Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Si të luftoni celulitin në krahë? Metodat efektive

Si të luftoni celulitin në krahë? Metodat efektive

Celuliti, i njohur edhe si lëkura e portokallit, është një sëmundje që prek më shpesh gratë e moshuara. Edhe vajzat e reja me çrregullime hormonale mund ta kenë atë. Ka disa mënyra të efektshme për të luftuar celulitin mbi supe, por duhet të dini se si t’i afroheni siç duhet. Shiko se cila metodë do të jetë e efektshme për ty.

celulit mbi supe

Celuliti mbi supe – shkaqe

Shkaqet e celulitit mbi supe nuk janë gjithmonë të dukshme. Lëkura e portokallit mund të formohet si rezultat i çrregullimeve hormonale, dietës së dobët ose mënyrës së keqe të jetesës.

Shkaqet më të zakonshme:

 • dhjamosje (dhjami i tepërt i trupit)
 • mungesa e një diete të ekuilibruar,
 • mungesa e aktivitetit fizik,
 • duke veshur rroba të ngushta,
 • çrregullime hormonale,
 • ndërprerje në funksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut,
 • stres i tepruar,
 • abuzimin me alkoolin.

Kur formohet celuliti mbi supe?

Celuliti mbi supe i shqetëson veçanërisht gratë mbi 45 vjeç, por mund të ndikojë edhe te vajzat e reja. Problemet e qarkullimit të gjakut, dieta e dobët, mënyra sedentare e jetesës, mbipesha ose dhjamosja, abuzimi me alkoolin, stresi i zgjatur mund të kontribuojnë në zhvillimin e tij.

Fazat e formimit të celulitit mbi supe

Celuliti shpesh formohet mbi supe në faza, dhe sa më herët të vëreni simptomat e saj dhe të filloni t’i luftoni, sa më shumë shanse të keni sukses. Cilat janë shenjat që tregojnë se një lëkurë portokalli po fillon t’ju sulmojë shpatullat?

 1. Lëkura bëhet e ndezur rreth shpatullave, por në këtë fazë gjurmët e celulitit nuk janë të dukshme
 2. Deformatimet dhe kamaret janë të dukshme
 3. Kur qëndrojmë në këmbë ose ecim, janë të dukshme gungëza dhe shtrembërime të vogla, të cilat zhduken kur marrim një pozicion gënjeshtar.
 4. Faza e fundit është celuliti i dukshëm pavarësisht nga pozicioni i marrë

Si të heqësh qafe celulitin mbi supe

Të heqësh celulitin nga shpatullat nuk është aktiviteti më i thjeshtë. Megjithatë, ekzistojnë disa metoda të efektshme që mund ta bëjnë më të lehtë për ne ta luftojmë atë. Që në fillim, duhet t’i përgjigjesh pyetjes se cili është shkaku i celulitit mbi supe në rastin tonë? Nëse gjejmë burimin e problemit, do të jemi në gjendje të vazhdojmë me efektshmëri për të hequr efektet e tij.

Heqja e celulitit nga shpatullat

Çfarë të hash për të hequr qafe celulitin? Dieta

Celuliti është një gjendje në të cilën lëkura ka pamjen e lëkurës së portokallit. Mund ta pakësoni shfaqjen e celulitit duke ndryshuar dietën tuaj. Zgjedhjet tuaja ushqimore janë të rëndësishme. Duhet të hani shumë fruta dhe perime për të mbajtur një ekuilibër të shëndetshëm acid-bazë. Duhet të hani shumë manaferra (boronica, manaferra, luleshtrydhe, kaçurrela, perime jeshile) ose fasule. Vitaminat, mineralet dhe antioksiduesit janë gjithashtu të rëndësishme në mbajtjen e ekuilibrit acid-bazë të trupit.

Të rëndësishme për mbajtjen e pamjes së lëkurës janë vitaminat A dhe E, zinku, si dhe karrota, patatet e ëmbla, kungulli, kajsitë, kungulli dhe luledielli, arrat, lejtsit, avokado, brani i grurit, ushqimet me drithëra të plota, farat e legumit dhe peshku i yndyrshëm. Gjithashtu nuk mund të harrojmë: acidet yndyrore, dhe veçanërisht acidet omega-3.

Shmangni ushqimet e skuqura, të pasura me kripë. Gjithashtu ia vlen të dorëzohen ëmbëlsirat dhe të gjitha llojet e stimulantëve si alkooli. Eliminimi i plotë i ushqimeve të përpunuara nga dieta do të ndikojë pozitivisht edhe në eliminimin e lëvozhgës së portokallit.

Celuliti mbi shpatullat – trajtime

Trajtimet e efektshme të mjekësisë estetike mund të heqin një sëmundje të pakëndshme, por shpesh ato shoqërohen me kosto të konsiderueshme. Trajtimet më të njohura përfshijnë:

 • Endermologji
 • Carboxytherapy, ose mezotherapy dioksid karbonit
 • Mezoteoterapi
 • Kriolipolizë

Ka edhe ilaçe në shtëpi për celulitin që janë shumë më të lira dhe nuk na kërkojnë të kemi ndonjë njohuri që do të ishte e nevojshme për t’i kryer ato. Po flasim për masazhe anti-celulitit. Forma më popullore e masazhit është përdorimi i një flluske kineze. Rezultatet më të mira mund të arrihen duke kombinuar masazh + kozmetikë anti-celulit. Një shembull i një sete të tillë është: Celleasy Perfect Body Serum.

Ushtrime që do t’ju ndihmojnë të eliminoni celulitin në duar

Ushtrimet për të hequr qafe celulitin duhen bërë ngadalë, saktë dhe rregullisht. Rregullsia e ushtrimeve është vendimtare për suksesin. Ato mund të parandalojnë grumbullimin e dhjamit të trupit, të shpejtojnë metabolizmin dhe ta bëjnë lëkurën më të oksigjenuar. Ushtrimet më të njohura për shpatullat janë:

 • ushtrime me ngarkesa
 • “jacks” – kërcen me lëvizje të njëkohshme të krahëve dhe këmbëve
 • Pompa
 • lëkundje

Suplemente celuliti

Për të luftuar celulitin, mund të jenë të nevojshme suplemente dietike, të cilat, falë vetive të tyre, jo vetëm mund të ndihmojnë në eliminimin e tij, por edhe të ndihmojnë në ushqyerjen dhe rigjenerimin e lëkurës. Vetitë e tyre ju lejojnë t’i siguroni lëkurës lëndë ushqyese thelbësore, të rrisni elasticitetin e lëkurës dhe të ndihmoni për ta forcuar atë. Përveç kësaj, ato përshpejtojnë metabolizmin në mënyrë që të heqim qafe qelizat dhjamore në kofshë dhe fes, bark, si dhe në pjesë të tjera të trupit të vështira për t’u arritur. Një shembull i një suplementi të tillë kundër celulitit është: Perfect Body Cellulite.