Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Celuliti në shtatzëni – shkaqet e formimit dhe metodat e heqjes

Celuliti në shtatzëni – shkaqet e formimit dhe metodat e heqjes

Ka të paktën disa shkaqe të celulitit në shtatzëni. Ia vlen të dish si të parandalosh dhe çfarë të bësh kur kjo sëmundje e pakëndshme ndikon te ne. Shiko cilat janë mënyrat dhe këshillat e efektshme që do ta bëjnë luftën kundër celulitit të shpejtë dhe të sigurt.

Celulit në shtatzëni

Shkaqet e formimit të celulitit në shtatzëni

Celuliti është një gjendje e zakonshme te gratë gjatë shtatzënisë. Ndonëse nuk shkaktohet domosdoshmërisht nga vetë gjendja e shtatzënisë, pamja e saj ndikohet nga shtimi në peshë, ndryshimet hormonale dhe faktorë të tjerë që rrisin tonin e lëkurës.

Gjatë shtatzënisë, sasia e estrogjenit rritet, gjë që i bën muret e gjakut dhe enët limfatike më të depërtueshme. Për këtë arsye, përmbajtja e tyre filtrohet në hapësirën ndërqelizore të ujëmbledhësit nënlëkurës, duke shkaktuar ënjtje.

Nivelet e larta të estrogjenit ndikojnë në formimin e çrregullimeve në mikrocirculation. Kjo do të thotë se gjaku nuk u siguron qelizave dhjamore oksigjen të mjaftueshëm dhe kullon sasi tepër të vogla produktesh metabolike të panevojshme. Qelizat e grumbulluara nën lëkurë formojnë gungëzime jo të hijshme.

A është e mundur të përdoren kremra kundër celulitit në shtatzëni?

Përdorimi i kremit të celulitit pas shtatzënisë si dhe gjatë saj në përgjithësi nuk është i ndaluar, por çdo gjë varet nga përbërësit që përmban përgatitja. Ajo duhet të jetë pa erë, sepse aromat e forta kanë një efekt jashtëzakonisht irritues në erën e grave gjatë shtatzënisë. Ajo nuk duhet të përmbajë parabens, vajra parafine dhe ngjyra artificiale. Në mënyrë kategorike në përbërje nuk mund të shfaqen gjithashtu: hormonet, algat, konservuesit, alkooli, acidi salicylic, acidi azelaik, estradiol, tetracycline, peroksid benzoyl, acid kojic, hexachlorofen, vaj bergamot, triclosan, acid glycolic dhe kafeine. Kremrat që përdoren, gjithashtu, nuk mund të kenë një efekt të hollë! Para se të përdorni ndonjë preparat kozmetik, ia vlen të konsultoheni me mjekun që drejton shtatzëninë.

A do të zhduket celuliti pas shtatzënisë?

Nëse gjatë shtatzënisë pesha e trupit nuk është rritur shumë intensivisht, atëherë, me shumë gjasa, celuliti do të jetë një fenomen i përkohshëm dhe duhet të zhduket pas shtatzënisë. Pastaj është celuliti i ujit, i cili vjen nga grumbullimi i lëngut në trup. Nëse mbajmë një dietë të shëndetshme dhe kujdesemi për një fitim optimal në peshë, atëherë mund të llogarisim që problemi të zhduket vetë.

Si të luftoni celulitin në shtatzëni?

Një grua shtatzënë për të hequr qafe celulitin ka disa metoda të efektshme në dispozicionin e saj. Megjithatë, duhet mbajtur mend se asnjë nga metodat nuk duhet të ekzagjerohet dhe të përdoret shumë shpesh. Gratë mund të kryejnë kullimin e lehtë limfatik me ndihmën e një dorezë të veçantë, të ashpër, masazh anti-celulitit, të aplikojnë kozmetikë anti-celulitit. Është treguar gjithashtu gjimnastika speciale për gratë shtatzëna.

Gjatë shtatzënisë, ju duhet gjithashtu t’i kushtoni vëmendje shtimit të duhur në peshë dhe të kujdeseni për mënyrën e duhur të të ngrënit, kështu që një dietë e duhur është shumë e rëndësishme.

Gjatë shtatzënisë, është e mundur të luftohet në mënyrë efektive celuliti dhe ju mund ta hiqni atë nga të dy kofshët, barku dhe pjesët e tjera të trupit, por gjithmonë ia vlen të konsultoheni me një mjek që kryen aktivitete të tilla paraprakisht.

Dieta për celulitin – çfarë duhet të hani në shtatzëni?

Si të luftoni celulitin në dietën e shtatzënisë për celulitin në shtatzëni

Një dietë kundër celulitit duhet të jetë me bollëk në drithëra të plota, të cilat janë një burim i mirë fibrash dietike, proteinash, vitaminash dhe mineralesh (groats, makarona, bukë). Gjithashtu ia vlen të hash mish të butë (pula, mish viçi, mish viçi), i cili i siguron trupit hekurin e nevojshëm. Gjithashtu, dieta duhet të jetë e pasur me fruta dhe perime. Është e rëndësishme të përmbaheni nga pijet e gazuara, ëmbëlsirat, produktet e përpunuara rëndë, kripa, shijet artificiale.

Ushtrime për celulitin – si të bëni ushtrime gjatë shtatzënisë?

Ushtrimet gjatë shtatzënisë duhet të përshtaten me periudhën e shtatzënisë. Ia vlen t’i konsultosh me një mjek. Aktivitetet e rekomanduara fizike përfshijnë: shëtitjet në ajër të pastër, not, gjimnastikën e zhvillimit të përgjithshëm, forcimin e muskujve strukturorë, lëvizshmërinë e përbashkët dhe fleksibilitetin e muskujve, pra joga, aerobiku akuatik ose Pilates.

Kozmetikë celuliti për gratë shtatzëna

Trupi i një gruaje gjatë shtatzënisë është shumë delikat dhe gjatë kësaj periudhe duhet të zgjedhim me shumë kujdes çdo kozmetikë të përdorur. Ato nuk duhet të përmbajnë përbërës artificialë dhe nuk duhet të kenë as një efekt të hollë. Para se të aplikojmë kremra, ia vlen të bëjmë një peeling – duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës, ne do të lehtësojmë penetrimin e substancave aktive që përmbahen në kozmetikë. Ne mund të përdorim serumin: Celleasy perfect body serum. Një flluskë kineze shtohet gjithashtu në set, falë së cilës ne do të jemi në gjendje të bëjmë lirisht një masazh.

Çfarë trajtimi për celulitin në shtatzëni

Gjatë shtatzënisë, nuk rekomandohet përdorimi i trajtimeve të mjekësisë estetike. Pas përfundimit të periudhës gestationale, ne mund të përdorim trajtime të tilla si: carboxytherapy, akustik / shock valë trajtim ose trajtime duke përdorur ultratinguj.

Ilaçe për celulitin në shtëpi gjatë shtatzënisë

Për të hequr qafe me efektshmëri celulitin dhe shenjat e shtrirjes, ia vlen ta rritësh me butësi aktivitetin fizik. Sigurisht, ajo duhet përshtatur me gjendjen dhe periudhën e shtatzënisë. Të gjitha llojet e masazheve anti-celulit me përdorimin e kozmetikës janë gjithashtu efektive. Ia vlen të përdoret edhe si lëkurë. Ato do të ndihmojnë për të hequr qafe lëkurën e vdekur dhe për të rritur efektshmërinë e kozmetikës së përdorur.