Skip to content
Faqja kryesore » Potency » Dietë për potencë: cilat produkte duhet të hani dhe cilat të shmangni?

Dietë për potencë: cilat produkte duhet të hani dhe cilat të shmangni?

Potenca është aftësia për të arritur dhe për të mbajtur një ereksion. Kjo është një pjesë e rëndësishme e shëndetit seksual të një burri. Mjerisht, shumë faktorë mund të ndikojnë negativisht në forcën e trupit dhe një prej tyre është dieta.

Dietë për të qenë të shëndetshëm

[Ez-toc]

Çfarë ushqimi është i dobishëm për t’u bërë i dobishëm

Nëse doni të përmirësoni aftësitë tuaja, ia vlen t’i kushtoni vëmendje asaj që hani. Ja disa ushqime që duhet t’i hani më shpesh:

 1. Produktet që përmbajnë vitaminë E: Vitamina E është një antioksidues i fuqishëm që ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimet. Një nga burimet më të mira të vitaminës E është vaji i ullirit, arrat, farat e lulediellit dhe avokado. Vitamina E ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, e cila është thelbësore për një ereksion të duhur.
 2. Produktet që përmbajnë vitaminë B3: Vitamina B3, e njohur edhe si niacin, është e rëndësishme për shëndetin seksual. Vitamina B3 ndihmon në rritjen e rrjedhjes së gjakut në organet gjenitale, e cila është vendimtare për një ereksion. Produktet e pasura me vitaminë B3 janë mishi, peshku, arrat dhe fasulet.
 3. Produktet që përmbajnë hekur: Hekuri është i rëndësishëm për prodhimin e hemoglobinës, e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në inde. Pa hekur të mjaftueshëm, indet e trupit mund të jenë hipoksike, të cilat mund të çojnë në probleme të fuqishme. Ushqimet e pasura me hekur janë mishi i kuq, fasulet, arrat dhe perimet gjetherënëse.
 4. Produktet që përmbajnë magnez: Magnezi është i rëndësishëm për funksionimin e duhur të muskujve, duke përfshirë edhe ata që janë përgjegjës për ereksionin. Produktet e pasura me magnez janë perimet jeshile, arrat, prodhimet e drithërave të plota dhe çokollata e errët.
 5. Produktet që përmbajnë zink: Zinku është i rëndësishëm për prodhimin e testosteronit, hormoni përgjegjës për libidon dhe potencën. Ushqimet e pasura me zink janë oysters, mish, arra dhe fasule.
Ushqim për forcë

Shembuj të menusë së fuqisë

 1. Mëngjesi: Vezë të fërguara me qepë dhe speca, bukë të thekur të plotë, avokado, një gotë lëng domateje
 2. Dreka: Gjoks pule i pjekur me perime të tilla si brokoli dhe zucchini, hikrra, arugula dhe sallatë domatesh me vaj ulliri dhe uthull balsamike
 3. Darka: Sallatë me tuna, arugula dhe domate, me vinaigrette me vaj ulliri, arra dhe qepë, 2 feta bukë gruri të plotë
 4. Snack: Arra dhe kajsi të thata

Mos harro se është e rëndësishme t’i sigurosh trupit sasinë e duhur të lëndëve ushqyese, si vitaminat dhe mineralet, për të përmirësuar forcën. Sigurohuni që dieta juaj të jetë e ekuilibruar dhe përmban sasinë e duhur të proteinave, karbohidrateve dhe yndyrnave. Gjithashtu, mos harro të bësh fizkulturë rregullisht dhe të shmangësh stimulantë të tillë si pirja e duhanit dhe konsumimi i tepërt i alkoolit për të përmirësuar aftësinë tënde.

Çfarë produktesh të shmangësh?

 1. Ushqimi i shpejtë: Ushqimi i shpejtë përmban shumë yndyrna trans dhe kripë, të cilat mund të çojnë në mosfunksionim erektile.
 2. Ëmbëlsirat: Konsumimi i tepërt i sheqerit dhe ëmbëlsirave mund të çojë në dhjamosje dhe diabet, të cilat nga ana e tyre mund të çojnë në mosfunksionim erektile.
 3. Pijet alkoolike: Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të çojë në disregulation të organeve mashkullore.
 4. Produktet e drithërave: Shumë produkte drithërash, të tilla si buka e bardhë ose makaronat, përmbajnë nivele të larta sheqeri dhe mielli të bardhë, të cilat mund të çojnë në dhjamosje dhe diabet.
 5. Yndyrnat trans: Yndyrnat trans janë të këqija për shëndetin tuaj, prandaj është e rëndësishme të shmangni ushqimet që përmbajnë yndyrna trans.
 6. Kripa: Kripa e tepërt mund të çojë në tension të lartë.

A mund të mbështetet ushqimi i shëndetshëm me shtesa ushqimore?

Përgjigjja është po, por mbani parasysh se shtesat ushqimore nuk duhen konsideruar si zëvendësuese për një dietë të shëndetshme. Një dietë e shëndetshme është jashtëzakonisht e rëndësishme për të ruajtur fuqinë e mirë, dhe shtesat ushqimore mund të jenë vetëm një shtesë në dietë. Megjithatë, disa lëndë ushqyese si vitamina D, magnezi, zinku ose arginina mund të kenë një efekt pozitiv në fuqinë e tyre. Prandaj, nëse dëshiron ta mbështetësh forcën me anë të suplementit, duhet të konsultohesh me një mjek ose nutriktiv që të përshtatësh dosin dhe llojin e suplementeve sipas nevojave individuale të trupit.

Në dispozicionin tonë janë edhe pilulat e mundshme pa recetë. Ato i sigurojnë trupit lëndë ushqyese thelbësore dhe mbështesin seksualitetin mashkullor në shumë nivele: ato ndikojnë në shtytjen e seksit, rregullojnë nivelet e testosteronit, ndikojnë në madhësinë e penisit duke holluar enët e gjakut dhe përmirësojnë cilësinë e përgjithshme të jetës seksuale.

Gjithashtu, ia vlen të kujtohet për bimët që janë të forta. Gjithashtu, kanë veti të mrekullueshme që mund të forcojnë një ereksion.