Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Humbja e peshës pas 40 – metoda efektive për humbje peshe

Humbja e peshës pas 40 – metoda efektive për humbje peshe

Të gjithë do të donin të humbnin kilogram të panevojshëm, veçanërisht nëse tashmë kanë kaluar dyzet. Nuk është e lehtë, por është e mundur. Thjesht duhet të dish si ta bësh. Disa njerëz mbi dyzet vjeç fillojnë të vënë re ndryshimet e para që lidhen me plakjen. Lëkura humbet shkëlqimin e saj, këmbët e korbave të para shfaqen dhe pesha nuk dëshiron të bjerë pavarësisht nga dieta dhe ushtrimet e duhura. Në artikullin tonë, sugjerojmë se çfarë të kërkojmë kur fillojmë të humbasim peshë pas moshës 40 – vjeçare.

Humbja e peshës pas 40

Humbje peshe pas 40 – si për të humbur peshë pas 40 vjeç?

Kur bëhet fjalë për djegien e dhjamit, të gjithë duan të dinë çelësin e fshehtë të suksesit. A është ky kufizim i karbohidrateve? Po ha më shumë proteina? Më shumë perime? Më pak sheqer? Edhe pse është vërtetuar se disa ushqime ju ndihmojnë të humbni kile, çelësi i vërtetë për të humbur peshë është të gjeni një mënyrë jetese që ju përshtatet.

Ndonjëherë është e lehtë të thuhet – një mënyrë jetese e shëndetshme, por shpesh kombinohet me shumë sakrifica. Aktivitetet tona në arritjen e qëllimit të një figure ideale mund të mbështeten nga suplemente efektive dietike si: BurnBooster ose Slimdropico. Mund të përdorim edhe smoothies ose çaj të hollë. Kjo është një metodë e këndshme dhe mund të sjellë shumë dobi. Kur bëhet fjalë për produkte që ia vlejnë t’i kushtoni vëmendje, sipas mendimit tonë: Hai Matcha dhe Slim Dream Shake.

Si të filloni të humbni peshë pas moshës 40 vjeçare?

Është e rëndësishme për të vendosur objektiva realiste humbje peshe. Nëse i vë vetes synime tepër të larta, shpejt mund të heqësh dorë kur rezultatet nuk janë të kënaqshme. Mos harroni se qëllimi juaj është të humbni peshë në një mënyrë të shëndetshme, që do të thotë të humbni rreth 1 deri në 2 kg në javë. Nëse futni stërvitje shumë intensive dhe dietë kufizuese, mund të dalë se përpjekja juaj do të jetë e kotë, sepse do të ketë një efekt yo-yo, domethënë kilogram që keni arritur të humbni, do të kthehet tek ju në një shkallë edhe më të madhe.

Kur përpiqeni të humbni peshë pas moshës 40 vjeç, mbani parasysh se ushtrimet e tepërta mund të sabotojnë procesin e humbjes së peshës. Trupi juaj ka nevojë për disa ditë pushim në mënyrë që të mund të riparohet dhe të forcohet në mënyrë që të djegë më shumë yndyrë në ditët që do të ushtroni.

Mos i humbisni vaktet: Përpiquni të mos i humbni vaktet, pasi kjo vetëm sa e ngadalëson metabolizmin tuaj, duke e bërë të vështirë humbjen e peshës. Në vend të kësaj, përpiquni të hani pesë ose gjashtë vakte të vogla çdo ditë! Kjo do të përshpejtojë metabolizmin tuaj dhe do t’ju ndihmojë të digjni kalori më shpejt.

Ja disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj, i cili është figura perfekte!

Si të filloni të humbni peshë pas moshës 40 vjeçare?

 1. Zvogëloni sasinë e kalorive të konsumuara.

  Përpiqu t'i kontrollosh racionet duke planifikuar që më përpara vaktet dhe vaktet, në vend që t'i hash sipas përmbajtjes së zemrës ose të hash diçka mes vakteve.

 2. Më shumë trafik

  Ju nuk keni për të ushtruar si një bodybuilder ose të drejtuar një maratonë çdo ditë, por ushtrimi i rregullt do të ju ndihmojë të humbni peshë dhe të mbajë peshën tuaj për një kohë të gjatë. Më e rëndësishme se gjatësia e distancave të mbuluara është rregullsia dhe kushtojini vëmendje të veçantë kësaj.

 3. Gjej një shok rrugës për në destinacion.

  Mund të jetë punë e vështirë të përpiqesh të biesh në peshë. Të kesh dikë që e di se çfarë po kalon mund të bëjë një ndryshim të madh. Mendoni të bashkoheni me një grup mbështetës ose të lidheni me njerëz në rrjetet sociale që po kalojnë të njëjtën gjë si ju – ata mund të jenë në gjendje t'ju ofrojnë këshilla dhe këshilla që do të funksionojnë me të vërtetë! Ndoshta dikush nga mjedisi yt i ngushtë donte të bashkohej me stërvitjet e tua? Kjo mund të jetë shumë e dobishme!

 4. Merrni sasinë e duhur të gjumit

  Mungesa e gjumit mund të ketë një ndikim negativ në metabolizmin dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm, prandaj sigurohuni që trupi juaj të jetë i çlodhur dhe në formë optimale!

Dietë efektive humbje peshe pas 40

Xhenxhefil për humbje peshe

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë pas moshës 40 vjeç, mënyra më e mirë është të kombinoni një dietë të ekuilibruar me ushtrimet fizike. Një dietë e shëndetshme dhe ushtrimet janë dy metodat e vetme që janë efektive për humbje peshe pas moshës 40 vjeç dhe nuk shkaktojnë asnjë efekt anësor.

Më poshtë janë disa hapa që mund të ndërmerrni për të humbur peshë në mënyrë efektive pas moshës 40 vjeçare:

Zhvillo planin tënd të ushqimit: Harroji dietat e zbehta dhe me ndihmën e një nutritivi ose mjeku, zhvillo planin tënd për vakte të shëndetshme. Përfshini sasinë e duhur të lëndëve ushqyese në dietën tuaj, në mënyrë që të qëndroni të energjizuar gjatë gjithë ditës.

Bëj fizkulturë rregullisht: Sigurohu që të bësh fizkulturë të paktën 30 minuta në ditë, pesë ditë në javë. Ju mund të zgjidhni lloje të ndryshme të ushtrimeve, të tilla si ecja, noti, vrapimi, joga ose aerobicja.

Mos e anashkaloni kurrë mëngjesin: Kur njerëzit përpiqen të bien në peshë pas moshës 40-vjeçare, shpesh ata shmangin ngrënien e mëngjesit, duke menduar se kjo do t’i ndihmojë të humbasin më shumë kalori. Megjithatë, kjo nuk është e vërtetë, sepse shmangia e vakteve çon në ushqim të lehtë, gjë që mund të çojë në një rritje në peshë, jo në humbjen e tij. Është gjithnjë më mirë të hash 5 vakte të vogla se 3 të mëdha gjatë ditës.

E hollë pas 40 – menu

Për të humbur peshë pas moshës 40 vjeç, duhet të ndiqni një dietë të ekuilibruar me më pak yndyrë dhe sheqer. Ushqimi duhet të përmbajë sasi të mjaftueshme proteinash dhe karbohidratesh. Është e nevojshme të hani më shumë perime të freskëta dhe fruta çdo ditë. Gjëja kryesore është se pjatat janë të ushqyeshme dhe mjaft të shëndetshme për të mbajtur një gjendje të mirë fizike gjatë stërvitjes.