Skip to content
Faqja kryesore » Flokët » Cilat barishte duhet të përdoren për rritjen e flokëve? A e pengojnë edhe tullacitetin?

Cilat barishte duhet të përdoren për rritjen e flokëve? A e pengojnë edhe tullacitetin?

Barërat mund të kenë një efekt pozitiv në rritjen dhe humbjen e flokëve duke i siguruar trupit vitamina, minerale dhe lëndë të tjera ushqyese që janë të nevojshme për rritjen e duhur të flokëve. Këto barëra mund të jenë gjithashtu anti-inflamuese, antibakterial dhe antioksidues, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së flokëve dhe rritjen e trashësisë së flokëve.

Bimë për rritjen e flokëve

[Ez-toc]

Cilat bimë për flokë ia vlen të përdoren?

Barërat kanë një efekt pozitiv në forcimin dhe rritjen e flokëve, por në mënyrë që të përfitojnë nga vetitë e tyre të mrekullueshme në një masë më të madhe, ia vlen të dini pak më shumë rreth asaj se çfarë përmbajnë në përbërjen e tyre dhe se me çfarë saktësisht mund të na ndihmojnë. Gjithashtu ia vlen të kombinojmë trajtimin me barëra me tableta, të cilat na sigurojnë edhe lëndë ushqyese thelbësore. Në këtë mënyrë, do të kemi rezultate edhe më të mira.

Bimë për rritjen e flokëve

Bisht kali

Ajo përmban substanca të tilla si silici dhe vitamina B që forcojnë flokët dhe përmirësojnë gjendjen e tyre. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të luftuar humbjen e flokëve dhe për të parandaluar thinjen e parakohshme.

Për të përfituar nga vetitë e bishtajave të kuajve, ju mund të përgatisni një infuzion me gjethe të thata dhe filiza të kësaj bime dhe ta përdorni atë për rinçimin e fundit pas larjes së flokëve. Gjithashtu, mund t’i shtoni shampoos ose kondicionerit disa pika vaj thelbësor bisht kali. Është e rëndësishme ta përdorim bishtin e kuajve rregullisht për të parë efektet e qëndrueshme.

Rrënjë Burdock

Rrënja Burdock është e pasur me vitamina A dhe C, të cilat nevojiten për rritjen dhe mbajtjen e duhur të flokëve të shëndetshëm. Ajo gjithashtu përmban saponins dhe acid salicylic, të cilat mund të ndihmojnë në forcimin e rrënjëve të flokëve dhe për të parandaluar humbjen e flokëve.

Fenugreek

Fenugreek është i pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në prodhimin e kolagjenit, si dhe vitaminës A, e cila ndihmon në prodhimin e sebumit – një substancë që hidraton lëkurën dhe flokët. Gjithashtu përmban omega-3 dhe acidet yndyrore omega-6, të cilat mund të ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm.

Bambu

Bambuja është e pasur me vitamina A, C dhe E, të cilat nevojiten për rritjen e duhur të flokëve. Gjithashtu përmban antioksidues të fuqishëm që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e flokëve nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira.

Alfalfa

Alfalfa është e pasur me vitamina A, C dhe E dhe minerale të tilla si hekur, kalcium dhe magnez, të cilat janë të nevojshme për rritjen e duhur të flokëve. Gjithashtu përmban acid folik, i cili ndihmon në prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe në dhënien e lëndëve ushqyese rrënjëve të flokëve.

Rrënjë Ginseng

Rrënja e ginseng është e pasur me vitamina A, B dhe E, dhe minerale të tilla si selenium, zink dhe bakër, të cilat janë thelbësore në trupin tonë. Ajo gjithashtu përmban saponins dhe polysaccharides, të cilat mund të ndihmojnë në forcimin e rrënjëve të flokëve dhe për të parandaluar humbjen e flokëve.

Rrepë të zeza

Napë e zezë është e pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në prodhimin e kolagjenit, si dhe vitaminat B1, B6 dhe B9, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm. Ai përmban edhe hekur, i cili nevojitet për të prodhuar rruaza të kuqe të gjakut dhe për t’u dhënë lëndë ushqyese rrënjëve të flokëve.

Thyme

Thyme është i pasur me vitamina A, C dhe K, të cilat janë të nevojshme për rritjen e duhur të flokëve. Gjithashtu përmban antioksidues dhe vajra esenciale që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e flokëve nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira dhe forcojnë rrënjët e flokëve.

Barëra për humbjen e flokëve (alopecia)

Barëra për tullac

Tatëpjetë

Nettle është i pasur me vitamina A, C dhe K dhe minerale të tilla si hekur, magnez dhe kalcium, të cilat janë të nevojshme për rritjen e duhur të flokëve. Gjithashtu përmban fitohormone që mund të ndihmojnë për të luftuar tullacllëkun dhe për të stimuluar rritjen e flokëve të rinj. Nettle gjithashtu përmban aminoacide të rëndësishme të tilla si methionine dhe cystine, të cilat janë thelbësore për prodhimin e keratinës, përbërësi kryesor i flokëve të njeriut. Është i pasur me lecithin, e cila mbron dhe ushqen folikullat e flokëve, dhe glukofolatet, kimikate me aktivitet antioksidues. Këta përbërës kanë një efekt të fortë antioksidues, kështu që mbrojnë flokët nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe nxisin rritjen e tyre të shëndetshme.

Aloe

Aloe vera është e pasur me vitamina A, C dhe E dhe minerale të tilla si magnez, kalcium dhe bakër. Gjithashtu përmban polisakaride, të cilat kanë veti anti-inflamuese dhe antibakteriale. Aloe vera përmban edhe glikozoide, të cilat kanë një efekt analgjesik dhe lehtësojnë ënjtjen. Aloe vera është gjithashtu e pasur me aminoacide, vitamina B1, B2, B3 dhe B6 dhe flavonoide. Ajo është gjithashtu një burim i anthocyanin, e cila ka veti të forta antioksiduese dhe mbron qelizat e trupit nga dëmtimi oksidativ.

Pa palmetto

Palmeta e sharrës është e pasur me vitamina A, E dhe K dhe minerale të tilla si selenium, zink dhe bakër. Gjithashtu përmban omega-3 dhe acidet yndyrore omega-6, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e zemrës. Palmeta e sharruar është gjithashtu e pasur me antioksidues që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga efektet e dëmshme të stresit oksidativ. Gjithashtu ndihmon në reduktimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe mbështet funksionimin e sistemit imunitar. Farat e palmettos janë gjithashtu një burim i proteinave të perimeve, të cilat mund të përdoren si një alternativë ndaj burimeve të tjera të proteinave të tilla si mishi, vezët ose bulmetrat. Për shkak të burimit të proteinave – ajo është një zgjidhje e dobishme për shëndetin e flokëve.

Flamur i ëmbël

Ai është i pasur me vitamina A, C dhe E dhe minerale të tilla si magnez, kalcium dhe bakër. Ajo gjithashtu përmban acid salicylic, i cili mbështet gjendjen e përgjithshme të flokëve dhe në mënyrë efektive pengon humbjen e flokëve.

Mente piperi

Ajo përmban një vaj thelbësor që mund të ketë efekte anti-inflamuese dhe antibakterial, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së flokëve. Gjithashtu, mund të nxitë rritjen e flokëve të rinj dhe të zvogëlojë zbokthin. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj memint piper për të marrë një shkëlqim natyral dhe shkëlqim për flokët tuaj.

Cilat janë shkaqet e zakonshme të humbjes së flokëve?

Humbja e flokëve mund të shkaktohet nga shumë faktorë të ndryshëm, duke përfshirë gjenetikën, sëmundjet, infeksionet, streset, çrregullimet hormonale, dietën e dobët, ilaçet dhe trajtimet e parukieres. Shpesh, humbja e flokëve është rezultat i një bashkëveprimi kompleks të disa faktorëve, gjë që e bën të vështirë identifikimin e shkakut të saktë.

Në disa raste, humbja e flokëve është një proces natyral lidhur me moshën, megjithatë, nëse vuani nga një humbje e papritur ose e tepruar e flokëve, ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj për të përcaktuar shkakun dhe për të gjetur trajtimin e duhur.

A ia vlen të përdorësh barëra natyrale për flokët?

Përdorimi i barërat natyrore për flokë mund të jetë efektive në parandalimin ose trajtimin e shumë problemeve të lidhura me flokët, të tilla si humbja e flokëve, brishtësia, dëfrmë dhe mungesa e shkëlqimit. Disa bimë, si: seleku, bishtaja e kuajve dhe rozmarinë, përmbajnë substanca që forcojnë flokët dhe përmirësojnë gjendjen e tyre.

Këto bimë mund të përdoren në formën e një infuzioni ose vaji për masa të kokës, si dhe mund t’u shtohen shampove dhe kondicionerëve të flokëve. Para se të aplikojnë ndonjë barishte në flokët tuaj, ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj ose farmacistin për t’u siguruar se ato janë të përshtatshme për llojin e flokëve tuaj dhe nuk do të shkaktojë ndonjë efekt negativ.

Si t’i zbatosh barërat në flokë?

Ka shumë mënyra për të aplikuar barërat në flokët tuaj, në varësi të llojit të barërës dhe problemit që dëshironi të zgjidhni. Ja disa shembuj:

  • Për të forcuar flokët dhe për të parandaluar rënien e flokëve, ju mund të përgatisni një infuzion të nettle, horsetail ose rozmarinë dhe ta përdorni atë për rininë e fundit pas larjes së flokëve.
  • Për të hequr qafe petë, ju mund të përgatisni vajin e pemës së çajit dhe të masazhoni skalpin me të para se të lani flokët.
  • Për flokët me shkëlqim, ju mund të shtoni disa pika të lavanderit ose vajit thelbësor të rozmarinës në shampon ose kondicionerin tuaj.

Barërat për flokë përdoren më mirë rregullisht për të parë efekte të qëndrueshme.