Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Celuliti në stomak – si të shpëtojmë shpejt prej tij?

Celuliti në stomak – si të shpëtojmë shpejt prej tij?

Celuliti në bark mund të lindë për shumë arsye. Është shumë shkatërrimtare të thuash se kjo vlen vetëm për gratë me mbipeshë. Kjo është një nga arsyet e formimit të saj, por mund të ndikojë edhe te gratë e pakta, si edhe te burrat. Është e rëndësishme të lokalizojmë shpejt burimin e problemit, ta eleminojmë në mënyrë efektive atë, dhe pastaj të fillojmë në mënyrë efektive heqjen e celulitit dhe rigjenerimin e lëkurës.

Celulit në stomak

Nga ajo që shkakton celuliti në bark

Ka shumë shkaqe të mundshme të celulitit në bark. Kjo mund të shkaktohet nga dieta e dobët, mungesa e ushtrimeve (aktiviteti i dobët fizik), problemi gjenetik, mënyra sedentare e jetesës, problemet e qarkullimit të gjakut, veshja e rrobave tepër të ngushta ose problemet hormonale. Për të hequr celulitin nga barku, si dhe nga pjesë të tjera të trupit si kofshët, vithet, është e nevojshme të njihen shkaqet e peel-it të portokallit, dhe pastaj të merren masa që do ta heqin këtë shkak. Në një fazë të mëvonshme, ne mund të përqendrohemi në efektet e celulitit dhe thjesht ta eliminojmë atë duke përdorur metoda efektive.

Celulit në stomak pas shtatzënisë

Pas shtatzënisë, në shumë gra, celuliti mbetet në bark. Kjo ndodh shpesh për shkak të shtrirjes së lëkurës dhe akumulimit të yndyrës në këtë zonë. Ka disa gjëra që mund të bësh për ta zvogëluar atë.

Ju mund të aplikojnë një krem firming ose lotion që përmban kafeinë. Kjo mund të ndihmojë përkohësisht në shtrëngimin e lëkurës dhe ta bëjë celulitin më pak të dukshëm. Gjithashtu, ia vlen të provosh larje të thatë të lëkurës para se të aplikosh çdo lloj kozmetikë. Kjo do të ndihmojë në ekfoliimin e lëkurës dhe përmirësimin e qarkullimit.

Celulit në stomak tek burrat

Celuliti te burrat është jashtëzakonisht i rrallë, por vitet e fundit problemi me indin adipozë të shpërndarë në mënyrë të pabarabartë ndikon në një numër në rritje të burrave. Pse celuliti, që konsiderohet një dukuri tipike e grave, mund të pushtojë edhe pjesët mashkullore të trupit? Më shpesh është një problem hormonal. Nivelet e larta të testosteronit dhe androgjenëve të tjerë do të thotë se celuliti nuk ndodh te burrat. Megjithatë, në qoftë se ekziston një situatë që niveli i këtyre hormoneve është reduktuar ndjeshëm, atëherë mund të ndodhë fenomeni i celulitit, i cili shpesh quhet edhe peel portokalli.

Si të heqësh qafe celulitin në stomak?

Si të heqësh qafe celulitin në stomak

Eliminimi i lëvrës së portokallit duhet të fillojë me eliminimin e shkakut të formimit të tij. Nëse merremi me të, në dispozicion janë disa metoda të efektshme që do të ndihmojnë në luftën kundër celulitit në stomak dhe në pjesë të tjera të trupit. Këtu përfshihen trajtimet e mjekësisë estetike, ushtrimet kundër celulitit, masazhet dhe scrubs, suplementet dietike, një dietë e duhur dhe kura shtëpiake që do të ndihmojnë për të hequr qafe celulitin.

Celulit në trajtimin e stomakut

Endermologjia abdominale

Endermologjia është një lloj masazhi mekanik që përfshin stimulimin e lëkurës dhe indeve nënlëkurore. Trajtimi kryhet duke përdorur një kokë të veçantë që punon në vakum, e pajisur me dy rrotullues dhe një përpjesëtim të motorizuar. Veprimi i saj ju lejon të përmirësoni pamjen e lëkurës, lehtëson kullimin limfatik, zvogëlon mbajtjen e lëngjeve në inde dhe formëson figurën. Efekti më i mirë mund të arrihet duke kombinuar endermologjinë me trajtime të tjera anti-celulitit.

Carboxytherapy, ose mezotherapy dioksid karbonit

Karboksioterapia është një trajtim i injektueshëm për celulitin. Dyoksidi i karbonit depërton në inde dhe pasohet nga një zgjerim i fortë i enëve të gjakut dhe formimi i të rejave. Në vendin e injektimit, qarkullimi i gjakut dhe transporti i oksigjenit dhe lëndëve ushqyese janë rritur ndjeshëm. Lëkura stimulohet për rigjenerim më intensiv. Prodhimi i kolagjenit dhe elastinës rritet, gjë që kontribuon në forcimin e lëkurës.

Mezoteoterapi

Ky është një trajtim që përdoret shpesh për celulitin e avancuar. Ajo konsiston në injektimin e një përzierje të veçantë nën lëkurë, e cila përbëhet nga 2 substanca aktive. I pari është përgjegjës për qarkullimin brenda strukturës së lëkurës, ndërsa i dyti përshpejton procesin e djegies së yndyrës.

Kriolipolizë

Ky është një trajtim lokal. Koka e thithjes së indeve aplikohet në një pjesë të veçantë të trupit, e cila prek lëkurën me një të ftohtë që arrin -9 gradë Celsius.I ftohti ngrin qelizat dhjamore, duke çuar në vdekjen e tyre natyrale.

Celulit në ushtrimet e stomakut

Shfaqja e celulitit në stomak mund të jetë një shenjë se është koha e duhur për të zbatuar më shumë aktivitet fizik në jetën tonë të përditshme. Patericat mund të jenë një zgjidhje e mirë. Duke bërë këtë ushtrim, zvogëlojmë ndjeshëm dhjamin e barkut, dhe kështu zvogëlojmë dukshmërinë e celulitit. Nëse nuk jemi përkrahës të këtij lloji ushtrimi, mund të shkojmë edhe në pishinë. Noti aktivizon në mënyrë të përsosur shumë pjesë të trupit. Çiklizmi, ecja e lirë e madje edhe kërcimi mund të jenë një aktivitet fizik i efektshëm. Është e rëndësishme gjatë ushtrimeve të përqendroheni më shumë në përfshirjen e atyre pjesëve të trupit që janë të prekura nga celuliti.

Kura për shtëpi për celulitin në stomak

Dukshmëria e lëkurës së portokallit mund të zvogëlohet ndjeshëm duke përmirësuar gjendjen e lëkurës sonë duke e rigjeneruar atë dhe duke e ushqyer siç duhet me lëndë ushqyese. Nëse në jetën tonë mungon aktiviteti fizik, ia vlen të bësh disa aktivitete të tjera në shtëpi që do të të lejojnë të djegësh dhjamin e trupit më shpejt. Nuk duhet të jenë ushtrime të rënda, por zgjatje e butë, etj., të cilat mund t’i bëni në shtëpi, pa pasur nevojë për pajisje shtesë.

Kur bëhet fjalë për ushqimin e duhur të lëkurës, ia vlen të përdoren suplemente dietike. Mund të jetë Perfect Body Cellulite. Këto janë tableta me përbërje natyrale që do t’i sigurojnë lëkurës sonë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme, do të kujdesen për rigjenerimin e shpejtë të saj dhe do ta hidratojnë siç duhet. Së bashku me shtesat, ne mund të përdorim edhe lloje të ndryshme të peels exfoliating. Mbajtja e kafesë mund të jetë e efektshme. Jo vetëm që ndihmon në luftën kundër celulitit, por mund të jetë i përsosur për të rritur butësinë e lëkurës. Mos harro se rezultatet më të mira do të sigurohen nga përdorimi i rregullt.

Masazh për celulitin në stomak

Shumica e grave përdorin doreza masazhi ose të ashtuquajturën flluskë anti-celulit (flluskë kineze). Opsioni i dytë jep efekte më efektive dhe ka një efekt më pozitiv në lëkurë. Përveç kësaj, ajo ju lejon të zvogëloni celulitin jo vetëm në bark, kofshë dhe mollaqe, por edhe në vende të vështira për t’u arritur. Gjithashtu ia vlen të marrësh një serum anti-celulit. Një set i përshtatshëm në këtë rast është seti: Celleasy Perfect Body Serum.

Dietë kundër celulitit

Dietë anti-celulitit nuk duhet të mungojnë produkte me një efekt diuretik, dmth për shembull domate, shalqi, kastravec, artiçoke, lettuce ose brumë. Gjithashtu është e rëndësishme të pihet sasia e duhur e ujit (minimumi 2 litra në ditë). Në mënyrë kategorike, ushqimet shumë të përpunuara duhet të lihen mënjanë dhe në këtë vend duhen vënë vakte të bazuara në perime dhe fruta. Kjo jo vetëm që do të zvogëlojë yndyrën e trupit, por edhe do të ndihmojë për të dëbuar toksinat nga trupi. Përpiquni të shmangni pjatat e gatshme të blera në dyqan, sepse shpesh përmbajnë një sasi të madhe kripe, e cila nuk këshillohet.