Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Ilaçet shtëpiake për celulitin – si të shpëtojmë prej tij?

Ilaçet shtëpiake për celulitin – si të shpëtojmë prej tij?

Celuliti është një sëmundje e pakëndshme që në mënyrë efektive turbullon efektin pamor rreth kofshëve, barkut, vitheve. Arsyet për formimin e saj mund të jenë të shumta, duke filluar nga një mënyrë jetese sedentare dhe mungesa e aktivitetit fizik, dhe duke përfunduar me një dietë të dobët dhe probleme hormonale. Pra, si të përballesh me të? Ka shumë ilaçe për celulitin në shtëpi që do të na ndihmojnë ta heqim qafe atë në një mënyrë të shpejtë dhe të sigurt. Gjithçka që duhet të bësh është të zgjedhësh metodën që do të jetë e drejtë për ty.

Ilaçe shtëpiake për celulitin

Cila është mënyra më e mirë për të hequr qafe celulitin?

Metodat më efektive për të hequr qafe celulitin janë rritja e aktivitetit fizik, përdorimi i kozmetikës dhe suplementeve si: Perfect Body Cellulite, masazhet kundër celulitit dhe trajtimet e mjekësisë estetike. Për të hequr qafe lëvozhga portokalli duhet të kujdesemi edhe për dietën dhe sasinë e kalorive që konsumohen. Një dietë e shëndetshme jo vetëm që do të ndihmojë në eliminimin e celulitit, por edhe do të përmirësojë pamjen e përgjithshme të lëkurës sonë. Këshillohet të konsumohet shumë ujë për ta mbajtur trupin në një hidratim optimal. Nëse duam të marrim rezultatet më të mira, pavarësisht nga metoda e zgjedhur për të luftuar celulitin, rregullsia është më e rëndësishmja.

Kura për shtëpi për mbështjelljen e celulitit me fletë

Mbështjellja e trupit është një nga teknikat më popullore të reduktimit të celulitit. Ajo rrit temperaturën e trupit dhe nxit absorbimin e ushqyesve nga kremrat e markimit ose lotionet kundër tendosjes. Kur aplikon film ngjitës në trup dhe rrit temperaturën e tij, stimulohet mikroorganizmi i gjakut dhe aktivizohet edhe sistemi limfatik. Për këtë arsye, mbështjellja e trupit është një mënyrë efektive për të luftuar celulitin.

Kur mikroorganizmi në lëkurën tuaj përshpejtohet, substancat aktive nga kozmetika absorbohen më shpejt, duke shkaktuar efektin e dëshiruar më shpejt. Temperatura e rritur shkakton një hapje më të shpejtë të poreve në lëkurë, falë të cilave hiqen toksinat dhe papastërtitë e grumbulluara. Trupi gjithashtu djersit, i cili ka një efekt pastrues.

Masazh kinez kupash për celulitin

Një nga ilaçet më të njohura dhe më efektive për celulitin është masazhi kinez i kupave, i cili mund të bëhet në sallonet e bukurisë ose në shtëpi. Flluska kineze funksionon sipas parimit të thithjes së lëkurës me një aksesor silikoni. Në këtë mënyrë krijohet një vakum që tërheq limfocitet, rrit rrjedhjen e gjakut, oksigjenon indet dhe stimulon lëkurën. Si pasojë, celuliti dalëngadalë eliminohet. Lëkura pas trajtimit të flluskave kineze është pak rozë, thithja e saj e përbërësit aktiv nga përgatitjet kundër celulitit gjithashtu rritet. Është e rëndësishme që gradualisht ta lyeje lëkurën me flluskën kineze. Për të arritur rezultate vërtet të mëdha, keni nevojë për një sërë trajtimesh. Lëkura do të furnizohet më mirë me gjak, do të jetë më e fortë, më e lëmuar, elastike dhe do të japë përshtypjen se është më e re. Për këtë lloj masazhi mund të përdorim: Celleasy Perfect Body Serum. Ky është një set serumi + flluskë kineze.

Kura për shtëpi për celulitin - Masazhi kinez i kupave

Lëkurë e bërë në shtëpi për celulit

Peeling është një nga trajtimet më të rëndësishme në luftën kundër celulitit. Zbut, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe limfatike dhe gjithashtu heq qelizat e vdekura të lëkurës. Përdorimi i peeling përgatit lëkurën për trajtime të mëtejshme, duke i bërë përbërësit që përmbahen në përgatitjet e aplikuara të absorbohen më mirë. Përdorim celulitin duke e qëruar 1-2 herë në javë.

Furçë e thatë

Furçat e thata janë bërë gjithnjë e më të përhapura vitet e fundit. Furçat e një furce të thatë nuk duhet të jenë as tepër të buta, as tepër të forta. Në dispozicionin tonë, tregu ofron shumë lloje të ndryshme furçash, të cilat ndryshojnë jo vetëm në nivelin e ngurtësisë, por edhe në formë. Si fillim, përdorni një furçë të butë në trup për ta mësuar lëkurën me këtë trajtim. Pas larjes së thatë, lëkura do të bëhet ngjyrë kafe për shkak të rritjes së qarkullimit të gjakut. Absorbimi i locioneve anti-celulit pas furçës së thatë gjithashtu do të përmirësohet, pasi lëkura do të jetë shumë më e lëmuar (exfoliation e qelizave të vdekura të lëkurës).

Dietë për celulit

Ka shumë dieta të ndryshme që mund të ndihmojnë në pakësimin e celulitit. Megjithatë, është e rëndësishme të ndiqni një dietë që është e përshtatshme për ju dhe që do ta keni të lehtë ta mbani. Faktori më i rëndësishëm që duhet t’i kushtojmë vëmendje kur zgjedhim një dietë është të marrim kalori. Defiçiti kalonik do t’ju ndihmojë të bini në peshë dhe të zvogëloni dukshmërinë e celulitit. Duhet të shqyrtosh edhe llojin e dietës që zgjedh. Ka dieta që rekomandojnë ngrënien e ushqimeve nga një kategori e caktuar, por ka edhe nga ato në të cilat menuja është patjetër më e ndryshme. Gjatë dietës, ajo që pimë është gjithashtu e rëndësishme. Mos harro se alkooli dhe stimulantë të tjerë mund të na çhidratojnë, gjë që do të ndikojë për keq në pasojat e përftuara. Këshillohet të konsumohet një sasi e madhe uji, si dhe çajra natyralë – në mënyrë të preferueshme gjelbër. Ato janë diuretike dhe gjithashtu pastrojnë trupin nga toksinat.

Ushtrime për celulitin

Të jesh fizikisht aktiv luan një rol jetësor në ruajtjen e shëndetit të mirë. Ushtrimet janë gjithashtu vendimtare për mbajtjen e një trupi të shëndetshëm dhe parandalimin e formimit të peeling portokallit. Cilësia e lëkurës përmirësohet me ushtrime, duke rezultuar në oksigjenim më të mirë, vendosmëri, forcë të muskujve dhe nivele më të ulëta të yndyrës së trupit, gjë që lehtëson funksionimin optimal. Megjithatë, për ta arritur këtë, duhet të marrësh pak kohë dhe të bësh fizkulturë rregullisht. Ushtrimi tre herë në javë për 40 minuta është minimumi. Gjithashtu rekomandohet stërvitja e forcës, e cila ndikon në mënyrë të përsosur në djegien e yndyrës dhe në të njëjtën kohë zhvillon muskujt (vrapim, not, çiklizëm, kanotazh, aerobik). Aerobica është gjithashtu e vlefshme për djegien e dhjamit dhe ndërtimin e muskujve, të cilat nga ana e tyre formojnë dhe firma të lëkurës.