Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Detoksifikimi i zorrëve – Çfarë ia vlen të dini dhe si ta bëni atë? Çfarë duhet kërkuar?

Detoksifikimi i zorrëve – Çfarë ia vlen të dini dhe si ta bëni atë? Çfarë duhet kërkuar?

Në realitetin tonë, pavarësisht nga të gjitha përpjekjet për të distancuar njeriun nga natyra, është e vështirë të shpërfillet ky aspekt – mjedisi i kudondorë natyror. Çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë se aparati tretës dhe pastërtia e tij janë pasqyrim i vetive të ushqimeve të ndryshme që konsumojmë. Dhe nëse jeni duke menduar seriozisht se si të përmirësoni funksionimin e zorrëve, atëherë mund të jetë e vlefshme të merrni parasysh çështjen e detoksit intestinal.

Detoksi i zorrëve

[Ez-toc]

Dobitë e detoksifikimit të zorrëve

Detoksifikimi intestinal është një proces që pastron aparatin intestinal të trupit. Ky proces ndihmon në zvogëlimin e tretjes në aparatin tretës dhe mund të ndihmojë në parandalimin ose trajtimin e problemeve tretëse të tilla si sindroma e zorrëve të irritueshme, konstipacioni, diarreja, etj.

Detoksifikimi intestinal ndihmon në optimizimin e punës së sistemit tretës duke pastruar aparatin tretës të baktereve dhe parazitëve të dëmshëm, duke zvogëluar tretjen në aparatin tretës, duke përmirësuar absorbimin e lëndëve ushqyese dhe duke forcuar funksionin imunitar.

Simptomat e akumulimit të toksinave në zorrë – si për të njohur ato?

Toksinat janë pjesë e jetës së përditshme. Ato nuk mund të shmangen plotësisht, por është e mundur ta mbajmë nivelin e toksicitetit në trupin tonë në minimum. Nëse duam të bëjmë një jetë të gjatë e të shëndetshme, duhet të bëjmë një përpjekje për të minimizuar grumbullimin e toksinave në trupin tonë. Duhet të jemi të vetëdijshëm për simptomat e grumbullimit të toksinave në zorrë dhe të mësojmë t’i njohim ato.

Simptomat më të zakonshme përfshijnë bloating, gaz dhe indigestion. Toksinat gjithashtu mund të ndikojnë në sistemin imunitar, duke shkaktuar lodhje dhe dhimbje në kyçe dhe dhimbje koke. Disa njerëz mund të vuajnë edhe nga luhatjet e humorit dhe depresioni. Procesi i detoksifikimit të zorrëve ndihmon në eliminimin e toksinave të dëmshme nga qelizat dhe indet e trupit duke stimuluar sistemin limfatik, i cili është një rrjet enësh që mbartin qelizat imunitare në të gjithë trupin. Ky proces ndihmon në përmirësimin e imunitetit, kështu që ju mund të luftoni ftohjet dhe infeksionet e tjera në mënyrë më efektive.

Detoksikimi i zorrëve, sugjerimet, këshillat

Disa njerëz zgjedhin të kalojnë në një dietë pastrimi për të rënë në peshë. Duke detoksifikuar trupin nga toksinat dhe substancat e panevojshme në zorrë, ju mund të humbni disa kilogram. Detoksifikimi i trupit gjithashtu ju lejon të hiqni qafe parazitët që mund të jenë veçanërisht të rrezikshëm për trupin tonë.

A keni përjetuar dhimbje abdominale, bloating dhe konstipacion për një kohë të gjatë? Kjo është shenja që të jep trupi yt. Është koha për t’u kujdesur siç duhet!

Si t’i pastrojmë zorrët brenda një dite?

A jeni duke kërkuar për një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të pastruar zorrët tuaja në vetëm një ditë? Nëse po, atëherë mund të jetë e vlefshme të shqyrtojmë një enemë uji. Ajo përfshin injektimin e ujit në anus dhe pastaj ri-drenazhimin e tij nëpërmjet anusit. Kjo është një mënyrë e lehtë për të pastruar trupin nga toksinat që mund të shkaktohen nga ngrënia e ushqimeve të gabuara ose si pasojë e tretjes së dobët. Enema e ujit ka qenë pjesë e mjekësisë alternative për shumë vite dhe përdoret rregullisht për të nxjerrë jashtë toksinat nga trupi.

Dietë për të pastruar zorrët nga depozitat – llojet

Ndërkohë që ka shumë dieta të ndryshme, një prej tyre që po fiton popullaritet është dieta e frutave. Ajo është e destinuar për përdorim për një ditë dhe konsiston në konsumimin e rreth 2 kg fruta. Një dietë tjetër popullore është dieta e perimeve, e cila konsiston në ngrënien e perimeve të papërpunuara me sa më shumë veti që nxisin shëndetin – këto mund të jenë domatet, brokoli, persli, specat e kuq, selino ose karrota. Një tjetër dietë popullore është dieta me lakër, e cila u dedikohet njerëzve që duan të humbin peshë. Gjatë kësaj diete, duhet të konsumosh rreth 1.5 kg lakër në forma-sallata, sallata, supa, etj.

Si të pastrojmë zorrët në shtëpi?

Ilaçe për pastrimin e zorrës së madhe

  • Lëngu i limonit: Lëngu i limonit është përdorur për shekuj me rradhë si një laksativ efektiv që ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut. Ju mund të shtoni një lugë çaji lëng limoni me ujë të ngrohtë dhe ta pini atë për të marrë lehtësim të shpejtë nga problemi i konstipacionit.
  • Uthulla e ciderit të mollës: Uthulla e ciderit të mollës përmban acid acetik, i cili ndihmon në nxitjen e tretjes së mirë duke vrarë bakteret e dëmshme të pranishme në aparatin tuaj tretës. Gjithashtu ndihmon në mbajtjen e një niveli të shëndetshëm pH në zorrët tuaja, gjë që parandalon rritjen e tepruar të baktereve të këqija në ur
  • Ushqimet e pasura me fibra – Nëse vuani nga konstipacioni kronik, ngrënia e më shumë fibrave mund të jetë një nga opsionet më të mira. Fibrat ndihmojnë që ushqimi të lëvizë nëpër aparatin tretës, i cili mund të lehtësojë konstipacionin. Ndër të tjera, ushqimet e pasura me fibra të tretshme përfshijnë ara, fasule dhe bishtajore, mollë dhe dardhë. Fibra të pazgjidhshme gjenden në drithëra të plota dhe perime të tilla si karrota.
  • Farat e kungullit – Farat e kungullit përmbajnë një përbërje të quajtur cucurbitin, e cila është treguar se ndihmon në tretje duke stimuluar peristalsis (tkurrja e muskujve që lëvizin ushqimin nëpër zorrë). Farat e kungullit gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë zinku, e cila ndihmon në mbajtjen e një flore të shëndetshme të zorrëve (baktereve të mira) në zorrë dhe mbështet funksionin e shëndetshëm imunitar.