Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Ilaçe efektive kundër akneve – cilin të zgjidhni? Çfarë duhet të përmbajë?

Ilaçe efektive kundër akneve – cilin të zgjidhni? Çfarë duhet të përmbajë?

Aknet jo vetëm që ndikojnë negativisht në jetën shoqërore, në pamjen e jashtme, por edhe në shëndetin mendor. Shpesh mund të shkaktojë një rënie të vetëvlerësimit, kështu që ia vlen të dimë se çfarë ilaçesh dhe shtesash ushqimore mund të na ndihmojnë të përballojmë këtë problem.

Ilaç i efektshëm për aknet

Një ilaç i fuqishëm për aknet me recetë – cilin të zgjedhësh?

Ilaçet më të zakonshme të akneve përfshijnë antibiotikët dhe retinoidet. Antibiotikët janë trajtimi më i zakonshëm për aknet e moderuara deri të rënda tek adoleshentët dhe të rriturit. Ato punojnë duke luftuar bakteret që shkaktojnë infeksione në poret e lëkurës. Këto ilaçe mund të merren gojarisht ose të aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë.

Ilaç për aknet e tepërta

Ilaçet e tepërta për akne janë në dispozicion në forma të ndryshme, duke përfshirë kremra, lotione dhe xhel. Ato aplikohen direkt në lëkurë. Substanca aktive në këto droga është zakonisht peroksid benzoyl ose acid salicylic.

Peroksidi i benzoilit është një përbërës në shumë produkte që luftojnë aknet. Funksionon duke vrarë bakteret dhe duke pakësuar inflamacionin. Ajo është në dispozicion në pika të ndryshme të forta, por është më mirë të fillohet me një nga përqindjet më të ulëta (2.5%) për të shmangur irritimin derisa lëkura të përshtatet me trajtimin.

Acidi salicilik është një përbërës tjetër që përgatitjet e akneve përmbajnë. Ajo largon qelizat e vdekura të lëkurës dhe ndihmon për të qetësuar kokët e zeza, kështu që ato mund të hiqen më lehtë duke i larë ato vetëm me ujë. Meqë acidi salicilik nuk është aq i fuqishëm sa peroksidi i benzoilit, mund të jetë më i përshtatshëm për lëkurën e ndjeshme.

Në dispozicionin tonë janë edhe tableta për akne pa recetë, pra suplemente dietike. Ata fitojnë popullaritet të madh për shkak të faktit se ata mbështesin lëkurën tonë në shumë nivele. Ato sigurojnë një nivel të përshtatshëm hidratimi, parandalojnë plakjen e lëkurës, reduktojnë sekretimin e tepërt të sebumit nga gjëndrat sebaceoze, eliminojnë kokët e zeza dhe çdo papërsosmëri të krijuar në sipërfaqen e lëkurës. Shembuj të këtyre shtesave janë:

  • Derminax
  • Premium Collagen 5000
  • Collagen Select
Ilaç për aknet e tepërta

Ilaçe për aknet nga një dermatolog

Shumica e njerëzve me akne mund të marrin rezultate të shkëlqyera duke përdorur produkte të tepërta siç janë shtesat dietike. Megjithatë, nëse keni akne të vazhdueshme që nuk u përgjigjet këtyre produkteve, ose nëse vuani nga gjendje të tjera të lëkurës si rosacea ose eczema, simptomat e të cilave përkeqësohen me kalimin e kohës, mund të jetë koha për të parë një dermatolog.

Një dermatolog mund të japë një sërë ilaçesh për aknet, duke përfshirë: antibiotikët. Ato janë një element i rëndësishëm i trajtimit të akneve sepse vrasin bakteret në lëkurë që shkaktojnë puçrra, parandalojnë sëmundjet e lëkurës dhe janë anti-inflamuese dhe antibakteriale në natyrë. Antibiotiku më i zakonshëm që përdoret për të trajtuar aknet është tetracycline. Ajo mund të shkaktojë efekte anësore të tilla si nausea, të vjella dhe diarre, kështu që ajo duhet të përdoret vetëm me lejen e një mjeku.

[Irp]

Vaj më i mirë për akne – çfarë përbërëssh duhet të kërkoni?

Vajet e destinuara për kujdesin e lëkurës së akneve janë një element shumë i rëndësishëm kujdesi. Jo vetëm kozmetologët e dinë këtë, por edhe pacientët. Ajo nuk është e ndryshme në rastin e lëkurës së thatë, atopike ose couperose.

Teorikisht, ju mund të aplikojnë çdo vaj kremoze, por është më mirë të vënë bast në produktet e projektuara posaçërisht për kujdesin e lëkurës problematike të fytyrës. Produktet e këtij lloji kanë një spektër të gjerë veprimi, nga inhibimi i rimodelimit epidermal deri në frenimin e sekrecionit të sebumit. Gjëja më e rëndësishme është të parandalohet një reaksion alergjik i epidermës, kështu që është më mirë të hiqni dorë nga sensibilizimi i kozmetikës dhe t’i zëvendësoni ato me përgatitje të sigurta që përmbajnë përbërës të tillë si:

  • Retinol
  • Acidet AHA dhe BHA
  • Niacinamide
  • zink
  • ekstraktet e bimëve (p.sh. likosi ose calendula)
  • acid hialuronik

Kështu, për pyetjen se çfarë vajguri për aknet është më e mira, përgjigjja mund të jetë vetëm një: ju mund të blini vaj më të mirë për akne në farmaci. Ato rekomandohen nga dermatologët dhe përdoren çdo ditë në zyrat e mjekësisë estetike.

Vaj më i mirë për akne

Vaj me antibiotik për aknet pa recetë

Nëse nuk jeni të kënaqur me metodat e tanishme të luftimit të akneve, ia vlen të kontrolloni nëse vajguri antibiotik do të jetë alternativa e duhur për ju. Vajrat e bëra me substanca specifike mund të sjellin efektet e dëshiruara dhe ndihmojnë në luftën kundër problemit bazë, i cili është aknet. Para se t’i gjejmë këto mjete, ia vlen të kontrollojmë veprimin e tyre dhe informacione të hollësishme se çfarë janë në të vërtetë vajrat me antibiotikë.

Për një akn të lehtë deri në të moderuar, mund të përdoret një vaj antibiotik si eritromicina ose clindamicina, e cila ndihmon në zvogëlimin e sasisë së baktereve në lëkurë dhe pakësimin e inflamacionit. Megjithatë, përdorimi i vajoreve që përmbajnë squfur duhet shmangur, pasi ato mund të përkeqësojnë gjendjen e akneve. Pacientëve me forma më të rënda të akneve mund t’u rekomandohen retinoide topore.

[Irp]

Tableta për aknet për të rriturit

Pilulat e akneve janë një mënyrë e shkëlqyer për të hequr qafe puçrrat pa pasur nevojë për kimikate të ashpra dhe trajtime të shtrenjta. Ata janë gjithashtu jashtëzakonisht të shumanshëm, pasi ka shumë lloje të tyre në dispozicion për njerëzit me probleme dhe lloje të ndryshme të lëkurës. Disa pilula mund të heqin aknet e lehta në vetëm dy javë, dhe thyerje serioze në një periudhë pak më të gjatë, por bisedoni me një dermatolog para se t’i provoni ato, pasi përmbajtja e përbërësve aktivë është përfundimisht më e lartë se në rastin e ilaçeve të përdorura tek adoleshentët.