Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Celuliti i ujit – nga çfarë karakterizohet dhe si ta luftojmë?

Celuliti i ujit – nga çfarë karakterizohet dhe si ta luftojmë?

Problemi me celulitin e ujit njihet gjithnjë e më shpesh si një sëmundje qytetërimi. Më shpesh ajo lind si pasojë e çrregullimeve hormonale. Kjo është një sëmundje që është e vështirë të eliminohet, por ka metoda të efektshme që mund të na ndihmojnë në këtë. Nëse dëshiron të mësosh më shumë për këto mënyra dhe si ndryshon nga celuliti i zakonshëm i yndyrshëm, të inkurajojmë ta lexosh artikullin.

Celulit uji

Si ta njohësh celulitin e ujit?

Celuliti i ujit karakterizohet nga ënjtje dhe dhimbje në zonën e prekur. Ajo mund të njihet nga fakti se lëkura fiton një ngjyrë gri dhe është e zbehtë dhe shumë e ngrohtë në prekje. Celuliti i ujit është i vështirë për t’u trajtuar, prandaj është më mirë ta parandaloni nëpërmjet dietës dhe ushtrimeve të duhura.

Celuliti i ujit dhe celuliti dhjamor – cilat janë dallimet?

Ka dy lloje celuliti: celuliti i ujit dhe celuliti i yndyrshëm. Celuliti i ujit shkaktohet nga lëngu i tepërt në inde, ndërsa celuliti dhjamor shkaktohet nga dhjami i tepërt në inde. Të dyja llojet e celulitit mund të jenë të pashije dhe të vështira për t’u hequr.

Celuliti i ujit është më i butë dhe elastik se dhjami i rregullt. Ajo është gjithashtu më e ndjeshme ndaj pushimit nën presion. Përveç kësaj, ka prirjen të grumbullohet në vende ku ka qarkullim të dobët të gjakut.

Celuliti i ujit – Shkaqet

Celuliti i shkaktuar nga mbajtja e ujit zakonisht shfaqet si rezultat i çrregullimeve hormonale, të cilat nga ana e tyre shkaktohen nga një mënyrë jetese e pashëndetshme dhe e parregullt, një dietë e paekuilibrifikuar dhe përdorimi i stimulantëve. Shfaqja e celulitit të ujit mund të ndikohet edhe nga qarkullimi i dobët.

Celuliti i ujit është një sëmundje që shpesh quhet një “sëmundje qytetërimi”, sepse prek njerëzit që kalojnë shumë kohë në një pozicion ulur, për shembull në një tavolinë, dhe që nuk ndjekin një dietë të shëndetshme ose praktikojnë ushtrime fizike të rregullta. Gjithashtu, veshja e takave të larta dhe kalimi i këmbëve mund të ndihmojë në zhvillimin e celulitit të ujit.

Si ta heqësh celulitin e ujit?

Si të heqësh qafe celulitin e ujit

Që celuliti i ujit të zhduket, duhet të ndryshosh zakonet e të ngrënit dhe mënyrën e jetesës. Kujdesuni që të hidratoni siç duhet trupin tuaj. Këshillohet të ndiqni një dietë të ndryshme të pasur me vitamina A dhe C dhe minerale që ndihmojnë celulitin resorb dhe përmirësojnë furnizimin me gjak të lëkurës. Gjithashtu ia vlen të përfitoni nga llojet e ndryshme të suplementeve, kozmetikës, ushtrimeve dhe trajtimeve. Është gjithashtu e këshillueshme të kaloni nga një mënyrë jetese sedentare në favor të aktivitetit të rregullt fizik, p.sh. ecja. Kjo do të përshpejtojë ndjeshëm procesin e djegies së dhjamit dhe kështu do të ndihmojë për të hequr qafe celulitin.

Çfarë ushtrimesh për celulitin e ujit?

Ka një numër ushtrimesh që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e celulitit të ujit. Një nga më të mirat është të shtrihesh në shpinë me këmbët e ngritura në ajër dhe pastaj të përdorësh një peshqir për ta masazhuar atë zonë. Kjo do t’ju lejojë të prishni strukturën e indeve të celulitit.

Squats janë gjithashtu një ushtrim shumë i efektshëm për celulitin e ujit. Qëndrojmë larg njëri-tjetrit, me shpinën drejt dhe krahët të tërhequr prapa, dhe bëjmë një squat, duke i shtyrë vithet sa më larg që të jetë e mundur. Në të njëjtën kohë, tkurrim muskujt e barkut. Është e rëndësishme të kujdeseni për pozicionimin e saktë të trupit dhe të siguroheni që gjunjët të mos shtrihen pas vijës së këmbëve.

Rezultatet më të mira janë gjithmonë të garantuara nga rregullsia. Ja pse ia vlen t’i shtojmë aktiviteteve fizike funksionimin tonë të përditshëm, të cilat thjesht na pëlqejnë dhe do të jemi në gjendje t’i bëjmë ato pa shumë detyrim. Këto mund të jenë, për shembull, noti, aerobi i ujit, çiklizmi, vrapimi, etj. Ushtrimet e rregullta do të ndihmojnë për të hequr dhjamin e tepërt dhe për më tepër do të sigurojnë një figurë të modeluar.

Trajtime për celulitin e ujit

Trajtimet e mjekësisë estetike mund të luftojnë celulitin jo vetëm nga kofshët dhe vithet, por nga çdo vend në trup i ngarkuar me këtë problem. Megjithatë, kjo lidhet me kosto të konsiderueshme, kështu që para se të vendosim për këtë lloj zgjidhjeje, ia vlen të provojmë metoda të tjera që gjithashtu mund të na ndihmojnë. Trajtimet më të njohura janë:

  • Mezoteoterapi gjilpëre
  • Radiofrekuenca e mikroneedleve
  • Karboksioterapi
  • Acidi polilactik – Sculptra
  • Liposuction laseri
  • Lazer fraksional

Ilaçe shtëpiake për celulitin e ujit

Siç e dinë të gjithë mirë, parandalimi është më i mirë se kurimi. Megjithatë, pasi ky problem të ndikojë te ne, duhet ta përballojmë. Hapi i parë për t’u marrë është heqja e shkaqeve të celulitit të ujit. Kjo do të thotë se duhet të ndryshojmë zakonet e të ngrënit dhe të rritim aktivitetin fizik. Gjithashtu ia vlen të përdorim suplemente dietike që do të na mbështesin në luftën kundër këtij problemi. Për këtë mund të aplikojmë:

Serum i përsosur i trupit të serumit
Celleasy Perfect Body Serum
Produkt i përsosur për celulitin e trupit
Perfect Body Cellulite

Sendi Celleasy përfshin gjithashtu një flluskë kineze, falë së cilës ne mund të zvogëlojmë çrregullimet e qarkullimit të gjakut dhe limfatike, si dhe ndryshimet në strukturën e qelizave dhjamore. Kullimi limfatik, domethënë një masazh i veçantë që redukton ujin në trup, gjithashtu mund të jetë efektiv.

Ushqimi i celulitit të ujit

Celuliti është një sëmundje që shkaktohet kryesisht nga një dietë e gabuar. Prandaj, është shumë e rëndësishme të ndryshoni zakonet e të ngrënit dhe të futni një dietë kundër celulitit.

Një aspekt i rëndësishëm është të konsumohet sasia e duhur e lëngjeve çdo ditë. Doza e rekomanduar është minimumi 2 litra çdo ditë, në mënyrë të preferuar ujë mineral. Ne gjithashtu mund të konsumojnë lloje të ndryshme të lëngjeve natyrore nga perimet ose frutat. Gjithashtu është e këshillueshme të pini çaj jeshil. Kjo do të heqë ujin e tepërt nga trupi dhe gjithashtu do të pastrojë trupin nga toksinat.

Ia vlen të shmanget konsumimi i kripës, ëmbëlsirave, ushqimeve të përpunuara. Kripa e tepërt në dietë çon në mbajtjen e ujit në trup dhe si rezultat, ndjenjat e ënjtjes Kafeja dhe të gjitha llojet e stimulantëve si alkooli janë gjithashtu fatale.

Dieta jonë duhet të jetë e pasur me fruta dhe perime. Gjithashtu rekomandohet një sasi e rritur kaliumi.

Disa lloje bimësh ngrohëse dhe diuretike mund të kenë një ndikim të dobishëm. Ato ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, i cili është i nevojshëm në luftën kundër celulitit.