Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Këmbët e sorrës nën sy – si të shpëtojmë prej tyre? Trajtimet dhe mjetet juridike në shtëpi

Këmbët e sorrës nën sy – si të shpëtojmë prej tyre? Trajtimet dhe mjetet juridike në shtëpi

Në botën e dermatologjisë, këmbët e korbit — rrudhat në formë ventilimi në cepin e sipërm të syrit — konsiderohen disa nga më të vështirat për t’u hequr. Megjithatë, ka disa truke që ndihmojnë në zbutjen e rrudhave në këtë zonë dhe e bëjnë pamjen tërheqëse të lirë nga papërsosmëritë.

Këmbët e korbit nën sy

Çfarë janë këmbët e sorrës në fytyrë dhe si formohen ato?

Këmbët e korbit janë rrudha të vogla që formohen rreth syve. Ato lindin si rezultat i tkurrjeve të përsëritura të muskulit orbital, i cili është përgjegjës për shprehjet e fytyrës dhe mbajtjen e syve të mbyllur. Fytyra që bën kur buzëqesh është e njëjta lëvizje që bën kur ngre vetullat. Kur shtrëngoni sytë (p.sh. nga dhimbja), përdoren të njëjtët muskuj, kështu që ata lodhen, ashtu si çdo grup tjetër muskujsh. Përveç kësaj, lëkura përreth tyre është e shtrirë dhe kolazheni është i relaksuar.

Këmbët e korbit nën sy – shkaqe

 • Rrezatimi ultravjollcë
 • Përdorimi i produkteve kozmetike të zgjedhura në mënyrë të papërshtatshme ose mungesa e kujdesit të përditshëm
 • Dietë e paekuilibrifikuar
 • Përdorimi i stimulantëve (alkool dhe cigare)
 • Stres i tepruar
 • Shprehje dhe shprehje të tepruara të fytyrës
 • Ndryshime hormonale
 • Predispozitë gjenetike

Kur duken këmbët e sorrës?

Meqë pamja e tyre është e lidhur ngushtë me moshën, këmbët e sorrës ndodhin kryesisht te të moshuarit – 75% e grave të moshës 35 deri në 54 vjeç i kanë ato dhe 96% e grave mbi 65 vjeç. Formimi i tyre gjithashtu varet në një masë të madhe nga faktorët përtej kontrollit tuaj, të tilla si gjenetika, gjinia, toni i lëkurës, shprehjet e fytyrës dhe shprehja e fytyrës.

Këmbët e korbit nën sy në moshë të re

Linjat nën sy mund të shfaqen më shpejt tek njerëzit që dikur ishin mbipeshë dhe humbën peshë shpejt, sepse lëkura është më e shtrënguar kur ka më shumë yndyrë që e shtrin atë. Prania e akneve në adoleshencë gjithashtu mund të çojë në formimin e këmbëve të korbave nën sy për shkak të inflamacionit dhe mbresës. Një arsye tjetër mund të jetë shprehja e tepruar e fytyrës dhe shprehja e fytyrës.

Këmbët e korbit

Po këmbët e sorrës nën sy? Si të luftosh këmbët e sorrës?

Këmbët e sorrave nën sy, mënyra të bëra vetë

Ndonëse ka shumë kura për këmbët e korbave, rezultatet e tyre nuk mund të krahasohen me ato që do të arrijmë me mjekësinë estetike. Mënyrat natyrale për të hequr rrudhat mimikë nuk duhet të na bëjnë shumë dëm, kështu që ato mund të përdoren edhe te njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Mënyra më e lehtë është të përdorni maska dhe kompresa për fytyrën – të dyja të gatshme, në dispozicion në barnatore, dhe ato të përgatitura në shtëpi në bazë të çajit të zi ose të gjelbër. Për të konturuar sytë duhen përdorur edhe lloje të ndryshme vajrash dhe shtesash.

Njerëzit që luftojnë me këmbët e korbave duhet të përdorin kozmetikë kundër rrudhave që përmbajnë retinol, gjë që i nxit qelizat të ripërtërihen dhe ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës. Retinoli aktivizon lëkurën për të punuar, falë së cilës bëhet më e fortë dhe elastike dhe rrudhat gradualisht bëhen më të cekëta dhe më pak të dukshme. Megjithatë, ia vlen të mos përdorni kozmetikë me retinol gjatë ditës – drita e diellit ka një efekt negativ në efektshmërinë e kësaj substance, kështu që kozmetologët rekomandojnë përdorimin e tyre gjatë natës.

Efektet shumë pozitive janë sjellë nga përdorimi i suplementeve dietike, detyra e të cilit është të ndalojë shenjat e plakjes së lëkurës dhe të përmirësojë gjendjen e saj të përgjithshme:

 • Collagen Select
 • Collagenics
 • Premium Collagen 5000

Këmbët e korbave nën trajtimet e syve

Botoks

Botox është procedura kozmetike më popullore në botë. Përdoret për të zbutur vijat dhe rrudhat në fytyrë, por mund të përdoret edhe për të trajtuar këmbët e korbave, të cilat janë vija shqetësuese rreth syve. Procedura zgjat rreth 15 minuta dhe është relativisht pa dhimbje.

Hapi i parë në heqjen e këmbëve të korbit me Botoxin është identifikimi i grupeve të muskujve që shkaktojnë rrudha. Mjeku juaj do të ndiejë se cilët muskuj janë aktivë kur buzëqeshni ose squint, dhe injektoni Botox në to për t’i paralizuar ato.

Pas injeksioneve, mund të ketë një ënjtje të lehtë rreth syve, por ajo duhet të zhduket brenda 24 orëve. Ju do të vini re një përmirësim në gjendjen e rrudhave pas tre ditësh, por rezultatet e plota do të jenë të dukshme vetëm pas rreth 10 ditësh, kur efekti i Botox do të pushojë së ndjerëi.

Acid hialuronik

Për të hequr këmbët e sorrës, përdoren injeksione me preparate që përmbajnë acid hialuronik të lidhur me kryq të ulët. Avantazhi i këtij trajtimi është se ai jo vetëm që mbush dhe pakëson rrudhat, por edhe qetëson lëkurën dhe përmirëson gjendjen e saj. Acidi hialuronik është një molekulë që ndodh natyrshëm në lëkurën tonë dhe ka veti shumë të forta të molekulave lidhëse të ujit rreth saj. Kjo është për shkak të vetive hidratuese të acidit hialuronik, i cili rezulton në stimulimin e prodhimit të kolagjenit endogjen. Efektet e këtij trajtimi zgjasin për rreth një vit.

Lazer fraksional

Trajtimi fraksional me lazer mund të përdoret për të hequr këmbët e korbave. Procedura është e shpejtë, e lehtë dhe pa dhimbje, dhe konvalescence është minimale.

Një dermatolog ose kirurg kozmetik përdor një pajisje të vogël dore që i jep lëkurës kollona të shumta mikroskopike energjie të lehta. Ky proces bën të mundur shërimin më të shpejtë dhe më të efektshëm të lëkurës sesa laserët ablativë konvencionalë. Trajtimi fraksional me lazer në këmbët e korbave zgjat rreth 15 minuta dhe mund të kryhet mbi një bazë ampatiale.

Dermapen

Injeksionet bëhen duke përdorur një stilolaps të veçantë të quajtur Dermapen. Procedura kryhet nën anestezi lokale dhe zgjat rreth 20 minuta. Pajisja ka më shumë se 2000 mikroneedle që depërtojnë në lëkurë dhe krijojnë kanale të holla nëpërmjet të cilave përbërësit aktivë hyjnë në shtresat më të thella të kolazhenit dhe fibrave të elastinës. Mikrokannelët që rezultojnë stimulojnë qarkullimin e gjakut në një zonë të caktuar, duke shkaktuar prodhimin e kolagjenit dhe sintezën e elastinës.

Mezoteoterapi me mikronedle

Mezoteoterapia me mikroneedle është një trajtim anti-plakje që mund t’ju ndihmojë të dukeni më të rinj dhe më energjikë. Ajo përdor një gjilpërë të veçantë për të injektuar në lëkurë një përzierje vitaminash, mineralesh dhe substancash të tjera. Mezoteoterapia me mikroneedle nuk është e dhimbshme, por ndonjëherë mund të jetë paksa e parehatshme. Trajtimi shkakton skuqje të përkohshme ose ënjtje të lëkurës në vendin ku është aplikuar. Pastaj për disa ditë do të ndiesh një ndjesi të lehtë djegieje.