Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Bimët e akneve – cilat dhe për cilat puçrra janë efektive?

Bimët e akneve – cilat dhe për cilat puçrra janë efektive?

Acne është një sëmundje e bezdisshme dhe shpesh e sikletshme që mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit. Mund të ndikojë te ne në çdo moshë. Si të përballesh me të? Bimët mjekësore janë një alternativë e shkëlqyer për ilaçet, nëse doni të shmangni kimikatet e ashpra. Përbërësit natyralë do të shmangin një reaksion alergjik dhe do të eliminojnë në mënyrë të sigurt çdo problem të lëkurës. Çfarë bimësh të zgjedhësh?

Bimë për akne

Si e mbështetin bimët trajtimin e akneve?

Acne shkaktohet nga një kombinim faktorësh, duke përfshirë hormonet dhe gjenetikën. Megjithatë, ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë akne dhe të përkeqësojnë gjendjen e saj. Një faktor i tillë është inflamacioni – kur sistemi imunitar i trupit dërgon sinjale për të luftuar një infeksion ose dëmtim, por këto sinjale nuk funksionojnë siç duhet dhe në vend të kësaj shkaktojnë ënjtje, skuqje dhe dhimbje.

Barërat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit duke bllokuar një enzimë të quajtur COX-2 që e shkakton atë.

Përveç kësaj, disa barëra zvogëlojnë prodhimin e tepërt sebum duke rregulluar nivelet e hormoneve në trup – veçanërisht testosterone, e cila është e lidhur me rritjen e prodhimit sebum në gratë gjatë ciklit menstrual.

Një mënyrë tjetër se si barërat ndihmojnë në trajtimin e akneve është duke ulur nivelin e stresit dhe duke përmirësuar cilësinë e gjumit – të dyja këto mund të ndikojnë negativisht në lëkurë nëse nuk kontrollohen për një periudhë të zgjatur kohe.

A ia vlen të përdorësh barëra për akne

Përgjigja është po. Barërat për aknet mund të jenë shumë efektive në trajtimin e kësaj sëmundjeje të zakonshme të lëkurës. Megjithatë, ka disa gjëra për të ditur se si t’i përdorim barërat për të pasur akne dhe cilat janë llojet e bimëve më të mira.

Nëse keni akne të rëndë, së pari duhet të kontaktoni me një dermatolog. Vetëm bimët nuk do të kurojnë forma të rënda të akneve dhe përdorimi i tyre i papërshtatshëm mund të jetë i dëmshëm. Në rastet e lehta të akneve, ka shumë barëra të efektshme që do t’ju ndihmojnë të pastroni lëkurën në mënyrë natyrale dhe të shpejtë. Në mënyrë që të përmirësojë efektivitetin e tyre, ia vlen të përdoren lloje të ndryshme të suplementeve dietike që mbështesin gjendjen e lëkurës sonë në çdo nivel, p.sh.: Royal Skin 500, Zinamax, Nonacne.

Me cilat lloje të akneve mund të na ndihmojnë bimët?

Bimë për aknet hormonale

Barërat më të mira për aknet hormonale janë ato që rregullojnë nivelet e hormoneve dhe reduktojnë inflamacionin e lëkurës. Këto bimë përfshijnë rrënjën e radhiqit, lulen e trfilit të kuq dhe rrënjën burdock. Çaji nga këto bimë është një mënyrë e shkëlqyer për të ruajtur ekuilibrin hormonal.

Çfarë bimësh për aknet e mitura (acne vulgaris)

Bimët që ndihmojnë në pastrimin e trupit nga aknet e të miturve janë, m.in rrënjë burdock, i urtë dhe thym. Këto bimë mund të përdoren në formën e çajit ose të tinctures (ekstrakte me bazë alkooli). Ato duhet të merren së brendëshme, si dhe të aplikohen topisht në fytyrë si një tonik astringent.

Bimë për rosacea

Barërat si druri i sandalerit pluhur dhe xheli aloe vera ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit ndërsa veprojnë si antioksidues për të luftuar radikalet e lira që kontribuojnë në plakjen e qelizave të lëkurës dhe formimin e rrudhave të parakohshme.

Barëra për aknet follikulare

Barëra të tilla si rozmarinë dhe të urtë janë përdorur për shekuj me rradhë për të trajtuar aknet. Përfitimet e përdorimit të këtyre barëra përfshijnë vetitë e tyre antibakterial dhe anti-inflamuese, si dhe aftësinë e tyre për të reduktuar inflamacionin dhe skuqjen e lidhur me aknet follikulare.

Barëra për akne në shpinë

Barërat për akne janë një alternativë e shkëlqyer ndaj produkteve tregtare që përmbajnë kimikate dhe përbërës artificialë. Në rastin e këtij lloji të akneve, vaji i pemës së çajit dhe gjethet e zdëllitjes së shtrigave dhe lëvorja do të punojnë shumë.

Me cilat lloje të akneve mund të na ndihmojnë bimët

Çfarë bimësh ndihmojnë kundër aknes

Barërat efektive për akne janë ato që kanë veti anti-inflamuese, veti pastruese, kanë një efekt baktericid dhe ndikojnë pozitivisht në procesin e përgjithshëm të kujdesit të lëkurës. Për shembull, këto janë:

 • Manaferra
 • Calendula (lulja calendula)
 • Burdock
 • Thyme
 • Rozmarinë
 • Vjollcë tringjyrëshe
 • Ekstrakt i dandelionit
 • Ekstrakt i gjethes së çajit të gjelbër
 • Lulja e trruabës së kuqe
 • Ekstrakt i bishtit të kuajve
 • Kamomili
 • Pansi fushe
 • Bratwa barwierska
 • Gjethe zdëllitëse shtrigash dhe lëvore
 • Livanda
 • Tatëpjetë
 • Balsam limoni
 • Aloe
 • Vaj i pemës së çajit
 • Pastrim
 • I urtë

Çajra bimore për akne

Çajrat bimore mund të përdoren si shtesë e terapisë për të përmirësuar gjendjen e lëkurës së akneve. Avantazhi i tyre i madh është se ata kanë një efekt pastrues (efekt diuretik). Shembuj të këtyre çajrave mund të jenë:

Çaji jeshil – Është një pije e shkëlqyer me veti antioksiduese, pasi përmban polifenolë dhe katekinë. Antioksiduesit ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira në trup që mund të shkaktojnë dëmtime të qelizave dhe ADN-së. Çaji jeshil ka veti anti-inflamuese që mund të ndihmojnë në reduktimin e ënjtjes dhe ënjtjes së të gjitha llojeve.

Kamomila – Kamomila ka veti anti-inflamuese që mund të ndihmojnë në reduktimin e redness dhe itching. Gjithashtu ndihmon në stabilizimin e prodhimit të sebumit në lëkurë, gjë që pakëson sasinë e thyerjeve.

Përzierje bimësh për akne

Barërat mund të përdoren në të gjitha llojet e mënyrave, p.sh. si një infuzion, çaj, vaj dhe kremra, etj. Mos harro se çdo bar ka një efekt të ndryshëm, prandaj ia vlen të përdorësh si ato që kanë efekte anti-nxitëse, ato që përshpejtojnë shërimin ose ato që luftojnë bakteret. Ia vlen të arrihen bimë që plotësojnë njëra – tjetrën. Të mos harrojmë për përgatitjet bimore që kanë veti që eliminojnë gjendjet e dermatitit, dhe që mund t’i përdorim nga jashtë.

Bimë suedeze për akne

Barërat më të mira suedeze për akne janë ato që ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit dhe kanë një efekt antibakterial. Kompresa nga këto bimë mund të aplikohet drejtpërdrejt në puçrra ose zona të tjera të infektuara të lëkurës për të zvogëluar ënjtjen dhe skuqjen dhe në të njëjtën kohë për të vrarë bakteret në kontakt me to. Gjithashtu, ato mund të parandalojnë formimin e puçrrave të reja duke pastruar poret e papastërtive, në mënyrë që të mos janë të bllokuara dhe të riinfektuara. Përveç kësaj, ato zvogëlojnë sekretimin e tepërt të sebumit nga gjëndrat sebaceous.