Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Aknet – çfarë janë, cilat janë llojet dhe trajtimet?

Aknet – çfarë janë, cilat janë llojet dhe trajtimet?

Acne është një sëmundje kronike nxitëse e gjëndrave sebaceous, e cila zhvillohet si rezultat i bllokimit të folikulave të flokëve në lëkurë. Shpesh mund të çojë në zvogëlimin e vetëvlerësimit për shkak të papërsosmërive në fytyrë që ndodhin. Si ta përballosh këtë sëmundje? Kontrolloni si të zgjidhni metodën e duhur të trajtimit dhe të gëzoni një kompleksim të bukur dhe të përsosur!

Akne

Çfarë është akne?

Acne është një sëmundje e lëkurës që shfaqet kur follicles flokët clog up me pus dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Më shpesh ndodh në fytyrë, shpinë dhe gjoks. Mund të ndikojë përgjithmonë në vlerësimin për veten dhe në uljen e vlerësimit për veten. Ai shkakton formimin e kokëtdhenjve ose puçrrave të bardha dhe të zeza. Është më e zakonshme te adoleshentët, ndonëse mund të ndikojë te njerëzit e të gjitha moshave.

Cilat janë shkaqet e akneve?

 • Çrregullime hormonale
 • Stresi
 • Predispozitë gjenetike
 • Efektet e baktereve dhe radikaleve të lira
 • Efektet e ilaçeve ose substancave të tjera
 • Dietë e papërshtatshme
 • Mungesa ose kujdesi i dobët
 • Ndryshimet klimatike dhe ndotja e mjedisit

Lloji i akneve

Aknet e mitura/të zakonshme: kokëkuqja papulare dhe e zezë – lloji më popullor. Sëmundja e lëkurës që ndodh gjatë pubertetit. Nën ndikimin e ndryshimeve hormonale, ka një stimulim të tepruar të aktivitetit të gjëndrave.

Rosacea – Një sëmundje kronike që zhvillohet në bazë të çrregullimeve vaskulare dhe seborrhea. Më së shumti ndodh tek gratë.

Aknet hormonale – Zakonisht shfaqet gjatë shtatzënisë, menopauzës ose menjëherë para menstruacioneve. Për shkak të faktit se ajo është provokuar nga çrregullime hormonale, ajo më shpesh ndodh në gratë.

Acne cystic – një formë e acne përbërë nga nodules inflamuese bakteriale. Ajo kryesisht ndikon në lëkurën me një numër relativisht të madh të gjëndrave dhjamore, duke përfshirë fytyrën, pjesën e sipërme të gjoksit dhe shpinën.

Acne bebe – Foshnja acne është një sëmundje e zakonshme, zakonisht kalimtare e lëkurës që shfaqet në fytyrën ose trupin e një fëmije. Në të shfaqen papule ose puçrra të vogla të kuqe ose të bardha.

Acne poststeroid – karakterizohet nga lumps të mëdha, të cilat janë shkaktuar nga konsumi afatgjatë i drogës dhe substancave që përmbajnë, për shembull, bromine, jod, hormonet steroide.

Aknet vetë-dëmtuese – Kjo është një lloj i akneve të shkaktuara nga gërvishtja e shpërthimeve të lëkurës. Mund të çojë në inflamim dhe vraga afatgjata.

Aknet profesionale – Mund të ndodhë tek njerëzit që kanë kontakt të shpeshtë me sipërfaqe të tymosur dhe pluhur. Gjithashtu shkaktohet nga kontakti i shpeshtë me substanca të tilla si vaji ose lyta. Ajo manifestohet nga blackheads në zonën e parakrahët dhe organet gjenitale.

Acne induced – Kjo është një lloj i acne shkaktuar nga përdorimi i substancave individuale ose drogës.

Purulent acne – Ka simptoma të ngjashme si në rastin e acne vulgaris dhe, përveç kësaj, cysts purulent, papules dhe pustules.

Aknet e fokusuara – Ky është një lloj që gjendet kryesisht te burrat. Ky lloj manifestohet nga cyste purulente dhe infiltrime të thella.

Acne cicatricial – Ajo mund të ndodhë veçmas, ose së bashku me purulent ose të fokusuara acne. Një shenjë e kësaj akne janë formimi i “keloidëve” në fytyrë.

Si të heqësh qafe aknet?

Si të heqësh qafe aknet?

Që në fillim është shumë e rëndësishme të përcaktohen shkaqet e akneve. Në një masë të madhe, do të varet se cila metodë do të funksionojë më mirë. Trajtimi i vetë akneve mund të bëhet si nga jashtë (trajtimi lokal) ashtu edhe nga brenda. Kur bëhet fjalë për trajtimin lokal, përdoren më shpesh lloje të ndryshme xhelesh pastruese, të cilat përmbajnë acid salicilik, thymol, peroksid benzoili, zink dhe vitaminë A. Nëse simptomat e akneve janë lezione purulente, atëherë ia vlen të përdoret vajguri i bazuar në erythromicinë, neomycin ose clindamycin. Trajtimi i këtij lloji është zakonisht ad hoc. Nëse duam të fillojmë terapinë afatgjatë, atëherë problemi duhet të preket nga brenda. Në këtë rast, kemi në dispozicion të gjitha llojet e vajrave esenciale, tabletave të akneve dhe suplementeve dietike që ushqejnë trupin tonë, sigurojnë hidratimin e duhur dhe kanë një efekt qetësues në lëkurë. Shembuj të këtyre produkteve janë:

 • Royal Skin 500
 • Zinamax
 • Nonacne

Gjithashtu ia vlen të futim në jetën tonë zakone të shëndetshme në të ngrënë dhe të rritim aktivitetin fizik. Kjo nuk ka një efekt të drejtpërdrejtë në vetë acne, megjithatë, ajo do të ndihmojë në një masë të madhe për t’u kujdesur për gjendjen e lëkurës, e cila nga ana e saj do të ndihmojë në zgjidhjen e problemit me akne.

Kozmetikë për lëkurën e akneve

Që në fillim është e nevojshme të themi se çfarë kremrash duhet t’i shmangim kategorikisht. Nëse ne kemi lëkurë të acne, ajo sigurisht do të jetë e papërshtatshme për të përdorur kozmetikë të naftës që mund të ketë një efekt komedogenic – ata do të clog pores, e cila do të rezultojë në formimin e blackheads. Gjithashtu, ia vlen t’i kushtojmë vëmendje faktit se përbërja e kozmetikës nuk përfshin substanca të tilla, si alkooli ose aromat.

Tashmë e dimë se çfarë kremrash nuk duhen përdorur. Atëherë, cilat do të jenë ato të përshtatshmet? Kremi për lëkurën e aknes duhet të jetë kryesisht “i lehtë” dhe të ketë veti antibakteriale, antioksiduese dhe anti-inflamuese. Mund të përdorim edhe produkte kozmetike eksfoliuese. Përbërësit që duhet të kërkojmë në produkte të tilla kozmetike janë: acidet retinol, AHA dhe BHA, zinku, ekstraktet bimore, acidi hialuronik.

Dietë për aknet

Cilat ushqime janë më të mira për lëkurën tuaj?

Ushqime të pasura me vitamina C dhe E

Këto vitamina ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira që mund të dëmtojnë qelizat dhe të kontribuojnë në inflamacionin në trup. Ushqimet e pasura me këto vitamina janë agrumet (p.sh. portokallet), jeshilet gjetherënëse (p.sh. spinaqi) dhe patatet.

Acidet yndyrore omega-3

Acidet yndyrore omega-3 mund të zvogëlojnë inflamacionin në të gjithë trupin, duke përfshirë qelizat e lëkurës. Mungesa e omega 3 mund të kontribuojë në formimin e puçrrave të reja rreth gojës (rreth dermatitis oral). Shembuj të burimeve të mira të acideve yndyrore omega-3 janë salmoni, tuna dhe arrat.

Probiotikë

Probiotikët janë baktere të gjalla që ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit midis baktereve të mira dhe të këqija në trupin tonë. Është treguar se probiotikët përmirësojnë disa nga përgjigjet imunitare që lidhen me përkeqësimin e akneve.

Cilat produkte duhet të shmangim?

Për fat të keq, ka shumë produkte që ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës sonë dhe kështu nxisin formimin e lezioneve të akneve. Produktet më të rëndësishme që duhet të shmangim, ose të paktën të mos e teprojmë me sasinë e tyre, janë:

 • Qumësht dhe bulmetra
 • Ushqime të kripura
 • Pjata pikante dhe erëza
 • Ushqime me indeks të lartë glycemic

Kujdesi për lëkurën e aknes

Kujdesi i duhur për lëkurën e akneve duhet të fillojë me futjen e një diete të ekuilibruar siç duhet, të rrisë aktivitetin fizik, të zvogëlojë stresin. Tashmë këto aktivitete duhet të ndikojnë pozitivisht në gjendjen e lëkurës sonë dhe ta ndihmojnë atë në rigjenerimin efektiv. Hapi tjetër duhet të jetë përdorimi i kozmetikës dhe suplementeve dietike që kanë aftësinë për të rregulluar punën e gjëndrave sebaceous dhe përveç kësaj të kujdesen për nivelin e duhur të hidratimit. Një aspekt shumë i rëndësishëm i kujdesit është pastrimi i lëkurës. Vazhdimisht duhet të heqim sebumin e tepërt dhe bakteret që janë në sipërfaqen e tij dhe brenda poreve. Kozmetika me veti pastruese dhe astringente mund të na ndihmojë në këtë. Pastrimi i fytyrës duhet bërë 2 herë në ditë – në mëngjes dhe në mbrëmje, dhe përveç kësaj, një herë në javë ju mund të aplikojnë një peeling exfoliating. Falë kësaj, ne do të heqim epidermin e vdekur, në vend të të cilit do të krijohet një e re.

Si të maskosh aknet?

Si të maskosh aknet?

Maskimi i aknes është një metodë e përkohshme dhe duhet përdorur vetëm në situata të jashtëzakonshme. Nëse kemi një takim të planifikuar, dhe papritmas acne shfaqet në fytyrën tonë, është e qartë se ne kemi nevojë për një metodë që do të punojë “këtu dhe tani”. Megjithatë, në fund të fundit, duhet të mendoni se si të hiqni aknet dhe të parandaloni formimin e saj në të ardhmen.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të zgjidhni kozmetikë për përbërjen e lëkurës së akneve, të cilat duhet të përshtaten me nevojat e lëkurës me papërsosmëri. Gjithashtu e rëndësishme është formula e tyre e lehtë dhe përbërja pa vaj. Mbulimi i themeleve dhe pluhurave mund të clogojë poret dhe të kontribuojë në përkeqësimin e akneve; kozmetikë të veçantë për lëkurën kërkuese përmbajnë acid salicilik, falë të cilit përmirësojnë gjendjen e saj, ndërsa sigurojnë mbulim të mirë.

Çdo sfungjer, furçë, aplikatorë dhe instrumente të tjera që përdoren për të bërë makijazh të përditshëm duhet të pastrohen dhe të sanohen rregullisht.

Hapi tjetër është të zgjedhim një pluhur. Nëse kemi një lloj lëkure të përzier dhe papërsosmëritë nuk janë shumë të mëdha, atëherë pluhuri i shtypur do të jetë ideal, i cili do të nxjerrë edhe ngjyrën e lëkurës dhe do të sigurojë një fund mat dhe pudër. Nëse lëkura jonë është e yndyrshme dhe papërsosmëritë janë më të dukshme, rekomandojmë të përdorim një bazë pa yndyrë dhe që mbulon lëkurën e yndyrshme dhe të akneve. Mos harro të mos e teprosh me sasinë e produkteve kozmetike të aplikuara. Shumë gjëra do t’i bllokojnë poret dhe do të theksojnë papërsosmëritë. Për mbulimin e puçrrave, një maskues me veti antibakterial do të jetë i dobishëm.

Si t’i heqësh plagët e akneve?

Cili lloj i trajtimit të shenjës do të jetë më i përshtatshëm për ne duhet të zgjidhet nga një dermatolog. Ajo do të ndihmojë për të përcaktuar llojin e shenjës, thellësinë e saj dhe gjendjen e përgjithshme të lëkurës. Ky lloj informacioni do të ndihmojë në zgjedhjen e metodës së heqjes së shenjave.

Ka disa mënyra për të hequr plagët. Një nga më të përhapurat është dermabrasioni – heqja mekanike e vragave së bashku me lëkurën. Shtresa e sipërme e epidermës është fshirë, dhe falë faktit se trupi stimulohet për të krijuar qeliza të reja dhe për të rigjeneruar indet, qelizat e reja dhe të shëndetshme të lëkurës do të shfaqen në këtë vend.

Një metodë tjetër është terapia me lazer. Mikrodamazhet prodhohen në lëkurë me një rreze drite që pengon procesin e skartimit. Sipas shumë specialistëve, kjo është metoda që konsiderohet më efektive.

Nëse nuk vendosim për trajtimet e mjekësisë estetike, mund të kryejmë edhe terapi duke përdorur agjentë farmakologjikë. Zakonisht ato vijnë në formën e një xheli ose kremi. Procesi i rigjenerimit është shumë më i gjatë dhe, për fat të keq, zakonisht nuk është e mundur të hiqen plotësisht vragat.