Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Bimët për humbje peshe – cilat do të përshpejtojnë djegien e yndyrës?

Bimët për humbje peshe – cilat do të përshpejtojnë djegien e yndyrës?

Bimët për humbje peshe janë substanca që kanë veti mahnitëse. Para së gjithash, ato ndihmojnë për të hequr dhjamin e tepërt nga trupi. Veç kësaj, rregullojnë punën e sistemit tretës dhe nxitin metabolizmin. Duke zgjedhur barërat e duhura zbutëse, mund të mbështetemi në efekte të shpejta dhe të dukshme. Në këtë artikull, do t’ju paraqesim propozime për bimët më të efektshme, do t’ju shpjegojmë sekretin e veprimit të tyre dhe do t’ju sugjerojmë cilat janë më të mirat për t’u përdorur.

Bimë për humbje peshe

Si funksionojnë bimët për humbjen e peshës?

Barërat për humbje peshe punojnë në mënyra të ndryshme. Një nga më të zakonshmet është rritja e metabolizmit. Një normë metabolike më e shpejtë do të thotë se po digjni më shumë kalori, gjë që mund të kontribuojë në humbjen e peshës. Shumë bimë mjekësore veprojnë edhe si suppressants natyrore oreksit, falë të cilave ne do të zvogëlojmë rrezikun e snacking. Bimë të tjera kanë veti që ndihmojnë në parandalimin e thithjes së karbohidrateve, pastrojnë trupin nga toksinat dhe intensifikojnë proceset tretëse. Megjithatë, duhet vërejtur se jo të gjitha barërat punojnë po aq mirë për të gjithë. Mund të shohësh se njëri prej tyre punon shumë mirë për ty, ndërsa tjetri nuk ka shumë efekt mbi ty. Është më mirë të provoni disa barëra të ndryshme dhe të shihni cilat janë më të efektshme për ju.

Barëra të provuara për humbje peshe – një listë prej 5 barëra për humbje peshe

Fenugreek

Fenugreek është një bar që përdoret që nga kohët e lashta për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Ajo përmban disa vitamina, minerale dhe antioksidues që e bëjnë atë të dobishëm për trupin. Të konsumosh fenugreek mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Vetitë antioksiduese dhe anti-inflamuese të kësaj erëz kontribuojnë në përfitime shëndetësore të tilla si tretja më e mirë, ulja e sheqerit në gjak dhe ulja e kolesterolit. Këta faktorë luajnë rol në rritjen e efektshmërisë së djegies së dhjamit nga trupi.

  1. Përmirëson tretjen – Problemet digestive janë një shkak i rëndësishëm i shtimit në peshë dhe dhjamosjes. Kur farat fenugreek treten në ujë, formojnë një substancë xheli që ndihmon tretjen. Kjo sepse farat përmbajnë fibra të tretshme dhe të pazgjidhshme, gjë që e bën ushqimin të kalojë pa probleme nëpër sistemin tretës.
  2. Rregullon nivelin e sheqerit në gjak – Fenugreek përmban përbërje të quajtura saponins, të cilat ulin nivelin e sheqerit në gjak duke ngadalësuar tretjen dhe thithjen e karbohidrateve.
  3. Ul kolesterolin – Kolesteroli i lartë është një faktor tjetër rreziku për shtojnë në peshë, veçanërisht rreth barkut. Fenugreek është treguar se ul LDL, ose kolesterolin e keq, duke penguar prodhimin e tij në trup.
  4. Suppresses oreksit, e cila do të zvogëlojë rrezikun e snacking, e cila, siç e dini, gjatë humbjes së peshës është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Ginseng

Ginseng është një ilaç natyral bimore që shumë njerëz e përdorin për të trajtuar sëmundje të ndryshme shëndetësore. Kur ginseng përdoret për humbje peshe, kjo bimë stimulon metabolizmin dhe shtyp oreksin. Marrja e tabletave me xhinseng ose pirja e çajit të xhenxhefilit do t’ju ndihmojë të digjni dhjamin më shpejt, ndërsa zvogëloni dëshirën për të ngrënë.

A është ginseng i shëndetshëm?

Ginseng është një bar me shumë veti që mund të përfitojnë shëndetin tuaj. Është përdorur në Azi si ilaç natyror për shekuj me rradhë. Studimet tregojnë se ginseng jo vetëm që nxit humbjen e peshës, por gjithashtu ul nivelin e stresit dhe rrit nivelet e energjisë. Madje mund të përmirësojë funksionimin e trurit dhe të ulë nivelin e sheqerit në gjak.

Përbërësit aktivë të quajtur ginsenosides janë përgjegjës për përshpejtimin e metabolizmit. Ato mund të stimulojnë termogjenezën, e cila është procesi i prodhimit të nxehtësisë në trup, e cila ju lejon të digjni kalori më shumë gjatë ditës.

Manaferrë e bardhë

Gjethet e manaferrës së bardhë përdoren për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për të përmirësuar kontrollin e tij te njerëzit me diabet të tipit 2. Ky frut ka gjithashtu veti antioksiduese që luftojnë radikalet e lira në trup, gjë që ndihmon në parandalimin e dëmtimit të qelizave që mund të çojnë në sëmundje të tilla si kanceri.

Si funksionon manaferra e bardhë për humbjen e peshës?

Ekstrakti i manaferrës së bardhë ndikon në humbjen e peshës duke penguar enzimat alfa-glukozë, të cilat janë të përfshira në prishjen e karbohidrateve në glukozë. Karbohidratet treten në glukozë, e cila pastaj përthithet në gjak. Edhe ekstrakti i manaferrës së bardhë mund të ngadalësojë tretjen dhe thithjen e karbohidrateve dhe sheqernave nga ushqimi, në mënyrë që të absorbohen më pak kalori.

Çaj jeshil

Çaji jeshil është një mënyrë shumë efektive për të humbur peshë. Ajo ka një listë mbresëlënëse të përfitimeve, duke përfshirë anti-kancer, anti-diabetik dhe veti të mëdha për të zvogëluar.

Antioksidanti kryesor në çaj, EGCG, mund të ndihmojë në frenimin e enzimës që prish hormonin e norepinephrine. Kur kjo enzimë është e ndaluar, sasia e norepinephrine rritet. Ky hormon përdoret nga sistemi nervor si një sinjal për qelizat dhjamore, duke i urdhëruar të thyejnë dhjamin. Prandaj, një sasi më e madhe e norepinephrine çon në një sinjal më të fortë duke u dërguar në qelizat dhjamore, në mënyrë që më shumë yndyrë është thyer.

Në kundërshtim me besimin e përhapur, nuk keni nevojë të pini çdo ditë sasi të mëdha çaji jeshil që ai të jetë i efektshëm. Pirja e 1 filxhan (maksimumi 2 gota) në ditë duhet të jetë e mjaftueshme për të ndihmuar humbjen e peshës.

Elbi i gjelbër

Elbi i gjelbër është një nga barërat më të mira për humbjen e peshës, sepse redukton sasinë e glukozës së absorbuar nga trupi, nxit ndjenjën e satirës, shtyp oreksin dhe rregullon çrregullimet e sistemit tretës. Përdorimi i elbit mund të jetë i dobishëm edhe në trajtimin e sindromës metabolike.

Avantazhet më të rëndësishme të elbit të gjelbër:

  • e pasur me fibra të tretshme, e cila ndikon pozitivisht në funksionimin e sistemit tretës dhe zvogëlon absorbimin e glukozës (është përgjegjëse për rritjen e nivelit të sheqerit në gjak)
  • përmban një sasi të madhe klorofili, e cila ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi
  • të pasura me vitamina (p.sh. vitamina E) dhe minerale të nevojshme nga trupi ynë: hekur, kalcium, magnez dhe kalium
  • përmban antioksidues që mbrojnë trupin tonë nga radikalet e lira

Çfarë bimësh duhet të zgjedhësh për humbjen e peshës?

Të gjitha barërat që janë në listë janë shumë efektive, por kanë veti të ndryshme. Cila prej tyre që zgjedhim do të varet nga predispozitat individuale dhe synimet e vendosura për veten tonë. Gjithashtu duhet mbajtur mend se çdo organizëm reagon ndryshe ndaj përbërësve individualë. Për disa, elbi i gjelbër mund të jetë më i efektshmi dhe për të tjerë, rezultati do të jetë më i miri. Prandaj, që në fillim të trajtimit të hollë, është mirë të konsultohemi me një specialist që do të tregojë se cilat bimë do të jenë më të përshtatshme për ne. Një person e njeh trupin e tij gjatë gjithë jetës së tij dhe me kalimin e kohës ju do të jeni në gjendje t’u përgjigjeni pyetjeve që lidhen me atë që trupi juaj ka më shumë nevojë për momentin. Ndonjëherë mund të dalë se diuretikët do të përshpejtojnë procesin e humbjes së peshës, përndryshe procesi tretës duhet të jetë i efektshëm dhe për dikë tjetër vetëm aktiviteti fizik do të jetë i efektshëm. Pavarësisht nga terapia e zgjedhur, gjithmonë ia vlen të përdorni suplemente dietike që mbështesin humbjen e peshës. Ato do t’i sigurojnë trupit lëndët ushqyese të nevojshme dhe mund të përmirësojnë funksionimin e zorrëve, punën e veshkave dhe të përmirësojnë djegien e përgjithshme të yndyrës. Kur bëhet fjalë për pilulat e hollë, një suplement i quajtur BurnBooster është shumë i përhapur. Ne gjithashtu mund të zgjedhim një formë tjetër të suplementeve, p.sh. kokteje, kafe ose çajra të hollë. Në këtë rast, ne rekomandojmë t’i kushtojmë vëmendje Slim Dream Shake, Hai Matcha dhe Easy Black Latte.

Bimë për humbje peshe

Barëra për zvogëlimin e barkut dhe të kofshëve

Sipas mendimit tonë, zgjedhja më e mirë do të jetë përdorimi i fenugreek. Është i pasur me vitamina, minerale, aminoacide dhe lëndë të tjera ushqyese. Është një burim shumë i mirë fibrash dietike, që ndihmon në reduktimin e absorbimit të karbohidrateve dhe yndyrnave. Përveç kësaj, ajo është një burim i yndyrnave “të mira” (acidet yndyrore omega 3) dhe proteina të cilësisë së lartë, e cila ndihmon në reduktimin e oreksit dhe uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe kolesterolit.

Si të përdorni barëra për humbje peshe?

Siç është përmendur shumë herë, barërat që mbështesin humbjen e peshës mund të ndahen në shumë grupe: barëra që përshpejtojnë metabolizmin, barëra diuretike, rregullojnë nivelet e glukozës në gjak, shtypin oreksin, laksativ trupin (detoksifikues), etj. Ju mund të listoni për një kohë të gjatë se çfarë vetish të mrekullueshme kanë, por duhet të mbahet mend se barërat duhet të trajtohen vetëm si përforcues. Nuk mund të fillojmë terapinë e humbjes së peshës me idenë se nuk kemi pse të bëjmë asgjë përveçse të përdorim barëra. Nëse nisemi nga një supozim i tillë, shpejt mund të na dalë se synimi ynë do të fillojë të largohet ndjeshëm. Megjithatë, nëse kombinojmë barëra të hollë me suplemente dietike për humbje peshe dhe shtojmë një mënyrë jetese aktive dhe ushtrime, mund të jemi të sigurt se efektet do të vijnë më shpejt sesa do të prisnim.