 këshilla praktike – si të filloni të humbni peshë në shtëpi

Procesi i humbjes së peshës duhet të planifikohet siç duhet për të shmangur efektin yo-yo. Djegia tepër e shpejtë e yndyrës mund të mos jetë shumë efektive, sepse djegia e kilogramëve të panevojshëm do të vijë shpejt, por po aq shpejt këto kilogram do të kthehen tek ne. Prandaj, motivimi që do të na ndihmojë të biem në peshë nuk duhet të bazohet në shpejtësinë e veprimeve, por në rregullsinë e tyre. Filloni rrugën drejt një figure të hollë me një mënyrë jetese të shëndetshme, ndaloni së ngrëni ushqim të shpejtë dhe qëllimi juaj do të jetë shumë më i lehtë për t’u arritur. Më poshtë ju paraqesim një plan veprimi shembull. Disa këshilla praktike për të filluar dietën dhe zakonet e shëndetshme të të ngrënit.

1. Hani ushqime të shëndetshme

Hapi i parë në çdo program për humbjen e peshës është ndjekja e një diete të ekuilibruar që përbëhet nga produkte të freskëta, të shëndetshme dhe të papërpunuara. Përmbajuni bazave: frutave dhe perimeve, mishit të butë, drithërave të plota dhe bishtajoreve. Shmangni ushqimet e përpunuara sa më shumë që të jetë e mundur.

2. Pi më shumë ujë

Pirja e ujit është një mënyrë e thjeshtë për të përshpejtuar metabolizmin tuaj. Studimet tregojnë se njerëzit që pinë ujë para se të hanë, konsumojnë shumë më pak kalori sesa ata që e kalojnë fare aktivitetin. Uji i pijshëm mund të shtojë edhe numrin e kalorive të djegura si pjesë e funksioneve bazë të trupit.

3. Kufizo konsumin e alkoolit

Alkooli mund të pihet me masë, por përmban kalori që grumbullohen shpejt pa dhënë ndonjë vlerë ushqyese. Përveç kësaj, mund të ndërhyjë në gjumin dhe të zvogëlojë inhibitimet, gjë që shkakton teprimin në të ngrënë të nesërmen. Kufizoni marrjen tuaj në një ose dy pije në javë nëse jeni një grua, ose dy ose tre pije nëse jeni burrë.

4. Fillo gatimin

Gatimi në shtëpi ju lejon të kontrolloni përbërësit e vakteve tuaja, kështu që mund të shmangni shtesat jo të shëndetshme si sheqeri dhe ëmbëlsuesit artificialë.

5. Më shumë ushtrime fizike.

Përpiqu të ecësh të paktën 30 minuta në ditë. Falë kësaj, do të rrisni metabolizmin dhe do të digjni kalori më shpejt. Për ta hequr shtresën e dhjamit më shpejt, shtojini ushtrime më intensive, si vrapimi ose noti.

6. Më pak karbohidrate

Hani më pak ushqime të pasura me karbohidrate: bukë, drithëra, patate, oriz, makarona dhe ëmbëlsira. Zëvendësojini ato me ushqime proteinike: mish, peshk, vezë dhe produkte bulmeti.

7. Objektivat dhe zbatimi

Është e rëndësishme të kuptojmë se humbja e peshës nuk mund të ndodhë brenda natës. Ky është një proces afatgjatë që kërkon durim, përkushtim dhe vullnet. Arritja e synimit tënd do të jetë shumë më e lehtë nëse zhvillon një plan të hollësishëm dhe i përmbahesh atij, pavarësisht nga çfarë. Përcaktoni kërkesën tuaj të përditshme të kalorive dhe zvogëlojeni atë me 10-15%. Nuk është mirë të humbësh më shumë se 2 kg në javë, kështu që është më mirë të pakësosh marrjen e kalorive gradualisht.