Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Hidratimi i fytyrës – metoda të thjeshta dhe efektive

Hidratimi i fytyrës – metoda të thjeshta dhe efektive

Hidratimi i fytyrës është një nga metodat më të rëndësishme për parandalimin e procesit të plakjes së lëkurës. Kjo është një temë mjaft e gjerë, por edhe me njohuritë bazë ne mund t’i parandalojmë efektivisht këto procese. Shihni se si në disa hapa të thjeshtë mund të kujdeseni në mënyrë të efektshme për gjendjen e lëkurës suaj. Në këtë artikull do të mësosh edhe çfarë të përdorësh dhe çfarë të shmangësh, me qëllim që të kesh rezultate sa më të mira.

Hidratimi i lëkurës së fytyrës

Pse është e rëndësishme hidratimi i fytyrës?

Hidratimi i duhur është baza e kujdesit dhe është një pjesë e rëndësishme e procesit që ndihmon në ruajtjen e funksionimit të duhur të qelizave. Në rastin e lëkurës, kjo ndihmon për të zvogëluar pamjen e vijave dhe rrudhave të hollë dhe për ta bërë lëkurën më të butë dhe më të lëmuar. Hidratimi mbron gjithashtu lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga disa faktorë mjedisorë. Gjithashtu mund të ndihmojë në heqjen e lëkurës së thatë dhe të vdekur nëse përdorni një preparat kozmetik me një substancë eksfoliuese.

Shumica e njerëzve duhet të hidratojnë fytyrën e tyre të paktën një herë në ditë, dhe nëse përdorin ndonjë agjent pastrues ose eksfoliues si pjesë të rutinës së tyre të kujdesit të lëkurës – dy herë në ditë – një herë në mëngjes dhe një herë në mbrëmje para gjumit. Nëse jetoni në klimë shumë të thatë ose të ftohtë ose keni lëkurë të thatë, mund ta hidratoni lëkurën më shpesh. Nëse përdorni produkte të tjera, si për shembull një serum me vitaminë C ose një trajtim me retinol (vitaminë A), ato kanë tendencën të thajnë lëkurën tuaj, kështu që ka të ngjarë të keni nevojë të përdorni më shpesh një hidratues kur përdorni këto produkte.

Në mungesë të hidratimit të qelizave të lëkurës, gjendja e gjëndrave sebaceoze mund të ndikojë negativisht në cilësinë e lëkurës. Sekretimi i tepërt i yndyrnave dhe lubrifikantëve kontribuon në prerjen e poreve, gjë që shpesh çon në formimin e puçrrave. Kjo përfundimisht mund të çojë në sëmundje të ndryshme dermatologjike të tilla si acne dhe dermatitis.

Çfarë e hidraton më mirë lëkurën e fytyrës? Çfarë kremi të zgjedhësh?

Kur kërkon një hidratues, së pari duhet të mendosh për llojin e lëkurës. A është lëkura juaj e vajtshme, e thatë, e ndjeshme apo kombinim? Ka produkte kozmetike të ndryshme për secilin prej këtyre llojeve të lëkurës! Ja si të zgjidhni atë të duhurin:

  • Lëkura e vajosur (sebum i tepërt): kërkoni për një krem që nuk përmban vaj, nuk është komedogjenike (nuk bllokon poret) dhe është me bazë uji.
  • Lëkura e thatë : opsioni më i mirë është një krem hidratues që përmban qeramida dhe acid hialuronik. Këta përbërës e ndihmojnë lëkurën të ruajë lagështinë. Gjithashtu ia vlen të kërkosh produkte që përmbajnë përbërës të tillë si gjalpë shea dhe glicerinë.
  • Lëkura e ndjeshme: Nëse keni lëkurë të ndjeshme, kërkoni një produkt pa erë. Ato shpesh përmbajnë ushqim kollioidal me amë, kollan, si edhe xhelatinë nafte ose vaj mineral.
  • Lëkura e kombinuar: me siguri do të keni nevojë për diçka mes tyre! Për këtë lloj lëkure, në fillim kërkoni produkte që përmbajnë acid hialuronik dhe glikorinë. Vëreni se si reagon lëkura juaj dhe bëni ndryshime në kozmetikë nëse është e nevojshme.

Maska shtëpie për të hidratuar lëkurën e fytyrës

Hidratimi i lëkurës së ilaçeve për fytyrën

Nëse doni të bëni vetë maskën tuaj hidratuese në shtëpi, ja disa përbërës popullorë për t’u provuar.

Banane: Shtypni bananen në një pastë, pastaj aplikojeni në fytyrë për 10-15 minuta. Bananet përmbajnë vitamina A dhe E, të cilat ndihmojnë në zbutjen e lëkurës dhe pakësimin e rrudhave.

Avokado: Shtypni avokadon me një dyzetë derisa të jetë e lëmuar, pastaj aplikojeni pastën në fytyrë për 15-30 minuta. Avokado përmban vajra që ndihmojnë në ushqyerje dhe hidratim të lëkurës.

Mjalti: Aplikojeni mjaltin direkt në fytyrë, lëreni për 15-20 minuta, pastaj rinoni me ujë të ngrohtë. Mjalti është një agjent natyral antibakterial, prandaj është i mrekullueshëm për kujdesin e lëkurës së aknes. Gjithashtu ndihmon për të hapur poret, kështu që është perfekte nëse doni të pastroni thellë lëkurën tuaj.

Tërshëra: Përziejeni tërshërën me ujë të ngrohtë dhe lëreni të ftohet derisa të përftohet konsistenca e pastës. Aplikojeni maskën në lëkurë dhe lëreni për 20 minuta, pastaj rinoni me ujë të ngrohtë. Rruaza do të ndihmojë në ekzfoliimin e qelizave të vdekura të lëkurës, ndërsa e hidraton atë.

Dieta e duhur në hidratimin e lëkurës së fytyrës

1. Ha më shumë peshk të yndyrshëm. Peshqit e yndyrshëm si salmoni, sardelet dhe tuna janë të pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të hidratuar. Përfshini suplemente omega-3 në dietën tuaj për efekte shtesë.

2. Pirja e ujit pi shumë ujë çdo ditë (rreth 2,5 litra). Uji i mban qelizat e lëkurës të hidratuara dhe elastike, kështu që mund ta mbajnë lagështinë më me efektshmëri. Niveli i duhur i hidratimit të lëkurës së fytyrës dhe trupit jo vetëm që do të përmirësojë pamjen, por do të forcojë edhe barrierën mbrojtëse të lëkurës.

3. Konsumojini ushqime të pasura me vitaminë E, të tilla si arrat, mikrobet e grurit dhe vajrat bimore, pasi ato ndihmojnë në forcimin e aftësisë së lëkurës për të mbajtur lagështinë.

4. Hani më shumë fruta dhe perime me përmbajtje të lartë uji, si pjepri, kastraveci, latumi, portokallet dhe selinoja, për të mbështetur qelizat e lëkurës nga brenda.

5. Rritni sasinë e fibrave që konsumoni çdo ditë për të përmirësuar qarkullimin e përgjithshëm, në mënyrë që lëndët ushqyese të arrijnë më mirë në qelizat tuaja të lëkurës.

6. Përdorni suplemente dietike të pasura me përbërës natyralë aktivë. Ato do të ndihmojnë në furnizimin me lëndë ushqyese thelbësore. Shtesat që ia vlen t’u kushtosh vëmendje janë:

  • Premium Collagen 5000
  • Re:nev Skin
  • Royal Skin 500

Detyra e tyre nuk është vetëm të hidratojnë intensivisht, por edhe të eliminojnë të gjitha problemet si aknet, rrudhat dhe papërsosmëritë e tjera.