Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Dietë kundër akneve – Çfarë duhet të hani dhe çfarë të shmangni? Menutë dhe këshilla

Dietë kundër akneve – Çfarë duhet të hani dhe çfarë të shmangni? Menutë dhe këshilla

Siç e dinë të gjithë, hormonet janë faktori bazë që përcakton funksionimin e duhur të çdo organizmi. Dieta moderne çon në një çekuilibër të përgjithshëm të ekuilibrit hormonal në trupin tonë, dhe ky është shkaku i formimit të akneve. Në këtë artikull do të mësoni se cila dietë për aknet është më e mira dhe çfarë duhet të kërkoni kur zgjidhni përbërësit.

Dietë për aknet

Ka disa ushqime që dihet se e përkeqësojnë aknet dhe madje shkaktojnë.

Çfarë është e ndaluar të hash me akne?

Produkte me indeks të lartë glycemic

Ushqimet e larta në glycemia (indeksi glycemic) rritin nivelet e insulinës, gjë që mund të çojë në rritjen e prodhimit të hormoneve të androgjenit mashkull në trup, të cilat mund të përkeqësojnë simptomat e akneve. Shembuj të ushqimeve me glicemi të lartë janë makaronat, buka e bardhë dhe snacks e ëmbël, biskotat.

Ushqime që përmbajnë yndyrna trans

Yndyrnat trans rrisin nivelin e kolesterolit të keq, i cili mund të çojë në bllokimin e enëve të gjakut.

Produkte bulmeti

Qumështi, djathi dhe produktet e tjera të bulmetit përmbajnë hormone të ngjashme me ato që gjenden në pilulat kontraceptive. Këto hormone mund të shkaktojnë akne te disa njerëz.

Sheqer

Sheqeri rrit nivelet e insulinës në trup, gjë që shkakton inflamacion dhe çon në formimin e puçrrave. Kur përpiqeni të hiqni qafe aknet, është më mirë ta kufizoni sa më shumë që të jetë e mundur marrjen e sheqerit.

Karbohidrate të rafinuara

Karbohidratet e rafinuara, si buka e bardhë dhe makaronat, mund të shkaktojnë edhe inflamacion në trup. Kjo vlen edhe për patatet, orizin dhe karbohidratet e tjera të amidonuara, të cilat përpunohen para se të shiten në dyqanin ushqimor.

Çfarë ia vlen të hash me akne?

Është më mirë të ndiqni një dietë të shëndetshme, të pasur me fruta, perime dhe burime të buta proteinash, të tilla si peshku ose gjoksi i pulës pa lëkurë. Frutat dhe perimet përmbajnë antioksidues që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira në trup. Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që dëmtojnë qelizat e trupit duke vjedhur elektronet prej tyre. Antioksiduesit u japin elektroneve radikaleve të lira, falë të cilave ato bëhen përsëri të qëndrueshme dhe hiqen nga trupi në urinë.

Shembuj të ushqimeve që ia vlen të hahen:

Boronica

Boronica është e pasur me antioksidues që luftojnë radikalet e lira në trup, të cilat mund të shkaktojnë akne. Boronica përmban edhe vitamina C dhe E, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e qelizave të shëndetshme të lëkurës.

Spinaq

Spinaqi është i pasur me vitaminë K dhe magnez, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në trup, duke rritur gjithashtu furnizimin me gjak të fytyrës – i cili është shkaku kryesor i përkeqësimit të akneve. Spinaqi përmban gjithashtu luteinë dhe zeaksanthin – karotenoidë që mbrojnë nga efektet e dëmshme të rrezeve të diellit duke filtruar rrezet EV të dëmshme në mënyrë që ato të mos dëmtojnë qelizat e lëkurës.

Furra e tërshërës

Tërshëra përmban një përbërje natyrore balancuese të hormoneve të quajtur avenanthramide. Ky përbërës ndihmon në kontrollimin e prodhimit të sebumit, një vaj natyral që lubrifikon flokët dhe lëkurën. Aatmeal gjithashtu përmban antioksidues që luftojnë radikalet e lira në trup dhe reduktojnë inflamacionin – të dyja këto mund të ndihmojnë në parandalimin e thyerjeve.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit përmban antioksidues të quajtur polifenolë, të cilët mund të ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit dhe të kuqes.

Hudhra

Hudhra përmban përbërje sulfuri që mund të ndihmojnë në vrasjen e baktereve dhe reduktimin e inflamacionit në trup.

Fara chia

Farat Chia janë të pasura me fibra, acide yndyrore omega-3, antioksidues dhe kalcium – të gjitha këto lëndë ushqyese mund të jenë të dobishme për njerëzit me lëkurë të akneve.

Çfarë të pish që të pakësosh simptomat e akneve?

1. Ujë

Uji është absolutisht thelbësor kur bëhet fjalë për lëkurë të shëndetshme, kështu që nuk është çudi që është në krye të listës sonë të ushqimeve për të pirë për të reduktuar simptomat e akneve. Pirja e ujit të bollshëm gjatë gjithë ditës do ta mbajë lëkurën të hidratuar, që do të thotë më pak thyerje, më pak pore dhe më pak prodhim vaji në fytyrë. Përveç kësaj, hidratimi ndihmon për ta mbajtur sistemin imunitar të fortë, në mënyrë që të mund të luftojë bakteret në mënyrë më efektive.

2. Çaj jeshil

Çaji jeshil përmban një antioksidues të fuqishëm të quajtur epigallocatechin gallate (EGCG), i cili lufton inflamacionin në trup – shkaku kryesor i akneve. Gjithashtu përmban polifenolë, të cilët përshpejtojnë rrotullimin e qelizave dhe pengojnë që poret e bllokuara të shndërrohen në puçrra me madhësi të plotë.

3. Kafeja

Kafeja është treguar të ketë një efekt mbrojtës kundër dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga rrezatimi UV, mund të zvogëlojë inflamacionin e shkaktuar nga acne vulgaris dhe rosacea, si dhe të parandalojë zhvillimin e kancerit. Kafeina mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në lëkurë, duke përmirësuar pamjen e saj të përgjithshme dhe duke zvogëluar skuqjen e shkaktuar nga inflamacioni.

Dietë kundër akn-eve

Dieta kundër aknes – a ndihmon dieta për akne?

Qëllimi kryesor i dietës së akneve është të kufizojë ushqimet që shkaktojnë përkeqësimin e simptomave. Duhet të kujtojmë se kujdesi për lëkurën e akneve bazohet në një ndikim shumëfaqësh. Kështu, një dietë e përshtatshme për aknet ndikon në gjendjen e lëkurës sonë, por vetë ajo nuk është në gjendje ta zgjidhë problemin. Për këtë arsye, ju duhet gjithashtu të kujdeseni për higjienën e duhur të lëkurës, si dhe të zbatoni shtesa dietike që do t’i sigurojnë trupit lëndët ushqyese të nevojshme dhe do të përmirësojnë gjendjen e lëkurës nga brenda. Për shembull, këto shtesa janë: Royal Skin 500, Zinamax, Nonacne.

Dietë për aknet dhe vitaminat

Kur zgjedhim produkte për dietën tonë, le t’i kushtojmë vëmendje se ato janë të pasura me vitaminat e mëposhtme:

Vitamina A mund të rregullojë nivelin e sekrecionit të tepërt të sebumit, i cili është shkaku kryesor i akneve. Vitamina A dhe karotenoide të tjera beta-karotene, lycopene dhe lutein gjenden në karrota, spinaq, speca, domate, qershi dhe portokall.

Vitaminat B mbështetin metabolizmin e qelizave dhe pakësojnë numrin e rasteve të inflamacionit. Të pasura me vitamina B janë vezët, majaja, arrat dhe fasulet, si dhe bishtajore të tjera si bizelet dhe thjerrëzat.

Vitaminat C dhe E mbështesin imunitetin, duke e lejuar trupin të mbrohet me efektshmëri nga bakteret. Vitamina C gjendet kryesisht në portokalle, brokoli dhe speca të kuq. Vitamina E sigurohet nga farat (p.sh. farat e kungullit, sesame) dhe arrat (p.sh. bajamet).

[Irp]

Dietë për menynë e aknes

Çfarë diete për aknet? Cila është më e efektshmja? Kjo pyetje bëhet nga shumë njerëz. Për fat të keq, nuk ka asnjë përgjigje të vetme universale për këtë pyetje. Gjithçka varet nga mënyra se si trupi ynë reagon ndaj përbërësve individualë dhe nga lloji i akneve që na shqetëson.

Menuja e shembullit:

Mëngjesi: Sanduiçe me salmon të tymosur me piper të kuq, sallatë me speca të kuq

Mëngjesi i dytë: Porridge me pjeshkë dhe kos natyral

Dreka: Risotto me speca, domate dhe bazil

Darka: Sallatë frutash