Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Infeksion mykotik në trup – Si ta kryeni këtë proces dhe çfarë duhet të dini?

Infeksion mykotik në trup – Si ta kryeni këtë proces dhe çfarë duhet të dini?

Kërpudhat dhe majaja janë pjesë e pandashme e jetës sonë. Prania e tyre në trup nuk është gjithmonë e dëmshme. Në fakt, këto mikroorganizma luajnë një rol jetësor në funksionimin e duhur të organeve dhe sistemeve tona. Megjithatë, ata që vuajnë nga hipertrofia e kërpudhave ose e majasë, duhet të bëjnë disa rregullime në dietën dhe mënyrën e jetesës. Shihni si t’i përballoni kërpudhat e tepërta në trup dhe çfarë duhet të kërkoni gjatë këtij procesi.

Heqja e kërpudhave të trupit

[Ez-toc]

Heqja fungale e trupit – çfarë është ajo dhe çfarë përbëhet prej saj?

Procesi i heqjes së kërpudhave konsiston në heqjen e substancave toksike nga trupi i njeriut. Qëllimi kryesor i kësaj procedure është parandalimi i sëmundjeve të lidhura me akumulimin e toksinave në organe të ndryshme. Burimi kryesor i substancave të dëmshme në trupin tonë janë faktorët e jashtëm: ushqimi, uji, ajri e madje edhe stresi. Këta faktorë kontribuojnë në grumbullimin e toksinave në trupin tonë, gjë që çon në zhvillimin e sëmundjeve kronike (diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, kanceri). Metoda më popullore e detoksifikimit të trupit është terapia e detoksifikimit. Qëllimi i saj është të heqë toksinat e grumbulluara nga trupi i njeriut nëpërmjet reaksioneve kimike ose proceseve fizike. Kjo mund të bëhet në disa mënyra:

 • Duke pirë lëngje perimesh
 • Duke pirë çajra bimore
 • Marrja e laksativëve
 • Marrja e suplementeve dietike me mikroelemente
 • Marrja e probiotikëve

Në procesin e heqjes së kërpudhave dhe pastrimin e përgjithshëm të trupit, suplementet dietike që jo vetëm mbështesin heqjen e toksinave, por në të njëjtën kohë ofrojnë lëndët ushqyese të nevojshme mund të jenë shumë efektive. Ia vlen të njiheni me produkte të tilla si: Candidie Forte, Probiosin Plus, Fibre Select, Detoxyn, Spirulin Plus.

Si ta dish se trupi është i mykur? Simptomat

Gjëja e parë që duhet t’u kushtojmë vëmendje është se shumë nga simptomat e infeksioneve fungale në trup janë identike me ato të infeksioneve bakteriale ose virale. Për shembull, si candida, ashtu edhe klamidia mund të shkaktojnë inflamacion dhe një ndjesi djegieje në zonën gjenitale.

Atëherë, si mund ta dish nëse simptomat e tua shkaktohen nga një infeksion fungal? Mënyra më e mirë për ta thënë këtë është nëpërmjet hulumtimit. Mjeku juaj mund të ekzaminojë mostrat e gjakut ose të urinës për të parë nëse përmbajnë antitrupa që luftojnë infeksionet fungale.

Mënyra e dytë është të ekzaminojmë me një swab nga lëkura. Nëse mjeku gjen një kërpudhë majaje në lëkurë, ka të ngjarë që të jetë shkaku i simptomave.

Simptomat e infeksionit fungal mund të ndryshojnë në varësi të llojit të kërpudhave që po shkakton problemin dhe ku ndodhet në trup.

Simptomat më të zakonshme të një infeksioni fungal janë:

 • Ndjenja e kruarjes dhe djegies në zonën e prekur.
 • Të kuqe, ënjtje ose skuqje në zonën e prekur.
 • Dhimbje ose dhimbje në zonën e prekur.
 • Njolla të bardha ose luspa në lëkurë që mund të duken si pendruff.
 • Shkarkimi nga fshesa, puçrra.

Si të heqësh dorë shpejt nga kandidatura nga trupi? Trajtim me barishte

Trajtim me barishte

Ka shumë barëra që mund të ndihmojnë për të hequr qafe candidiasis (candida fungi) nga trupi. Barërat më të efektshme për t’u përdorur janë hudhra, lecka dhe vaji i oreganos.

Hudhra njihet si një nga ilaçet më të mira bimore për candidiazën. Hudhra ndihmon në rritjen e sistemit imunitar dhe ndihmon në luftën kundër përmbysjes së candidës. Ajo është gjithashtu një ilaç i shkëlqyer natyror për gratë që vuajnë nga infeksionet e majasë.

Gjithashtu, lecka ka veti antifungale dhe mund të përdoret për të trajtuar lloje të ndryshme të infeksioneve fungale. Kloves mund të përdoret në formën e çajit ose si një asinim në shumë enët.

Vaji i oreganos ka veti antifungale dhe mund të përdoret në mënyrë topike kundër kërpudhave të thonjve, këmbës së atletit dhe infeksioneve të tjera fungale të lëkurës.

Krimbi i sistemit tretës – çfarë duhet eliminuar nga dieta?

Një dietë e shëndetshme është një pjesë thelbësore e udhëheqjes së një mënyre jetese të shëndetshme. Një dietë e varfër mund të kontribuojë në zhvillimin e mykozës gastrointestinale, e cila mund të rezultojë në probleme serioze shëndetësore. Prandaj ia vlen të dorëzohen produkte të tilla si:

 • sheqerna të thjeshta – jo vetëm në ëmbëlsira, por edhe në fruta, pije, etj.
 • stimulant – kjo aplikohet kryesisht për alkoolin
 • ushqime të përpunuara
 • kafeinë (pije të gazuara, kafe, çokollatë)
 • majaja dhe çdo produkt që përmban
 • djathëra blu
 • proteina kafshësh