Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Lëkura e krisur e fytyrës – opsione efektive të kujdesit

Lëkura e krisur e fytyrës – opsione efektive të kujdesit

Lëkura e lëkurës së fytyrës mund të shkaktohet nga ndryshimet ekstreme të motit, stresi dhe ndonjëherë sëmundjet. Ekspozimi i zgjatur në diell mund të shkaktojë edhe lëkurë të thatë. Cilido qoftë shkaku, ai kërkon kujdes të veçantë që të rivendosë kompleksitetin e tij të lëmuar e të kadifenjtë. Në këtë artikull do të mësosh se si mund ta arrish me lehtësi këtë synim.

Lëkurë e përvëtshme e fytyrës

Lëkura e skalpit në fytyrë – pse e qëron epidermën tonë? Shkaqet

Lëkura e zvetë në fytyrë është një gjendje e zakonshme që mund të prekë si burrat, ashtu edhe gratë e të gjitha moshave. Zakonisht shkaktohet nga lëkura e thatë, por ka edhe shkaqe të tjera.

Pse e heq epidermën?

Epidermi përbëhet nga disa shtresa qelizash të sheshta që mbulojnë sipërfaqen e trupit tonë. Shtresa e sipërme (stratum corneum) është vazhdimisht exfoliating dhe zëvendësohet nga qeliza të reja. Si rezultat i këtij procesi, formohen flake të vdekura të lëkurës, të cilat mund të shihen në fytyrë kur e fërkojmë me dorë ose i krehim flokët.

Shkalla në të cilën kjo peeling ndodh ndryshon nga personi në person dhe varet nga faktorë të tillë si mosha, gjinia dhe kushtet gjenetike. Gratë kanë tendencë të kenë më shumë gjëndra dhjamore në lëkurën e tyre sesa burrat, gjë që i ndihmon ata të mbajnë një pamje më të re se homologët e tyre meshkuj. Burrat në përgjithësi prodhojnë më shumë testosterone se gratë, e cila stimulon rritjen e folikulave të flokëve dhe gjëndrave sebaceous në shtresën më të jashtme të lëkurës, por gjithashtu shkakton një shkëmbim më të shpejtë të qelizave të lëkurës.

Si të lubrifikosh lëkurën e tharë të fytyrës? Çfarë kremi të zgjedhësh?

Në treg ka shumë kremra që mund të përdoren për t’u kujdesur për lëkurën e thatë. Është e rëndësishme të zgjidhni kremin e duhur për llojin tuaj të lëkurës. Kremi më i mirë do të përmbajë përbërës të tillë si gjalpë shea, vaj ulliri, vaj bajameje dhe dyll bletësh. Këta përbërës janë të pasur me vitamina A dhe E, të cilat përdoren për të trajtuar lëkurën e thatë ekstreme.

Një krem i mirë është edhe ai që nuk përmban asnjë additiv ose kimikate të tilla si parabens dhe alkool. Gjithashtu, për të hequr qafe njollat e thata, mund të bësh edhe lotin me vitaminëN E.

Për ta hidratuar thellë lëkurën, mund të aplikosh një serum që përmban acid hialuronik, i cili ndihmon në mbajtjen e lagështisë në qelizat e lëkurës.

Kur zgjedhim, rekomandojmë edhe t’u kushtojmë vëmendje shtesave të tilla, si:

  • Premium Collagen 5000
  • Re:nev Skin
  • Royal Skin 500
  • Nonacne
  • Éternelle
  • Derminax

Si të heqësh qafe lëkurën e zvetë në fytyrë? Mënyra të bëra vetë

Lëkurë e përgjakur e ilaçeve për fytyrën

Ngjitës i brumit

Tërshëra konsiderohet si një nga ilaçet më të mira natyrore për kujdesin e lëkurës së thatë dhe të flaktë. Mielli i tërshërës përmban veti anti-inflamuese që mund të qetësojnë lëkurën e irrituar. Tërshëra ndihmon për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe dhjamin e tepërt nga fytyra. Përveç kësaj, ajo hidraton lëkurën dhe e bën atë të butë dhe të lëmuar.

Zemër.

Mjalti është një hidratues natyral që mund të ndihmojë në shërimin e lëkurës së thatë dhe të flaktë të fytyrës. Ajo përmban antioksidues me veti anti-inflamuese që mund të ndikojnë në mënyrë të favorshme në gjendjen e lëkurës së thatë, të tilla si eczema dhe dermatitis.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit ka shumë dobi të bukura kur aplikohet në mënyrë topike në fytyrë, duke përfshirë edhe bërjen e lëkurës më pak të këputur. Përmban acide yndyrore që veprojnë si emollientë, që do të thotë se hidratojnë shtresën e jashtme të lëkurës.

Vaj kokosi

Vaji i kokosit është një ilaç popullor për shumë sëmundje, që nga alergjitë, nëpërmjet artritit, deri te sëmundjet e thata të lëkurës si psoriasis.

Peeling për lëkurë të fytyrës skalare

Peeling është një procedurë kozmetike në të cilën përdoret një zgjidhje kimike për të hequr shtresat e sipërme të lëkurës. Kjo është për të zbuluar lëkurë të re dhe të freskët. Përdoret për trajtimin e vragave të akneve, rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes së lëkurës. Ato mund të përdoren edhe në pjesë të tjera të trupit, jo të lidhura me kujdesin e fytyrës. Mund të kryhet në zyrën e mjekut ose në klinikë, ose mund të jetë një trajtim në shtëpi duke përdorur produkte të tepërta.

Si funksionon?

Zgjidhja e peeling bën që qelizat e vdekura të lëkurës të shkëputen nga sipërfaqja e saj. Kjo shkakton një reagim që rezulton në qeliza të reja e të shëndetshme të lëkurës që rriten për të zënë vendin e tyre. Thuhet se ky proces ripërtërin dhe e lehtëson tonin e lëkurës, ndërkohë që zvogëlon vijat dhe rrudhat e bukura.

Me këtë lloj trajtimi, duhet të jeni shumë të kujdesshëm dhe të vëzhgoni se si sillet lëkura jonë. Mos harro se është shumë delikate dhe mund të acarohet lehtë.

Lëkura e fytyrës e përvëluar – a keni nevojë të takoni një mjek?

Nëse kujdesi i duhur për lëkurën nuk ka sjellë përmirësim, ndoshta duhet të shkosh te mjeku. Gjendja e peeling të tepruar dhe tharje e lëkurës mund të thellohet dhe do të jetë më e vështirë për të hequr efektet e saj, kështu që ky problem nuk duhet nënvlerësuar.

Tek cili doktor të shkojmë?

Një dermatolog është një mjek i specializuar në diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, flokëve, thonjve dhe membranave mukoze. Ajo mund të ndihmojë për të përcaktuar nëse lëkura e fytyrës është e përzjerë nga një gjendje që ka nevojë për trajtim.