Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Bimët për pastrimin e trupit – cilat janë më efektive?

Bimët për pastrimin e trupit – cilat janë më efektive?

Barërat pastruese e mbështesin tretjen e shëndetshme duke përshpejtuar sekretimin e lëngjeve dhe enzimave të stomakut që ndihmojnë në prishjen e ushqimit. Disa bimë janë gjithashtu diuretikë natyralë që stimulojnë urinimin, si dhe funksionimin e sistemit limfatik. Kjo zvogëlon mbajtjen e ujit, gjë që mund të çojë në pastrimin e lëkurës dhe përmirësimin e pamjes. Ato janë gjithashtu të pasura me antioksidues dhe phytonutrients të tjerë që mbështesin procesin e detoksifikimit të mëlçisë duke neutralizuar radikalet e lira të dëmshme në trup.

Bimë për të pastruar trupin

[Ez-toc]

Si funksionojnë barërat pastruese?

Kur trupi është i ekspozuar ndaj toksinave, këto substanca mund të shkaktojnë ndryshime të pakthyeshme në trup. Një mënyrë se si trupi juaj mbrohet nga këto toksina është duke i nxjerrë ato në urinë (i njohur edhe si detoksifikimi). Duke e pastruar rregullisht trupin me barëra të shëndetshme, mund të ndihmoni në dëbimin e çdo mbetjeje të toksinave që mund të jenë grumbulluar në trupin tuaj. Këto bimë mund të ndihmojnë edhe në pakësimin e inflamacionit.

Barërat kanë shumë përdorime mjekësore, duke përfshirë edhe vetitë anti-inflamuese që mund të ndihmojnë në pakësimin e ënjtjes dhe dhimbjes. Gjithashtu, mund të mbajnë funksionin e mëlçisë dhe të nxitin tretjen.

Përfitimet shëndetësore të detoksifikimit janë të gjera dhe përfshijnë funksionimin më të mirë të mëlçisë, metabolizmin e përmirësuar, një sistem imunitar më të ekuilibruar, pakësimin e rrezikut të sëmundjeve dhe shëndetin e përgjithshëm më të mirë.

Barërat mund të japin rezultatet më të mira në kombinim me shtesa dietike që i sigurojnë trupit lëndë ushqyese thelbësore. Ia vlen të provoni veprimin e produkteve të tilla si: Candidie Forte, Fibre Select, Detoxyn, Spirulin Plus.

Pse ia vlen ta pastrosh trupin me barëra?

Barërat janë një mënyrë e natyrshme për të pastruar dhe detoksifikuar trupin. Ato janë plot me antioksidues, vitamina dhe minerale që ndihmojnë në heqjen e toksinave dhe papastërtive nga trupi. Gjithashtu, bimët ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar, në rritjen e nivelit të energjisë dhe në nxitjen e shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme.

Një dietë e shëndetshme që përbëhet nga perimet e papërpunuara, frutat, filizat, fibrat, drithërat e plota dhe ushqimet e papërpunuara të plotësuara me bimë që pastrojnë trupin mund të ndihmojnë për të mbajtur një shëndet të mirë. Barërat pastruese mund të përdoren edhe në trajtime intensive, p.sh. një trajtim tre-ditor pastrimi, në të cilin ne konsumojmë vetëm lëngje të freskëta perimesh dhe frutash. Një skemë e tillë duhet të mbikëqyret nga një mjek pasi ta ketë diskutuar më parë me të.

Pse ia vlen ta pastrosh trupin me barëra?

Barërat për të pastruar trupin – kur ia vlen t’i përdorësh?

Trupi fillimisht është në gjendje të heqë sasi të vogla të toksinave. Mëlçia dhe veshkat janë kryesisht përgjegjëse për këtë. Me kalimin e kohës, ndërsa toksinat grumbullohen më shumë, ata nuk janë në gjendje të vazhdojnë me jashtëqitjen e tyre. Kur mëlçia dhe veshkat mbyten nga sasia e toksinave që duhen nxjerrë, nga kjo dalin probleme të ndryshme shëndetësore. Simptoma e parë janë problemet tretëse, të cilat janë rezultat i grumbullimit të toksinave. Problemet tretëse dhe konstipacioni janë për shkak të faktit se procesi tretës pengohet. Lëndët ushqyese nuk mund të absorbohen siç duhet, duke rezultuar në dhimbje abdominale, diarre dhe probleme të tjera.

Problemet e lëkurës të tilla si thyerjet, hiperpigmentimi, peeling e lëkurës dhe ringworm mund të shkaktohet nga akumulimi i toksinave në trup për shkak të faktit se këto toksina janë hequr gjithashtu nëpërmjet lëkurës. Pastaj mund të vërejmë edhe se djersa do të ketë një erë më intensive.

Një çekuilibrimi i toksinave mund të çojë në lodhje kronike. Edhe nëse kemi sasinë e duhur të gjumit, prapëseprapë do të ndihemi të lodhur dhe pa forcë për të vepruar.

Nëse vëreni shenja të tilla te vetja, ia vlen të arrini që barërat të pastrojnë trupin nga toksinat e tjera.

Cilat bimë pastrojnë trupin nga toksinat?

Shumë bimë mjekësore dhe bimë që janë në dispozicion, e mbështetin trupin duke treguar një efekt pastrues

Këtu përfshihen hudhra, kali, thym, oregano, urtika, mente dhe xhenxhefil. Këto bimë kanë shumë veti të ndryshme që i bëjnë ato të vlefshme për të pastruar trupin dhe për të ndihmuar në heqjen e toksinave prej tij.

Ia vlen të kujtojmë se llojet individuale të bimëve kanë veti të ndryshme. Prandaj, është e nevojshme të përcaktojmë që më përpara se çfarë presim saktësisht. A duhet të pastrojmë mëlçinë ose zorrët. A duam ta bëjmë këtë duke nxjerrë urinën, apo ndoshta interesohemi më shumë për lëvizjet më të shpeshta të zorrëve? Përcaktimi i këtij informacioni do të na lejojë të zgjedhim më mirë llojin e bimëve që ia vlejnë të përdoren.

Çfarë çajra bimore për të pastruar trupin – Detox herbal e trupit

Çajrat bimore më të mira për të pastruar trupin janë ato që përmbajnë përbërës me laksativë, diuretikë ose të dy në të njëjtën kohë. Shembuj të mirë janë çaji i gjelbër, kamomili, fenela, urtia dhe kalendila.

Shumë popullore dhe po aq efektive janë çajrat që përdorin barëra të tilla si:

  • Vjollcë tringjyrëshe (pansy)
  • Bisht kali
  • Dandelion
  • Tatëpjetë
  • Artiçokë i zakonshëm
  • Qelpër qumështi