Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkura e thatë e fytyrës – kujdes, hidratues dhe shkaqet e problemit

Lëkura e thatë e fytyrës – kujdes, hidratues dhe shkaqet e problemit

Lëkura e thatë e fytyrës është një nga problemet më të zakonshme të lëkurës. Mund të ketë shumë shkaqe, që nga larja e tepërt e deri te ushqimi i papërshtatshëm. Zakonisht, ky nuk është një problem serioz, por shpesh mund të bëhet një bezdi e vërtetë që ndërhyn në aktivitetet dhe marrëdhëniet e përditshme. Nëse hasni parehati në fytyrë dhe vini re se lëkura juaj humbet elasticitetin, duket e mpirë dhe petë, patjetër duhet të merrni masa që ajo të mos thahet.

Lëkurë e thatë e fytyrës

Shkaqet e lëkurës së thatë në fytyrë

1. Mosha

Me moshën, lëkura jonë humbet disa nga aftësitë e saj për të prodhuar vajra natyrore që e mbajnë të hidratuar. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që janë mbi 50 vjeç e lart. Me moshën, lëkura jonë humbet elasticitetin dhe bëhet më e hollë, duke e bërë atë më të ndjeshme ndaj dehidratimit dhe irritimit.

2. Gjenetika

Disa njerëz lindin me lëkurë natyrale më të thatë se të tjerët. Në këtë rast, është e vështirë ta zhdukim plotësisht këtë problem, por mund ta kontrollojmë me efektshmëri.

3. Zakone të këqija për kujdesin e lëkurës

Për shumë njerëz, një nga shkaqet kryesore të lëkurës së thatë të fytyrës janë zakonet e papërshtatshme të kujdesit – veçanërisht nëse ato përfshijnë përdorimin e shpeshtë të ujit të nxehtë ose sapunëve të fortë për të larë fytyrën ose trupin. Këto produkte mund të heqin vajrat natyrore nga lëkura pa i zëvendësuar ato me asgjë tjetër, gjë që mund të ndihmojë në rivendosjen e nivelit të lagështisë së shtresave të sipërme të epidermës (shtresa më e jashtme e lëkurës).

4. Lagështi e ulët

Lagështia e ulët: Lagështia e ulët e brendshme kontribuon në lëkurën e thatë, sepse bën që uji të avullojë nga sipërfaqja e trupit më shpejt se zakonisht.

Si të kujdesesh për lëkurën e thatë të fytyrës?

Është e rëndësishme të dini se si të kujdeseni për lëkurën e thatë të fytyrës. Tharja e lëkurës kërkon vëmendje të veçantë kur bëhet fjalë për hidratimin dhe përdorimin e kremeve hidratuese, veçanërisht gjatë muajve të dimrit kur ajri është më i thatë.

Ja disa këshilla për t’ju ndihmuar të kujdeseni për lëkurën e thatë të fytyrës:

Përdorni pastrues të butë që nuk heqin vajrat mbrojtës nga fytyra. Mos përdorni lecka larjeje, pasi mund ta acarojnë më tej lëkurën dhe ta bëjnë më të thatë se ç’është në të vërtetë.

Mos përdorni astringentë me bazë alkoolin në fytyrë, pasi edhe ato thajnë lëkurën, duke hequr vajrat natyrore nga sipërfaqja e saj. Gjithashtu, shmangni sapunët e barit, pasi janë më të ashpër me lëkurën sesa sapunët ose xhelet e lëngshme.

Nëse keni akne ose flokë të vajosur, përdorni një hidratues pa vaj pasi të keni larë fytyrën me një pastrues të butë ose sapun për të zvogëluar rrezikun e puçrrave në fytyrë ose në kokë.

Shmangni dushet e nxehta dhe banjat, në vend të kësaj, vendosni për ujë të vakët. Banjat e nxehta dhe dushi e privojnë trupin tonë nga lagështia, gjë që mund të çojë në probleme të lëkurës së thatë nëse ndodh shumë shpesh.

Nëse tharja e lëkurës së fytyrës shkaktohet nga dehidratimi, duhet të pini më shumë ujë gjatë ditës. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, pirja e më shumë ujit mund të shkaktojë thyerje, kështu që mund t’ju duhet të kufizoni sasinë e vajrave në dietën tuaj dhe/ose të ndryshoni hidratuesin tuaj në atë që nuk përmban vajra.

Si ta hidratojmë lëkurën e thatë të fytyrës?

Lëkurë e thatë - hidratuese

Hidratimi i lëkurës së thatë të fytyrës është një hap i rëndësishëm në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës. Një hidratues mund të përmirësojë pamjen dhe mirëqenien e lëkurës së thatë, sepse siguron një pengesë mbrojtëse kundër faktorëve mjedisorë që mund të dëmtojnë sipërfaqen e lëkurës, të tilla si era dhe dielli, të cilat mund të çojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës.

Nëse keni lëkurë të thatë të fytyrës ose keni shqetësime për strukturën e saj, është e rëndësishme të zgjidhni hidratuesin e duhur për llojin tuaj specifik të lëkurës. Ka shumë lloje të ndryshme të hidratuesit në dispozicion sot – disa produkte janë projektuar posaçërisht për lëkurë të vajshme ose kombinim, dhe të tjera për lëkurë normale ose të ndjeshme. Kur zgjidhni hidratuesin e duhur për lëkurën e thatë të fytyrës, ju duhet të zgjidhni një që përmban përbërës të tillë si glycerin (që tërheq molekulat e ujit) dhe urea (e cila tërheq lagështinë nëpërmjet osmozës). Këta përbërës natyrorë punojnë së bashku për të ripërtërirë lagështinë e humbur në shtresat më të jashtme të epidermës, duke e bërë lëkurën të duket përsëri e lëmuar dhe e shëndetshme.

Imitim i duhur i lëkurës së fytyrës së thatë

Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dielli dhe parandalojnë dëmtimin e qelizave të fytyrës. Gjithashtu, nxitin shërimin e plagëve dhe pakësojnë inflamacionin. Ato eliminojnë në mënyrë efektive rrudhat, si dhe kujdesen për tensionin e duhur të lëkurës.

Vitamina A është një lëndë ushqyese thelbësore për lëkurën dhe shikimin e shëndetshëm. Ndihmon në mbajtjen e prodhimit të kolazheve në trup dhe mbështet shkëmbimin e duhur të qelizave të lëkurës. Vitamina E është një tjetër lëndë ushqyese thelbësore për lëkurën e shëndetshme, sepse parandalon dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira të specieve reaktive të oksigjenit (ROS). Dëmtimet e shkaktuara nga llojet reaktive të oksigjenit mund të shkaktojnë rrudha, njolla të moshës dhe shenja të tjera të plakjes së lëkurës së fytyrës. Seleniumi është një mineral me veti antioksiduese që mbron qelizat nga stresi oksidativ i shkaktuar nga faktorë të tillë si rrezatimi UV ose tymi i cigareve.

Lëndët ushqyese të mësipërme gjenden më shpesh në shtesat ushqimore, detyra e të cilave është të përmirësojnë gjendjen e lëkurës sonë. Sugjerojmë që të familjarizohesh me shtesa të tilla, si:

 • Premium Collagen 5000
 • Re:nev Skin
 • Royal Skin 500
 • Nonacne
 • Éternelle
 • Derminax

Lëkura e thatë e fytyrës – çfarë diete?

Për lëkurën e thatë të fytyrës, rekomandohet të konsumohen më shumë acide yndyrore të ngopura – omega-3 dhe omega-6. Prandaj, vaji i peshkut që përmban acide omega-3 ose vaj primrose në mbrëmje që përmban omega-6 duhet të përfshihet në dietë. Yndyrna të tilla janë të përmbajtura në:

 • salmon dhe peshq të tjerë të yndyrshëm, ngjalës, skumbrit, harengës
 • vaji i farërave të përdhunuara, vaji i farës së linit, vaji i lulediellit (dhe farat)
 • fara liri
 • arra
 • avokado
 • Vezë
 • vaj ulliri